معرفی ژانر فیلم تاریخی و سریال تاریخی

گاما

فیلم‌ها و سریال‌ها ژانرهای مختلفی دارند که یکی از محبوب‌ترین آن‌ها، ژانر تاریخی است. با فیلم‌ها و سریال‌های تاریخی می‌توانید به گذشته سفر کنید و زندگی شخصیت‌ها و اتفاقات بزرگ را به صورت داستانی تماشا کنید. در ادامه قصد داریم بیشتر به فیلم و سریال تاریخی بپردازیم. با ادامه این مطلب ما را همراهی کنید.

سفر در زمان با فیلم تاریخی

یک فیلم تاریخی در هسته و اصل خود، روایتی تخیلی را از اتفاقات گذشته ترسیم می‌کند. این فیلم‌ها مانند ماشین زمان عمل می‌کنند و ما را به دنیایی دورتر از دنیای خودمان می‌برند. با این فیلم‌ها از نزدیک برخورد شمشیرها در میدان نبرد، شکوه و سقوط قلمروهای پادشاهی و حتی زندگی روزمره سال‌های دور را تماشا می‌کنیم اما جذابیت فیلم‌های تاریخی بسیار فراتر از صحنه‌های بزرگ و لباس‌های مجلل است. این فیلم‌ها دریچه‌هایی به تجربه بشری می‌شوند و امیدها، ترس‌ها و مبارزات افرادی را که در لحظات مهمی در تاریخ تلاش می‌کردند، آشکار می‌کنند. فیلم تاریخی که جدیدا منتشر شده و طرفداران زیادی را هم به خود جلب کرده فیلمی است که به زندگی ناپلئون میپردازد، شما میتوانید برای دانلود رایگان فیلم ناپلئون به سایت فیلیمو مراجعه فرمایید.

فیلم تاریخی

از واقعیت تا تخیل

زیبایی فیلم تاریخی در انعطاف‌پذیری داستانی آن است. برخی از فیلم‌سازان تاریخی سعی می‌کنند وقایع و چهره‌های تاریخی را به صورت دقیق نمایش دهند اما برخی دیگر رویکردی روان‌تر نسبت به داستان اتخاذ می‌کنند و تخیل خود را نیز در آن دخیل می‌کنند. حتی ممکن است برخی از وقایع تاریخی را تغییر دهند و شکل جدیدی از داستان را روایت کنند. چنین روایتی را می‌توانیم در فیلم‌هایی مانند «پست فطرت های لعنتی» (Inglourious Basterds 2009) تماشا کنیم. در چنین فیلم‌هایی قدرت تخیل سازنده روحی تازه به روایت تاریخی می‌دمد و مخاطبان را به تعامل با نوع غیرمتعارف یک اتفاق دعوت می‌کند.

نمایی از یک فیلم تاریخی

فیلم تاریخی، فراتر از سرگرمی

نکته دیگری که در مورد فیلم‌های ژانر تاریخی وجود دارد این است که این فیلم‌ها فراتر از سرگرمی صرف می‌روند و درس‌های ارزشمندی را برای زمان حال ارائه می‌کنند. در واقع همانند آینه‌ای هستند که جامعه کنونی ما را از دریچه گذشته منعکس می‌کنند. برخی از فیلم‌های تاریخی موجب می‌شوند تا هرگز فجایع رخ داده شده را فراموش نکنیم یا از داستان‌های الهام‌بخش و قدرت روح انسان در مواجهه با ناملایمات درس بگیریم.

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی چرب زبان، انگلیسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان انگلیسی مثل بلبل حرف بزن!


 

طیفی از داستان‌های مختلف برای کاوشگران زمان

ژانر تاریخی یک موجودیت یکپارچه نیست، بلکه می‌تواند طیف وسیعی از روایات را دربرگیرد. فرقی ندارد که شما طرفدار کدام سبک فیلم هستید و به کدام بخش تاریخ علاقه دارید، تنوع فیلم‌های تاریخی آن قدر زیاد است که می‌توانید زمان و مکان مدنظر خود را انتخاب و فیلم‌های مربوط به آن‌ها را تماشا کنید. به یاد داشته باشید، ژانر تاریخی صرفاً دریچه‌ای به گذشته نیست، بلکه پنجره‌ای برای درک عمیق‌تر از خود و دنیایی است که در آن زندگی می‌کنیم.

 

افشای جزییات اتفاقات و شخصیت‌های مهم با سریال تاریخی

شاید با خود فکر کنید که پرداختن به یک دوره یا شخصیت با فیلم امکان‌پذیر نیست و محدودیت زمانی فیلم اجازه نمی‌دهد تا جزییات مهم نمایش داده شوند. سریال‌های تاریخی می‌توانند این مسئله را تا جایی رفع کنند. با سریال‌های تاریخی نه تنها شاهد تاریخ هستید، بلکه آن را زندگی می‌کنید، نفس می‌کشید و جزئیات آن را بهتر درک می‌کنید.

گشودن لایه‌ها با سریال تاریخی

برخلاف فیلم‌های ژانر تاریخی، سریال‌های این ژانر زمان را بهتر نمایش می‌دهند. آن‌ها روایت‌های پیچیده‌ای را در طول فصل‌های مختلف به هم می‌بافند و ظهور و سقوط امپراتوری‌ها، تکامل جنبش‌های اجتماعی و شبکه پیچیده زندگی‌ها را در تار و پود تاریخ ترسیم می‌کنند. به عنوان مثال، سریال «تاج» (The Crown) دوره سلطنت ملکه الیزابت دوم را در 6 فصل روایت می‌کند و از جوانی تا سنین کهن‌سالی او را نمایش می‌دهد. این گونه دست سازنده برای پرداختن به جزئیات مهم باز است و می‌تواند رشته‌های مختلف یک داستان را به هم گره بزند و بسیاری از سوالات را برطرف کند.

معمولا هم می‌توان با کمک سریال‌های تاریخی فراتر از سال‌های طلاکاری شده کاخ‌ها و نبردهای بزرگ رفت و بهتر به زندگی مردم عادی پرداخت. ما شاهد مبارزات و پیروزی‌های آنها، امیدها و ترس‌هایشان، عشق‌ها و از دست دادن‌های آنها هستیم. این سریال‌ها به ما یادآوری می‌کنند که تاریخ فقط درباره پادشاهان و ملکه‌ها نیست، بلکه درباره مردم عادی است که روند وقایع را شکل می‌دهند.

پیوند میان واقعیت و داستان‌سرایی

سریال‌های تاریخی با درجات مختلفی از دقت نسبت به گذشته ساخته می‌شوند. برخی از نمایش‌ها در دسته رئالیسم تاریخی دقیق قرار می‌گیرند و در حالی که برخی دیگر داستان‌هایی خیالی را در بستری از واقعیت روایت می‌کنند. این انعطاف‌پذیری امکان داستان‌سرایی خلاقانه را فراهم می‌کند و خطوط بین واقعیت و داستان را محو می‌کند تا دیدگاه‌های تازه‌ای درباره وقایع و چهره‌های تاریخی ارائه شود.

فیلم تاریخی

وجود مسیرهای مختلف برای علاقه‌مندان به سفر در زمان

دنیای سریال‌های تاریخی پیچیده است. در این ژانر برای هر شخص مجموعه‌ای پیدا می‌شود. به عنوان مثال، اگر به سلطنت علاقه دارید، می‌توانید سریال «تاج» را تماشا کنید. اگر می‌خواهید بدانید که در گذشته یک شهر صنعتی و در میان مردمان عادی انگلستان چه می‌گذشت، می‌توانید سریال «پیکی بلایندرز» (Peaky Blinders) را تماشا کنید. اگر به دنیای مردمان اسکاندیناوی علاقه دارید، می‌توانید سریال «وایکینگ‌ها» (Vikings) و اسپین آف آن، «وایکینگ‌ها: والهالا» (Vikings: Valhalla) را تماشا کنید که داستان این گروه از مردم را در دوره‌های مختلف روایت می‌کنند. تمامی فیلم‌ها و سریال‌های نام برده شده را می‌توانید از سایت فیلیمو به صورت رایگان دانلود کنید.

«نویسنده : مجید عباس نژاد»

رادتایم

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست