آلمانی

آیا یادگیری زبان آلمانی سخت است؟ یک تحلیل منصفانه

German-gama-min

زبان‌آموزان مبتدی بسیاری، به اشتباه تصور می‌کنند که یادگیری زبان آلمانی تقریبا غیرممکن است. وجود کلمات مرکب و جنسیت اسامی دو ویژگی زبان آلمانی هستند که اغلب باعث نگرانی زبان آموزان می‌شوند. اگرچه، زبان آلمانی آنقدر که به نظر می‌رسد دشوار نیست. در این مقاله به این موضوع پی خواهید برد.

چند نکته مهم

 • طبق تحقیقات FSI یادگیری زبان آلمانی تا سطح متوسط حدود ۱۸۰ ساعت زمان نیاز دارد هر چند عوامل بسیاری ممکن است این ساعات را تغییر دهند. مثل وقتی که می گذارید یا علاقه و انگیزه شما.
 • یکی از دلایل اصلی این که زبان آلمانی آنقدر که تصور می‌کنید سخت نیست این است که زبان‌های آلمانی و انگلیسی از یک خانواده هستند و شباهت بسیاری به هم دارند.
 • زبان‌های آلمانی و انگلیسی از خانواده زبان‌های هند و اروپایی هستند که در واقع زیر مجموعه زبانهای ژرمانیک (زبانهای آلمانی، هلندی، انگلیسی و غیره) می‌باشند.
 • حدود ۴۰٪ از واژگان آلمانی شبیه واژگان انگلیسی هستند، این می‌تواند خبر خوبی برای انگلیسی زبانان باشد!
 • تلفظ کلمات در آلمانی ساده‌تر از آنچه شما فکر می‌کنید است و دستور زبان هم با توجه به قوانین ساده‌ی موجود چندان دشوار نیست.
 • به کمک چند راهکار و ترفند ساده، شما می‌توانید آلمانی را در زمان کوتاهی یاد بگیرید. این راهکارها را در اینجا معرفی کرده ایم!

انگلیسی و آلمانی به هم شباهت دارند

زبان انگلیسی، با ۴۰۰ میلیون گوینده بومی و زبان آلمانی با ۱۰۰ میلیون گوینده بومی، بیشترین تعداد گوینده بومی را در بین زبان‌های خانواده ژرمانیک دارند. از آنجا که این دو زبان توسط اجداد مشترک ایجاد شده‌اند، تعداد زیادی از واژگان آنها مشابه است. واژگان هم ریشه کلماتی هستند که املا یا تلفظ مشترکی در دو زبان مختلف دارند. خبر خوب این است که واژگان هم ریشه بسیاری در زبان‌های انگلیسی و آلمانی وجود دارند!

مانند ماه‌های سال وهمچنین تعداد زیادی از واژگان روزمره. بنابراین، یادگیری اصول زبان آلمانی بسیار ساده ترخواهد شد! بدون آشنایی با حتی یک کلمه در زبان آلمانی، احتمالامی توانید حدس بزنید که واژگان زیر معادل ماه‌های سال در زبان انگلیسی هستند:

german months

احتمالا نمی‌دانید که ۸۰٪ از کلمات رایج انگلیسی دارای ریشه‌های ژرمانیک هستند؛ مانند، “I have” و “ich Habe”.

 


german

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان آلمانی چرب زبان، آلمانی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان آلمانی مثل بلبل حرف بزن!


 

با در نظر گرفتن عبارات: “what is that” و ” was ist das”، شباهت‌های دو زبان را کاملا درک خواهید کرد. بین این دو عبارت تفاوت چندانی وجود ندارد. به جز تفاوت آوایی چند صدای خاص که در دو زبان دیده می‌شود.

همانطور که می‌بینید، حتی املای متفاوت کلمات در زبان آلمانی نسبت به انگلیسی به راحتی قابل درک است. موضوعات این چنینی را می توانید با تماس با یکی از آموزشگاه های زبان آلمانی نیز به صورت رایگان مشاوره بگیرید. مثلا در این مطلب لیست کامل موسسات برتر زبان آلمانی ارائه شده است و نظر کاربران نیز در آن درج گردیده است.

تلفظ آلمانی به سادگی آب خوردن است

 • بسیاری از مردم به اشتباه بر این باورند که زبان آلمانی دشوار است.
 • در حالیکه، تلفظ واژگان آلمانی از واژگان انگلیسی راحت‌تر است.
 • در زبان انگلیسی، بعضی حروف بدون هیچ منطق خاصی صداها را تغییر می‌دهند. در زبان آلمانی اینطور نیست.
 • برای یادگیری تلفظ آلمانی باید ابتدا الفبای آن را بیاموزید.
 • با یادگیری تلفظ حروف، تقریبا می‌توانید هر کلمه‌ای را تلفظ کنید.
 • سخت ترین حرف از نظر تلفظ در زبان آلمانی حرف (r) است اما با کمی تمرین می‌توانید آن را براحتی تولید کنید.
 • در ابتدا لازم نیست به خودتان سخت بگیرید، کافی است هر طور که می‌توانید آن را تولید کنید سپس با تمرین وتکرار تسلط کافی را بدست خواهید آورد.

چهار حرف دیگر: ä، ö، ü و ß نیز وجود دارند که البته به اندازه “r” چالش برانگیز نیستند.

 • ‘ä’ مانند ‘e’ در ‘telling’
 • “ö” مانند “i” در “girl”
 • ‘ü’ مانند ‘oo’ در “mood”
 • و “ß” مانند “double s” تلفظ می‌شود.
 • لهجه شما ممکن است در ابتدا کمی عجیب به نظر برسد که البته کاملا طبیعی است؛ و با قرار گرفتن در معرض زبان تغییر می کند، اما به زمان زیادی نیاز دارد.
 • در ابتدا، درک کلمات برای شما از تولید آنها ساده‌تر خواهد بود. زمانیکه اصول زبان آلمانی را یاد بگیرید تولید کلمات برایتان آسان‌تر خواهد شد.
 • وقت خود را صرف آشنا شدن با حروف الفبا و تلفظ صداها و تمرین مرتب آنها کنید.
 • تمرین منظم برای بهبود تلفظ ضروری است، به ویژه اگر شما با یک گوینده بومی در ارتباط باشید.
 • با گوش کردن به یک معلم زبان، دوست یا گوینده بومی آلمانی، می‌توانید در طول زمان پیشرفت زیادی داشته باشید.
 • با انجام این کار، متوجه خواهید شد که تلفظ آلمانی واقعا چیز سختی نیست.

چرا حالات آلمانی دشوار به نظر می‌رسند؟

در حقیقت، دستور زبان آلمانی سخت نیست، بلکه به خاطر تفاوتی که با زبان انگلیسی دارد نا آشنا و عجیب است.

اجازه بدهید توضیح دهم …

ابتدا با جنسیت اسامی شروع خواهیم کرد. اسم‌های آلمانی در سه گروه متفاوت قرار می‌گیرند: مردانه، زنانه یا خنثی.

در اکثر موارد، جنسیت یک اسم را باید همزمان با خود کلمه آموخت.

با این حال، چند نکته برای حدس زدن جنسیت یک کلمه وجود دارد. به عنوان مثال، اگر اسم‌ها با حروف زیر به پایان برسند تقریبا همیشه زنانه‌هستند.

german feminine endings

جنس خنثی اصولا شامل اکثر فلزات و اسم‌هایی که با حروف زیربه پایان می‌رسند می‌شود:

german neuter endings

عبارات فعلی که به عنوان اسم بکار می‌روند (leben، live، vs das Leben،life) نیز معمولاخنثی هستند.

و در نهایت، روزها، ماه‌ها، جهت‌های قطب نما، ابزارآلات و بیشتر کلماتی که با حروف زیر به پایان می‌رسند مردانه هستند:

german masculine endings

اسم‌های جمع آلمانی را با راهکارهای ساده بیاموزید

وقتی ما می‌خواهیم در زبان انگلیسی اسم‌ها را جمع ببندیم، معمولا فقط یک -s اضافه می کنیم. در آلمانی، شما باید بین e، er، n، en، s، یا هیچ حرف خاصی یکی را انتخاب کنید؛ که می‌تواند کار را کمی پیچیده‌تر کند. با این حال، چند ترفند برای کمک به شما وجود دارند:

 • اسم‌های مردانه – اکثرا به e به یا ë ختم می‌شوند مانند “mann” (man) و “Männer” (men)، در برخی کلمات ‘n’ دو برابر می‌شود. بیشتر اسم‌هایی که با er، el، یا en پایان می‌یابند تغییری نمی‌کنند.
 • اسم‌های زنانه – تقریبا همه اسم‌های زنانه یک n و یا en دارند. در بعضی موارد، ‘n’ برای واژه‌هایی که با in پایان میابند دو برابر می‌شود، به عنوان مثال Studentin (nen). درست مانند اسم‌های مردانه برخی از کلمات ¨ می‌گیرند، مانند Nacht، Nächte (night، nights) و Hand، Hände (hand، hanhs) هستند.
 • اسم‌های خنثی- اسمهای خنثی اغلب از s برای جمع بستن استفاده می‌کنند مانند کلمات انگلیسی و فرانسوی. به عنوان مثال، (s) hotel، (s) restaurant، (s) team. همچنین برای اسم‌های خنثی از er نیز استفاده می‌شود مانند das Haus، die Häuser (the houses،the house).

این ممکن است به نظر پیچیده برسد، اما لازم نیست خود را درگیر جزئیات کنید. اجازه ندهید قوانین پیچیده باعث دلسردی شما شوند. دستور زبان آلمانی می‌تواند بسیار ساده باشد در صورتی که تمرین لازم را داشته باشید.

با استفاده از قوانین فوق احتمالا دیگر مشکلی با جمع بستن اسم‌ها نخواهید داشت. اگر در ابتدای کار، کمی دچار مشکل شدید استفاده از (e) در پایان کلمات تقریبا امن‌ترین راه ممکن برای شما خواهد بود. هرچه بیشتر شکل جمع کلمات را بشنوید و تماس بیشتری با زبان داشته باشید تشخیص درستی واژگان و تولید ساختارهای منطبق بر دستور زبان برایتان راحت‌تر می‌شود.

حتما بخوانید

آیا واقعا یادگیری زبان آلمانی دشوار است؟

اگر چه بعضی از جنبه‌های زبان آلمانی، مانند مواردی که در این مقاله بررسی کردیم، ممکن است دشوار به نظر برسند، اما اگر با آنها آشنایی لازم را پیدا کنید کم کم برایتان ساده خواهند شد. با توجه به الگوهای منظم و قوانین ساده، یادگیری دستور زبان آلمانی می تواند بسیار آسان باشد.

بله یادگیری قوانین و تسلط بر آنها می‌تواند فرآیند زمانبری باشد، اما این قائده در مورد هر زبان دیگری نیز صدق می‌کند.

از آنجایی که انگلیسی و آلمانی هر دو از خانواده زبان‌های ژرمانیک هستند، وشباهت‌های زیادی بین این دو وجود دارد یادگیری زبان آلمانی می‌تواند کار ساده ای باشد.

وقتی به عنوان یک انگلیسی زبان یادگیری زبان آلمانی را شروع می‌کنید خواهید دید که صدها کلمه آلمانی را از قبل می‌دانید. همچنین به دلیل شباهت کلمات آلمانی و انگلیسی شما قادر به شناسایی انبوهی از واژگان خواهید بود.

به علاوه از آنجا که کلمات آلمانی معمولا به همان شکل که نوشته می‌شوند تلفظ می‌شوند، یادگیری تلفظ کلمات چندان دشوار نخواهد بود.

بزرگترین چالش پیش روی شما تلفظ حرف (r) است.

دستور زبان آلمانی ممکن است در ابتدا پیچیده به نظر برسد؛ اما حالات، جنسیت‌ها، شکل جمع و سایر ساختارهای زبان آلمانی، از قوانین ساده‌ای پیروی می‌کنند.

German

حتما بخوانید!

1 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • ولی این منصفانه نیست که شما درمورد صرف افعال در آلمانی که بسیاری از اون ها بی قائده هستن و دستور زبان پیچیده تر در آلمانی مثل داتیو و آکوزاتیو و افعال انعکاسی صحبتی نکردید و همینطور یادگیری هر فعل که باید به همراه اون حالت دستوری، صرف فعل، کنیکتیو و فعل کمکی گذشته اون فعل رو هم یاد بگیریم
  در کل زبان انگلیسی خیلی ساده تره ولی هرچند که از نظر من سخت تره با تمرین میشه زبان آلمانی رو یاد گرفت.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست