آمادگی آزمون آیلتس

برای آیلتس چه بخوانیم و چگونه آماده شویم؟ (جدیدترین تغییرات)

گاما

در ادامه مباحث کاربردی آزمون آیلتس، در این مطلب طبق آخرین تغییرات آزمون برای شما توضیح می دهیم که برای آیلتس چه بخوانید و چطور برای آیلتس آماده شوید. سعی می کنیم این مطلب را بصورت ماهیانه بروز کنیم تا مطابق هر تغییری باشد.

3 تغییر جدید آزمون آیلتس

جابجایی بخشها: از سال 2023 بجای روند قبلی که اول شنیداری  بعد ریدینگ بعد رایتینگ و بعد گفتاری بود الان به این صورت شده اول رایتینگ بعد شنیداری بعد ریدینگ و بعد هم گفتاری (قبلا شنیداری اول بود رایتینگ آخر، سخت ترین بخش یعنی رایتینگ می شد آخر امتحان دقیقا وقتی همه خسته بودند)-منبع1 منبع2 بجز این هیچ تغییری در ساختار رخ نداده!

هزینه آزمون آیلتس: شایعه شده بود هزینه آزمون آیلتس تغییر پیدا کرده است اما در واقع همانگونه که از اینجا در سایت رسمی می بینید هزینه انواع آزمون آیلتس حدود 249 یورو یا همان 270 تا 290 دلار است چون در هر کشور کمی تفاوت دارد. (الان که در حال نوشتن این مطلب هستم در ایران هزینه حدود 18 میلیون در میاد!)

زمان اعتبار مدرک آیلتس: علیرغم شایعاتی که گفته می شد اعتبار مدرک آیلتس به 3 سال افزایش پیدا کرده است اما این شایعات همانطور که در وبسایت رسمی از اینجا می توانید مشاهده کنید درست نیست و مدرک شما فقط تا 2 سال معتبر است و بعد از آن باید مجدد آزمون بدهید.

۱- برای آیلتس چه بخوانیم؟

آزمون آیلتس امتحانی است که توانایی و مهارت های چهارگانه شما در زبان انگلیسی را می سنجد. تجربه چندین ساله و کسب نمره عالی نگارنده در آزمون آیلتس به شما می گوید که هر منبعی که به یادگیری زبان انگلیسی شما بطور کلی کمک کند می تواند مفید باشد. اما برخی منابع هستند که آیلتس را بصورت اصولی تر به شما یاد می دهند و مدت زمان یادگیری شما را بطرز چشمگیری کاهش می دهند.

حتی تعداد بیشتری از کلمات آزمون از داخل این منابع بیرون می آید. ضمن اینکه دانستن زبان انگلیسی برای کسب نمره خوب آیلتس کافی نیست. بسته های آموزشی که همزمان بصورت تصویری با شما کار می کنند مثل این بسته، یادگیری شما را نسبت به زمانی که کتاب و فایل صوتی کار می کنید تا ۳۰ درصد افزایش می دهند.

بسیاری از بومی های انگلیسی زبان هم نمی توانند از پس نمره خوب در آیلتس بر بیایند! علت این است که شما بایستی تکنیک های آزمون آیلتس را در کنار یادگیری زبان انگلیسی بلد باشید و منبع خوب منبعی است که زبان را همراه با این تکنیک ها به شما یاد دهد. مراقب باشید به هیچ وجه درگیر منابع قدیمی مثل کتاب ۵۰۴ که مثل واژگان شاهنامه فردوسی در عصر حاضر هستند! نباشید و گول آنها را نخورید. منابعی که معرفی می کنیم این تکنیک ها را به خوبی به شما یاد می دهند. در لینک زیر ما بهترین منابع آزمون آیلتس را معرفی کرده ایم:

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی چرب زبان، انگلیسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان انگلیسی مثل بلبل حرف بزن!


 

حتما بخوانید: معرفی بهترین منابع (کتاب+نرم افزار+وب سایت) آزمون آیلتس برای کسب نمره +۷

۲- چطور برای آیلتس آماده شویم؟

برای موفقیت در آزمون آیلتس شما باید زبان عمومی خود را در ابتدا تقویت کنید چون آیلتس چیزی نیست جز همان زبان عمومی یا آکادمیک بعلاوه چند تکنیک آزمون. پس منابع آزمون آیلتس هم عمدتا جهت تقویت تکنیک های آزمون هستند در عین اینکه بسیاری کلمات تکرار شده در آزمون های آیلتس را به شما یاد می دهند.

حتما می دانید که آزمون IELTS آکادمیک (دانشگاهی) برای کسانی مناسب است که قصد دارند در یک دانشگاه مقطع کارشناسی یا مقاطع بالاتر ادامه تحصیل بدهند یا در یک سازمان یا شرکت حرفه ای در یک کشور انگلیسی زبان مشغول به کار شوند. آزمون IELTS General (عمومی) برای افرادی است که قرار است در مقاطع تحصیلی پایین تر به تحصیل بپردازند و یا در یک کشور انگلیسی زبان کار کنند یا به آن مهاجرت کنند. پس برای آزمون آکادمیک باید منابع دانشگاهی و متون تخصصی رشته های مختلف را مطالعه کنید و آزمون جنرال که راحت تر است بیشتر زبان عمومی است.

آزمون آیلتس

اما روش آماده  شدن برای هر دو آزمون کاملا شبیه به هم است. برای هر دو آزمون شما باید مهارت های ۴ گانه شنیداری، گفتاری، نوشتاری و خواندن خود را تقویت کنید. ما در یک مطلب گفتیم که بهترین روش برای یادگیری این مهارت ها چیست؟ اما روش پیشنهادی ما به صورت زیر است:

گام ۱- پیشنهاد ما که ماحصل تجربه چندین ساله در زبان آموزی و آموزش می باشد این است که اگر فردی مبتدی-متوسط در زمینه زبان انگلیسی هستید، ابتدا با منابع خودآموز خصوصا کتاب های معرفی شده در لینک منابع آزمون آیلتس بصورت خودخوان شروع کنید. این کتاب ها و منابع را با روشی که در بهترین روش یادگیری مهارت ها گفته ایم مطالعه کنید تا کمی راه بیفتید.

یعنی در مراحل اولیه هیچ نیازی به کلاس ندارید. تنها کار این است که پایه واژگان، دستور زبان و جملات خود را که فقط از طریق مطالعه بدست می آیند را تقویت کنید (مطالبی که در کلاس های آموزشی به شما یاد می دهند از همین کتاب هاست!). بجای صرف هزینه و وقت در این کلاس ها، خودتان منابع را مستقیما بخوانید. در واقع باید تعیین کنید که چقدر تا آزمون فرصت دارید و از بین منابع آیلتس معرفی شده در لینک بالا، هر چقدر می توانید به ترتیب اولویت انتخاب کنید. در همین ابتدا تعیین کنید که چه نمره ای برای آزمون نیاز دارید (بیش از ۸۰ درصد موسسات و دانشگاه ها نمره ۶٫۵ را کافی می دانند).

آزمون آیلتس

گام ۲- بعد از آن وقتی مطالعه منابع تمام شد (حدود ۴ تا ۶ ماه مطالعه خودآموز) می توانید برای یادگیری بهتر تکنیک های آزمون آیلتس (که در همین کتاب ها هم توضیح داده شده) یا هر بخشی از مهارت های ۴ گانه که در آن ضعیف هستید، ۴-۳ جلسه یا …. (بسته به خودتان) به کلاس های حضوری بروید (دقت کنید که این مرحله بستگی به شما دارد. افراد زیادی را دیده ام که بدون هیچ کلاسی نمره عالی در آیلتس کسب کرده اند). در این مطلب بهترین کلاس های آموزش آیلتس را معرفی کرده ایم.

گام ۳- اما قطعا پیشنهاد می کنیم که بعد از اینکه احساس کردید برای آزمون آماده اید، ۲ تا ۳ آزمون آزمایشی که توسط همین موسسات برگزار کننده کلاس های آیلتس برگزار می شود شرکت کنید تا نه تنها با محیط جلسه بهتر آشنا شوید بلکه با تمرین تکنیک ها، اصطلاحا مهارت در بدن تان جا بیفتد. این آزمون های آزمایشی را حتما شرکت کنید بطوریکه آخرین آنها یک هفته قبل از آزمون آیلتس اصلی باشد.

در آزمون اول نقطه ضعف خود را تعیین کنید (در کدام مهارت چهارگانه ضعیف تر هستید؟) با این کار می توانید روی همان مهارت تمرکز کنید و مطالعه هدفمند تری داشته باشید. حتی اگر بعد از آزمون آخر، می بینید که در حد نمره مدنظر خود نیستید، آزمون را به تاخیر بیندازید به جای اینکه ۲-۳ میلیون تومان از پول و کلی وقت خود را تلف کنید.

نمونه ای از کارنامه آیلتس

روش آمادگی برای آزمون آیلتس همین است و این بهترین روشی است که توسط نه تنها نگارنده و اساتید مختلف، بلکه توسط موسسات معتبر جهانی در زمینه آزمون آیلتس پیشنهاد می شود. با این روش خیلی راحت می توانید نمره بالای ۷ کسب کنید. اگر اطلاعات بیشتری راجب آزمون آیلتس می خواهید در اینجا همه چیز را راجب آزمون آیلتس گفته ایم.

۳- نکات دیگر

 • به هیچ وجه گول تبلیغات کلاس های آیلتس را نخورید! تنها روش برای موفقیت در آزمون آیلتس خودتان هستید!
 • در تمرین و مطالعه استمرار داشته باشید. یعنی به هیچ وجه حتی یک روز هم از زبان انگلیسی دور نباشید!
 • فیلم و سریال های زبان انگلیسی را موقع اوقات فراغت تماشا کنید و تا می توانید رادیوی انگلیسی زبان (با لهجه بریتیش) گوش کنید.
 • کتاب ها، مجلات و صفحات اینترنتی که به موضوعات شان علاقه مندید بخوانید و آنها را با صدای بلد جلو آینه بخوانید.
 • سعی کنید حداقل هفته ای یک بار با دوستان خود تمرین کنید.

آزمون آیلتس فاکتور مهمی در موفقیت داوطلبان چه برای مهاجرت، تحصیل و یا کار می باشد. هر گونه سوال یا نظری در مورد آمادگی آزمون آیلتس دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

حتما بخوانید

ielts
رادتایم

حتما بخوانید!

15 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • زهره قاسمی27
  مهر 7, 1397 6:22 ب.ظ

  4 ماه پیش بسته آموزش جامع آیلتس تون رو خریدم فوق الااااده بود بی نظیررر منتها دیر رسید. این اموزشهای رایگانتون چییی ن اخه؟ اون کجا ایناا کجا؟؟ راسته میگن هر چی پول بدی اش می خوری 😊😂 تمام تکنیکای لیسنینگ، رایتینگ و اسپیکینگ که تو کلاسها و پک های گرون قیمت دیگه یاد گرفته بودم یه جا داشت! ایلتس 7.5 شدم که همه میگفتن غیر ممکنه برای کسی مثل من که زبانش اینقد ضعیف 😊

  پاسخ
  • سلام خسته نباشین من میخواستم بدونم من الان کلاس نهمو میخونم رشته هم هنر سینمای بازیگری رو میخوام بخونم و در آیتده به آمریکا سفر کنم و اونجا بازیگری رو ادامه بدم شاید هم دانشگاهمو اونجا بخونم من الان باید امتحان آیلتس رو آکادمیک بدم یا جنرال موندم

   پاسخ
   • قبلش با دانشگاهی که می خواین اپلای کنین باید در ارتباط باشین و ازشون بپرسین. اما آکادمیک رو حتما برای دانشگاه نیاز دارین

    پاسخ
   • شهناز محمدی
    تیر 2, 1401 11:43 ب.ظ

    چرا نوشتید باید فیلمهای با لهجه ی بریتیش گوش بدیم؟ من میخوام انگلیسی رو با لهجه ی آمریکایی یاد بگیرم

    پاسخ
    • آزمون ایلتس بریتانیاییه و لهجه بیسش بریتیشه، اگه دنبال لهجه آمریکایی این باید تافل بدین:)

     پاسخ
  • میلاد حیدری
   دی 4, 1402 7:47 ق.ظ

   خوشحالم که مفید بوده. بله یکی از بهترین پک/دوره های ایلتس در ایران هست با این قیمت اندک نسبت به پکهای مشابه اموزشهای رایگان هم نفرمایید اینطوری. خیلی از کاربرا توان خرید همین پک ارزان رو هم ندارن و خب با این اموزشای رایگان میتونن در حد مبتدی یاد بگیرن

   پاسخ
 • سلام چطوری میتونم منابع زبان رو تهیه کنم و شروع کنم ب خوندن؟ من صفر صفر بودم و متنفر از زبان. خب اپلیکیشن چرب زبان رو خریدم ازتون مدتی پیش و شروع کردم روزانه 30 دقیقه باش تمرین، الان بعد دوماه خیلی از مکالمات رو متوجه میشم و براحتی صحبت میکنم واقعا معجزه کرده اما خب برای ایلتس خیلی مونده. پیشنهادتون چیه با چی شروع کنم نمره بالای 7 نیاز دارم برای لیون فرانسه

  پاسخ
  • درود بر شما
   اپلیکیشن چرب زبان برای افراد مبتدی لازم هست و براحتی راه میندازه اما برای سطح پیشرفته باید منبع دیگری تهیه کنید. خیلی از کاربران فقط پکیج اموزش جامع ایلتس که تو همین مطلب تبلیغ گذاشتیم تهیه کردن و بجای این شاخه اون شاخه پریدن خودشونو راحتی کردن و تقریبا همگی ایلتس عالی گرفتن اما حتما حتما باید تلاش کنید وقت بذارین.

   پاسخ
 • طبق چیزای ک شنیدم ایتلس از کنکور اسون تر ولی باید خوند ..بنده تازه از سطح مبتدی به سطح متوسط دارم میرسم بنظرتون چیکار کنم زودتر مدرکمو بگیرم با نمره ۷

  پاسخ
  • آیلتس و کنکور هیچ ارتباطی و هیچ سنخیتی با هم ندارن. مطلقاً هیچ چیزشون به هم شبیه نیست.

   پاسخ
 • واقعا مفید بود

  پاسخ
 • من لینک منابع خودخوان رو پیدا نکردم کجاست ؟

  پاسخ
  • میلاد حیدری
   دی 4, 1402 7:54 ق.ظ

   داخل سایت سرچ کنید اما توصیه میکنم پکیج اموزش جامع ایلتس رو خریداری کنید، همه کتابها و اموزشهای خودخوان رو یک جا داره داخلش با یه متد بی نظیر.

   پاسخ
 • باسلام
  من زبانم بد نیست خوبه میخوام برای آزمون آیلتس آماده شم کلا چقدر زمان میبره؟

  پاسخ
  • میلاد حیدری
   دی 4, 1402 7:53 ق.ظ

   تعیین سطح نیازه اما برای افراد در سطح متوسط که بخوان فشرده وقت بذارن بین 3 تا 6 ماه! انتخاب منبع مناسب خییییلی تاثیر داره روی این موضوع.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست