IELTS

برای گرفتن مدرک آیلتس چه کنیم؟ و پاسخ به سوالات رایج

ielts gama-min

آیا شما هم برای تحصیل به زبان انگلیسی در کشور دیگر برنامه ریزی کرده اید، درس خواندن، زندگی کردن یا کار کردن در یک کشور دیگر  کار آسانی نیست و فکر ما را درگیر می ‌‌کند. اگر چه شما می‌ توانید راهکار های زیادی برای انجام این کار به اجرا در بیاورید که اکثر آن ها نیازمند تسلط در زبان انگلیسی هستند. به همین دلیل کنسول بریتانیا و استرالیا آزمون های استاندارد زبان انگلیسی به نام آیلتس را طراحی کرده اند.

آیلتس دقیقا چیست؟

آیلتس مخفف سیستم سنجش زبان انگلیسی بین المللی است. یکی از بیشترین آزمون های شناخته شده برای افرادی است که می‌ خواهند در کشور انگلیسی زبان زندگی ، تحصیل یا کار کنند. هر سال میلیون ها نفر در سراسر جهان این تست را می دهند. بسیاری از سازمان ها و آموزشگاه ها در کشور هایی مثل بریتانیا، آمریکا، نیوزیلند، استرالیا و کانادا این آزمون را می‌ پذیرند و آن را قبول دارند و حتی نمره آیلتس را مد نظر قرار می‌ دهند. این آزمون در سال ۱۹۸۹ طراحی شد و توسط کنسول بریتانیا و استرالیا و همچنین کمبریج مدیریت شد.

بطور خلاصه برای گرفتن مدرک آیلتس، کافی ست ابتدا یک زمان مشخص برای آزمون خود انتخاب کنید (پیشنهاد می کنیم 6 ماه بعد باشد چون حداقل 6 ماه برای آماده شدن نیاز دارید) و سپس در سایت خود ایلتس ثبت نام کنید (روش ثبت نام در زیر گفته شده است). در این 6 ماه، ابتدا زبان عمومی خود را تقویت کنید (با این روش) و سپس حدود 2-3 ماه نزدیک به آزمون آیلتس، شروع به یادگیری ترفندها و فرمت آزمون آیلتس کنید (اینها هم در همین صفحه هستند). حتما یک آزمون آزمایشی قبل از آن بدهید و سپس در آیلتس شرکت کنید و نمره شما 2 هفته بعد برایتان ایمیل می شود (نمره از 9 است و اکثر موسسات خارجی نمره 6 از شما می خواهند)

فرمت آزمون آیلتس چیست؟

دو نوع آزمون آیلتس وجود دارد. آزمون آیلتس جنرال و آکادمیک.

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی چرب زبان، انگلیسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان انگلیسی مثل بلبل حرف بزن!


 

1-آزمون آیلتس جنرال برای افرادی است که می خواهند در کشور های انگلیسی زبان زندگی یا کار کنند.

2-آزمون آیلتس آکادمیک برای افرادی است که می ‌خواهند مطالعات خود را در کشور های انگلیسی زبان به درجات بالاتری برسانند .

هر دو آزمون جنرال و آکادمیک آیلتس؛ سطح تخصص و مهارت های فرد را در زبان انگلیسی بر اساس چهار بخش ارزیابی می‌ کند:

 • ریدینگ (Reading)
 • رایتینگ (Writing)
 • لیسنینگ (Listening)
 • اسپیکینگ (Speaking)

1-بخش ریدینگ (Reading) آیلتس از سه متن تشکیل شده است . در امتحان آکادمیک همه متن ها بلند هستند اما در آزمون جنرال متن های کوتاه و یک متن بلند طراحی می‌ شود و شما باید به ۴۰ سوال بر اساس متن هایی که دارید، پاسخ دهید.

2-بخش رایتینگ (Writing) آیلتس از دو قسمت تشکیل می‌‌ شود که به آن بخش ۱ و بخش ۲ گفته می‌ شود و بخش دوم نوشتن یک مقاله است که برای همه آزمون های آیلتس باید انجام شود . از طرف دیگر بخش ۱ در آزمون جنرال، نوشتن نامه و در آزمون آکادمیک، نوشتن گزارش است. یعنی شما باید به هر دو بخش حداقل به اندازه ۱۵۰ و ۲۵۰ کلمه پاسخ دهید.

3-بخش لیسنینگ (Listening) آیلتس از ۴ مونولوگ و مکالمه تشکیل شده است و بر اساس چیزی که می شنوید؛ باید به ۴۰ سوال پاسخ دهید .

4-بخش اسپیکینگ (Speaking) آیلتس از سه گفتگوی چهره به چهره تشکیل می‌ شود. در مرحله اول آزمون گیرنده سوالات شخصی مانند سرگرمی، شغل، دانشگاه ، محله ، دوران بچگی و غیره را از شما می پرسد‌. مرحله دوم کارت موضوعی است. در این مرحله به شما یک کارت بر اساس موضوعی که می خواهید می دهند و از شما می‌ خواهند که دو یا سه دقیقه در مورد همان موضوع صحبت کنید. مرحله آخر یک راند سوال و جواب است که در آن آزمون گیرنده سوالاتی را در مورد مرحله دوم از شما می پرسد.

زمان و تایمی که برای هر بخش در نظر گرفته می‌ شود، شامل موارد زیر است:

 • بخش ریدینگ (Reading) _ ۶۰ دقیقه
 • بخش رایتینگ (Writing) _ ۶۰ دقیقه
 • بخش لیسنینگ (Listening) _ ۳۰ دقیقه ( به علاوه ۱۰ دقیقه اضافه برای وارد کردن پاسخ ها به برگه اصلی )
 • بخش اسپیکینگ (Speaking) _ ۱۲ الی ۱۴ دقیقه

مدل نمره دهی در امتحان آیلتس چگونه است؟

آزمون آیلتس عملکرد شما را بر اساس ۴ پارامتر که در زیر نام می بریم ؛ بررسی می کند:

 • پاسخ به سوالات ( تسلط هنگام بخش اسپیکینگ)
 • دقت و سواد گرامری
 • دایره لغات
 • ارتباط و انسجام

هر کدام از این قسمت ها ۲۵ درصد نمره آزمون آیلتس را تشکیل می دهند . هر قسمت از آزمون آیلتس یک نمره جداگانه بین ۰ تا ۹ دارد که صفر پایین ترین نمره و 9 بالاترین نمره است. نمره کلی مجموع و میانگین ۴ بخش است.

چگونه می توان در آزمون آیلتس ثبت نام کرد؟

ثبت نام در این آزمون از طریق وب سایت مربوط به هر مرکز صورت می گیرد. ابتدا باید با مراجعه به سایت ielts.org، یک پروفایل بسازید و مشخصات خود را به انگلیسی دقیقا مطابق گذرنامه خود وارد کنید. (در ایران حدود 12 مرکز در 6 شهر وجود دارد)

سپس یک زمان برای آزمون خود در نظر بگیرید (مثلا اگر به نظر خودتان 4 ماه دیگر برای آزمون آماده می شوید، زمان آزمون خود را 4 ماه دیگر در نظر بگیرید-آزمون سالانه حدود 30 بار برگزار می شود و هر تعداد و هر زمانی بخواهید می توانید در آن شرکت کنید)

بهترین کلاسهای آنلاین آیلتس در اینجا معرفی شده اند

سپس نزدیک ترین مرکز برگزاری این آزمون به خود را پیدا کنید و در آن شرکت نمایید. معمولا مراکز مستقر در تهران تجهیزات بهتری دارند و آزمون بی دردسرتر برگزار می شود.

بعد از آن باید هزینه آزمون که حدود 330 دلار است (حدود 6 میلیون تومان) واریز کنید ولی چون واریز به صورت دلاری انجام می گیرد باید کارت ارزی داشته باشید. به راحتی می توانید به سایت تهران پیمنت (کلیک کنید) مراجعه و ثبت سفارش کنید. ضمنا خود آنها هم می توانند برای شما پروفایل بسازند و شما را ثبت نام کنند (اگر واقعا نمی توانید خودتان پروفایل بسازید)

نتایج آزمون آیلتس حدود دو هفته پس از پایان امتحان اعلام می شود و کارنامه تنها به شخص امتحان دهنده داده می شود.

نمره آیلتس تا چند وقت معتبر است؟

اعتبار نمره آیلتس اخیرا به 3 سال افزایش پیدا کرده است.شما هر چند بار که بخواهید می توانید در آزمون آیلتس شرکت کنید؛ اما با توجه به هزینه بالای این آزمون، بهتر است به خوبی تمرین کنید و درس بخوانید تا بتوانید در همان تلاش اولتان بالاترین نمره ممکن را کسب کنید.

هزینه آزمون آیلتس طبق آخرین تغییرات و تا انتهای سال 2021 برابر 7 میلیون تومان می باشد. (در کشورهای مختلف هزینه متفاوت است -بین 210 تا 250 دلار و در ایران در حال حاضر 230 دلار است)

ثبت نام در آزمون آیلتس

شما می توانید به صورت آنلاین در آزمون آیلتس ثبت نام کنید یا فرم درخواست را دانلود کرده و به مرکز آزمون تحویل بدهید. بیش از 1200 مرکز برگزار کننده آیلتس در 140 کشور وجود دارد و شما می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید.

آزمون آیلتس توانایی شما را در چهار بخش ارزیابی می کند: listening, reading, writing, speaking ، آزمونی که کمتر از ۳ ساعت به طول می انجامد. در ایران در حال حاضر پنج موسسه به طور رسمی متوالی برگزاری آزمون آیلتس هستند. برای ثبت نام در هر یک از آنها باید به وب سایت های رسمی آنها مراجعه کرده و مدارک مورد نیاز را فراهم کنید. این ۵ موسسه عبارتند از:

دفتر مرکزی این موسسات در تهران می باشند ولی با تماس با هر موسسه می توانید شعب و محل برگزاری آنها در شهرستان ها را هم مشاهده کنید. بعنوان مثال در اینجا می توانید نحوه ثبت نام آیلتس در موسسه پروشات نوین را ببینید.

نحوه آماده سازی و شرکت در آزمون های آیلتس

IELTS-grades_ec3b98c8ec7f0bb9010ed8fa3c4eea89.jpg آمادگی برای امتحانات آیلتس معمولا به صورت شفاهی و با راهنمایی افرادی صورت می گیرد که قبلا در این آزمون شرکت کرده اند. با وجود برنامه های حرفه ای و تدریس خصوصی توسط مراکز آزمون، به نظر می رسد تعداد زیادی از داوطلبان به خاطر محدودیت زمانی در این کلاس ها شرکت نمی کنند. به همین دلیل توصیه می کنیم از اپلیکیشن های آمادگی آیلتس استفاده کنید و به صورت آنلاین به دنبال نکات و ترفند ها جهت آمادگی در این آزمون باشید.

5 نکته برای قبولی در آیلتس با یک بار شرکت در آزمون

هر داوطلب می خواهد در اولین باری که آزمون آیلتس می دهد، قبول شود. مثل هر آزمون دیگری، رمز موفقیت در آمادگی است. اگر چه به عنوان اصلی ترین آزمون انگلیسی زبان برای دانشجویان بین المللی که به خارج از کشور می روند، آمادگی شما ممکن است با سطح آزمون متوسط ​​متفاوت باشد .

آیلتس در نوع خود منحصر به فرد است و ارزیابی زبان در آن در چهار بخش مجزا انجام می شود: گوش دادن، خواندن ، نوشتن و صحبت کردن. بنابراین برای قبول شدن در آزمون باید مهارت تان را در هر کدام ثابت کنید. برای قبولی یک ضرب در آیلتس این پنج نکته را مد نظر قرار بدهید.

pass IELTS

تمرین، تمرین، تمرین

مثل یادگیری هر زبان دیگری، قبل از شرکت در آزمون آیلتس، باید خیلی تمرین کنید. از مقاله های رایگان کنسولگری بریتانیا و سایر موارد موجود در اینترنت بهره بگیرید. همچنین می توانید مهارت هایتان را با استفاده از آیلتس اندیکاتور(IELTS indicator ) تقویت کنید. این شاخص آیلتس آزمونی است که می توانید به راحتی از خانه تان هم آن را انجام دهید.

از منابع متنوع استفاده کنید

یادگیری انگلیسی سرگرم کننده است زیرا روش های زیادی برای بهبود مهارت شنیداری، خواندن، نوشتن و صحبت کردن وجود دارد. شما می توانید مشهور ترین فیلم ها و سریال های جهان را تماشا کنید. همچنین انواع آهنگ ها و پادکست ها را گوش کنید. علاوه بر این ها بد نیست زیرنویس ها و اخبار را هم بخوانید.

به کارگیری روش های مختلف به شما در تشخیص آنچه که برای تان بهتر است کمک می کند. علاوه بر مراحل بالا، شما باید نمونه جواب ها را هم مطالعه کرده و کتاب بخوانید تا خودتان با کاربرد های انگلیسی آشنا شوید. استفاده از یک فرهنگ لغت نیز مفید است.

هر روز به زبان انگلیسی مکالمه کنید

آیا تا به حال این جمله را شنیده اید که ” بهترین راه برای یادگیری، انجام دادن است “؟ این نکته برای یادگیری انگلیسی نیز صدق می کند بنابراین هر زمان که می توانید در مدرسه، فروشگاه و حتی به صورت آنلاین به زبان انگلیسی حرف بزنید.

با افرادی که تسلط بیشتری نسبت به شما دارند صحبت کنید زیرا آن ها می توانند به رفع اشتباهات تان کمک کنند.

100 درس مکالمات روزمره انگلیسی (دانلود رایگان)

ارزیابی اطلاعات کنونی

اگر در آزمون آیلتس مبتدی و تازه کار هستید، راحت ترین متود این است که متوجه شوید دقیقاً باید در چه محلی آزمون را انجام دهید و از چه منابعی استفاده کنید . بسیار مهم است که از  منابع قابل اطمینان استفاده کنید. دلیلش هم این است که تست های آزمون آیلتس معمولاً منابع مختلفی دارند و شاید خیلی از آن ها معتبر نباشند. سایت IELTSMaterial.com یکی از وب سایت هایی است که امکانات رایگان مربوط به آزمون آیلتس را به دانش آموزان معرفی می کند و قبل از این که شما در آ نها ثبت نام کنید، می توانید بازخورد دانش ‌آموزان قبل را ببینید.

یک برنامه مطالعاتی داشته باشید

بعد از این که سطح خود را شناختید، می توانید برای آزمون آیلتس برنامه ‌ریزی کنید. داشتن برنامه مطالعه ضروری است و به شما کمک می کند تا متمرکز باقی بمانید. علاوه بر آن پیشرفت شما را ثبت می کند.‌ شاید مطالعه برای یک دوره طولانی؛ خسته کننده باشد و نیاز باشد که شما تلاش زیادی کنید و زمان زیادی را اختصاص دهید. بنابراین ایجاد یک برنامه به شما کمک می کند تا پیشرفت بهتری داشته باشید.

برای موفقیت در آیلتس حتما بخوانید

ielts

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست