ویزای کانادا

آموزش نحوه دریافت ویزای اقامت دائم (ویزای PR) کانادا

Gamma koli

کشور کانادا به خاطر داشتن فرصت های شغلی زیاد و بهترین سیاست های مهاجرتی، یکی از امن ترین و پیشروترین کشورهای دنیا در زمینه جذب مهاجر است. دولت کانادا بیش از ۲۰۰ هزار مهاجر را از سراسر دنیا با نمره آیلتس بالاتر از ۶٫۵ می پذیرد و هر سال بهترین فرصت های شغلی را برای عده زیادی از مهاجران فراهم می کند.

اولین شرط برای دریافت کارت اقامت دائم یا ویزای PR در کانادا این است که نمره آیلتس خوبی بگیرید. برای مهاجرت به کانادا فقط به نمره آیلتس بالاتر از ۶٫۵ و حداقل دو سال سابقه کار نیاز دارید. در کنار همه این مزایا خوب است بدانید که سازمان ملل متحد کانادا را به عنوان یکی از بهترین کشورهای جهان از لحاظ استانداردهای زندگی معرفی کرده است.

چرا کانادا کشوری فوق العاده برای مهاجران است؟

کانادا یکی از بهترین کشورهای دنیاست که حفظ ایمنی و امنیت ساکنانش اولین اولویت آن محسوب می شود. دولت کانادا برنامه های رفاهی و اجتماعی متعددی مثل آموزش رایگان کودکان تا کلاس دوازدهم و همینطور برنامه های مراقبت های بهداشتی رایگانی در اختیار ساکنانش قرار می دهد.

سایر فعالیت ها و برنامه های اجتماعی دولت کانادا به شرح زیر است:

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزشی چرب زبان، هرررر زبانی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان زبان مدنظرتو مثل بلبل حرف بزن!


 

 • اجازه مهاجرت به کانادا با تمام اعضای خانواده
 • دسترسی به سیستم آموزشی درجه یک
 • افزایش فرصت های شغلی در کانادا
 • اخذ اقامت دائم در کانادا ظرف سه سال پس از ورود به این کشور
 • بهره مندی از تابعیت دوگانه
 • عدم وجود مقررات دست و پاگیر و سخت برای شروع کسب و کار
 • امکان مهاجرت به عنوان کارگر ماهر یا سرمایه گذار
 • دسترسی به بازارهای ایالات متحده و مکزیک بسته به توافق نامه NAFTA
 • برخورداری از حق استفاده از مزایای رفاهی دولت مانند تحصیل رایگان، بیمه سالمندی، بیمه بیکاری و غیره.

چه کسانی ویزای اقامت دائم کانادا یا ویزای PR می گیرند؟

کانادا به عنوان دومین کشور برتر جهان و یکی از ۱۰ کشور برتر برای ادامه تحصیل شناخته می شود. همان طور که گفتیم، کانادا محبوب ترین کشور برای مهاجرت از سراسر جهان است و مهاجران می توانند در هر نقطه ای از خاک کانادا زندگی کنند. برای همین است که هر سال جمعیت زیادی متقاضی مهاجرت به کانادا می شوند.

در بین این متقاضیان، فقط عده معدودی از آنها به دلیل آگاهی کم درباره قوانین مهاجرت و اطلاعات ناقصشان رد می شوند و اجازه مهاجرت پیدا نمی کنند.

در موارد جدی تر، متقاضیان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) به دلیل برخی مسائل تا ۵ سال اجازه اپلای مجدد ندارند. درخواست ویزای PR بهترین راه برای جلوگیری از بروز هر نوع شرایط چالش برانگیز است. علاوه بر این، این کار به شما کمک می کند تا جزئیات کلی فرایند مهاجرت را بهتر متوجه بشوید.

شرایط دریافت ویزای PR کانادا

 • سن: برای درخواست ویزای PR در کانادا باید بین ۱۸ تا ۶۵ ساله باشید.
 • تحصیلات: برای اینکه بتوانید اقامت دائم کانادا بگیرید باید حداقل دیپلم داشته باشید.
 • سابقه کار: برای دریافت ویزای PR کانادا حداقل باید یک سال سابقه کار داشته باشید.
 • توانایی و مهارت زبانی: زبان یکی از عوامل مهم و ضروری برای مهاجرت به هر کشوری محسوب می شود. کانادا هم از این قاعده مستثنا نیست. برای درخواست ویزای اقامت دائم در کانادا، شما باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی تسلط داشته باشید. علاوه بر این یکی دیگر از شروط موافقت با درخواست شما کسب نمره بالاتر از ۶٫۵ در آزمون آیلتس است.
 • سازگاری و وفق پذیری: اگر خانواده تان در کانادا زندگی می کنند و شما هم قصد مهاجرت به این کشور را دارید می توانید از این امتیاز برای افزایش شانستان در دریافت ویزای اقامت دائم استفاده کنید.

حالا وقت آن رسیده به روش های رایج دریافت ویزای PR کانادا و مهاجرت به این کشور نگاهی بیندازیم.

سیستم بین المللی تست زبان انگلیسی که به نام آیلتس (IELTS) شناخته می شود آزمونیست که توسط آن میزان تسلط شما روی زبان انگلیسی سنجیده می شود. این آزمون مورد قبول ۱۰ هزار دانشگاه در بیش از ۱۴۰ کشور جهان است.

بیشتر از ۳ میلیون متقاضی هر سال در آزمون آیلتس شرکت می کنند و تمام دانشگاه های کانادا نتایج این آزمون را معتبر می دانند. علاوه بر این آزمون آیلتس اولین شرط پذیرش از سمت سازمان های آموزشی، کارفرمایان و انجمن های حرفه ای در سراسر کانادا به شمار می رود. برای مهاجرت به کانادا باید نمره آیلتس شما بالای ۶٫۵ باشد.

حالا بیایید موارد ضروری برای مهاجرت به کانادا را کمی دقیق تر موشکافی کنیم. قبل از اینکه شرایط اصلی برای مهاجرت را بررسی کنیم اجازه بدهید نگاهی به راه های مهاجرت به کانادا بیندازیم. شما از طریق روش های زیر می توانید به کانادا مهاجرت کنید:

 1. روش اکسپرس انتری (Express Entry Program)
 2. طرح های استانی کاندیداهای مهاجرت به کانادا یا (PNPs) (Provincial Nominee Programs)
 3. مهاجرت به عنوان دانشجوی بین المللی
 4. طرح آزمایشی مهاجرت از طریق استان های آتلانتیک (AIP)

این چهار مورد بهترین گزینه ها برای مهاجرت به کانادا هستند. اگر نمی دانید گزینه مناسب برای شما کدام یک از این موارد است بهتر است قبل از هر اقدامی با مشاوران و کارشناسان مهاجرت مشورت کنید.

تقریبا در تمام موارد ذکر شده شما به نمره آیلتس بالای ۶٫۵ نیاز دارید. نمره خوب آیلتس درهای مهاجرت به کانادا را به روی شما باز می کند. علاوه بر مهاجرت، مدرک آیلتس به شما در گرفتن پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) هم کمک می کند.

حالا بیایید هر کدام از این موارد را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

۱-برنامه اکسپرس انتری (Express Entry)

برنامه یا طرح اکسپرس انتری یکی از رایج ترین و متداول ترین سیستم های آنلاین مهاجرت است که از طریق آن می توان به اقامت دائم در کانادا دست پیدا کرد. این طرح در ژانویه سال ۲۰۱۵ توسط دولت فدرال کانادا معرفی شد تا جایگزین روند سنتی قبلی شود.

اکسپرس انتری به طور خاص یک سیستم جامع آنلاین است که درخواست های مهاجرت به کانادا را مدیریت می کند. با استفاده از این سیستم، متقاضیان می توانند ظرف ۶ ماه ویزای PR کانادا دریافت کنند.

طرح های مهاجرت به کانادا که اکسپرس انتری تحت پوشش قرار می دهد عبارتند از:

 • برنامه نیروهای متخصص فدرال
 • برنامه سرمایه گذاران متخصص فدرال
 • برنامه نیروی کار با تجربه کانادا

واجدین شرایط برای برنامه انتری اکسپرس

برای گرفتن ویزای اقامت دائم کانادا از طریق طرح انتری اکسپرس باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • سن بین ۱۸ تا ۶۵ سال
 • بیشتر از ۲ سال سابقه کار
 • نمره بالا در آزمون آیلتس

چرا برای دریافت ویزای PR باید در آزمون آیلتس شرکت کرد؟

واقعیت این است که آیلتس رایج ترین آزمون ارزیابی مهارت زبان انگلیسی است. این آزمون تقریبا در تمام طرح های آزموشی و اشتغال در کشورهای انگلیسی زبان پذیرفته شده و معتبر است.

کانادا هم از این قضیه مستثنا نیست و برای مهاجرت به این کشور باید در آزمون آیلتس نمره بالای ۶٫۵ بگیرید؛ بنابراین برای مهاجرت به کشور کانادا حتما باید در این آزمون شرکت کنید.

برای مهاجرت به کانادا شما باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی مسلط باشید و همان طور که گفتیم در آزمون رسمی آیلتس هم نمره حد نصاب را کسب کنید. آزمون آیلتس بهترین گزینه برای اثبات مهارت انگلیسی شماست. اگر قصد دارید در آزمون ارزیابی زبان فرانسه شرکت کنید می توانید آزمون TEF یا TCF را انتخاب کنید.

نمره خوب و بالای آیلتس به شما کمک می کند تا در CRS (سیستم جامع رتبه بندی) هم نمره بالایی کسب کنید و این مساله تاثیر بسزایی در بدست آوردن ویزای PR کانادا دارد.

استفاده از طرح اکسپرس انتری چه مزایایی دارد؟

طرح اکسپرس انتری به دانشجویان کمک می کند تا:

 • ظرف ۶ ماه به کانادا مهاجرت کنند
 • فرصت های شغلی قابل توجهی پیش رو داشته باشند
 • در کانادا مشغول به کار شوند

علاوه بر این برنامه اکسپرس انتری به کارمندان نیز کمک می کند تا:

 • نیروی کار ماهر زودتر استخدام شود
 • از هزینه های دولتی و مالیات معاف باشند
 • فرایند سریعی را برای مهاجرت طی کنند

۲-طرح های استانی کاندیداهای مهاجرت به کانادا (PNPs) (Provincial Nominee Programs)

PNP یکی از ساده ترین راه ها برای گرفتن ویزای اقامت دائم درکاناداست که شامل برنامه های مهاجرتی به کانادا می شود که توسط خود استان های این کشور اداره می شوند. PNP ها بر اساس میزان جمعیت و منابع اقتصادی در هر استان با استان دیگر متفاوتند و در واقع متناسب با نیازهای جمعیتی و اقتصادی همان استان اجرا می شوند.

باید توجه داشته باشید که این دولت فدرال کانادا است که تصمیم می گیرد به شما ویزای اقامت دائم بدهد یا نه؛ بنابراین استان های این کشور به تنهایی نمی توانند وضعیت اقامت دائم شما را تایید کنند. برای همین است که این به این طرح ها، برنامه های مختص “کاندیداهای” مهاجرت می نامند.

با ابداع سیستم اکسپرس انتری در سال ۲۰۱۵ در کانادا، بسیاری از استان های این کشور جریان متمایز و هماهنگی با اکسپرس انتری ایجاد کرده اند. از آن زمان به بعد، خیلی از استان های کانادا پروسه های PNP پیشرفته ای را همگام با اکسپرس انتری اجرا می کنند. برای درخواست این PNP ها شما باید در این سیستم پروفایل داشته باشید.

افرادی که متقاضی دریافت ویزای کار تحت برنامه PNP هستند روند کارشان به سرعت طی می شود. اگر قصد دارید از طریق سیستم PNP به کانادا مهاجرت کنید باید از مهارت های لازم مثل تحصیلات، تجربه کاری و نمره آیلتس مورد نیاز برای دریافت ویزای اقامت دائم کانادا برخوردار باشید.

PNP یکی از بهترین فرصت ها برای غیر کانادایی ها محسوب می شود تا بتوانند ویزای اقامت دائم در کانادا بگیرند. البته باید در این مورد بسیار دقیق و بدون خطا عمل کرد چون ممکن است معیارهای واجد شرایط شدن برای اخذ ویزای اقامت دائم در استان های مختلف کانادا با هم متفاوت باشند.

با وجود همه این مزایا، در صورتی که به درستی مراحل آماده سازی را طی نکنید امکان اینکه درخواست شما در PNP رد شود هم زیاد است. در واقع آماده کردن مدارک و مستندات و سایر فرایندها روند پیچیده ای دارد و تخصص و تجربه قانونی در این زمینه لازم است. اما جای نگرانی نیست! فقط کافیست از یک وکیل با تجربه و کار کشته کمک بگیرید تا مراحل کاری تان را با دقت و به درستی پیگیری کند.

۳-مهاجرت به عنوان دانشجوی بین المللی

از میان ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان، ۲۱ مورد از این دانشگاه ها در کشور کانادا قرار دارند. علاوه بر این کانادا در بین ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا کانادا در رتبه ۳۲ قرار گرفته است و محل بسیار مناسبی برای دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل دارند.

پس اصلا جای تعجب نیست که در صدر دانشگاه های انگلیسی زبان برای ادامه تحصیل دانشجویان خارجی قرار گرفته است. این کشور نه تنها فرصت بسیار مناسبی برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف را پیش روی دانشجویان قرار می دهد بلکه از امکانات تحقیقاتی و علمی پیشرفته ای نیز برخوردار است.

هر سال هزاران دانشجو از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل به کانادا می آیند. اکثر دانشجویان بین المللی در طول تحصیلشان در کانادا دوران بسیار باور نکردنی و مطلوبی را پشت سر می گذرانند و همین مساله باعث می شود به این فکر بیفتند که ویزایشان را به ویزای اقامت دائم در کانادا (PR) تبدیل کنند.

اگر دانشجو هستید و قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های کانادا را دارید باید از سیستم های آموزشی کانادا مطلع باشید و برای ثبت نام و دریافت مجوز تحصیل در این کشور اقدام کنید. با کمک گرفتن از مدرسان و اساتید متخصص آیلتس می توانید در این آزمون نمره ۸ و بالاتر کسب کنید و در عین حال نمره CRS خودتان را هم افزایش بدهید و گام بلندی به سمت دریافت ویزای اقامت دائم در کانادا بردارید.

موسسات آموزشی تعیین شده (DLI)

دانشجویان بین المللی متقاضی ادامه تحصیل در کانادا باید قبل از هر کاری یک نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) ارائه کنند. یادتان باشد که همه موسسات آموزشی کانادا این نامه را نمی دهند پس قبل از تصمیم گیری باید از لیست این موسسات مطلع شوید.

سطح تحصیلات

افرادی که مایل به ادامه تحصیل در کانادا هستند باید سطح تحصیلات مشخصی داشته باشند. این باعث می شود شما مقطع تحصیلی مناسبی را انتخاب کنید. اکثر افرادی که قصد مهاجرت به کانادا دارند از این مساله بی خبرند که روند ادامه تحصیل در کانادا پیچیدگی های خاص خودش را دارد. مقاطع تحصیلی در کانادا شامل دوره ابتدایی، متوسطه و دوره بعد از متوسطه می باشد.

نامه پذیرش

همان طور که قبلا هم اشاره کردیم، یکی از اصلی ترین شروط برای تحصیل در کانادا دریافت مجوز و نامه پذیرش از یکی از موسسات آموزشی در کاناداست. در این نامه قید شده که دانشجو در یک مقطع تحصیلی خاص برای ادامه تحصیل در کانادا پذیرفته شده است.

با این حال دانشجویان بین المللی می توانند در صورتی که سایر شرایط لازم مثل نمره آیلتس قابل قبول و قبولی در آزمون های پذیرش دانشگاهی را اخذ کردند برای پذیرش در هر دانشگاهی که دانشجوی بین المللی می پذیرد اقدام کنند.

۴-طرح آزمایشی مهاجرت از طریق استان های آتلانتیک (AIP)

برنامه مهاجرت از طریق استان های آتلانتیک یکی از راه های مهاجرت به کانادا برای فارغ التحصیلان بین المللی و نیروی کار ماهریست که قصد دارند در یکی از چهار استان اقیانوس اطلس زندگی و یا تحصیل کنند.

این طرح به کارفرمایان استان های آتلانتیک کانادا کمک می کند تا نیروی کار واجد شرایطی که نتوانسته اند جایی مشغول به کار شوند را استخدام کنند. برای استفاده از این طرح و مهاجرت به کانادا شما باید یا به تازگی از یک موسسه آموزشی دولتی در استان های آتلانتیک کانادا فارغ التحصیل شده باشید و یا نیروی کار ماهر و واجد شرایطی باشید.

اگر خارج از کانادا زندگی می کنید و یا قبلا به طور موقت در این کشور زندگی کرده اید می توانید از این طریق برای دریافت ویزای اقامت دائم در کانادا اقدام کنید. در واقع این طرح رویکردی خلاقانه برای رفع چالش های موجود در بازار کار کانادا محسوب می شود.

پس از تایید کافرما، متقاضیان می توانند مستقیما برای درخواست ویزای اقامت دائم در کانادا اقدام کنند. البته افرادی که قصد مهاجرت به کانادا برای کار کردن دارند مراحل دیگری مثل دریافت مجوز کار را هم باید پشت سر بگذرانند تا بتوانند ویزای PR کانادا بگیرند.

English

حتما بخوانید!

1 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست