بررسی شرایط تحصیل در کشور ترکیه [بورسیه تحصیلی]

Gamma koli

کشور ترکیه نیز از کشورهایی است که بسیاری از دانشجویان آن را برای ادامه تحصیل در ترکیه انتخاب می‌کنند. این کشور برای پذیرش دانشجو و همچنین ارائه اقامت تحصیلی به متقاضیان شرایط و قوانین مختلفی را وضع نموده است که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

شرایط تحصیل در ترکیه

مهاجرت تحصیلی و یا ادامه تحصیل در کشورهای خارجی از تصمیمات مرسوم و محبوب میان محصلان است. بسیاری از کشورها با توجه به سطح عملی بالاتر، تسهیلات تحصیلی بیشتر، فرصت‌های علمی و شغلی بیشتر و مواردی از این دست؛ مقصدی مناسب برای ادامه تحصیل به حساب می‌آیند. کشور ترکیه نیز از کشورهایی است که بسیاری از دانشجویان آن را برای ادامه تحصیل در ترکیه انتخاب می‌کنند. این کشور برای پذیرش دانشجو و همچنین ارائه اقامت تحصیلی به متقاضیان شرایط و قوانین مختلفی را وضع نموده است که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

مزایای تحصیل در ترکیه

هنگامی که مساله ادامه تحصیل و مهاجرت تحصیلی به میان می‌آید ملاک‌های بسیاری وجود خواهند داشت که می‌توانند نقشی تاثیر گذار ایفا کنند. کشور ترکیه با توجه به ویژگی‌ها و فرصت‌هایی که درون خود جای داده‌است به عنوان یک مقصد مهاجرتی و تحصیلی با کیفیت شناخته می‌شود. از جمله مزایای تحصیل و اخذ اقامت تحصیلی در ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استانداردهای تحصیلی: دانشگاه‌های فعال در کشور ترکیه هر یک استانداردهای تحصیلی بالایی را به خود اختصاص داده‌اند. این نکته بدین معناست که نه تنها دانجشویان برتر و مستعد در این کشور تحصیل می‌کنند بلکه افراد فرصت این را خواهند داشت تا از آموزش‌هایی سطح بالا و مطابق دانش روز جهانی بهره مند شوند.
 • مدرک تحصیلی معتبر: مدرک تحصیلی زمانی کارآمد خواهد بود که توسط اغلب کشورها و سازمان‌ها معتبر شناخته شود. مدارک اخذ شده از سوی دانشگا‌ه‌های ترکیه از آن دسته مدارک معتبری هستند که در تمامی کشورهای بزرگ و سازمان‌های مطرح جهانی پذیرفته شده شناخته می‌شوند. این نکته بدین معناست که شما می‌توانید بیشترین استفاده ممکن را از مدرک تحصیلی خود داشته باشید.
 • تسهیلات :کشور ترکیه دارای انواع بورس‌های تحصیلی و شرایط تسهیل کننده برای دانشجویان و محصلان است. دانشجویان برتر می‌توانند با اخذ بور‌س‌های تحصیلی هزینه‌های دانشگاه، اقامت، رفت و آمد و حتی درمانی خود را بپردازند. جدا از بورس‌های تحصیلی امکان انجام کار‌های پاره وقت، دسترسی به خانه‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی، تخفیف‌های دانشجویی برای غذا و حمل و نقل و مواردی از این دست می‌توانند تحصیل در ترکیه را لذت بخش سازند.
 • اقامت آسان: کشور ترکیه با وجود اینکه استانداردها و کیفیت‌هایی در حد کشورهای اروپایی ارائه می‌دهد اما قیمت‌ها و هزینه‌های بسیار پایین‌تری را به افراد تحمیل می‌کند. شما می‌توانید در این کشور با هزینه‌های کمتر از انواع امکانات رفاهی، تفریحی، توریستی، تحصیلی و… در طول اقامت خود بهره مند شوید.
 • مهاجر پذیر:کشور ترکیه از کشورهایی است که علاوه بر مهاجر پذیر بودن به خصوص در حوزه تحصیل، رفتار خوبی با مهاجران خواهد داشت. این مساله فرایندهای اخذ اقامت و خو گرفتن با شرایط جدید را آسان خواهد کرد.

با توجه به این مزایا و همچنین با توجه به تعدد دانشگاه‌ها و تنوع رشته‌های ارائه شده توسط آنها می‌توان گفت ترکیه برای مهاجرت تحصیلی و ادامه تحصیل در تمامی مقاطع مقصد مناسبی به شمار می‌آید.

دانشگاه‌های ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه شامل انواع دانشگاه‌های دولتی، خصوصی و پردیس‌ها می‌شود. دانشگاه‌های این کشور با توجه به تقویم آموزشی مشابه با دانشگا‌ه‌های ایرانی می‌توانند برای دانشجویان و محصلان ایرانی مناسب شناخته شوند. از محبوب‌ترین و معروف‌ترین دانشگاه‌های ترکیه می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره نمود :

 • دانشگاه کوچ :دانشگاه کوچ از نمونه دانشگاه‌های خصوصی و معتبر ترکیه در شهر استانبول است که مختص رشته‌های علوم انسانی و ریاضی تاسیس شده‌است. دروس این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه شده و دارای آزمون ورودی است.
 • دانشگاه حاجت تپه: این دانشگاه از معتبر ترین دانشگاه‌های علوم پزشکی ترکیه در شهر آنکارا است. این دانشگاه علاوه بر رشته‌های علوم تجربی، انواع رشته‌های علوم انسانی و ریاضی را نیز ارائه می‌دهد. با توجه به کیفیت و محبوبیت این دانشگاه باید بدانید شرایط تحصیل در دانشگاه حاجت تپه سخت‌تر و دشوارتر خواهد بود.
 • موسسه آموزشی استانبول
 • موسسه آموزش عالی آنکارا
 • موسسه آموزشی عالی اژه
 • دانشگاه مرمره
 • موسسه آموزشی دوکوز ایلول ازمیر
 • موسسه آموزش غازی
 • دانشگاه آکدنیز
 • موسسه آموزشی آکدنیز یوکسک ایحتیساس

هر یک از دانشگاه‌های نام برده شده به عنوان بهترین دانشگاه‌های ترکیه شناخته می‌شوند. دانشگاه کوچ به عنوان بهترین دانشگاه خصوصی ترکیه و دانشگاه حاجت تپه به عنوان بهترین دانشگاه دولتی ترکیه معروف هستند.

فرایند اخذ پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه

فرایند اخذ پذیرش تحصیلی در ترکیه با توجه به مقطع تحصیلی و همچنین با توجه به رشته و دانشگاه مدنظر می‌تواند متفاوت باشد اما در مجموع شما به نمرات بالا در دوره‌های پیشین تحصیلی به همراه نمره آیلتس میانگین 5 الی 6.5 نیاز خواهید داشت. علاوه بر این شما بایستی در آزمون ورودی هر دانشگاه با توجه به مقطع تحصیلی خود شرکت نموده و نمره کافی را کسب کنید. جدا از فرایند‌های اخذ پذیرش و ثبت نام متفاوت، شما به یکسری از مدارک و اسناد نیاز خواهید داشت. وجود این مدارک بدون توجه به شرایط و جزئیات کار الزامی خواهند بود. از جمله این مدارک می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره نمود :

 • داشتن گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار (مدت اعتبار گذرنامه بهتر است در بالاترین حد خود باشد تا فرصت کافی برای انجام کارهای پذیرش خود در کشور مقصد را داشته باشید.)
 • حداقل 4 قطعه عکس رنگی (پاسپورتی)
 • مدارک تحصیلی، ریز نمرات و افتخارات تحصیلی مربوط با دوره‌های پیشین که بهتر است به زبان انگلیسی و ترکی ترجمه شده باشد.
 • مشخص نمودن هدف و انگیزه شما از مهاجرت و ادامه تحصیل در ترکیه
 • ارائه مدارکی مبنی بر تمکن مالی( اهمیت این مدارک به خصوص اگر نمرات کسب شده شما در آزمون‌ها پایین است خود را نشان خواهد داد.)
 • بیمه دانشجویی
 • بلیط‌های رفت و برگشت
 • درخواست ویزا تحصیلی وتاییدیه‌های مربوط به پرداخت هزینه‌های ویزا
 • تکمیل فر‌م‌های مربوط به مشخصات فردی وخانوادگی

موسسه مهاجرتی الواپلای جزئیات بیشتر مدارک و شرایط هر یک را به شما اطلاع خواهد داد.

جمع بندی

کشور ترکیه با توجه به بسترهای مناسب تحصیلی خود یک مقصد عالی برای مهاجرت تحصیلی به حساب می‌آید. اگر قصد ادامه تحصیل در این کشور واخذ اقامت ترکیه را دارید می‌توانید از موسسه الواپلای کمک بگیرید. این موسسه با بررسی شرایط و خواسته‌های شما بهترین دانشگاه برای اخذ پذیرش و مهاجرت را برایتان مشخص خواهد کرد. شما می‌توانید به منظور دریافت مشاوره و همچنین پیش برد فرایندهای مهاجرت تحصیلی خود به ترکیه از خدمات حضوری، آنلاین و یا تلفنی موسسه الواپلای کمک بگیرید.

 

 

 

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست