word image 97012 1

بهترین دانشگاه های جهان کدامند؟ | 4 دانشگاه‌ برتر دنیا

گاما

براساس آمار روزنامه اقتصاد، از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ حدود ۵۰۰ هزار نفر از ایران مهاجرت کرده‌اند که دلیل اصلی اغلب این افراد تحصیل در دانشگاه‌های سراسر جهان بوده است. ماساچوست، کمبریج، آکسفورد و استنفورد جزو بهترین دانشگاه‌های جهان شناخته‌ شده‌اند. رنک جهانی این مراکز آموزشی بسیار بالا بوده و برای تحصیل در هر یک نیاز به شرایط ویژه‌ای است. اگر شما هم با چالش یافتن لیست بهترین دانشگاه های جهان هستید، این مطلب را از دست ندهید. در ادامه با ۷  تا از بهترین دانشگاههای دنیا و شرایط تحصیل در آن‌ها آشنا خواهیم شد.

۱. دانشگاه فناوری ماساچوست (MIT)؛ اولین دانشگاه در رنک جهانی

موسسه فناوری ماساچوست (MIT) یکی از برترین دانشگاه های خصوصی در کمبریج، ایالات متحده است. «ذهن و دست» شعار تامل برانگیز ماساچوست است که با نام MIT نیز شناخته می‌شود. یکی از مهم‌ترین موضوعات شرایط مهاجرت تحصیلی به آمریکا در دانشگاه ماساچوست است. برای پذیرش در این مقطع موارد زیر مورد‌نیاز است:

 • معدل و مدرک دوره‌ لیسانس
 • رزومه
 • توصیه‌نامه
 • نمره آیلتس یا تافل
 • نمره جی آر ای
 • انگیزه‌نامه
 • ریزنمرات مورد با ترجمه رسمی

MIT از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۴ در رنک اول جهانی قرار گرفته است و به‌همین‌خاطر بهترین دانشگاه جهان شناخته می‌شود. همچنین ماساچوست از بهترین دانشگاه های mba جهان شناخته می‌شود. این دانشگاه در رشته‌های زیر دانشجو می‌پذیرد:

معماری هنر و طراحی برنامه ریزی مطالعات شهری
مهندسی هوافضا مهندسی زیستی مهندسی شیمی مهندسی عمومی
مهندسی برق علوم کامپیوتر مهندسی مواد مهندسی هسته‌ای
مهندسی مکانیک انسان شناسی مطالعات رسانه اقتصاد
مطالعات جهانی و زبان‌ها تاریخ فلسفه زبان شناسی و فلسفه
موسیقی تئاتر علوم سیاسی زیست شناسی
علوم شناختی شیمی مدیریت علوم زمین
ریاضیات فیزیک تجزیه و تحلیل بیزینس دانش مالی

در حال حاضر MIT با حدود 1000 عضو هیئت علمی و بیش از 11000 دانشجوی کارشناسی و کارشناسی ارشد به یک غول آموزشی تبدیل شده است. MIT یک دانشگاه مستقل، مختلط و خصوصی در پنج دانشکده (معماری و برنامه‌ریزی، مهندسی، علوم انسانی، هنر و علوم اجتماعی، مدیریت، علوم) و یک کالج (محاسبات) تشکیل شده است. با‌این‌حال، اصل نوآوری آموزشی در فلسفه آموزشی MIT وجود دارد. همچنین ماساچوست از بهترین دانشگاه های موسیقی جهان و بهترین دانشگاه های مد و فشن جهان نیز به‌شمار می‌رود.

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی چرب زبان، انگلیسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان انگلیسی مثل بلبل حرف بزن!


 

word image 97012 2

۲. دانشگاه کمبریج؛ از پزشکی تا علوم انسانی

کمبریج رتبه دوم را در سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ کسب کرده است و جزو بهترین دانشگاههای جهان محسوب می‌شود. دانشگاه کمبریج یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان و یکی از بزرگترین دانشگاه های انگلستان است. 31 کالج در کمبریج وجود دارد. سه مورد برای زنان (نیو هال، نیونهام و لوسی کاوندیش) و دو نفر فقط فارغ التحصیلان (کلر هال و داروین) هستند. مابقی خانه و تدریس به همه دانشجویانی که در دوره‌های تحصیلی یا تحقیقاتی در دانشگاه ثبت نام کرده‌اند. هر کالج یک موسسه مستقل با دارایی و درآمد خاص خود است.

کمبریج که بهترین دانشگاه دنیا شناخته می‌شود، ۲۱۱۸۰ نفر دانشجو دارد که بیش از نیمی از آن‌ها در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل هستند. همچنین جزو بهترین دانشگاه های مدیریت جهان نیز محسوب می‌شود. رتبه جهانی دانشگاه کمبریج و دانشکده های آن به شرح جدول زیر است:

رتبه جهانی دانشگاه کمبریج 6
دانشکده هنر و علوم انسانی 2
دانشکده پزشکی 3
دانشکده مهندسی 3
دانشکده علوم زندگی 1
دانشکده فیزیک 3
دانشکده علوم اجتماعی 5
دانشکده اقتصاد 4
دانشکده کامپیوتر 5
دانشکده حقوق 2
دانشکده علوم آموزشی 7

برای تحصیل در کمبریج ابتدا باید ویزای دانشجویی انگلستان را دریافت کنید. سپس نوبت به ثبت نام می‌رسد. برای ثبت نام در کمبریج باید اوایل سپتامبر درخواست UCAS را ارائه دهید. در تاریخ ۲۰ سپتامبر برنامه UCAS و آخرین مهلت COPA و رونوشت برای مصاحبه دانشجویان از راه دور در مالزی یا سنگاپور را ارائه کنید. در تاریخ ۲۶ سپتامبر مهلت SAQ برای دانشجویانی که قصد دارند مصاحبه خود را در مالزی یا سنگاپور انجام دهند، خواهد بود. در پایان نیز اول اکتبر مهلت ثبت نام BMAT، برای متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی است.

۳. هاروارد؛ بهترین دانشگاه پزشکی جهان

هاروارد که در سال ۱۶۳۶ تاسیس شد، جزو قدیمی‌ترین لیست دانشگاه های آمریکا قرار گرفته است. پردیس ۲۰۹ هکتاری هاروارد ۱۰ مدرسه اعطای مدرک همراه با موسسه مطالعات پیشرفته رادکلیف، دو تئاتر و پنج موزه دارد. در حال حاضر، در مجموع ۲۱۰۰۰ دانشجو در دانشگاه مشغول تحصیل هستند. فقط نخبگان دانشگاهی می‌توانند مدعی جایگاهی در هاروارد شوند. البته هزینه تحصیل در این دانشگاه بالاست؛ البته بورسیه‌هایی وجود دارد که حدود ۶۰ درصد از دانشجویان از آن بهره‌ می‌برند.

دانشجویانی که قصد ورود به دانشگاه هاروارد را دارند بسته به توانمندی باید در یکی از دو آزمون SAT و ACT شرکت کنند. پس از کسب نمرات بالا می‌توانند وارد این دانشگاه شوند. در جدول زیر شما عزیزان می‌توانید نمره قبولی SAT برای دانشگاه هاروارد را مشاهده کنید. مواد این آزمون شامل دروسی همچون ریاضیات، زبان انگلیسی و علوم می‌شود.

آزمون SAT آزمون ACT
نمره کسب شده از 1600 شانس پذیرش نمره کسب شده شانس پذیرش
1580  بالاتر بسیار بالا بالاتر از 35 بسیار بالا
1520-1580 متوسط رو به بالا 34-35 متوسط رو به بالا
1520-1460 متوسط رو به پایین 33-34 متوسط رو به پایین
1400-1460 ضعیف 32-33 ضعیف
کمتر از 1400 بسیار پایین کمتر از 32 بسیار پایین

هاروارد که در لیست بهترین دانشگاه های پزشکی جهان قرار گرفته است، برای پذیرش دانشجو در مقطع فوق لیسانس (کارشناسی ارشد) شرایط خاصی دارد؛ از جمله آیلتس ۷.۵ یا تافل ۹۰ به بالا و داشتن مدرک GRE با نمره ای بین ۱۵۵-۱۷۰. البته بسته به رشته‌ مورد‌نظر ممکن است مصاحبه آنلاین یا حضوری نیز جزو شرایط تحصیل قرار بگیرد.

word image 97012 3

۴. آکسفورد؛  قدیمی‌ترین دانشگاه انگلیسی زبان جهان

دانشگاه آکسفورد به‌عنوان یک مرکز علمی شهری شناخته می‌شود. بدین معنا که دانشکده‌ها و دپارتمان‌های آن در سراسر شهر پراکنده شده‌اند. این دانشگاه از ۳۸ دانشکده تشکیل و دپارتمان‌های آکادمیک آن در ۴ بخش دسته‌بندی می‌شود. چهار بخش اصلی دانشگاهی آکسفورد شامل دانشکده ریاضی فیزیک و علوم طبیعی، علوم پزشکی، علوم انسانی و علوم اجتماعی است.

دانشجویان دوره کارشناسی بر اساس رشته برای پذیرش و دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان، دانشكده مورد‌نظر در شهر آکسفورد را پیدا می‌کنند. با‌این‌حال در مقطع کارشناسی ارشد همه دانشجویان عضو یک کالج خاص و کل دانشگاه هستند. در ادامه به ۴ دپارتمان آکادمیک می‌پردازیم:

دانشکده‌های گروه علوم انسانی آکسفورد دانشکده‌های علوم ریاضی فیزیک و علوم طبیعی آکسفورد دانشکده‌های علوم پزشکی آکسفورد دانشکده‌های علوم اجتماعی آکسفورد
دانشکده کلاسیک گروه شیمی گروه بیوشیمی دانشکده انسان شناسی و موزه فرهنگ شناسی
دانشکده زبان و ادبیات انگلیسی

دانشکده تاریخ

گروه علوم کامپیوتر گروه روانشناسی تجربی دانشکده باستان شناسی
دانشکده زبان شناسی و آواشناسی گروه علوم زمین شناسی وزارت پزشکی رادکلیف گروه اقتصاد
دانشکده قرون وسطا و زبان‌های مدرن گروه علوم مهندسی گروه انکولوژی گروه آموزش
دانشکده موسیقی موسسه ریاضی گروه اطفال دانشکده جغرافیا و محیط زیست
دانشکده مطالعات شرقی گروه مواد گروه فارماکولوژی (داروشناسی) دانشکده مطالعات میان رشته‌ای منطقه
دانشکده فلسفه مواد گروه فیزیک گروه فیزیولوژی و آناتومی و ژنتیک گروه توسعه بین‌الملل
مرکز تحقیقات آکسفورد در زمینه‌های علوم انسانی گروه علوم گیاه شناسی گروه روانپزشکی دانشکده حقوق
دانشکده الهیات و ادیان گروه آمار بخش روابط سیاسی و امور بین الملل
  گروه زیست شناسی گروه جامعه شناسی

یکی از مهم‌ترین شرایط ورود به دانشگاه آکسفورد، کسب معدل بالاست. نمرات کسب شده متقاضیان در آخرین مقطع تحصیلی باید بین A * A * A و AAA در سطح A Level یا معادل آن باشد. داوطلبان نیز بر اساس رشته انتخابی‌شان ملزم به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه آکسفورد یا ارسال نمونه‌کار خواهند بود. به‌عنوان مثال دانشگاه آکسفورد پزشکی برای پذیرش دانشجویان آزمون ورودی جداگانه‌ای برگزار کرده است. مدارک دیگری که متقاضیان برای پذیرش به آن نیاز دارند شامل موارد زیر می‌شود:

 • انگیزه نامه قوی
 • توصیه نامه
 • معدل بالا
 • پرداخت هزینه

همچنین اگر زبان مادری شما انگلیسی نیست، برای شرکت در دوره‌های تحصیلی آکسفورد به مدرک زبان آیلتس یا تافل نیاز خواهید داشت.

مشورت با کارشناسان مهاجرتی شما را در یافتن بهترین دانشگاه راهنمایی می‌کند

MIT، کمبریج و هاروارد جزو بهترین دانشگاه های دنیا شناخته می‌شوند. بهتر است پیش از هر انتخابی، ابتدا با کارشناسان مهاجرتی مشورت کنید. متخصصین با در نظر گرفتن شرایط تمکن مالی، تحصیلی و رشته مورد‌نظر بهترین دانشگاه‌ را به شما معرفی می‌کنند.

همچنین شما می‌توانید به کمک یک مشاور خبره از همه شرایط دانشگاه‌های معتبر مطلع شوید. آکادمی اپلای یکی از موسسات مهاجرتی است که در سال‌های اخیر در این زمینه حرفی برای گفتن دارد. شما می‌توانید با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید یا در سایت شرایط دانشگاه‌ها را مشاهده کنید.

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست