توصیه مهم به والدین در فصل امتحانات بچه ها

10 توصیه مهم به والدین در فصل امتحانات بچه ها

گاما

بدون تردید فصل امتحانات یادآور دغدغه‌ها و نگرانی‌هاست. این دغدغه و نگرانی‌ها به دانش‌آموز محدود نمی‌‌شود، بلکه فضای خانه و خانواده را نیز در برمی‌گیرد، در این ایام والدین وظایف مهمی برعهده دارند که در صورت انجام آنها به نحو شایسته، شاهد موفقیت و پیشرفت تحصیلی فرزندان خود خواهند بود و اگر وظایف خود را به درستی انجام ندهند، بر روی نتایج امتحانات فرزندشان تاثیر منفی می‌گذارد. بنابراین در این مقاله 10 توصیه مهم برای شما والدین عزیز در ایام امتحانات فرزندانتان داریم که با به کارگیری آنها تا حد بسیار زیادی از نگرانی های شما می‌کاهد.

1- از برنامه امتحانی فرزندتان آگاه باشید.

این را به پسر یا دختر خود واگذار نکنید تا شما را از زمان امتحانات خود مطلع کند. هر چقدر هم که پرمشغله باشید لازم است یک کپی از برنامه زمانی امتحانات را جایی که همه بتوانند ببینند، پین کنید یا یک نسخه آنلاین آن را در گوشی خود داشته باشید. مطمئن شوید که از زمان حضور پسر یا دخترتان در مرکز امتحان آگاه هستید.

حتما بخوانید: آموزش زبان به کودکان

2- از تحمیل نگرانی به آنها خودداری کنید.

یکی از وظایف مهم اولیا حفظ خونسردی و تلاش در کم کردن نگرانی‌های مربوط به این دوره است. به احساسات درونی او (ترس ها و نگرانی‌ها و آرزوهایش) احترام بگذارید و به صحبت هایش گوش کنید. فرزند شما به اندازه کافی استرس دارد و لازم نیست شما آن را تشدید کنید. از توقعات بی‌جا و فشار بیش از حد برای مطالعه خودداری نمائید. کمال‌گرایی بیش از حد والدین و وسواس شدید خانواده نسبت به نمرات بالا باعث ایجاد اضطراب در فرزندان می‌شود. در این دوره آرام و خونسرد باشید و روابط خوبی با اعضای خانواده برقرار کنید.

توصیه مهم به والدین در فصل امتحانات بچه ها

3- با خانواده غذا بخورید

به احتمال زیاد، فرزند شما ساعت‌های طولانی در اتاق خود مانده تا درس بخواند، بنابراین بهتر است وعده‌های غذایی خود را در کنار خانواده میل کند تا از یکنواختی مطالعه مداوم خلاص شود. هنگام غذا خوردن با هم مکالمه کنید تا فرزندتان احساس شادابی کند. در فصل برگزاری آزمون‌ها غذاهای مغذی و مقوی تهیه کنید، داشتن برنامه غذایی سالم و خوردن صبحانه سبب می‌شود دانش آموز انرژی کافی برای درس خواندن داشته باشد. بهتر است برنامه‌ی غذایی مناسب برای فرزندان خود فراهم کنید و غذاهایی که فسفر دارند مانند:ماهی، مغز گردو، فندق، و سایر مواد غذایی که فسفر بیشتری دارند را اماده کنید.

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی چرب زبان، انگلیسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان انگلیسی مثل بلبل حرف بزن!


 

4- مطمئن شوید که آنها خواب خوبی در شب دارند

زمان خواب دانش آموزان در فصل امتحانات نقش مهمی در انرژی روز بعد انها دارد بنابراین بهتراست مراقب زمان خواب او باشیم زیرا خسته و خواب آلود بودن از جمله موارد مهمی هستند که باعث می‌شود دانش آموز در زمان برگزاری امتحان نتواند از پس پاسخگویی به سئوالات به نحو صحیح برآید.

5- اتاق خواب او را دلنشین کنید

در این زمان اتاق او مکانیست که زمان زیادی را در آن سپری می‌کند پس بسیار مهم است که فضایی آرام و دلنشین برای درس خواندنش فراهم کنید، حتی بهتر است قبل از شروع امتحاناتش کمی دکور اتاقش را تغییر دهید. بهتر است وسایل اضافی را جمع کنید، مثلا میتوانید جای میز تحریر و تخت خواب نوجوان خود را تغییر دهید یا حتی اضافه کردن چند گلدان باعث می‌شود طراوت و شادابی اتاقش را چند برابر کند.

6- شنوده‌ی خوبی باشید.

از آنها بپرسید که امتحانشان چگونه گذشت، اما از قضاوت خودداری کنید. آنها را به خاطر اشتباهی که در برگه امتحان کرده‌اند سرزنش نکنید و به او استرس وارد نکنید در عوض در مورد امتحان‌های باقی مانده دلگرم باشید و آنها را نسبت به نتیجه امیدوار نگه دارید. به آنها اجازه دهید بدانند که شما آنجا هستید تا از آنها حمایت کنید، فارغ از نتیجه.

7- فضایی ارام و جوی شاد در خانه ایجاد کنید.

مهمترین مسئله در زمان امتحانات، آرامش دانش آموزان است. برای حفظ آرامش فرزندانتان در زمان امتحانات هرگز در محیط خانه تنش ایجاد نکنید و از طرح مسائل و مشکلات اقتصادی و … که موجب ایجاد فشار روحی بر دانش آموزان می‌شود، خودداری کنید. ایجاد فضایی صمیمی، دلگرم کننده و شورآفرین نقش مهمی در آرامش و موفقیت فرزندان در ایام امتحانات دارد. چنین فضایی درون محیط خانواده، دغدغه‌ها و نگرانی‌ها را به حداقل می‌رساند، امکان بروز استعدادها را میسر می‌سازد، توانایی‌های هوشی و عاطفی فرزندان را گسترش می‌دهد و آن‌ها را مسئول و متکی به خود بار می‌آورد. اگر پنجره‌ی اتاق فرزندتان نزدیک به کوچه یا خیابان پرسرو صداست در صورت امکان به طور موقت اتاقی دیگر را به درس خواندنش اختصاص دهید، اتاقی که بیشترین آرامش و سکوت را دارد ،تنهایی وسایلی که باید جا به کنید میزتحریر و تخت یک ‌نفره اوست.

فضای مناسب برای مطالعه

بیشتر بخوانید: اهمیت استفاده از میز تحریر برای کودکان و نوجوانان

8- تشویق به استراحت و تفریح را فراموش نکنید

هنگام مطالعه برای ساعات طولانی، ورزش راهی عالی برای شادابی مغز است. فرزندتان را تشویق کنید پیاده روی کند یا برای دویدن برود و از هر چه لذت می‌برند آن را انجام دهد.

بچه ها در حال دویدن

جمع بندی: بهترین راه برای حمایت از فرزندتان در هنگام استرس زمان امتحانات این است که محیط خانواده را تا حد امکان آرام و دلپذیر کنید. سعی کنید در زمان امتحان از فرزند خود خواسته های زیادی نداشته باشید. بحث‌ها نتیجه معکوس دارند و فقط استرس او را افزایش می‌دهد و تمرکز دانش آموز را مختل می‌کند.

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست