دانشگاه

راهنمای گام به گام تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی

Gamma koli

در سال ۲۰۱۸، ۲۱دانشگاه کانادا در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان؛ و همچنین ۳۲ دانشگاه کانادا در بین ۱۰۰۰ دانشگاه برتر در دنیا بوده است. این کشور در سال۲۰۱۸ میزبان ۵۷۲٫۴۱۵ دانشجوی خارجی بوده که پروانه تحصیل داشته اند.

در کانادا برخی از بهترین برنامه های مطالعاتی در دنیا ارائه می شود و تعدادی مراکز تحقیقاتی و مؤسسه دانشگاهی در این کشور وجود دارد که در نوع خود در دنیا بی رقیب هستند. اگر تحصیل در خارج از کشور برنامه شماست، کانادا باید در صدر لیست شما باشد. در ادامه می توانید راهنمای گام به گام برای درخواست ویزای تحصیلی در کانادا را مطالعه کنید.

مرحله۱: شرایط را بشناسید

اگر می خواهید در یک مؤسسه آموزشی کانادا با موفقیت اپلای کنید، باید بتوانید شرایط و الزامات مختلف دانشگاه ها و رشته هایی که ارائه می کنند را به درستی بدانید و درک کنید.

داوطلبان برای تحصیل در کانادا، همچنین باید قوانین و مقررات مربوط به روند درخواست مجوز برای تحصیل را به خوبی بخوانند و تجزیه و تحلیل کنند.

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی چرب زبان، انگلیسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان انگلیسی مثل بلبل حرف بزن!


 

در حالت ایده آل شما باید برنامه ریزی برای گرفتن مجوز تحصیل در کانادا را حداقل یک سال قبل آغاز کنید. شرایطی که برای تحصیل در مؤسسات آموزشی باید داشته باشید شامل داشتن پاسپورت به روز شده و تسلط به زبان انگلیسی یا زبان فرانسه است. البته تسلط به زبان های انگلیسی یا فرانسه را باید با قبولی در آزمون هایی که از شما گرفته می شود، اثبات کنید؛ یعنی بتوانید حداقل نمره لازم برای قبولی را کسب کنید. همچنین باید ثابت کنید که می توانید هزینه های تحصیل و اقامت خود در این کشور را تأمین کنید. شرایط موجود ممکن است بین استان های متفاوت، متغیر باشد به همین دلیل این مرحله را باید با دقت بسیار بالا انجام دهید.

مرحله ۲: رشته و مؤسسه مورد نظر خود را انتخاب کنید

اولین قدم برای انتخاب یک مؤسسه، تعیین وضعیت آن است، یعنی باید بررسی کنید که آیا مؤسسه ای که انتخاب کرده اید، مجاز به پذیرش دانشجویان خارجی می باشد یا خیر. در کانادا فقط DLI ها می توانند دانشجوی بین المللی بپذیرند.

هنگامی که می خواهید برای تحصیل در کانادا اپلای کنید، از شما خواسته می شود که رشته مود نظرتان برای تحصیل را انتخاب کنید. هرچند که دانشگاه های کانادا برای تغییر رشته تا حدودی انعطاف نشان می دهند، با این وجود بهتر است گزینه های موجود را با دقت بررسی کنید و در نهایت گزینه ای را انتخاب کنید که به تحصیل در آن رشته جداً علاقمند هستید.

مرحله ۳: در آزمون تسلط به زبان شرکت کنید

برای ورود موفقیت آمیز به کانادا و تحصیل در آن کشور، هر دانشجوی بین المللی باید تسلط خود به زبان انگلیسی یا فرانسوی را ثابت کند. آزمونی که برای اثبات تسلط به زبان انگلیسی ارجحیت دارد، آزمون آیلتس است، با این وجود برخی مؤسسات آموزشی در کانادا نمره آزمون های تافل یا ادونس را نیز می پذیرند.

مرحله ۴: درخواست ثبت نام در دانشگاه

پس از گذراندن مراحل قبلی، اکنون زمان آن است که با دانشگاه هایی که مدنظرتان است، ارتباط برقرار کنید. فرم ثبت نام آنها را دریافت نموده، آن را به دقت پر کرده و ارسال کنید. ممکن است بخواهید به ده ها دانشکده درخواست ثبت نام بدهید اما در نظر داشته باشید که دریافت فرم ثبت نام دانشگاه ها رایگان نیست و تقریباً هزینه ای بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ دلار دارد.

پیشنهاد می کنیم که به صورت تصادفی دانشگاه انتخاب نکنید؛ بلکه باید رشته و دانشگاه مورد نظرتان را تعیین کرده و یک یا دو مؤسسه دیگر را نیز به عنوان پشتیبان و جایگزین انتخاب کنید.

هنگام پر کردن فرم ثبت نام، مراقب باشید و اطمینان حاصل کنید که اطلاعات دقیقی را ارائه می کنید، ضمن این که اطلاعاتی که در فرم ثبت نام وارد می شود باید همراه با مدارک مستند باشد. پس از اتمام این مرحله، باید منتظر باشید تا زمانی که پذیرش خود را دریافت نمایید. هنگامی که علاقمندی خود را تأیید کردید، دانشگاه نامه پذیرش را برای شما ارسال می کند، مواردی که در این نامه می آید، در تشریفات پیش روی شما نقش بسزایی دارد.

مرحله ۵: ارسال درخواست برای دریافت ویزای تحصیلی

اکنون یک مؤسسه وجود دارد که حاضر به پذیرش شما است؛ به این ترتیب زمان آن رسیده که برای دریافت مجوز تحصیل در کانادا اقدام کنید. شما می توانید به صورت آنلاین درخواست بدهید یا این که به مرکز درخواست ویزا در شهر محل زندگی تان مراجعه کنید. درخواست شما باید همراه با نامه پذیرش تان باشد که در مرحله قبل دریافت کرده اید، همچنین پاسپورت و اسنادی باید همراه تان باشد که نشان بدهد شما می توانید مخارج تحصیل و اقامت خود در کانادا را بپردازید.

اگر متقاضی تحصیل در یکی از مؤسسات استان کبک هستید، علاوه بر نامه پذیرش در مؤسسه، نامه “Certificat d’acceptation du Québec” (CAQ) را نیز دریافت می کنید، لذا هنگام مراجعه برای دریافت ویزای تحصیلی باید این نامه را نیز همراه داشته باشید.

مرحله ۶: زمان سفر

پس از آنکه مراحل قبلی را طی کرده و در مصاحبه ای که ممکن است لازم باشد، شرکت کردید، افسر مهاجرت در مورد درخواست ویزای تحصیلی شما تصمیم گیری می کند. در صورت پذیرش، اکنون زمان آن رسیده است که برای سفر به کانادا برنامه ریزی کنید.

مجوز تحصیل شما دارای یک تاریخ مشخص است، این تاریخ؛ زمان لازم الاجرا شدن مجوز شماست، یعنی پیش از آن اجازه ورود به کانادا را نخواهید داشت؛ بنابراین باید سفرتان را بر اساس این تاریخ تنظیم کنید.

مرحله ۷: زمان تحصیل فرا رسیده است!

افسر مهاجرت، قبل از این که به شما اجازه ورود به خاک کانادا را بدهد، ویزای شما و سایر مدارک تان را هنگام ورود به کانادا بررسی می کند. این مرحله، آخرین گام انجام مراحل رسمی مهاجرت است و شما اکنون می توانید به عنوان یک دانشجوی بین المللی در کانادا، روی ادامه راه خود تمرکز کنید.

بعد از آن که تحصیل شما به پایان رسید؛ چه در انتظارتان است؟

دولت فدرال کانادا امیدوار است که فارغ التحصیلان بین المللی را بتواند به ساکنان دائمی کانادا تبدیل کند. آنها جوان و با فرهنگ هستند، به زبان های انگلیسی یا فرانسه تسلط دارند، مدارک علمی و تحصیلی کانادا را دریافت کرده و اغلب تجربه کاری خوبی دارند. پس از فارغ التحصیلی به دانشجویان بین المللی ویزای کار داده می شود تا در کانادا مشغول به کار شوند.

تغییرات اخیر در سیستم اکسپرس اینتری، اشتغال برای دانشجویان بین المللی را آسان تر کرده و امکان انتقال به اقامت دائم را فراهم کرده است.

همچنین چندین نوع مهاجرتی استانی وجود دارد که به طور خاص برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده است.

بهترین دانشگاه ها برای ایرانی ها

در ادامه می توانید لیستی از بهترین دانشگاه هایی که دانشجویان خارجی و بخصوص ایرانی را می پذیرند، مشاهده کنید:

 • کالج الگون کویین Algonquin، اوتاوا Ottawa، اونتاریو Ontario
 • دانشگاه براک Brock ، سنت کاترینز St. Catharines ، اونتاریو
 • کالج کمبرین Cambrian، سودبری Sudbury، اونتاریو
 • دانشگاه کارلتون Carleton ، اوتاوا، اونتاریو
 • کالج سنتنیال Centennial ، تورنتو، اونتاریو
 • کالج کانستوگا Conestoga، کیچنر Kitchener، اونتاریو
 • کالج کنفدراسیون Confederation ، تاندربی Tunder Bay ، اونتاریو
 • کالج دورهام Durham، اوشاوا Oshawa، اونتاریو
 • کالج فنشاو Fanshawe، لندن London، اونتاریو
 • دانشگاه فریلی دیکنسون FDU ونکوور
 • کالج فلمینگ Fleming، پیتر بورو Peterborough ، اونتاریو
 • کالج جورج براون George Brown  ، تورنتو، اونتاریو
 • کالج جورجیا Georgian، بری Barrie، انتاریو
 • کالج هامبر Humber ، تورنتو، انتاریو
 • دانشگاه پلی تکنیک کوآنتلن Kwantlen Polytechnic University، ونکوور
 • کالج نیاگارا Niagara ، نیاگارا آن لیک Niagara on the lake ، انتاریو
 • کالج نورترن Northern، پارکوپین جنوبی south parcupine
 • دانشگاه NYIT ونکوور، ونکوور
 • کالج رد ریور Red river، وینیپگ Winnipeg، منیتبا Manitoba
 • دانشگاه رویال رودز Royal Roads، بریتیش کلمبیا
 • کالج پلی تکنیک ساسکاچوان Saskatchewan polytechnic، ساسکاچوان
 • کالج سنکا seneca، تورنتو، اونتاریو
 • کالج شریدان Sheridan، برامپتون و اوکویل Brampton & Oakville، انتاریو
 • کالج سنت لارنس ST Lawrence، کینگستون Kingston، انتاریو
 • دانشگاه نیو برانزویک New Brunswick، NB
 • دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی
 • دانشگاه رجاینا Regina، رجینا، ساسکاچوان
 • دانشگاه ساسکاچوان، ساسکاتون Saskatoon ، ساسکاچوان
 • دانشگاه ویلفرد لوریر Wilfrid Laurier ، واترلو Waterloo ، انتاریو

معمولاً علوم پزشکی و مدیریت بین دانشجویان خارجی محبوب تر از سایر رشته ها می باشد. مؤسسات متفاوتی که در بالا لیست شده است، معمولاً گواهینامه، دیپلم، دیپلم پیشرفته و دیگر مدارک علمی آموزشی را در سرتاسر کانادا به دانش آموختگان خود می دهند.

بسیار کاربردی برای کانادا

mohajerat paziresh

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست