در حال آموزش زبان آلمانی به کودک

آموزش زبان آلمانی برای کودکان (20 نکته و 20 درس رایگان)

German-gama-min

در ادامه مطالب کاربردی زبان آلمانی، در این پست ۲۰ روش یا نکته بسیار مهم برای تقویت زبان آلمانی کودکان ۲ تا ۹ ساله را به شما یاد می دهیم. این مطالب برگرفته از وب سایت های معتبری همچون فلونت یو و دولینگو می باشند.

این مطلب شامل دو بخش است. در بخش اول ترفندهای آموزش زبان آلمانی به کودکان و در بخش دوم هم ویدیوهای عالی آموزش زبان آلمانی به کودکان را داریم. ضمنا به این نکته توجه کنید اگر می خواهید کودک خود را به کلاس زبان آلمانی (آنلاین یا حضوری) بفرستید، ما دو موسسه زیر را پیشنهاد می کنیم:

آموزشگاه کودکان برتر: تهران خیابان آیت اله کاشانی بین عقیل و وفا آذر، کوچه درختی، تماس 02144073225 آدرس وبسایت (اگر در شهرستان هستید در کلاسهای آنلاین شان شرکت کنید)

آموزشگاه علوم و فنون کیش: تهران، بزرگراه آفریقا، بعد از چهارراه جهان کودک ، خیابان کیش، پلاک۴۶، تماس 02141592000  آدرس وبسایت (مجددا عرض می کنیم اگر در شهرستان هستید در کلاسهای آنلاین شان شرکت کنید)

 


german

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان آلمانی چرب زبان، آلمانی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان آلمانی مثل بلبل حرف بزن!


 

بخش 1: 20 نکته آموزش زبان آلمانی به کودکان

۱ – از کتاب فروشی ها، داستان های کوتاه خنده دار و جالب آلمانی را برای کودک خود تهیه کنید.

داستان های جذاب و خصوصا آنهایی که خنده دار هستند یکی از بهترین مواد برای یادگیری زبان آلمانی کودکان هستند. هر کتاب را حداقل سه بار برای کودک بخوانید. چون کنجکاوی کودک در یادگیری موضوع این داستان ها زیاد است، قطعا یادگیری او هم بسیار سریع تر خواهد بود.

۲- یادگیری کودکان با استفاده از عروسک های محبوب شان بیشتر است.

می دانیم که کودکان عاشق عروسک‌ها هستند و بازی‌های عروسکی برای مهارت‌های حرکتی عالی هستند.شما می‌توانید با استفاده از بازی با عروسک یا کل بدن یا ایجاد یک تئاتر عروسکی با استفاده از جعبه و عروسک‌های دستی(عروسک‌هایی که با استفاده از دست یا انگشت حرکت می‌کنند) اجرا کنید.عروسک‌های دستی هنگام آواز خواندن نیز بسیار سرگرم کننده‌اند.

kids-german

۳- با کودک قایم باشک بازی کنید و به آلمانی بشمارید.

قایم موشک یک بازی عالی برای تمرین اعداد است.شما می‌توانید از ۱تا۱۰ شروع کنید و به‌تدریج افزایشش دهید.وقتی کودکتان اعداد را به‌خوبی یاد گرفت،به عقب برگردید(اعداد را برعکس بشمارید).وقتی دنبال کودک خود می‌گردید،یک فرصت خوب برای تکرار کلمات است بدون آنکه تکراری باشد.

۴- با کودک به باغ وحش بروید و نام حیوانات را به زبان آلمانی صدا بزنید.

اگر کتاب حیوانات دارید،باهم آن را نگاه کنید،سپس روزی به باغ وحش بروید. نام حیواناتی را که کودکتان یاد گرفته است،از او بپرسید و به حیوانات جدید اشاره کنید.باغ وحش یک مکان عالی برای افزودن صفات و رنگ‌هاست.وقتی به خانه آمدید،او را به کشیدن تصاویر حیواناتی که دیده تشویق کنید و باهم دیگر درباره‌ی آن‌ها به زبان آلمانی صحبت کنید.

۵-برای کودکان ترانه های کودکانه آلمانی پخش کنید و بخواهید آنها را حفظ کنند.

به آواز کودکان به زبان دوم،هر جا و هر وقت که می‌توانید گوش دهید.CDهایی را در ماشینتان داشته باشید و یا در زمانی که در حال انجام کاری هستید،یک CD را به‌عنوان آهنگ پس زمینه به‌طور ملایم پخش کنید. به آوازها(ترانه‌ها)اعمال و حرکاتی اضافه کنید،این به کودکان کمک می‌کند تا کلمات را به یاد داشته باشند.اگر متناسب شخصیت کودکتان است،آن‌ها را به اجرای آهنگ تشویق کنید.شما می‌توانید یک شباهنگ خاص داشته باشید.اینجا یک لیست پخش از ترانه‌های بچگانه به زبان آلمانی وجود دارد.

پرچم کشور آلمان

۶- یک سری ویدیوی مناسب آلمانی در سطح فرزندتان در یوتیوب پیدا کنید.

یوتیوب یک منبع فوق‌العاده است.شما می‌توانید یک پلی لیست از ویدئوهای آموزشی آلمانی ایجاد کنید،که این روزها مردم از سرتاسر دنیا پست می‌کنند. آن‌ها ممکن است آموزش‌های کوتاه یا ایده‌های خلاقانه باشند که شما می‌توانید در یادگیری زبانتان بیامیزید(ترکیب کنید)،یا آوازهای بچگانه که می‌توانید باهم بخوانید.لیستهای پخش شده که قبلاً توسط دیگران باهمان هدف قرار داده شده است را،جستجو کنید. مثلا این لیست عالی است. (کلیک کنید)

۷- از بسته های آموزش زبان آلمانی سطح مقدماتی استفاده کنید.

در واقع دی وی دی های آموزش زبان کودکان همه کارهای بالا را بصورت یکجا برای شما انجام می دهند. DVDهای زبان مفید هستند،مخصوصاً برای والدین شاغل(پر مشغله).DVD هارا در حالی که کلمات و عبارات مفید را به روشی جالب تکرار می‌کنند،بررسی کنید.و دنبال DVD باشید که زبان آلمانی مقدماتی را بصورت عمومی آموزش می دهد. مثلا این محصولات را ببینید!

بسته های آموزش زبان آلمانی به کودک

۸- وقتی در حال رانندگی برای بردن فرزندتان به مدرسه هستید،CD پخش کنید.

همیشه زمانی که در اتومبیلتان هستید،CD مایی به زبان آلمانی پخش کنید.این می‌تواند ترانه‌یا CD آموزشی کودکان و یا هر چیزی که کودکتان دوست دارد،باشد.این کار را به‌طور مداوم انجام دهید بطوریکه کودکتان همیشه در ماشین انتظار زبان دوم را داشته باشد.

اینجا پر از آهنگ ها و ترانه های مخصوص یادگیری زبان آلمانی کودکان است. (به وی پی ان ممکن است نیاز داشته باشید)

۹- در منزل همیشه یک موسیقی آلمانی (موسیقی پس زمینه) با صدای کم پخش کنید.

یا از اسپاتیفای،لست اف ام(وبگاه های رادیویی اینترنتی)و … استفاده کنید. امروزه منابع زیادی وجود دارد که به شما در پخش رادیو از طریق دستگاه های الکترونیکی شخصی و لپتاپ ها و… کمک می‌کند.همه‌ی آنچه که شما نیاز دارید، تنظیم یکی از ایستگاه های رادیویی محلی و داشتن رادیو یا پلی لیست در پس زمینه،در کل روز است.حتی اگر فرزندتان متوجه چیزیکه گفته میشود یا شعر ترانه نمیشود،او به صداهای جدید و الگوهای تلفظ عادت می‌کند.

۱۰- از فلش کارت‌ها برای یادگیری بهتر کلمات استفاده کنید.

شما می توانید کارت های بازی خود را ایجاد کنید،از فرزندتان بخواهید آن را لمس/انتخاب کنند.کارت هارا اطراف اتاق پنهان کنید و از فرزندتان بخواهید آن‌ها را بیابد و بگوید که آن‌ها چه هستند و غیره.

کودکان در حال یادگیری

۱۱- یک دیکشنری آلمانی تصویری برای شروع یادگیری کلمات تهیه کنید.

همه می دانیم که فرهنگ لغت تصویری کودکان یک منبع فوق‌العاده است. کنجکاوی کودک خود را با آن دنبال کنید. اجازه بدهید او انتخاب کند هر آنچه را که می‌خواهد در هر روز مشخص بداند.از وی اطلاعات بیشتری در مورد کلمات که آن‌ها می دانند بپرسید. “رنگ آن چیست؟” “آیا آن بزرگ یا کوچک است؟ “” کجا زندگی می کند؟ “” چه کار می کند؟

۱۲- یک کتاب الفبای زبان آلمانی برای کودک تان بخرید.

کودک خود را به اشکال حروف با یک کتاب الفبای ساده معرفی کنید. این به ویژه مفید است اگر الفبای آلمانی متفاوت از زبان اول است. برای دانش آموزان جوان، کتاب بسیار ساده، “استارتر” را دریافت کنید، همچنین برای مهارت های حرکتی خوب و کنترل مداد عالی است.

نکته ای که شاید بدردتان بخورد! بهترین کلاس های آموزش زبان آلمانی در ایران کدامند؟ (سه موسسه برتر)

۱۳- اتاق کودک تان را با پوسترهای زبان آلمانی پر کنید.

برخی از پوسترهای بزرگ رنگی را برای تزئین اتاق فرزند یا فضای یادگیری خود استفاده کنید.به همه چیز اشاره کنید و سوال بپرسید، نقش ها جابجا کنید واز فرزندتان نیز بخواهید سوال کند، همچنین به مدلسازی تلفظ کمک می کند. بپرسید کدام پوستر مورد علاقه کودکتان است و چرا؟سرمشقی که آن‌ها را علاقه مند می‌کند را دنبال کنید.

۱۴- ارتباط با والدینی که هدف مشابه شما دارند (آموزش آلمانی به کودکان شان)

والدین دیگری که فرزندان خود را به یادگیری زبان آلمانی تشویق می‌کنند،پیدا کنید. ترتیب بازی با یکدیگررا بدهید،به پیکنیک و پارک بروید یا به باغ وحش یا آکواریوم سفر کنید، مکان های عالی برای تمرین زبان. همچنین پیداکردن دوستان جدید برای شما بسیار مفید است!

۱۵- با آشنایان که آلمانی صحبت می کنند، ویدئوچت(چت ویدئویی)کنید.

به گپ ویدیویی با کودکان دیگر که میدانید به زبان آلمانی صحبت می‌کنند،تشویق کنید. استفاده ازskype یا Google Hangouts یا چیزی شبیه آن آسان است. در این نزدیکی باشید به مکالمه کمک کنید.مشوق باشید و در برابر وسوسه ی تصحیح اشتباهات فرزندتان مقاومت کنید.

۱۶- یک پرستار کوتاه مدت یاتمام وقت پرستار یا نگهبان(مراقب) که آلمانی صحبت می‌کند.

اگر ممکن است،یک پرستار بچه / مراقب که به زبان آلمانی صحبت می‌کند،استخدام کنید. حتی چند ساعت در هفته وضعیت را تغییر میدهد (و به شما کمی وقت آزاد می دهد!).

۱۷- بازی‌های آنلاین زبان آلمانی (حافظه، کلیک کنید و بگویید، و غیره) را با فرزند خود بازی کنید.

بسیاری از بازی‌های آنلاین زبان تعاملی رایگان برای کودکان وجود دارد. یکی را انتخاب کنید که فرزندتان را جذب کند و آن‌ها را تشویق کنید که هر روز کمی بازی کند. شما می توانید ۳ نوع مختلف بازی‌های آنلاین یادگیری زبان آلمانی را در اینجا بیابید.

بعنوان مثال حتما بازی های موبایلی زیر را برای کودک تان دانلود کنید:

۱۸- درس های اسکایپ را برای کودکان امتحان کنید (ممکن است برای نوزادان و کودکان نوپا توصیه نشود)

بسیاری از معلمان از طریق اسکایپ به ارائه درس های زبان می پردازند. بپرسید و ببینید آیا کسی می تواند یک معلم را به شما توصیه کند. در این تدریس نیز حضور داشته باشید تا بتوانید بدانید چه زبانی بین درسها تقویت می شود.

۱۹- حتما قبل از خواب برای کودک تان داستان آلمانی بخوانید (معنایش را تا حدودی به فارسی برایش توضیح دهید)

کتاب ها، کتاب ها، کتاب ها. کودکان و نوجوانان کتاب و داستان را دوست دارند.داستان قبل از خواب را به زبان آلمانی بخوانید.اغلب زمانی که بچه‌ها داستان های دلخواه خود را چند بار شنیده اند، آن‌ها کلمات را می دانند. کودک خود را تشویق کنید تا کمک کند داستان را بگویید.

۲۰- یک لبتاب یا تبلت برای یادگیری زبان آلمانی کودکان استفاده کنید.

لبتاب ها و تبلت ها چون همیشه دم دست هستند و کودکان نیز علاقه زیادی به استفاده از آنها دارند بعنوان یک پتانسیل عالی برای یادگیری مطرح هستند. خیلی راحت می توانید کارتون های زبان آلمانی، آهنگ ها و بازی های مختلف را بر روی آنها بریزید تا کودک تان از آنها استفاده کند و روند یادگیری اش سریع تر شود.

germanalphabet

21-بهترین برنامه ها و وب سایت های آموزش زبان آلمانی برای کودکان

 • Petra Lingua یک دوره زبان آنلاین است که برای کودکان بین 3 تا 10 سال طراحی شده و از روش ارائه محتوای چند رسانه ای به صورت متن، صدا و ویدئو ، تصاویر و تمرین های تعاملی استفاده می کند.
 • Blinde-kuh یک موتور جستجوی آلمانی است که فقط اطلاعات مناسب برای بچه ها را ارائه می دهد.
 • Kindernetz ویدیو های آلمانی زیادی برای بچه ها دارد.
 • Lingonetz یک وب سایت تعاملی است که به کودکان 6 تا 12 ساله کمک می کند تا زبان آلمانی یاد بگیرند.
 • Tivi حاوی برنامه های تلویزیونی از یک شبکه مخصوص کودکان آلمانی است .
 • Chillola یک وب سایت رایگان زبان خارجی برای کودکان است. بچه ها در این جا آلمانی را از طریق بازی و فعالیت های مختلف یاد می گیرند.

متاسفانه در حال حاضر در ایران هیچ بسته آموزشی یا کتاب آموزش زبان آلمانی مخصوص کودکان ارائه نشده است!

22-بازی های آنلاین رایگان برای کمک به آموزش آلمانی

یک روش آسان برای قرار دادن کودکان در معرض یک زبان جدید آن هم به روشی جذاب و سرگرم کننده، انجام بازی های آنلاین است. بازی هایی که به زبان آلمانی و برای کودکان باشند، نادرند، اما یکی از مواردی که ارزش بررسی دارد، Digital Dialects است. این سایت بازی های ساده زیادی دارد که به بچه ها کمک می کند تا اصول آلمانی را یاد بگیرند.

حتما این پست را ببینید: ۲۰ نکته مهم برای آموزش زبان آلمانی به کودکان (۲ تا ۹ ساله)

23-بهترین برنامه ها و بازیهای آلمانی مخصوص کودکان

حتما ببینید: منابع زبان آلمانی برای کودکان

بخش 2: دروس آموزش آلمانی به کودکان با بازی و سرگرمی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نکات تکمیلی

 • کودکان برای یادگیری بهتر زبان نیاز به ریتم، موسیقی و محیط شاد دارند نه سخت گیری و نظم آنچنانی.
 • حتما برای یادگیری سریع تر کودکان، روزانه، در ماشین یا در هر جایی، آهنگ و ریتم های شاد کودکانه را برای شان پخش کنید. بسیار به یادگیری شان کمک می کند.
 • گوشی و تبلت جزء جدایی ناپذیر از زندگی کودکان در دوران مدرن و امروزی ست. یکی از بهترین راهها به عنوان مکمل یادگیری کودکان نصب اپلیکیشن و بازیهای جذاب روی این وسایل دم چشم و دم دست کودکان است.
 • کودکان به فیلم و کارتون علاقه زیادی دارند. کارتون ها و فیلم هایی که به زبان کودکانه و شمرده و آهنگین، به صورت ناخودآگاه عبارات زبان و کلمات را به کودک یاد می دهند.
 • شعر، ریتم و موسیقی را والدین باید در زمانهایی غیر از کلاس با کودک کار کنند.
 • کودکان عاشق قصه و داستان هستند. چه چیزی از این بهتر که برای او داستان های کوتاه انگلیسی بخوانید؟

حتما بخوانید!

1 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست