ielts gama-min

سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی یا همان آیلتس (IELTS)، یک آزمون مهارت زبان برای انگلیسی زبانان غیربومی است که به دنبال تحصیل یا کار در کشور هایی هستند که انگلیسی زبان اصلی برای برقراری ارتباط است. آیلتس به طور مشترک توسط کنسولگری بریتانیا، سازمان IDPآیلتس استرالیا و مرکز سنجش دانشگاه کمبریج مدیریت می شود.

آیلتس یک آزمون مهم برای سنجش فردی است که می خواهد به کشور های انگلیسی زبان مهاجرت کند. این آزمون همچنین یک آزمون سنجش مهارت زبان انگلیسی پذیرفته شده و معتبر جهانی است که استاندارد زبان انگلیسی را برای مدت بیشتر از سی سال تعیین کرده است.

به خاطر وجود بیش از ده هزار سازمانی که در سراسر جهان آیلتس را تأیید می کنند، استخدام و پذیرش در موسسات، دانشگاه ها، شرکت ها و موسسات در همه زمینه ها قابل کنترل و ساده تر می شوند. در واقع با قبولی در این آزمون می توانید به فکر دنبال کردن آرزوهای تان در خارج از مرز ها باشید .. برای اطلاع از نحوه شرکت در آزمون آیلتس و همین طور تمام اطلاعات لازم در مورد آیلتس و ثبت نام، این مقاله را بخوانید.

انواع آیلتس

آیلتس دو نوع اصلی دارد:

آموزش عمومی آیلتس

این آزمون مهارت های داوطلب را برای پیش بردن زندگی در محل کار و محیط های اجتماعی ارزیابی می کند. این آزمون یک نیاز اساسی برای مهاجرت به انگلستان ، استرالیا ، نیوزیلند و کانادا به حساب می آید. افرادی که به دنبال ادامه تحصیل در مقطع متوسطه، اشتغال و آموزش در کشور های انگلیسی زبان هستند، باید در این آزمون شرکت کنند.

آیلتس آکادمیک

این آزمون تعیین می کند که آیا سطح مهارت زبان انگلیسی با استاندارد های یک رشته دانشگاهی مطابقت دارد یا خیر. افرادی که متقاضی تحصیلات عالی یا ثبت نام حرفه ای در محیطی انگلیسی زبان هستند باید در این نوع آزمون آیلتس شرکت کنند. آیلتس آکادمیک نوعی آزمون مهارت زبان انگلیسی است که در بوتان مشهور است و افراد زیادی برای تحصیل و کار در خارج از کشور در آن شرکت می کنند.

آیلتس مهارت های زندگی

شرکای آزمون آیلتس، این آزمون را برای افرادی که باید مهارت های شنیداری و گفتاری زبان انگلیسی شان را ارتقا دهند، ارائه می دهند.

آزمون آیلتس

اکثر افرادی که در آیلتس ثبت نام می کنند و یا به دنبال ثبت نام هستند، تصویر مبهمی از این آزمون دارند. این آزمون به مدت 2 ساعت و 45 دقیقه و در چهار مهارت اصلی زبان برگزار می شود:

  • مهارت شنیدن: 30 دقیقه
  • خواندن: 60 دقیقه
  • نوشتن: 60 دقیقه
  • صحبت کردن : 11 تا 14 دقیقه

نمره کل آزمون با گرفتن میانگین نمرات هر بخش آزمون محاسبه می شود. این ارزشیابی معیار قبولی یا عدم قبولی نیست و نمره کسب شده در مقیاس 1 ( فاقد توانایی زبانی ) تا 9 ( خبره )، فقط صلاحیت زبان انگلیسی فرد را مشخص می کند. شما می توانید آزمون های شنیداری، نوشتاری و خواندن را در یک روز و آزمون گفتاری را در همان روز و یا روز قبلش و یا بعد از گذشت 7 روز از سایر آزمون ها انجام دهید.

بخش های آزمون آیلتس

6e0e63f18ac29497f7d1d.png آزمون آیلتس سطح توانمندی زبان انگلیسی فرد را با توجه به 4 مهارت اصلی ارزیابی می کند:

مهارت شنیداری

توانایی دریافت و رمزگشایی اطلاعات به یک زبان غیربومی انگلیسی یک مهارت اساسی برای افرادی است که به دنبال برقراری ارتباط موثر در کشور های انگلیسی زبان هستند. کارایی و اثربخشی مهارت شنیداری در درک و برقراری مکالمات معنی دار، هم به صورت رسمی و هم غیررسمی خودش را نشان می دهد. شنوندگان ماهر تر سریع تر می توانند جملات را ترجمه و تفسیر کنند .

مهارت خواندن

یکی از مولفه های اصلی تسلط به زبان انگلیسی مهارت خواندن و درک متن است. منظور از مهارت خواندن در آزمون آیلتس متفاوت است. شما در آیلتس آکادمیک با متون مربوط به موضوعات کارشناسی و کارشناسی ارشد موجود در ژورنال ها، روزنامه ها و مجلات سر و کار خواهید داشت. هر چه مهارت شما در خواندن و درک مطلب بیشتر باشد، مهارت تان در انگلیسی نیز بیشتر می شود.

مهارت نوشتاری

مهارت فرد در به رشته تحریر در آوردن افکار و کلمات، ارزیابی مهارت زبانش را ساده تر و قاطعانه تر می کند. بیان دیدگاه، نظر و پاسخ یا استنباط از طریق مشاهده یا تجزیه و تحلیل نمودار ها، جداول و نقشه ها روشی برای ارزیابی قدرت نوشتن داوطلب است. این آزمون شامل دو تکلیف متفاوت است که در آزمون آموزشی عمومی آیلتس و نوع آکادمیک آن با هم فرق دارند.

در آیلتس آکادمیک، نوشتن مباحثی مثل توصیف نمودار ها، ارائه راه حل برای یک مسئله و توجیه دیدگاه ها که بیشتر جنبه دانشگاهی داشته باشند، در نظر گرفته شده است. در حالی که برای آزمون آموزش عمومی آیلتس ، لازم است به موضوعات مربوط به علایق عمومی روزمره مثل نوشتن یک مقاله در روزنامه محلی، ممنوعیت استعمال دخانیات در مکان های عمومی و روایت یک داستان پرداخته شود.

مهارت گفتاری

آزمون گفتاری آیلتس مصاحبه ای رو در رو است تا میزان تسلط فرد داوطلب را در مشارکت و برقراری ارتباط کلامی به زبان انگلیسی ارزیابی کند. از داوطلبان خواسته می شود که به طور کلی در مورد خودشان، خانواده، سرگرمی ها و علایق یا دلیل شرکت در آزمون آیلتس صحبت کنند . داوطلب باید بتواند با فردی که با او مصاحبه می کند ارتباط کلامی پیوسته ای برقرار کند. ذاتی و طبیعی بودن بیان افکار، احساسات و ایده ها به زبان انگلیسی تعیین خواهد کرد که یک فرد چطور می تواند در یک محیط انگلیسی زبان با دیگران زندگی کند.

چگونه می توان در آزمون آیلتس ثبت نام کرد؟

ثبت نام در این آزمون از طریق وب سایت مربوط به هر مرکز صورت می گیرد. ابتدا باید با مراجعه به سایت ielts.org، یک پروفایل بسازید و مشخصات خود را به انگلیسی دقیقا مطابق گذرنامه خود وارد کنید. (در ایران حدود 12 مرکز در 6 شهر وجود دارد)

سپس یک زمان برای آزمون خود در نظر بگیرید (مثلا اگر به نظر خودتان 4 ماه دیگر برای آزمون آماده می شوید، زمان آزمون خود را 4 ماه دیگر در نظر بگیرید-آزمون سالانه حدود 30 بار برگزار می شود و هر تعداد و هر زمانی بخواهید می توانید در آن شرکت کنید)

سپس نزدیک ترین مرکز برگزاری این آزمون به خود را پیدا کنید و در آن شرکت نمایید. معمولا مراکز مستقر در تهران تجهیزات بهتری دارند و آزمون بی دردسرتر برگزار می شود.

بعد از آن باید هزینه آزمون که حدود 330 دلار است (حدود 6 میلیون تومان) واریز کنید ولی چون واریز به صورت دلاری انجام می گیرد باید کارت ارزی داشته باشید. به راحتی می توانید به سایت تهران پیمنت (کلیک کنید) مراجعه و ثبت سفارش کنید. ضمنا خود آنها هم می توانند برای شما پروفایل بسازند و شما را ثبت نام کنند (اگر واقعا نمی توانید خودتان پروفایل بسازید)

نتایج آزمون آیلتس حدود دو هفته پس از پایان امتحان اعلام می شود و کارنامه تنها به شخص امتحان دهنده داده می شود.

نمره آیلتس تا چند وقت معتبر است؟

اعتبار نمره آیلتس اخیرا به 3 سال افزایش پیدا کرده است.شما هر چند بار که بخواهید می توانید در آزمون آیلتس شرکت کنید؛ اما با توجه به هزینه بالای این آزمون، بهتر است به خوبی تمرین کنید و درس بخوانید تا بتوانید در همان تلاش اولتان بالاترین نمره ممکن را کسب کنید.

هزینه آزمون آیلتس طبق آخرین تغییرات برابر 6 میلیون و 200 هزار تومان می باشد. (در کشورهای مختلف هزینه متفاوت است -بین 210 تا 250 دلار و در ایران در حال حاضر 230 دلار است)

ثبت نام در آزمون آیلتس

شما می توانید به صورت آنلاین در آزمون آیلتس ثبت نام کنید یا فرم درخواست را دانلود کرده و به مرکز آزمون تحویل بدهید. بیش از 1200 مرکز برگزار کننده آیلتس در 140 کشور وجود دارد و شما می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید.

آزمون آیلتس توانایی شما را در چهار بخش ارزیابی می کند: listening, reading, writing, speaking ، آزمونی که کمتر از ۳ ساعت به طول می انجامد. در ایران در حال حاضر پنج موسسه به طور رسمی متوالی برگزاری آزمون آیلتس هستند. برای ثبت نام در هر یک از آنها باید به وب سایت های رسمی آنها مراجعه کرده و مدارک مورد نیاز را فراهم کنید. این ۵ موسسه عبارتند از:

دفتر مرکزی این موسسات در تهران می باشند ولی با تماس با هر موسسه می توانید شعب و محل برگزاری آنها در شهرستان ها را هم مشاهده کنید. بعنوان مثال در اینجا می توانید نحوه ثبت نام آیلتس در موسسه پروشات نوین را ببینید.

نحوه آماده سازی و شرکت در آزمون های آیلتس

IELTS-grades_ec3b98c8ec7f0bb9010ed8fa3c4eea89.jpg آمادگی برای امتحانات آیلتس معمولا به صورت شفاهی و با راهنمایی افرادی صورت می گیرد که قبلا در این آزمون شرکت کرده اند. با وجود برنامه های حرفه ای و تدریس خصوصی توسط مراکز آزمون، به نظر می رسد تعداد زیادی از داوطلبان به خاطر محدودیت زمانی در این کلاس ها شرکت نمی کنند. به همین دلیل توصیه می کنیم از اپلیکیشن های آمادگی آیلتس استفاده کنید و به صورت آنلاین به دنبال نکات و ترفند ها جهت آمادگی در این آزمون باشید.

5 نکته برای قبولی در آیلتس با یک بار شرکت در آزمون

هر داوطلب می خواهد در اولین باری که آزمون آیلتس می دهد، قبول شود. مثل هر آزمون دیگری، رمز موفقیت در آمادگی است. اگر چه به عنوان اصلی ترین آزمون انگلیسی زبان برای دانشجویان بین المللی که به خارج از کشور می روند، آمادگی شما ممکن است با سطح آزمون متوسط ​​متفاوت باشد .

آیلتس در نوع خود منحصر به فرد است و ارزیابی زبان در آن در چهار بخش مجزا انجام می شود: گوش دادن، خواندن ، نوشتن و صحبت کردن. بنابراین برای قبول شدن در آزمون باید مهارت تان را در هر کدام ثابت کنید. برای قبولی یک ضرب در آیلتس این پنج نکته را مد نظر قرار بدهید.

pass IELTS

تمرین، تمرین، تمرین

مثل یادگیری هر زبان دیگری، قبل از شرکت در آزمون آیلتس، باید خیلی تمرین کنید. از مقاله های رایگان کنسولگری بریتانیا و سایر موارد موجود در اینترنت بهره بگیرید. همچنین می توانید مهارت هایتان را با استفاده از آیلتس اندیکاتور(IELTS indicator ) تقویت کنید. این شاخص آیلتس آزمونی است که می توانید به راحتی از خانه تان هم آن را انجام دهید.

از منابع متنوع استفاده کنید

یادگیری انگلیسی سرگرم کننده است زیرا روش های زیادی برای بهبود مهارت شنیداری، خواندن، نوشتن و صحبت کردن وجود دارد. شما می توانید مشهور ترین فیلم ها و سریال های جهان را تماشا کنید. همچنین انواع آهنگ ها و پادکست ها را گوش کنید. علاوه بر این ها بد نیست زیرنویس ها و اخبار را هم بخوانید.

به کارگیری روش های مختلف به شما در تشخیص آنچه که برای تان بهتر است کمک می کند. علاوه بر مراحل بالا، شما باید نمونه جواب ها را هم مطالعه کرده و کتاب بخوانید تا خودتان با کاربرد های انگلیسی آشنا شوید. استفاده از یک فرهنگ لغت نیز مفید است.

هر روز به زبان انگلیسی مکالمه کنید

آیا تا به حال این جمله را شنیده اید که ” بهترین راه برای یادگیری، انجام دادن است “؟ این نکته برای یادگیری انگلیسی نیز صدق می کند بنابراین هر زمان که می توانید در مدرسه، فروشگاه و حتی به صورت آنلاین به زبان انگلیسی حرف بزنید.

با افرادی که تسلط بیشتری نسبت به شما دارند صحبت کنید زیرا آن ها می توانند به رفع اشتباهات تان کمک کنند.

100 درس مکالمات روزمره انگلیسی (دانلود رایگان)

علاوه بر این، شما می توانید صدای خودتان را ضبط کنید و به آن گوش دهید. با این کار می توانید دستور زبان، لهجه و تلفظ کلمات و حروف را بررسی کنید و در صورت لزوم اصلاحاتی را انجام دهید . بسیاری از افراد غیر بومی با بخش گفتاری آیلتس مشکل دارند اما اعتماد به نفس شما به ممتحن ها نشان می دهد که شما برای زندگی در خارج از کشور آماده هستید.

به نقاط ضعف تان بپردازید

علاوه بر مکالمه با دیگران، باید نوشته هایتان توسط معلم یا یک فرد مسلط بررسی شود. هنگامی که یک معلم مقاله های شما را بررسی کرد، بعد از اعمال نظرات و اصلاحات، متن تان را دوباره بنویسید. به این کار کپی قانونی می گویند. تهیه کپی های مجاز روش خوبی است، مخصوصا اگر می خواهید سرعت نوشتن تان را تقویت کنید.

اگر می خواهید بدون دردسر در آزمون آیلتس قبول شوید، همیشه از اشتباهات تان درس بگیرید. کلمات یا عباراتی که شما را گیج می کنند و همین طور اشتباهات تان را یادداشت کنید. سپس آن ها را مرور کنید تا نوشتن یک نسخه بی عیب را یاد بگیرید.

خودتان را برای قبولی در روز آزمون آیلتس آماده کنید

بعد از آمادگی برای روز آزمون، فراموش نکنید که مدارک مربوطه را هم بردارید. باید کارت شناسایی که برای ثبت نام استفاده کرده اید را همراه تان داشته باشید. همچنین ممکن است لازم باشد عکس هایی که به اندازه عکس های گذرنامه هستند یا در همان روز گرفته شده اند در دسترستان باشند.

برای موفقیت در آیلتس حتما بخوانید

ielts

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست