گرین کارت

مزایای گرین کارت آمریکا (و معایب آن)

گاما

داشتن گرین کارت به خیلی از مهاجران امکان می دهد تا تابعیت کامل آمریکا بگیرند. این گرین کارت های بسیار پر طرفدار به دارندگانشان اجازه اقامت قانونی در ایالات متحده اعطا می کنند. با اینکه دارندگان گرین کارت شهروند آمریکا نیستند؛ اما می توانند به مدت نامحدودی در این کشور زندگی و کار کنند. در این مطلب ما شما را با مزایا و معایب گرین کارت آشنا می کنیم.

مزایای گرین کارت

افرادی که گرین کارت آمریکا دارند جزو کسانی محسوب می شوند اقامت دائم این کشور را دارند و از مزایایی برخوردار می شوند که شامل حال سایر دارندگان ویزا نمی شود. این مزایا عبارتند از:

 • اگر گرین کارت داشته باشید می توانید بعد از 5 سال برای اخذ تابعیت آمریکا اقدام کنید (اگر با یک شهروند آمریکایی ازدواج کرده باشید سه سال)
 • می توانید از بستگانتان برای گرفتن ویزا یا گرین کارت حمایت کنید.
 • می توانید راحت تر به داخل و خارج ایالات متحده سفر کنید.
 • هزینه کمتری برای شهریه دانشگاه، کالج یا هنرستان می پردازید.
 • هر 10 سال یک بار گرین کارت را تمدید می کنید.
 • در انتخابات ایالات متحده کمک مالی اعطا کنید.

گرین کارت

در کنار برخورداری از این مزایا، از شما به عنوان دارنده گرین کارت انتظار می رود که مسئولیت هایتان را انجام بدهید. این مسولیت ها شامل موارد زیر می شوند:

 • از کلیه قوانین ایالات و مناطق ایالات متحده پیروی کنید.
 • اظهارنامه مالیات بر درآمد را ثبت کرده و درآمد را به خدمات درآمد داخلی ایالات متحده (U.S. Internal Revenue Service) و مقامات مالیاتی ایالتی گزارش دهید.
 • از شکل دموکراتیک دولت حمایت کنید و دولت را از راههای غیر قانونی تغییر ندهید.
 • اگر مذکر هستید و بین 18 تا 25 سال سن دارید در سامانه خدمات انتخابی آمریکا (Selective Service) ثبت نام کنید.

بهترین روش معرفی خودمان به زبان انگلیسی

معایب و اشکالات گرین کارت

یکی از معدود اشکالات گرین کارت این است که دارنده آن از تمام حقوق و مسولیت های یک شهروند آمریکایی برخوردار نمی شود. این حقوق شامل موارد زیر می شوند:

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزشی چرب زبان، هرررر زبانی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان زبان مدنظرتو مثل بلبل حرف بزن!


 

 • نمی توانید رای بدهید.
 • دارندگان گرین کارت نمی توانند اعضای خانواده شان را برای حمایت مالی در اولویت قرار بدهند.
 • نمی توانید برای کودکانی که خارج از آمریکا بدنیا می آیند تابعیت آمریکایی بگیرید.
 • نمی توانید به عنوان یک مقام رسمی منتصب شوید.
 • نمی توانید با گذرنامه ایالات متحده سفر کنید.
 • نمی توانید به طور کامل جلوی دیپورت شدنتان را بگیرید.

شرایط لازم برای اخذ گرین کارت

برای درخواست گرین کارت باید شرایطی که یک واجد شرایط لازم دارد را داشته باشید. معمولا بیشتر مهاجران از طریق خانواده یا از طریق اشتغال گرین کارت دریافت می کنند. همچنین می توانید به عنوان یک قربانی سوء استفاده، یک مهاجر خاص، از طریق ثبت نام و یا از طریق درخواست پناهندگی گرین کار بگیرید.

موارد زیر اصلی ترین شرایط لازم برای دریافت گرین کارت است:

 • جزو اقوام نَسبی یا همان درجه یک یک شهروند ایالات متحده باشید. این مورد شامل همسر یک شهروند آمریکایی، فرزند مجرد زیر 21 سال یک شهروند آمریکایی یا پدر و مادر یک شهروند آمریکایی است که حداقل 21 سال سن دارد.
 • یکی دیگر از خویشاوندان یک شهروند آمریکایی باشید یا از بستگان کسی باشید که اقامت دائم قانونی ایالت متحده آمریکا بر اساس خانواده را دارد.
 • نامزد یا فرزند نامزد یک شهروند آمریکایی باشید.
 • یک کارگر یا سرمایه گذار مهاجر باشید یا پزشکی باشید که به خاطر منافع ملی از حقوق خود چشم پوشی کرده است.

چه کسانی نمی توانند گرین کارت دریافت کنند؟

گری دیویس (Garry Davis) وکیل و بنیانگذار موسسه Davis & Associates در گفتگو با مجله The Attorney At Law به این سوال بطور کامل پاسخ داد:

اغلب اوقات از من می پرسند که گرین کارت گرفتن چه سختی هایی دارد؟ خب، جواب این سوال این است که ” بستگی دارد.” برای کسی که سابقه کیفری قابل توجهی دارد یا سابقه ریپورت و اخراج از کشور را دارد، اخذ گرین کارت تقریباً غیرممکن است.

اما برای کسی که به طور قانونی وارد ایالات متحده آمریکا شده، هیچ وقت قانون را زیر پا نگذاشته است و همیشه به طور قانونی مهاجرت کرده است، گرفتن گرین کارت چندان چالش برانگیز نخواهد بود. خیلی از موکل های من در حد وسط این میزان قرار دارند.

گرین کارت آمریکا

بارزترین عامل ممنوعیت مهاجرت به آمریکا داشتن سوابق کیفری است. البته همه جرایم مانع دریافت گرین کارت نمی شوند اما به طور کلی هر نوع برخورد و سر و کار داشتن با پلیس باید قبل از اعطای گرین کارت مستند شود. تمام تخلفات مربوط به مواد مخدر به جز یک مورد که شامل حمل ساده 30 گرم یا کمتر ماری جوانا است، احتمالا به محرومیت دائمی از دریافت گرین کارت منجر خواهد شد.

هر نوع جرمی که جزو “جرایم مربوط به فساد اخلاقی” تلقی شود می تواند مانع از اخذ گرین کارت شود؛ به استثنای یک جرم کوچک برای یک تخلف نسبتاً جزئی. جرایم دیگری که منجر به منع دریافت گرین کارت می شود شامل فحشا، قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان است.

جرایم غیر مرتبط با مواد مخدر که شامل فساد اخلاقی نمی شوند مثل رفتارهای آشوبگرانه، جرائم با فرض تقصیر و یا جرائم غیر عمد به طور کلی ممنوعیتی برای مهاجرت ایجاد نمی کنند. طبق قوانین فعلی، رانندگی تحت تأثیر یا در حالت مستی نیز تاثیری روی تصمیم گیری درباره اعطای گرین کارت به فرد ندارد.

حتما بخوانید: قواعد رفتاری انگلیسی زبان ها

علاوه بر این تلاش و توطئه چینی برای ارتکاب جرم هم جزو جرایم تلقی می شود چون طور بالقوه عواقبی مشابه با ارتکاب جرم خواهند داشت. در نهایت نیز، اعتراف به جرم، رد شدن اتهام و یا مجازات فرد، هر سه جزو موانع دریافت گرین کارت هستند حتی اگر پرونده جنایی در نهایت منتفی شده باشد.

علاوه بر سوابق کیفری، سابقه مهاجرت نیز می تواند برای افرادی که به دنبال اقامت دائم در ایالات متحده هستند چالش ها و موانعی ایجاد کند. به عنوان مثال، شخصی که شخصی که از ایالات متحده هنگام بازرسی توسط مقامات مهاجرت در داخل ایالات متحده یا توسط قاضی مهاجرت دیپورت یا همان اخراج شده باشد، از داشتن اقامت دائم آمریکا محروم خواهد شد. بسته به بخشی از قانون که به موجب آن فرد به خارج از کشور دیپورت شده، این محرومیت تا 5، 10 و یا 20 سال به طول می انجامد.

 

اقامت بیش از حد در یک دوره پذیرش نیز مانعی برای دریافت گرین کارت خواهد بود. این ممنوعیت دریافت بسته به مدت زمان طولانی اقامت سه یا 10 ساله خواهد بود. شخصی که به خاطر بیش اقامت غیرقانونی بیش از یک سال از آمریکا اخراج شده باشد و دوباره به طور غیر قانونی وارد این کشور شود، به طور مادام العمر از دریافت گرین کارت محروم خواهد شد. تنها مورد استثنا برای معافیت از این قانون، کسانی هستند که حداقل 10 سال از اخراجشان از ایالات متحده می گذرد و به طور غیر قانونی هم به این کشور برنگشته اند.

اگر دولت آمریکا تشخیص بدهد که فرد در فعالیت های تروریستی دست داشته، او را واجد شرایط دریافت گرین کارت اعلام نمی کند. این محرومیت شامل همسران و فرزندان شخص هم می شود. فعالیت های تروریستی شامل موارد بسیار گسترده ای می شوند و صرفا به معنای شرکت فرد یک سازمان یا فعالیت تروریستی خاص نیست.

گرین کارت چیست؟ روش دریافت و مدت اعتبار آن

یکی از موانع اساسی و مهم در فرایند اخذ گرین کارت، تقلب کردن است. در واقع همه چیز بنا به اعتبار متقاضی پیش خواهد رفت. هرگونه تقلب یا معرفی نادرست برای رسیدن به منافع قانونی، مانعی در دریافت گرین کارت ایجاد خواهد کرد. افرادی که ادعای نادرستی می کنند یا برای رسیدن به شهروندی آمریکا دست به تقلب می زنند با مجازات بدون بخشش و مادام العمر عدم دریافت گرین کارت مواجه می شوند.

برخی از مواد پزشکی مثل ابتلا به بعضی از بیماری های واگیردار، فقدان واکسیناسیون مورد نیاز، سوء مصرف مواد مخدر یا اعتیاد و یا ابتلا به مشکلات روحی و روانی که باعث خطرناک بودن فرد برای دیگران می شود نیز مانع از دریافت گرین کارت می شوند. در برخی موارد ممکن است از این معافیت ها چشم پوشی شود ولی هیچ تضمینی نیست که حتما این اتفاق بیفتد.

ابطال این معافیت ها یک طرح اختیاری پردازش شده توسط خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده آمریکا (U.S. Citizenship and Immigration Services) است. در این شرایط، متقاضی باید ثابت کند که عدم اعطای اقامت دائم به او باعث می شود اعضای خانواده اش دچار سختی و مشکلات بیش از حدی بشوند.

در ادامه بخوانید: ۸ تا از راحت ترین کشورها برای مهاجرت ایرانیان

mohajerat paziresh

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست