در حال یادگیری اسپانیایی

مدرک زبان اسپانیایی و زمان مورد نیاز (همه مدارک معتبر)

گاما

اگر می خواهید شهروندی اسپانیا را بگیرید، تحصیل کنید یا در یک کشور اسپانیایی زبان کار کنید، برای نشان دادن سطح مهارت تان لازم است که در یک سری آزمون شرکت کرده و مدرک زبان اسپانیایی را دریافت کنید.

ما در این مقاله، نگاهی به پنج گواهینامه بین المللی شناخته شده اسپانیایی خواهیم داشت. هر یک از این گواهینامه ها می تواند به دانشگاه ها، کارفرمایان و دپارتمان های مهاجرت ثابت کند که شما از مهارت های زبان اسپانیایی مورد نیاز برخوردار هستید.

سطوح مهارت زبان CEFR

word image 61

چارچوب اروپایی مشترک مرجع برای زبان ها (CEFR) صلاحیت زبانی زبان آموزان را در مقیاسی از سطح مبتدی (A1) تا حرفه ای (C2) در چهار مهارت زبانی : ریدینگ، رایتینگ، اسپیکینگ و لیسنینگ تعیین می کند.

 


اسپانیایی

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش اسپانیایی چرب زبان، زبان اسپانیایی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان اسپانیولی رو مثل بلبل حرف بزن!


 

در این جا توضیح مختصری از آن چه در هر سطح از شما انتظار می رود، آورده شده است:

مبتدی یا پایه (A1 و A2)

A1

شما می توانید عبارات روزمره را درک کنید، وقتی وارد جایی می شوید خودتان را معرفی کنید، و تا جایی که مردم به وضوح و با سرعت آهسته با شما صحبت کنند، به سادگی با آن ها ارتباط برقرار کنید.

A2

در این سطح، می توانید کار های روزمره تان را به زبان ساده توصیف کنید، عبارات کوتاه را به خاطر بسپارید، و اطلاعات روشنی در مورد کار یا زندگی شخصی تان ارائه دهید. شاید هر کلمه ای که می خوانید را درک نکنید اما درک مفهوم کلی متون برای تان آسان تر خواهد بود.

مستقل (B1 و B2)

B1

در این سطح از زبان آموزی؛ شما می توانید در مورد موضوعاتی که برای تان آشنا هستند، صحبت کنید. همچنین، می توانید مکالمه طولانی تری داشته باشید. از ساختار های گرامری پیچیده تری نسبت به سطح A2 استفاده خواهید کرد. صحبت کردن در مورد تجربیات شخصی، رویداد ها، خواسته ها و برنامه ها برای تان آسان است.

B2

در این سطح، می توانید به راحتی با دیگران تعامل داشته باشید، عقاید و افکار پیچیده را در زمان کوتاه تر یا حتی فورا درک کرده و به طور واضح در موردشان صحبت کنید.

مسلط (C1 و C2)

C1

افکارتان را به صورت روان و فی البداهه بیان می کنید ، محتوای متنی با ساختار مناسب در مورد موضوعات مختلف تولید و متون طولانی و سخت در هر زمینه ای که باشد را درک خواهید کرد.

همچنین هنگام صحبت کردن یا نوشتن، اشتباهات گرامری را تشخیص می دهید و می توانید فورا آن ها را اصلاح کنید. در واقع سطح دانش شما در زبان به جایی رسیده که مفاهیم اساسی و حتی پیچیده گرامری را درک می کنید.

در این سطح، شما حتی صلاحیت آموزش دادن به دیگران را هم دارید.

C2

در این لول شما می توانید اطلاعات پیچیده از منابع مختلف را درک و به سرعت آن ها را خلاصه بردای کنید. همچنین توانایی این را خواهید داشت تا برای بیان دقیق منظورتان از جملات با ساختار درست و بدون اشتباهات گرامری استفاده کرده و متن های علمی یا ادبی تولید کنید. در واقع شما در این مرحله یک متخصص و حرفه ای هستید!

خب حالا بیایید نگاهی به پنج گواهینامه رسمی زبان اسپانیایی بیندازیم تا ببینید کدام یک برای شما مناسب تر است.

جملات عاشقانه به زبان اسپانیایی (30 تا از زیباترین عبارات)

آزمون های مدرک زبان اسپانیایی

آزمون های مدرک زبان اسپانیایی

این آزمون ‌های گواهی زبان اسپانیایی از سطوح CEFR برای سنجش مهارت‌ های شما در زبان استفاده می ‌کنند. هر یک از این آزمون ها، گواهینامه رسمی مهارت اسپانیایی ارائه می دهد.

توجه داشته باشید که فقط آن دسته از داوطلبانی که می توانند ثابت کنند زبان اسپانیایی زبان مادری شان نیست، واجد شرایط شرکت در اکثر آزمون های زیر هستند.

DELE

مناسب برای: متقاضیان ویزا و شهروندی، دانشجویان و متخصصان شاغل.

این گواهینامه رسمی توسط وزارت آموزش ، فرهنگ و ورزش اسپانیا اعطا می شود و توسطInstituto Cervantes که یک موسسه عمومی اسپانیایی است و به منظور ترویج فرهنگ های اسپانیایی زبان در سطح بین المللی ایجاد شده است، صادر می شود.

هر آزمون DELE از چارچوب مرجع مشترک اروپایی برای معیار های درجه بندی زبان ها پیروی می کند. این گواهینامه زبان اسپانیایی تاریخ انقضا ندارد. آزمون DELE اسپانیایی به شش سطح تقسیم می شود:

 • 1-Breakthrough (A1)
 • 2-Waystage (A2)
 • 3-Threshold (B1)
 • 4-Vantage (B2)
 • 5-Effective Operational Proficiency (C1)
 • 6-Mastery (C2)

امتحاناتی هم برای سطوح A1، A2‌و B1 مخصوص دانش آموزان 11 تا 16 ساله وجود دارد.

حداقل نمره قبولی برای تمام سطوح 60 از 100 است. هر مرکز آزمون خودش تاریخ امتحان را تعیین می کند. حداکثر ظرف مدت سه ماه نتایج تان را به همراه یک گواهی الکترونیکی رسمی و یک مدرک دیپلم از طریق پست دریافت خواهید کرد.

SIELE

مناسب برای : دانشجویان و متخصصان شاغل.

برخلاف DELE، این گواهی تنها سطوح A1،A2 ،B1 ،B2 و C1چارچوب مشترک را پوشش می ‌دهد. این آزمون اولین بار در سال 2016 پایه گذاری و توسط معتبرترین دانشگاه های اسپانیا، مکزیک و آرژانتین طراحی شد.

آزمون های SIELE فقط به مدت پنج سال معتبر هستند و به دسته های زیر تقسیم می شوند:

1-SIELE Global ( این آزمون جامع به دانشجویان امکان می دهد تا هر چهار مهارت زبان را در یک آزمون ارزیابی کنند و نمره ای بین 0 تا 1000 دارد. )

2- لیسنینگ

3- رایتینگ

4- اسپیکینگ

SIELE جذابیت خودش را دارد ؛ زیرا چهار مهارت زبان را می توان به طور جداگانه در هر امتحان به جز SIELE Global مورد سنجش قرار دارد. سیله می تواند سطح استرس شما را در هر جلسه به حداقل برساند و شما را برای شرکت در آزمون DELE بعدی آماده کند.

هر آزمون از چهار مهارت زبان با نمره ای بین 0 تا 250 برخوردار است . دانشجویانی که علاقه ‌مند به شرکت در آزمون های گواهینامه زبان اسپانیایی SIELE هستند، می توانند آزمون شان را در زمان مناسب رزرو و یا به صورت آنلاین در آزمون شرکت کنند.

بسته به آزمونی که برای آن هزینه کرده اید، نتایج حداکثر تا سه هفته به همراه گواهی ( امتحان کامل ) یا کارنامه نتایج به دست تان خواهد رسید.

CELU

مناسب برای : دانشجویان و متخصصان شاغل

وزارت آموزش و پرورش و وزارت امور خارجه آرژانتین این آزمون گواهینامه اسپانیایی را تایید می کنند.

CELU دو بار در سال، در ژوئن و نوامبر برگزار می شود. از سال 2021 هم امکان آزمون آنلاین برداشته شده است.

نمره رتبه بندی از ” خوب ” تا ” عالی ” متغیر است و آزمون فقط سطوح معادل B1-B2 (متوسط) و C1 (پیشرفته) را پوشش می دهد. برخلاف DELE و SIELE ، آزمون CELU به دو بخش شفاهی و کتبی تقسیم می شود و بخش گرامر جز امتحان نیست.

دانشحویان بعد از شرکت در آزمون حداکثر تا چهار ماه نتایج و گواهینامه شان را دریافت می کنند. این آزمون توسط موسسات آکادمیک و حرفه ای در آرژانتین ، برزیل، چین و ایتالیا تایید شده است.

اگر زبان مادری داوطلب اسپانیایی است اما در کشوری به دانشگاه رفته است که زبان اسپانیایی زبان رسمی آن جا نیست، می تواند در این آزمون شرکت کند.

TELC

مناسب برای: متقاضیان ویزا، دانشجویان و متخصصان شاغل.

این گواهینامه توسط TELC GmbH و انجمن آزمون دهندگان زبان در اروپا (ALTE) صادر شده است.

گواهی TELC اسپانیایی منقضی نمی شود. تاریخ برگزاری آزمون توسط هر مرکز آزمون تعیین می شود و آزمون های این گواهینامه اسپانیایی به صورت زیر تقسیم می شود:

 • 1-TELC Español A1
 • 2- TELC Español A2
 • 3- TELC Español B1
 • 4- TELC Español B2
 • 5-TELC Español A1, A2, B1, B2 Escuela ( مخصوص دانش پژوهان )

بازه نمره دهی از 0 تا 100 در نظر گرفته شده و نمره قبولی، 60 است. داوطلبان در این آزمون ها به صورت حضوری شرکت می کنند و باید گواهینامه شان را شش هفته بعد از روز شرکت در آزمون دریافت نمایند.

دانلود ۶ اپلیکیشن برتر آموزش زبان اسپانیایی (اندروید و آیفون)

ECL

مناسب برای : متقاضیان ویزا و متخصصان

گواهی ECL مثل TELC، توسط انجمن آزمون دهندگان زبان در اروپا (ALTE) صادر و تأیید می شود. و یکی از شباهت های آن با آزمون CELU ؛ این است که فقط سطوح B1،B2 و C1 را تایید می کند.

مهارت ‌هایی که در آزمون گواهینامه زبان اسپانیایی ECL مورد سنجش قرار می گیرند ، ریدینگ ، رایتینگ و لیسنینگ هستند. داوطلبان بر اساس نمره ای که بین 0 تا 100 است، رتبه بندی می شوند. نمره قبولی نیز 60 است.

امکان آزمون مجازی برای این گواهی در حال حاضر وجود ندارد. دانشجویان می‌ توانند تا یک ماه بعد از روزی که در آزمون شرکت کرده اند، کارنامه و گواهینامه‌ هایشان را دریافت کنند.

در حال گذراندن آزمون مجازی زبان اسپانیایی

نکته آخری که باید در نظر بگیرید این است که حتما با فرمت آزمونی که قرار است در‌ آن شرکت کنید، از قبل آشنا باشید . با انجام این کار، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت و سطح استرس شما به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

برای یادگیری اسپانیایی دانلود کنید: آموزش کامل زبان اسپانیایی با 100 درس رایگان

 

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست