جلسه آزمون آیلتس

آزمون آیلتس چیست؟ حداقل باید چه نمره ای بگیریم؟

گاما

موقع شرکت در آزمون آیلتس (IELTS) یا به طور کلی هر آزمون دیگری، چالش پیش روی شما این است که از این امتحان موفق و سربلند بیرون بیایید. برای همین آگاهی از نحوه آزمون آیلتس و اینکه باید چه نمره ای بگیرید بسیار مهم است. در نگاه اول، سیستم نمره دهی آیلتس پیچیده است اما بعد از تسلط روی این موارد، می توانید با آرامش بیشتری روی آزمونتان تمرکز کنید.

3 تغییر جدید آزمون آیلتس

جابجایی بخشها: از سال 2023 بجای روند قبلی که اول شنیداری  بعد ریدینگ بعد رایتینگ و بعد گفتاری بود الان به این صورت شده اول رایتینگ بعد شنیداری بعد ریدینگ و بعد هم گفتاری (قبلا شنیداری اول بود رایتینگ آخر، سخت ترین بخش یعنی رایتینگ می شد آخر امتحان دقیقا وقتی همه خسته بودند)-منبع1 منبع2 بجز این هیچ تغییری در ساختار رخ نداده!

هزینه آزمون آیلتس: شایعه شده بود هزینه آزمون آیلتس تغییر پیدا کرده است اما در واقع همانگونه که از اینجا در سایت رسمی می بینید هزینه انواع آزمون آیلتس حدود 249 یورو یا همان 270 تا 290 دلار است چون در هر کشور کمی تفاوت دارد. (الان که در حال نوشتن این مطلب هستم در ایران هزینه حدود 18 میلیون در میاد!)

زمان اعتبار مدرک آیلتس: علیرغم شایعاتی که گفته می شد اعتبار مدرک آیلتس به 3 سال افزایش پیدا کرده است اما این شایعات همانطور که در وبسایت رسمی از اینجا می توانید مشاهده کنید درست نیست و مدرک شما فقط تا 2 سال معتبر است و بعد از آن باید مجدد آزمون بدهید.

در این مطلب ما تمام مواردی که باید درباره آزمون آیلتس بدانید را به شما می گوییم. علاوه بر این نکاتی که به آمادگی شما برای این آزمون کمک می کند را هم در اختیارتان می گذاریم.

قبل از هر چیز دقت کنید اکثر موسسات/دانشگاههای خارج از کشور برای پذیرش شما به نمره 5.5 به بالا (9 بالاترین نمره است) نیاز دارند. هر چه نمره شما بالاتر باشد شانس پذیرش تان هم افزایش پیدا می کند. برای نمره بالای 5.5 حداقل باید 4 ماه وقت بگذارید. بهترین روش گرفتن نمره عالی آیلتس را در اینجا توضیح داده ایم

خیلی خب! شروع می کنیم!

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی چرب زبان، انگلیسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان انگلیسی مثل بلبل حرف بزن!


 

الگوی آزمون آیلتس

همانطور که در بالا ذکر شد، آزمون آیلتس شامل 4 بخش صحبت کردن، شنیدن، خواندن و نوشتن است و حدود 2 ساعت و 45 دقیقه طول خواهد کشید.

Listening (مهارت شنیداری)

این بخش شامل چهار قسمت است که هر کدام از ده سوال تشکیل می شوند. در قسمت اول مکالمه بین دو سخنران، در قسمت دوم یک مونولوگ، در قسمت سوم بحث بین 3 تا 4 نفر و در قسمت چهارم یک مونولوگ دیگر را خواهید شنید. دو قسمت آخر مربوط به مباحث آموزشی خواهند بود.

انواع مختلفی از سوال ها از جمله موارد زیر ارائه خواهند شد:

multiple-choice, matching, plan/map/ diagram labelling, form completion, note completion, table completion, flow-chart completion, summary completion, sentence completion and short-answer questions.

داوطلبان فقط یک بار به فایل صوتی گوش خواهند داد و در حین گوش دادن باید به سوالات پاسخ دهند. در پایان، برای انتقال پاسخ ها به پاسخنامه ده دقیقه فرصت داده می شود.

Reading (مهارت خواندن)

این بخش شامل سه قسمت است و در مجموع 40 سوال دارد. شما باید سه متن که از ژورنال ها، کتاب ها، مجلات و روزنامه ها گرفته شده اند را بخوانید.

در آزمون آکادمیک، این بخش شامل متونی است که معمولا با موضوعاتی مانند علوم و جامعه شناسی مرتبط هستند.

در آزمون عمومی بخش خواندن 3 متن با موضوعات مختلف دارد. متن 1 بیشتر مربوط به زندگی روزمره است، متن 2 حاوی متنی مربوط به مشاغل و روش های درخواست شغل است و متن 3 که معمولا طولانی تر است در مورد یک موضوع کلی است.

انواع مختلفی از سوال ها ارائه می شوند، از جمله:

multiple-choice, identifying information (True/False/Not Given), identifying the writer’s views/claims (Yes/No/Not Given), matching information, matching headings, matching features, matching sentence endings, sentence completion, summary completion, note completion, table completion, flow-chart completion, diagram label completion and short-answer questions.

Writing (مهارت نوشتن)

این بخش شامل دو تمرین است و زمان آن 60 دقیقه می باشد، بنابراین داوطلبان نباید بیش از 20 دقیقه روی تمرین اول (مقاله 150 کلمه ای) صرف کنند. در این صورت حدود 40 دقیقه برای Task 2 (مقاله 250 کلمه ای) وقت خواهند داشت. تمرین 2 دو برابر تمرین 1 نمره دارد.

در Academic Writing ، تمرین 1 شامل یک نمودار یا جدول است که اطلاعاتی را ارائه می دهد. آزمون دهندگان از نظر توانایی سازماندهی، ارائه و احتمالا مقایسه داده ها، توصیف مراحل یک فرآیند یا توضیح چگونگی عملکرد آن مورد ارزیابی قرار می گیرند. در حالی که تمرین 2 شامل موضوعی است که دواطلبان باید درباره آن حداقل 250 کلمه بنویسند.

در General Writing، تمرین 1 شما را ملزم می کند نامه ای (رسمی / نیمه رسمی / غیررسمی) به یک دوست، عضو خانواده، مدیر یا صاحبخانه خود بنویسید. در حالی که تمرین 2 شامل موضوعی برای مقاله نویسی خواهد بود.

در تمرین 2، داوطلبان از نظر توانایی ارائه راه حل برای مسئله، ارائه و توجیه نظر، مقایسه شواهد و نظرات و ارزیابی و به چالش کشیدن ایده ها، شواهد یا استدلال ها ارزیابی خواهند شد.

همچنین داوطلبان از نظر توانایی نوشتن به سبک مناسب ارزیابی می شوند. اطلاعات بیشتر در این مورد در وب سایت آیلتس موجود است.

Speaking (مهارت صحبت کردن)

این بخش در حدود 11 تا 14 دقیقه به طول می انجامد و توسط یک مصاحبه کننده آموزش دیده در سه قسمت انجام می شود.

قسمت 1: داوطلب و ممتحن خود را معرفی می کنند. سپس داوطلب به سوال های عمومی در مورد خود، خانه / خانواده، شغل / تحصیلات، علایق و طیف گسترده ای از موضوعات مشابه آشنا پاسخ خواهد داد. این قسمت 4 – 5 دقیقه طول می کشد.

قسمت 2: به داوطلب یک کارت تمرین همراه با درخواست داده می شود و از او خواسته می شود در مورد یک موضوع خاص صحبت کند. برای آماده سازی یک دقیقه وقت داده می شود. در صورت تمایل امکان یادداشت برداری وجود دارد. این قسمت حدود 1 تا 2 دقیقه ادامه دارد. سپس ممتحن یکی دو سوال در مورد موضوع مطرح می کند.

قسمت 3: مصاحبه کننده و داوطلب درگیر بحث در مورد موضوعات انتزاعی تر می شوند که از لحاظ موضوعی با موضوع قسمت 2 مرتبط هستند. این بحث حدود 4 – 5 دقیقه طول می کشد.

در این بخش مشخص می شود که آیا داوطلب می تواند به طور موثر به انگلیسی صحبت کنند یا خیر. روان بودن و انسجام، منبع واژگانی، دامنه و دقت دستور زبان و تلفظ از مواردی هستند که در نظر گرفته می شوند. اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ارزیابی آزمون اسپیکینگ در وب سایت آیلتس موجود است.

مضامین آیلتس

بخش های مختلف آزمون آیلتس شامل موضوعات زیر می باشند:

  • جامعه مدرن به عنوان یک کل (جهانی شدن، پیشرفت های علمی، فناوری جدید، بهداشت و غیره)
  • زندگی روزمره (حمل و نقل، غذا، سرگرمی و غیره)
  • آموزش (تحصیل، یادگیری زبان های خارجی، تحصیلات دانشگاهی و غیره)
  • محیط زیست (بوم شناسی، تغییر اقلیم، گونه های در معرض خطر و غیره)
  • دنیای حرفه ای (بیکاری، بازنشستگی، تأثیر دولت و غیره)

لطفا توجه داشته باشید که بخش خواندن در آیلتس عمومی شامل متونی است که بیشتر روی موضوع کار متمرکز شده اند، در حالی که بخش خواندن در آیلتس آکادمیک می تواند روی هر یک از موضوعات مورد بحث در بالا تمرکز داشته باشد.

1- آیا می توان آزمون آیلتس را در یک روز به پایان رساند؟

آزمون بخش های Reading, Writing و Listening در یک روز از شما گرفته می شوند اما آزمون Speaking ممکن است بسته به هماهنگی های انجام شده توسط مرکز محل آزمون آیلتس، در همان روز یا دو روز پس از تاریخ آزمون و یا هفت روز قبل از تاریخ آزمون برگزار شود.

2- اگر داوطلب آزمون در روز آزمون بیمار شود چه باید کرد؟

اگر در روز آزمون سر جلسه حاضر نشوید، آزمون را از دست می دهید. اگر ظرف 5 روز پس از تاریخ آزمون گواهینامه پزشکی ارائه دهید، می توانید پس از کسر هزینه اداری محل آزمون، هزینه آزمونتان را دریافت کنید.

3- کدام بخش آزمون اول امتحان گرفته می شود؟

اول بخش Listening، بعد Reading و سپس Writing از شما امتحان گرفته می شود. آزمون Speaking نیز یا همان روز برگزار می شود یا دو روز پس از تاریخ آزمون و یا هفت روز قبل از تاریخ آزمون.

4- آیا می توانم خودم در خانه برای آزمون آیلتس آماده شوم؟

بله. داوطلبانی که می خواهند خودشان در خانه و بدون نیاز به معلم برای آیلتس تمرین کنند می توانند به راهنمای آمادگی آیلتس که شامل راهکارها و نمونه مقالات آیلتس است، مراجعه کنند.

نمرات نتیجه آزمون آیلتس شامل چه مواردی می شوند؟

وقتی نتایج آیلتس در اختیار شما قرار می گیرد، در گواهی نتایج خودتان 5 نمره مشاهده می کنید:

  • 4 نمره فرعی: برای هر کدام از بخش های (Listening Reading, Writing, Speaking) یک نمره جداگانه به شما داده می شود.
  • 1 نمره کل: نمره کل شما میانگین 4 نمره فرعیست که از 4 مهارت انگلیسی دریافت کرده اید.

هر کدام از این نمره ها در بازه بین 1 تا 9 قرار دارند. ارزش هر کدام از نمره های فرعی با نمره بقیه بخش ها یکسان است و همه نمره ها به نزدیکترین 0.5 اعشار (چه بالا و چه پایین) گرد می شوند.

گواهی نتایج شما ظرف 13 روز پس از روز برگزاری آزمون آیلتس برایتان ارسال می شود. وجه داشته باشید که برخی از مراکز آزمون نتایج آزمون را به سراسر جهان ارسال نمی کنند؛ اما این امکان برایتان وجود دارند که نتایج را به صورت آنلاین و در سایت مشاهده کنید. به طور کلی می توانید از مرکز آزمونی که در آن امتحانتان را داده اید اطلاعات بیشتری کسب کنید. اگر متقاضی تابعیت کانادا هستید، باید بدانید که چگونه نمره آیلتس خود را به سطح CLB تبدیل کنید.

نمرات نتیجه آزمون آیلتس

معیارهای نمره دهی آیلتس برای هر بخش چه چیزهایی هستند؟

  • اگر نمره آیلتس شما 3.25 باشد، نمره تان 3.50 در نظر گرفته می شود.
  • اگر 7.75 بگیرید، نمره شما 8 محاسبه می شود.
  • اگر نمره 2.10 به دست بیاورید، نمره شما 2 محسوب می شود.

نمره بخش های مختلف با توجه به معیارهای مختلفی که برای هر بخش در نظر گرفته شده متفاوت است:

معیارها و ضوابط بخش رایتینگ آیلتس (Writing)

برای این بخش 5 معیار شامل انجام صحیح تسک ها، انسجام و همبستگی، استفاده درست و دقیق از واژگان و دستور زبان انگلیسی است. اگر بخواهیم جزئی تر توضیح بدهیم، نمره شما در این بخش از طریق نحوه ارائه اطلاعات دقیق، نحوه ارائه نمای کلی از اطلاعات، ویژگی های برجسته و نتایج بدست آمده از داده ها ارزیابی خواهد شد.

نحوه پاسخگویی به این سوالات نیز مشخص خواهد شد و انتظار می رود که شما اطلاعات اصلی مربوطه را به شکلی واضح و شفاف ارائه کنید و نتیجه گیری های ساختاری مورد نظر را پیاده نمایید. ساختار، کلید اصلی این بخش است! اگر بتوانید ایده هایتان را در پاراگراف های مختلف و با استفاده از طیف گسترده ای از لغات بیان کنید بسیار ایده آل خواهد بود. جملات شما باید با استفاده از زمان دستوری مناسب، علائم نگارشی و املای درست نوشته شوند. یادتان باشد که از غلط املایی و تایپی و هر نوع اشتباه و خطای دیگری باید خودداری کنید.

معیارها و ضوابط بخش اسپیکینگ آیلتس (Speaking)

در این بخش 4 معیار مثل تلفظ، روان بودن و انسجام کلام و استفاده درست و دقیق از واژگان و دستور زبان مورد ارزیابی قرار می گیرد. توانایی شما در مکالمه صحیح با تسلط و درک قوی از موضوع در این آزمون مورد توجه است. درست مثل بخش رایتینگ، در بخش اسپیکینگ هم منابع واژگانی و گرامری شما ارزیابی خواهند شد. سعی کنید موقع صحبت کردن از لحن و زیر و بمی مناسب استفاده و کلمات را به شکل صحیحی تلفظ کنید.

معیارها و ضوابط بخش لیسنینگ و ریدینگ (Listening و Reading)

در این بخش ها بر اساس تعداد پاسخ های صحیح تان (از مجموع 40 سوال) به شما نمره ای از 1 تا 9 داده می شود؛ به عنوان مثال اگر 10 تا 13 پاسخ صحیح داشته باشید به شما نمره 4.0 تعلق می گیرد و 39 تا 40 پاسخ صحیح نمره 9.9 می گیرد). خوشبختانه پاسخ های نادرست باعث گرفتن امتیاز منفی نمی شوند. نمرات این دو بخش، مهارت شنیدن و خواندن شما را منعکس می کنند.

تفسیر و توضیح نمره باند آیلتس (IELTS Band Score)

نتایج آیلتس طوری طراحی شده اند که نسبتا ساده اند و راحت می توان آنها را فهمید. کمترین نمره آیلتس 1 و بیشتری نمره ای که یک فرد می تواند در این آزمون بگیرد 9 است. اگر آزمون غایب باشید نمره 0 برای شما در نظر گرفته می شود.

نمره مهارت زبانی توضیح
9 کاربر خبره تسلط کامل بر زبان وجود دارد. فرد زبان را کاملا درک می کند و به راحتی می تواند به انگلیسی صحبت کند.
8 کاربر بسیار خوب تسلط عملی و کاربردی خیلی خوبی روی زبان وجود دارد و فقط هر از گاهی فرد دچار اشتباه می شود.
7 کاربر خوب با وجود برخی اشتباهات و سوء برداشت ها، تسلط عمومی فرد روی زبان خوب است.
6 کاربر شایسته تسلط نسبتا خوب و صحیحی روی استفاده از زبان در موقعیت های ناآشنا و تسلط خوبی روی موقعیت های آشنا وجود دارد. فرد گهگاه دچار برخی اشتباهات می شود.
5 کاربر متوسط علی رغم وجود اشتباهات، نفهمیدن ها و عدم تناسب های زیاد، در کل می توان گفت که این شخص می تواند معنای عمومی و کلی را بفهمد.
4 کاربر محدود قابلیت های زبانی ابتدایی هستند و به موقعیت های آشنا محدود می شوند. داوطلب نمی تواند از زبان پیچیده ای استفاده کند.
3 کاربر بسیار محدود فقط می تواند با موقعیت های بسیار آشنا کنار بیاید و در برقراری ارتباط مشکل دارد.
2 کاربر بینابینی فرد در فهم زبان انگلیسی و برقرار ارتباط مشکل دارد.
1 غیر کاربر توانایی استفاده از زبان به جز چند کلمه آن هم به صورت جداگانه را ندارد.
0 کاربر غایب در آزمون شرکت نکرده است.

 

چارچوب اروپایی مشترک مرجع برای زبان‌ ها (CEFR)، راهنماییست که در خارج از کشور توسط اکثر دانشگاهها و آموزشگاههای زبان مورد استفاده قرار می گیرد. این چارچوب امکان ارزیابی مهارت های زبانی و کلامی یک فرد بدو نیاز به سنجش مجدد را فراهم می کند.

جدول زیر همبستگی بین نمرات آزمون IELTS و سطح CEFR را نشان می دهد:

IELTS CEFR
8-9 C2
7-8 C1
5-6.5 B2
4-5 B1

نمرات بخش های لیسنینگ و ریدینگ آیلتس (Listening و Reading)

نمرات بخش لیسنینگ و ریدینگ آزمون آیلتس بر اساس تعداد پاسخ های صحیح شما از مجموع 40 سوال آزمون محاسبه می شود. رای هر پاسخ صحیح یک نمره به شما تعلق می گیرد. خوشبختانه ما چندین مطلب درباره اینکه چطور در آزمون آیلتس نمره خوبی بگیریم نوشته ایم که می توانید از آنها استفاده کنید.

نمره بخش لیسنینگ (Listening) آیلتس

جدول نمره بخش لیسنینگ به شما کمک می کند تا با نحوه نمره دهی این بخش آشنا شوید:

تعداد پاسخ های درست نمره باند
39-40 9
37-38 8.5
35-36 8
32-34 7.5
30-31 7
26-29 6.5
23-25 6
18-22 5.5
16-17 5
13-15 4.5
11-12 4

نمره بخش ریدینگ (Reading) آیلتس آکادمیک (Academic)

نمره بخش ریدینگ آیلتس آکادمیک و جنرال (General Training) درست مثل هم محاسبه می شود و هیچ تفاوتی در ارزیابی ریدینگ این دو آزمون وجود ندارد. تنها تفاوت موجود این است که ژانر یا کلمات به کار رفته در متون بخش ریدینگ آیلتس آکادمیک پیچیده تر است.

تعداد پاسخ های درست نمره باند
40-39 9
38-37 8.5
36-35 8
34-30 7.5
32-30 7
29-27 6.5
26-23 6
22-19 5.5
18-15 5
14-13 4.5
12-10 4
9-8 3.5
7-6 3
5-4 2.5

نمرات آیلتس مورد نیاز برای دانشگاه های برتر چیست؟

هزاران سازمان مختلف (شامل دانشگاه ها، مدارس،کارفرمایان و دولت ها) نمرات کسب شده در آزمون های آیلتس را به عنوان مدرکی برای اثبات مهارت زبان انگلیسی شما قبول می کنند. آزمون آیلتس آزمونی نیست که شما در آن قبول یا رد بشوید. در واقع سازمان مربوطه بسته به سطح زبان انگلیسی مورد نیازشان نمره ای که شما باید کسب کنید را اعلام می کنند. به طور کلی دانشگاه های سطح بالا به نمره آیلتس 6 یا 7 نیاز دارند. البته توجه داشته باشید که برای هر بخش نیز باید حداقل نمره مورد نیاز را هم کسب کنید.

اگر می خواهید در بهترین دانشگاه های جهان به تحصیلتان ادامه بدهید باید برنامه ریزی کنید و خودتان را برای کسب بهترین نمره در آزمون آیلتس آماده نمایید.

دانشگاه آکسفورد (Oxford University)

برای ورود به این دانشگاه، باید حداقل نمره کلی شما در آزمون آیلتس 7 و حداقل نمره کسب شده تان در هر بخش 6.5 باشد. شرط نمره به تحصیلات تکمیلی شما به عنوان متقاضی تحصیل در دانشگاه آکسفورد بستگی دارد. بنابراین برای دریافت اطلاعات دقیق مورد نیازتان حتما به سایت رسمی دانشگاه آکسفورد مراجعه کنید.

دانشگاه کمبریج (Cambridge University)

بسته به رشته و مقطع تحصیلی و نوع آزمون آیلتس (آکادمیک یا جنرال)، نمره خواسته شده از شما فرق می کند. به عنوان مثال اگر می خواهید ICE بخوانید و در آیلتس آکادمیک شرکت کنید حداقل نمره کلی شما باید 7 باشد. برای بخش های اسپیکینگ، لیسنینگ و رایتینگ نیز حداقل نمره 7 و برای بخش ریدینگ نمره 6.5 نیاز است.

دانشگاه هاوارد (Harvard University)

تحصیل در دانشگاه هاروارد اصلا کار ساده ای نیست! در واقع اگر می خواهید برای تحصیل در این دانشگاه درخواست بدهید، باید در تمام بخش های آزمون حداقل نمره 7.5 بگیرید. می بینید که فقط کسب نمره خوب برای رفتن به هاروارد کافی نیست، بلکه شما باید برای کسب نمره عالی تلاش کنید؛ ولی اصلا جای نگرانی نیست، اگر خوب بخوانید و خودتان را به اندازه کافی آماده کنید کسب نمره بالا در آیلتس اصلا غیر ممکن نخواهد بود. با تمرین همه چیز ممکن است.

نمره آیلتس تا چند وقت معتبر است؟

اعتبار نمره آیلتس اخیرا به 3 سال افزایش پیدا کرده است.شما هر چند بار که بخواهید می توانید در آزمون آیلتس شرکت کنید؛ اما با توجه به هزینه بالای این آزمون، بهتر است به خوبی تمرین کنید و درس بخوانید تا بتوانید در همان تلاش اولتان بالاترین نمره ممکن را کسب کنید.

هزینه آزمون آیلتس طبق آخرین تغییرات برابر 230 دلار می باشد. (در کشورهای مختلف هزینه متفاوت است بین 210 تا 250 دلار و در ایران در حال حاضر 230 دلار است)

چگونه می توان در آزمون آیلتس ثبت نام کرد؟

ثبت نام در این آزمون از طریق وب سایت مربوط به هر مرکز صورت می گیرد. ابتدا باید با مراجعه به سایت ielts.org، یک پروفایل بسازید و مشخصات خود را به انگلیسی دقیقا مطابق گذرنامه خود وارد کنید. (در ایران حدود 12 مرکز در 6 شهر وجود دارد)

سپس یک زمان برای آزمون خود در نظر بگیرید (مثلا اگر به نظر خودتان 4 ماه دیگر برای آزمون آماده می شوید، زمان آزمون خود را 4 ماه دیگر در نظر بگیرید-آزمون سالانه حدود 30 بار برگزار می شود و هر تعداد و هر زمانی بخواهید می توانید در آن شرکت کنید)

سپس نزدیک ترین مرکز برگزاری این آزمون به خود را پیدا کنید و در آن شرکت نمایید. معمولا مراکز مستقر در تهران تجهیزات بهتری دارند و آزمون بی دردسرتر برگزار می شود.

بعد از آن باید هزینه آزمون که حدود 330 دلار است (حدود 6 میلیون تومان) واریز کنید ولی چون واریز به صورت دلاری انجام می گیرد باید کارت ارزی داشته باشید. به راحتی می توانید به سایت تهران پیمنت (کلیک کنید) مراجعه و ثبت سفارش کنید. ضمنا خود آنها هم می توانند برای شما پروفایل بسازند و شما را ثبت نام کنند (اگر واقعا نمی توانید خودتان پروفایل بسازید)

نتایج آزمون آیلتس حدود دو هفته پس از پایان امتحان اعلام می شود و کارنامه تنها به شخص امتحان دهنده داده می شود.

مراکز برگزاری آیلتس در ایران

شما می توانید به صورت آنلاین در آزمون آیلتس ثبت نام کنید یا فرم درخواست را دانلود کرده و به مرکز آزمون تحویل بدهید. بیش از 1200 مرکز برگزار کننده آیلتس در 140 کشور وجود دارد و شما می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید.

اولین قدم این است که با مراجعه به سایت ielts.org و جستجوی کشورهای برگزار کننده این آزمون، نزدیک ترین محل به خودتان را پیدا کنید.

آزمون آیلتس توانایی شما را در چهار بخش ارزیابی می کند: listening, reading, writing, speaking ، آزمونی که کمتر از ۳ ساعت به طول می انجامد. در ایران در حال حاضر پنج موسسه به طور رسمی متوالی برگزاری آزمون آیلتس هستند. برای ثبت نام در هر یک از آنها باید به وب سایت های رسمی آنها مراجعه کرده و مدارک مورد نیاز را فراهم کنید. این 8 موسسه عبارتند از:

دفتر مرکزی این موسسات در تهران می باشند ولی با تماس با هر موسسه می توانید شعب و محل برگزاری آنها در شهرستان ها را هم مشاهده کنید. بعنوان مثال در اینجا می توانید نحوه ثبت نام آیلتس در موسسه پروشات نوین را ببینید.

پرسش های متداول درباره آزمون آیلتس

به عوامل زیادی بستگی دارد. بطور کلی برای یک زبان آموز معمولی و مشتاق مبتدی بین 4-6 ماه برای نمره بالای 6 زمان نیاز است

چه ترفندهایی باید یاد بگیرم؟

همه ترفندها را در 4 مطلب زیر می توانید پیدا کنید:

ielts

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست