کانادا

مشکلات زندگی در کانادا (از زبان یک کانادایی)

Gamma koli

تصور کنید که قرار است به کانادا، کشور رویاهایتان مهاجرت کنید. شما آماده یک شروع و حرکت جدید هستید. وقتی به مهاجرت به کانادا فکر می کنید، فضایی بی نظیر، فرصت هایی بی پایان، زندگی اصیل، طبیعت ناب، کانادایی های خونگرم و صمیمی و سرزمینی که شبیه هیچ جای دیگر نیست به ذهنتان می آید. به نظرتان می آید که کانادا بهشت روی زمین است و دقیقا همان جاییست که همیشه دلتان می خواسته آنجا باشید.

و اما بشنوید از مشکلات زندگی در کانادا

حقیقت این است که بسته به اینکه از کدام کشور به کانادا بروید، ممکن است این کشور برایتان بهشت باشد و شاید هم…. نباشد!

در چند سال گذشته زندگی در کانادا بسیار تغییر کرده است. با اینکه کانادا هنوز هم گزینه ای عالی برای گذراندن تعطیلات محسوب می شود؛ اما زندگی دائمی در این کشور داستان متفاوتیست.

قبل از اینکه تجربیات من در مورد زندگی در کانادا را بخوانید باید بدانید که من فقط یک مسافر که برای مدتی در کانادا توقف داشته و از آنجا عبور کرده نیستم. یک مهاجر که به کانادا آمده و چون از این کشور خوشش نیامده دوباره از آنجا رفته هم نیستم. من بیشتر از بیست سال پیش به اینجا نقل مکان کردم. در شرق و غرب این کشور زندگی کرده ام و می دانم که زندگی در کانادا چطور است؛ و بله، من شهروند کانادا هستم.

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزشی چرب زبان، هرررر زبانی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان زبان مدنظرتو مثل بلبل حرف بزن!


 

البته مسیر زندگی هر کسی با دیگری متفاوت است و در نهایت مهم نیست که کجا باشید، بلکه مهم این است که زندگی تان را چطور بسازید. من اینجا تجربه و دیدگاه های خودم درباره زندگی در کانادا را با شما به اشتراک می گذارم. اینکه چه برداشتی از این گفته ها داشته باشید و چه تصمیمی بگیرید به خودتان بستگی دارد.

اگر مهاجرت به کانادا را دارید بهتر است از همه حقایق باخبر شوید. به این ترتیب احتیاط بیشتری به خرج می دهید و بیشتر تحقیق می کنید. و اگر این اتفاق برایتان بیفتد یعنی من کارم را به درستی انجام داده ام و شما را آگاه تر کرده ام.

درست مثل هر جای دیگری، آخر همه چیز به پول ختم می شود. اگر پول زیادی داشته باشید زندگی برایتان راحت تر خواهد شد. در شروع کار، با داشتن پول کافی روزنه ای به سمت مهاجرت به کشور ما پیدا می کنید. برای یک فرد عادی، مهاجرت به کانادا روندی دشوار و زمانبر است. تا زمانی که پناهنده نباشید، مهاجرت به کانادا اجباری و الزامی تلقی نمی شود و فرقی نمی کند چه میزان صلاحیت و چقدر پول داشته باشید. برای مهاجرت به کانادا در مواردی غیر از پناهدنگی، معمولا پیگیری و پشتکار در دراز مدت نتیجه می دهد و باید صبر کنید.

آشنایی با فرهنگ و رسومات مهم کانادایی ها

اگر در کشوری که الان هستید زندگی نسبتا خوبی دارید چرا زحمت مهاجرت به کانادا را به خودتان می دهید؟ به جای مهاجرت دائمی به این کشور می توانید برای تعطیلات به اینجا بیایید. اگر داشتن ملک و املاک در کانادا باعث خوشحالی و تعلق خاطرتان به این کشور می شود می توانید یک قطعه زمین یا یک خانه در اینجا بخرید. به این ترتیب می توانید هر سال به اینجا بیایید و در جمع ما کانادایی ها باشید. اما اینکه به طور کامل و دائمی بخواهید به اینجا نقل مکان کنید واقعا تصمیم درستی است؟

چرا در همان وهله اول می خواهید به کانادا مهاجرت کنید؟ خب، قبول دارم که ما خوش قیافه ترین نخست وزیر دنیا را داریم، ما نسبت به کشورهای دیگر دنیا محدودیت های کمتری برای شروع کسب و کارهایمان داریم، کشور زیبا و حیوانات وحشی شگفت انگیزی داریم و علاوه بر اینها هنوز فضاهای زیادی در کشورمان وجود دارد.

اما دقیقا مثل هر مورد دیگری، مهاجرت به کانادا معایب و مزایای خاص خودش را دارد. برای من بعد از گذشت زمان، نقاط منفی ماجرا از نقاط مثبتش بیشتر شده. حالا شاید از من بپرسید پس چرا در کانادا زندگی می کنی؟ باور کنید کانادا موقع ورود من با الان متفاوت بود. من خیلی خوش شانس بودم که به زندگی رویایی ام برسم. آن وقتا هنوز هزینه های زندگی سر به فلک نکشیده بود و اوضاع خوب بود.

در نگاه اول، قیمت ملک حداقل در مناطق خاصی از کانادا منطقی به نظر می رسد. ولی این همه ماجرا نیست! وقتی مالیات املاک، بیمه خانه، قبض برق و بقیه قبض ها را پرداخت کنید، متوجه می شوید که این قیمت ها خیلی هم منطقی نیست. می دانستید تنها گزینه پیش روی شما در مواقعی که خارج از شهر زندگی می کنید استفاده از اینترنت ماهواره ای است و آن هم بسیار گران است؟ می دانستید صورت حساب تلفن همراه شهروندان کانادایی جزو بالاترین هزینه های در جهان محسوب می شود؟

۱۰ روش مهاجرت به کانادا و همه نکات مهم

در مورد شهرهای بزرگ مثل ونکوور چقدر می دانید؟ می دانستید قیمت خانه ها در ونکوور بسیار وحشتناک است و فقط برای مهاجران چینی مقرون به صرفه است؟

کانادا به یک جامعه مادی گرا تبدیل شده و نشان دادن اشیاء و لوازم مادی اهمیت زیادی در این کشور دارد. شاید کانادا هنوز هم کشوری با وفور نعمت باشد اما لزوما سرزمین شادی نیست. به نظر من اغلب مردم عجله دارند و دنبال پول درآوردن هستند، ولی به همان اندازه که به پول اهمیت می دهند زندگی نمی کنند. البته باز هم خاطر نشان می کنم که این دیدگاه من درباره مسائل است.

حالا اگر به هر صورتی تصمیم گرفتید که به کانادا مهاجرت کنید:

  • حتما پول زیادی داشته باشید تا برای ساخت زندگی رویایی تان به حقوق و دستمزد کانادا نیازی نداشته باشید.
  • بازار کار ما وقت زیادی از شما می گیرد و در عین حال حقوق زیادی هم عایدتان نمی شود. اگر می خواهید اینجا استخدام شوید باید در نوبت قرار بگیرید. مشاغل اینجا آسان و راحت نیستند. خیلی از کانادایی ها در دو یا سه شغل مختلف کار می کنند تا بتوانند درآمد کافی برای زندگی شان را تامین کنند.
  • آیا درباره گرسنگی در کانادا اطلاعات کافی دارید؟ طبق گفته بانک های غذایی کانادا، 13% کانادایی ها با وضعیت غذایی ناامنی زندگی می کنند که عمدتا به خاطر درآمد کمشان است. این مساله به طور مداوم بیش از 4 میلیون نفر از ما را در زمان های مختلف تحت تاثیر قرار می دهد.
  • ما آنطور که بقیه به شما می گویند بهداشت رایگان نداریم. سیستم مراقبت های بهداشتی کانادا ناکارآمد و مکنده است. بیمه درمانی رایگان در کانادا به چه معناست؟ در برخی از استان ها شما باید حق بیمه پرداخت کنید مگر اینکه درآمدتان حداقل میزان درآمد باشد. قانون بهداشت کانادا شامل پرداخت هزینه داروهای تجویز شده، درمان در منزل یا درمان طولانی مدت، عینک طبی یا درمان مشکلات دندان نمی شود.

چرا نباید مهاجرت کنیم؟ 16 دلیل قانع کننده

شما باید هزینه داروهای تجویز شده را از جیبتان بپردازید مگر اینکه بیمه پوشش گسترده بهداشت و درمان داشته باشید. خیلی ها فقط در صورت پرداخت حق بیمه طولانی توسط کارفرمایشان می توانند از پس این نوع بیمه بربیایند. علاوه بر این باید یاد بگیرید صبور باشید چون ممکن است 2 سال در لیست انتظار باشید تا جراحی شوید. کسانی که پول دارند، اغلب برای انجام جراحی شان به آمریکا می روند. سیستم بهداشتی کانادا وقت زیادی از شما می گیرد.

  • جوان ها فرصت های محدودی دارند. رفتن به کالج یا دانشگاه، تضمین کننده پیدا شدن شغل برای آنها در آینده نیست. طبق گزارش Globe and Mail، برخورد با قضیه “کمبود کار” یک واقعیت است. برخی از فارغ التحصیلان برای کسب تجربه مجبورند بدون هیچ مزدی کار کنند. در نهایت این مساله باعث می شود خیلی از مشاغل با درآمد کم مواجه می شوند و افراد بسیاری مجبور می شوند سالها برای بازپرداخت وام دانشجویی خود تلاش کنند. جای تعجب نیست که بسیاری از جوانان کانادایی برای رسیدن به خواسته هایشان به کشورهای دیگر سفر می کنند چون نمی توانند از پس هزینه هایشان بربیایند. اگر فرزند دارید پیشنهاد می کنم درباره این موضوع تحقیق کنید.
  • سیستم آموزشی کانادا اشکالات بزرگی دارد و باید به شکلی اساسی اصلاح شود. شاید به همین دلیل است که در کانادا آموزش در منزل حتی در شهرهای بزرگ بسیار رایج است. تا زمانی که دولت بودجه کافی در اختیار سیستم آموزشی نمی گذارد، امید چندانی برای پیشرفت نیست.
  • اینکه کانادا مشکل رواج مصرف مشروبات الکلی دارد مساله پنهانی نیست. بعضی ها معتقدند این مساله ناشی بیکاری و بی حوصلگی افراد است. قوانین سختگیرانه موجود در این خصوص قدیمی هستند و نتیجه برعکسی به دست می دهند. در حال حاضر بسیاری از بچه های دبیرستانی در کانادا به مصرف الکل اعتیاد دارند. سن قانونی مصرف مشروبات الکلی در کانادا 19 سال است و این سن در استان های آلبرتا ، مانیتوبا و کبک 18 سال است. طبق اعلام یک سایت دولتی، میانگین سنی نوجوانانی که در کانادا مشروبات الکلی مصرف می کنند 13 سال است.

آیا نگرانی های دیگری هم درباره مهاجرت به کانادا وجود دارد؟

  • آیا زندگی سالمی دارید و غذای خوبی می خورید؟ اگر این طور نیست باید برای بالا بردن کیفیت تغذیه تان برنامه ریزی کنید. مواد غذایی GMO (ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی) که در کانادا به فروش می رسد بزرگترین نگرانی من است. برچسب زدن به غذاهای GMO در کانادا اجباری نیست؛ بنابراین سخت می توان تشخیص داد که یک ماده غذایی GMO هست یا نه. اگر توانایی مالی دارید، غذاهای ارگانیک بخرید. اگر هم علاقه ای به خوردن گوشت های هورمونی فروشگاه ها ندارید بهتر است وقتی به کانادا رسیدید مجوز شکار بگیرید.
  • کانادایی ها به طور کلی مردم خونگرمی هستند؛ اما انتظار نداشته باشید آنها خیلی زود در خانه شان را به روی شما باز کنند. اگر کمک نیاز داشته باشید مردمی که دور و اطرافتان زندگی می کنند به شما کمک می کنند اما بیشتر از چیزی که باید انجام نمی دهند. درست مثل هر جای دیگر، اینجا هم کمک به همسایه به مرور زمان باب می شود.
  • آیا از آن دسته افرادی هستید که عاشق آب و هوای ساحلی اند و سرما دوست ندارند؟ خب، اگر اینطور است کانادا اصلا به درد شما نمی خورد! بسته به جایی که قرار است در کانادا به آنجا مهاجرت کنید، این احتمال وجود دارد که تابستان 6 هفته طول بکشد و گرمای وحشیانه ای هم داشته باشد. کانادا سواحل شگفت انگیز و خط ساحلی زیبایی دارد؛ اما تابستان های این کشور کوتاه هستند و بیشتر سال رودخانه ها یخ زده اند و زمین زیر برف و در دمای قطب جنوب مدفون می شود. این جمله را به خاطر بیاورید که: مرغ همسایه غازه!

بهترین شغل ها برای مهاجرت به کانادا (بعد از کرونا)

یک جایگزین بهتر!

به جای اینکه برای همیشه به کانادا مهاجرت کنید، برای تعطیلات بزرگ بعدی خود به کانادا بیایید و به عنوان یک جهانگرد از دیدن این کشور لذت ببرید. وقتی مسیر توریستی کوههای معرف راکی (RockyMountains) را طی کردید می توانید با ماشین به مناطق شمالی کانادا و جایی که نواحی بکر و ناشناخته ای دارد سفر کنید. گزینه های زیادی برای بازدید در کانادا وجود دارد. مطمئنم وقتی یک قسمت کانادا را دیدید، دفعه بعد برای دیدن باقی مناطق هم برمیگردید. کاملا مطمئنم!

mohajerat paziresh

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست