word image 96445 1

در هنگام سفر با قطار، چه مدارک شناسایی مورد نیاز است؟

گاما

با نزدیک‌شدن به تعطیلات و شروع پیش فروش قطار، افراد زیادی برای خرید آنلاین بلیط قطار سفیر آماده می‌شوند تا با انواع مختلف قطار این شرکت به‌سمت مقصد موردنظر خود سفر کنند. از قطارهای زیرمجموعه شرکت حمل‌ونقل ریلی سفیر می‌توان به وانیا ریل، رعد تبریز، جوپار، مهتاب سیرجم، راه‌آهن بنیاد شرقی، نورالرضا، ریل ترابر سبا و ریل سبز کوثر، اشاره کرد. قبل از این‌که برای خرید بلیط قطار اقدام کنید، باید بدانید که هنگام سفر با این وسیله نقلیه چه مدارکی نیاز است. در این مطلب، قصد داریم راجع‌به مدارک شناسایی موردنیاز برای سفر با قطار صحبت کنیم.

آشنایی با مدارک موردنیاز هنگام سفر با قطار

فرقی نمی‌کند که در زمان فروش بلیط قطار، بلیط کدام قطار سفیر را برای سفر به مقصد موردنظر خود خریداری می‌کنید؛ چیزی که اهمیت دارد این است که تمام مسافران حتما باید یک ساعت قبل از حرکت قطار به‌همراه مدارک موردنیاز در ایستگاه راه‌آهن شهر محل سکونت خود حضور داشته باشند تا به‌سمت مقصد حرکت کنند. مدارک موردنیاز هنگام سفر با قطار شامل موارد زیر است.

بلیط چاپ‌شده قطار یا دانلود تصویر بلیط در موبایل

بلیط قطار، اصلی‌ترین و مهم‌ترین مدرکی است که مسافران هنگام سوارشدن به قطار باید همراه داشته باشند. در گذشته، مسافران حتما باید قبل از ورود به داخل قطار نسخه چاپ‌شده بلیط را به مسئول راه‌آهن و ماموران قطار ارائه می‌دادند؛ اما امروزه ارائه بلیط چاپ‌شده الزامی نیست و مسافران به‌دلخواه می‌توانند بلیط خود را چاپ کنند. با‌توجه‌به خرید آنلاین بلیط و ارسال فایل آن به گوشی یا ایمیل، مسافران می‌توانند بلیط را دانلود و در موبایل خود ذخیره کنند.

ذخیره بلیط در داخل گوشی از‌آن‌جهت اهمیت دارد که به‌دلیل احتمال ضعیف‌شدن اینترنت ممکن است نتوان بلیط قطار را در داخل اپلیکیشن یا برنامه ایمیل دانلود کرد؛ البته برخی از شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی مانند قطار سفیر علاوه‌بر ارسال بلیط به اپلیکیشن‌های خرید بلیط و ایمیل مسافران، کد بلیط را به‌صورت پیام کوتاه به شماره موبایل آن‌ها ارسال می‌کنند؛ بنابراین، نشان‌دادن پیامک حاوی بلیط قطار در داخل موبایل به ماموران قطار کفایت می‌کند. در مسیرهای ریلی که به مقصد کشورهای خارجی حرکت می‌کنند، توصیه می‌شود که بلیط را به‌صورت چاپ‌شده همراه خود نگهداری کنید.

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی چرب زبان، انگلیسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان انگلیسی مثل بلبل حرف بزن!


 

با انجام این کار دیگر نگران خاموش‌شدن تلفن همراه خود نخواهید بود. به مسافرانی که به هر دلیلی بلیط خود را گم کرده‌اند، توصیه می‌شود که 45 دقیقه قبل از ساعت حرکت قطار به یکی از گیشه‌های فروش بلیط ایستگاه راه‌آهن شهر محل سکونت خود مراجعه کنند تا بعد از ارائه اطلاعات هویتی و مدارک شناسایی معتبر مانند کارت ملی، بلیط المثنی قطار به آن‌ها تحویل داده شود.

word image 96445 2

مدارک شناسایی شامل کارت ملی و شناسنامه

در زمان خرید آنلاین بلیط قطارهای شرکت سفیر یا هر شرکت حمل‌ونقل ریلی دیگر، در هنگام پیش فروش بلیط قطار از سایت‌های معتبر، اطلاعات کامل مسافران شامل نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و کدملی از آن‌ها دریافت می‌شود. هنگام واردکردن این اطلاعات، مسافران باید دقت کافی داشته باشند و تمام اطلاعات را به‌درستی و به‌صورت دقیق و کامل وارد کنند؛ زیرا این اطلاعات به‌همراه کد بلیط قطار در پیامک ارسال‌‌شده از شرکت حمل‌ونقل ریلی درج می‌شود. در ایستگاه راه‌آهن، ماموران هنگام چک‌کردن اطلاعات بلیط از مسافران، کارت شناسایی معتبر یعنی کارت ملی آن‌ها را دریافت می‌کنند تا اطلاعات موجود در پیامک، فایل دانلودشده یا بلیط چاپی را با اطلاعات موجود در کارت ملی تطبیق دهند. هرگونه مغایرت بین اطلاعات بلیط و کارت ملی، باعث می‌شود که مسافر اجازه ورود به قطار را نداشته باشد.

بر‌اساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران، زوج‌های جوان هنگام سوارشدن به قطار علاوه‌بر ارائه بلیط قطار و کارت ملی باید شناسنامه خود را نیز ارائه دهند تا از محرم‌بودن آن‌ها اطمینان حاصل شود. این قانون در زمان اقامت در هتل نیز رعایت می‌شود و هیچ هتلی بدون مشاهده شناسنامه، به یک زوج اجازه اقامت نمی‌دهد. همراه‌داشتن مدارک شناسایی نه‌تنها از‌نظر قانونی الزامی است؛ بلکه به حفظ آرامش و نظم مسافران قطار و افزایش امنیت آن‌ها کمک زیادی می‌کند.

هنگام سوارشدن به قطار کدام نکات امنیتی را باید رعایت کرد؟

برای این‌که سفری سرشار از امنیت و آرامش را در قطار تجربه کنید، حتما به رعایت نکات زیر توجه داشته باشید:

  • همراه داشتن فایل دانلود‌شده یا نسخه چاپی بلیط از ابتدا تا انتهای سفر
  • نگهداری از بلیط‌های رفت‌وبرگشت قطار در جایی امن پس از رسیدن به مقصد
  • ذخیره‌کردن فایل دیجیتال بلیط در موبایل همراهان برای اطمینان و دسترسی به بلیط درصورت پاک‌شدن آن از گوشی
  • اطمینان از کامل‌بودن شارژ باری تلفن همراه در ‌صورت وجود اطلاعات بلیط در پیامک گوشی
  • در‌ دست‌داشتن بلیط چاپی هنگام رد‌‌شدن از گیت بازرسی ایستگاه راه‌آهن برای ارائه سریع آن به ماموران
  • همراه‌داشتن کد گذرنامه و اصل آن برای اتباع خارجی جهت تأیید هویت
  • توجه به ساعت حرکت قطار و حضور در ایستگاه راه‌آهن نیم ساعت قبل از حرکت قطار
  • نگهداری از مدارک شناسایی مانند شناسنامه و کارت ملی در جایی امن و در کنار یکدیگر
  • ممنوع‌بودن سفر با قطار به‌تنهایی برای افراد زیر 17 سال
  • استفاده از چرخ‌های ویژه یا باربر برای صرفه‌جویی در زمان برای مسافران دارای بار زیاد

برخی از شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی، خدمات حمل بار و ترانسفر رایگان نیز به مسافران خود ارائه می‌دهند؛ بنابراین، در زمان خرید بلیط قطار و مقایسه خدمات قطارهای مختلف این نکته را نیز در نظر داشته باشید. قیمت بلیط قطارهایی که خدمات و امکانات رفاهی کامل‌تری به مسافران ارائه می‌دهند، گران‌تر است.

word image 96445 3

خرید بلیط قطار سفیر با بهترین قیمت از سایت فلای تودی

در این مطلب، به معرفی مدارکی پرداختیم که مسافران هنگام سوارشدن به قطار حتما باید همراه داشته باشند. این مدارک عبارت‌اند از: بلیط قطار به‌صورت چاپ‌شده یا ذخیره فایل دیجیتال دانلودشده در حافظه موبایل و مدارک شناسایی شامل کارت ملی، شناسنامه و پاسپورت برای اتباع خارجی. شرکت‌های ریلی مختلفی در ناوگان ریلی کشور مشغول به فعالیت هستند. برای دریافت بهترین خدمات و امکانات رفاهی می‌توانید در زمان پیش فروش قطار، بلیط یکی از قطارهای زیرمجموعه سفیر را با بهترین قیمت از سایت فلای تودی خریداری کنید. در این سایت، هم‌زمان با خرید بلیط می‌توانید برای رزرو یکی از هتل‌های مقصد خود نیز اقدام کنید.

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست