آزمون آیلتس

چگونه آیلتس بگیریم؟ مراحل گرفتن مدرک آیلتس

گاما

آیلتس یکی از آزمون های معتبر و شناخته شده زبان انگلیسی در جهان است که در سراسر دنیا برگزار می شود. آیلتس (IELTS) مخفف واژگان (Testing System International English Language) است و به معنای سامانه ی جهانی ارزیابی زبان انگلیسی می باشد.

3 تغییر جدید آزمون آیلتس

جابجایی بخشها: از سال 2023 بجای روند قبلی که اول شنیداری  بعد ریدینگ بعد رایتینگ و بعد گفتاری بود الان به این صورت شده اول رایتینگ بعد شنیداری بعد ریدینگ و بعد هم گفتاری (قبلا شنیداری اول بود رایتینگ آخر، سخت ترین بخش یعنی رایتینگ می شد آخر امتحان دقیقا وقتی همه خسته بودند)-منبع1 منبع2 بجز این هیچ تغییری در ساختار رخ نداده!

هزینه آزمون آیلتس: شایعه شده بود هزینه آزمون آیلتس تغییر پیدا کرده است اما در واقع همانگونه که از اینجا در سایت رسمی می بینید هزینه انواع آزمون آیلتس حدود 249 یورو یا همان 270 تا 290 دلار است چون در هر کشور کمی تفاوت دارد. (الان که در حال نوشتن این مطلب هستم در ایران هزینه حدود 18 میلیون در میاد!)

زمان اعتبار مدرک آیلتس: علیرغم شایعاتی که گفته می شد اعتبار مدرک آیلتس به 3 سال افزایش پیدا کرده است اما این شایعات همانطور که در وبسایت رسمی از اینجا می توانید مشاهده کنید درست نیست و مدرک شما فقط تا 2 سال معتبر است و بعد از آن باید مجدد آزمون بدهید.

اگر به دنبال گرفتن مدرک آیلتس هستید، به شما توصیه می کنیم که این مطلب را از دست ندهید. در این پست نحوه ی ثبت نام در آزمون آیلتس، مراحل آزمون و روش گرفتن این مدرک معتبر انگلیسی به شما آموزش داده می شود.

قبل از هر چیز دقت کنید اکثر موسسات/دانشگاههای خارج از کشور برای پذیرش شما به نمره 5.5 به بالا (9 بالاترین نمره است) نیاز دارند. هر چه نمره شما بالاتر باشد شانس پذیرش تان هم افزایش پیدا می کند. برای نمره بالای 5.5 حداقل باید 4 ماه وقت بگذارید. بهترین روش گرفتن نمره عالی آیلتس را در اینجا توضیح داده ایم

آزمون آیلتس چیست؟

آزمون آیلتس یک آزمون زبان انگلیسی در سطح بین المللی است و برای تشخیص تسلط زبان افرادیکه قصد دارند در کشورهای انگلیسی زبان کار، تحصیل یا زندگی کنند، استفاده می گردد. در این آزمون چهار مهارت گوش دادن (Listening)، خواندن (Reading)، نوشتن (Writing) و گفتار (Speaking) سنجیده می شود. نمره بندی آزمون آیلتس از 0 تا 9 سطح است و اگرچه نمره ی قبولی در آن وجود ندارد اما تنها نمره ی 6 به بالا خوب تلقی می شود. بسیاری از دانشگاه های معتبر جهان (مانند آکسفورد، هاروارد و کمبریج)، نمره ی آیلتس حداقل 7 را می پذیرند.

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی چرب زبان، انگلیسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان انگلیسی مثل بلبل حرف بزن!


 

طول مدت این آزمون حدود 3 ساعت است و ترتیب آن به این صورت است:

  • تست Listening (حاوی 40 سوال بوده و زمان آن حدود 20 تا 30 دقیقه است)
  • تست Reading (این بخش نیز حاوی 40 سوال است و زمان آن 1 ساعت در نظر گرفته شده است)
  • تست Writing (دو موضوع انتخاب می شود و آزمونگر باید در مورد آنها متن هایی بنویسد. متن اول باید حدود 150 باشد و توصیه می شود که 20 دقیقه از وقت خود را به آن اختصاص دهید. متن دوم نیز باید حاوی 250 کلمه باشد و بهتر است 40 دقیقه به آن زمان اختصاص دهید. توجه داشته باشید که از متن هایی که تعداد لغات آنها کمتر از این مقدار باشد، نمره کسر می شود)
  • تست Speaking (شامل مصاحبه ای ست که بطور کلی حدود 10 تا 15 دقیقه زمان میبرد)

آزمون آیلتس شامل دو گونه دانشگاهی (Academic) و عمومی (General) است. در هر دوی این آزمون ها، ارزیابی دقیقی از چهار مهارت زبان انگلیسی (که در قسمت بالا به آنها اشاره شد)، انجام می گیرد اما هدف آنها متفاوت است.

نمونه مدرک آیلتس

آیلتس آکادمیک همانطور که از نامش پیداست، بیشتر روی موضوعات آموزشی تاکید می کند و برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع عالی را دارند، استفاده می شود. در حالی که آیلتس عمومی یا جنرال بیشتر زمینه های روزمره و اجتماعی را پوشش می دهد و برای افرادی که می خواهند به کشورهایی مانند استرالیا، انگلستان و کانادا مهاجرت کنند یا در دوره های آموزشی کوتاه مدت شرکت نمایند مورد استفاده قرار می گیرد. بنابرین هر فردی بسته به هدف خود، باید در یکی از این دو آزمون شرکت کند.

چگونه می توان در آزمون آیلتس ثبت نام کرد؟

ثبت نام در این آزمون از طریق وب سایت مربوط به هر مرکز صورت می گیرد. ابتدا باید با مراجعه به سایت ielts.org، یک پروفایل بسازید و مشخصات خود را به انگلیسی دقیقا مطابق گذرنامه خود وارد کنید. (در ایران حدود 12 مرکز در 6 شهر وجود دارد)

سپس یک زمان برای آزمون خود در نظر بگیرید (مثلا اگر به نظر خودتان 4 ماه دیگر برای آزمون آماده می شوید، زمان آزمون خود را 4 ماه دیگر در نظر بگیرید-آزمون سالانه حدود 30 بار برگزار می شود و هر تعداد و هر زمانی بخواهید می توانید در آن شرکت کنید)

سپس نزدیک ترین مرکز برگزاری این آزمون به خود را پیدا کنید و در آن شرکت نمایید. معمولا مراکز مستقر در تهران تجهیزات بهتری دارند و آزمون بی دردسرتر برگزار می شود.

بعد از آن باید هزینه آزمون که حدود 330 دلار است (حدود 6 میلیون تومان) واریز کنید ولی چون واریز به صورت دلاری انجام می گیرد باید کارت ارزی داشته باشید. به راحتی می توانید به سایت تهران پیمنت (کلیک کنید) مراجعه و ثبت سفارش کنید. ضمنا خود آنها هم می توانند برای شما پروفایل بسازند و شما را ثبت نام کنند (اگر واقعا نمی توانید خودتان پروفایل بسازید)

نتایج آزمون آیلتس حدود دو هفته پس از پایان امتحان اعلام می شود و کارنامه تنها به شخص امتحان دهنده داده می شود.

نمره آیلتس تا چند وقت معتبر است؟

اعتبار نمره آیلتس اخیرا به 3 سال افزایش پیدا کرده است.شما هر چند بار که بخواهید می توانید در آزمون آیلتس شرکت کنید؛ اما با توجه به هزینه بالای این آزمون، بهتر است به خوبی تمرین کنید و درس بخوانید تا بتوانید در همان تلاش اولتان بالاترین نمره ممکن را کسب کنید.

هزینه آزمون آیلتس طبق آخرین تغییرات برابر 230 دلار می باشد. (در کشورهای مختلف هزینه متفاوت است -بین 210 تا 250 دلار و در ایران در حال حاضر 230 دلار است)

ثبت نام در آزمون آیلتس

شما می توانید به صورت آنلاین در آزمون آیلتس ثبت نام کنید یا فرم درخواست را دانلود کرده و به مرکز آزمون تحویل بدهید. بیش از 1200 مرکز برگزار کننده آیلتس در 140 کشور وجود دارد و شما می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید.

آزمون آیلتس توانایی شما را در چهار بخش ارزیابی می کند: listening, reading, writing, speaking ، آزمونی که کمتر از ۳ ساعت به طول می انجامد. در ایران در حال حاضر پنج موسسه به طور رسمی متوالی برگزاری آزمون آیلتس هستند. برای ثبت نام در هر یک از آنها باید به وب سایت های رسمی آنها مراجعه کرده و مدارک مورد نیاز را فراهم کنید. این 8 موسسه عبارتند از:

دفتر مرکزی این موسسات در تهران می باشند ولی با تماس با هر موسسه می توانید شعب و محل برگزاری آنها در شهرستان ها را هم مشاهده کنید. بعنوان مثال در اینجا می توانید نحوه ثبت نام آیلتس در موسسه پروشات نوین را ببینید.

الگوی آزمون آیلتس

همانطور که در بالا ذکر شد، آزمون آیلتس شامل 4 بخش صحبت کردن، شنیدن، خواندن و نوشتن است و حدود 2 ساعت و 45 دقیقه طول خواهد کشید.

Listening (مهارت شنیداری)

این بخش شامل چهار قسمت است که هر کدام از ده سوال تشکیل می شوند. در قسمت اول مکالمه بین دو سخنران، در قسمت دوم یک مونولوگ، در قسمت سوم بحث بین 3 تا 4 نفر و در قسمت چهارم یک مونولوگ دیگر را خواهید شنید. دو قسمت آخر مربوط به مباحث آموزشی خواهند بود.

انواع مختلفی از سوال ها از جمله موارد زیر ارائه خواهند شد:

multiple-choice, matching, plan/map/ diagram labelling, form completion, note completion, table completion, flow-chart completion, summary completion, sentence completion and short-answer questions.

داوطلبان فقط یک بار به فایل صوتی گوش خواهند داد و در حین گوش دادن باید به سوالات پاسخ دهند. در پایان، برای انتقال پاسخ ها به پاسخنامه ده دقیقه فرصت داده می شود.

Reading (مهارت خواندن)

این بخش شامل سه قسمت است و در مجموع 40 سوال دارد. شما باید سه متن که از ژورنال ها، کتاب ها، مجلات و روزنامه ها گرفته شده اند را بخوانید.

در آزمون آکادمیک، این بخش شامل متونی است که معمولا با موضوعاتی مانند علوم و جامعه شناسی مرتبط هستند.

در آزمون عمومی بخش خواندن 3 متن با موضوعات مختلف دارد. متن 1 بیشتر مربوط به زندگی روزمره است، متن 2 حاوی متنی مربوط به مشاغل و روش های درخواست شغل است و متن 3 که معمولا طولانی تر است در مورد یک موضوع کلی است.

انواع مختلفی از سوال ها ارائه می شوند، از جمله:

multiple-choice, identifying information (True/False/Not Given), identifying the writer’s views/claims (Yes/No/Not Given), matching information, matching headings, matching features, matching sentence endings, sentence completion, summary completion, note completion, table completion, flow-chart completion, diagram label completion and short-answer questions.

Writing (مهارت نوشتن)

این بخش شامل دو تمرین است و زمان آن 60 دقیقه می باشد، بنابراین داوطلبان نباید بیش از 20 دقیقه روی تمرین اول (مقاله 150 کلمه ای) صرف کنند. در این صورت حدود 40 دقیقه برای Task 2(مقاله 250 کلمه ای) وقت خواهند داشت. تمرین 2 دو برابر تمرین 1 نمره دارد.

در Academic Writing ، تمرین 1 شامل یک نمودار یا جدول است که اطلاعاتی را ارائه می دهد. آزمون دهندگان از نظر توانایی سازماندهی، ارائه و احتمالا مقایسه داده ها، توصیف مراحل یک فرآیند یا توضیح چگونگی عملکرد آن مورد ارزیابی قرار می گیرند. در حالی که تمرین 2 شامل موضوعی است که دواطلبان باید درباره آن حداقل 250 کلمه بنویسند.

در General Writing، تمرین 1 شما را ملزم می کند نامه ای (رسمی / نیمه رسمی / غیررسمی) به یک دوست، عضو خانواده، مدیر یا صاحبخانه خود بنویسید. در حالی که تمرین 2 شامل موضوعی برای مقاله نویسی خواهد بود.

در تمرین 2، داوطلبان از نظر توانایی ارائه راه حل برای مسئله، ارائه و توجیه نظر، مقایسه شواهد و نظرات و ارزیابی و به چالش کشیدن ایده ها، شواهد یا استدلال ها ارزیابی خواهند شد.

همچنین داوطلبان از نظر توانایی نوشتن به سبک مناسب ارزیابی می شوند. اطلاعات بیشتر در این مورد در وب سایت آیلتس موجود است.

Speaking (مهارت صحبت کردن)

این بخش در حدود 11 تا 14 دقیقه به طول می انجامد و توسط یک مصاحبه کننده آموزش دیده در سه قسمت انجام می شود.

قسمت 1: داوطلب و ممتحن خود را معرفی می کنند. سپس داوطلب به سوال های عمومی در مورد خود، خانه / خانواده، شغل / تحصیلات، علایق و طیف گسترده ای از موضوعات مشابه آشنا پاسخ خواهد داد. این قسمت 4 – 5 دقیقه طول می کشد.

قسمت 2: به داوطلب یک کارت تمرین همراه با درخواست داده می شود و از او خواسته می شود در مورد یک موضوع خاص صحبت کند. برای آماده سازی یک دقیقه وقت داده می شود. در صورت تمایل امکان یادداشت برداری وجود دارد. این قسمت حدود 1 تا 2 دقیقه ادامه دارد. سپس ممتحن یکی دو سوال در مورد موضوع مطرح می کند.

قسمت 3: مصاحبه کننده و داوطلب درگیر بحث در مورد موضوعات انتزاعی تر می شوند که از لحاظ موضوعی با موضوع قسمت 2 مرتبط هستند. این بحث حدود 4 – 5 دقیقه طول می کشد.

در این بخش مشخص می شود که آیا داوطلب می تواند به طور موثر به انگلیسی صحبت کنند یا خیر. روان بودن و انسجام، منبع واژگانی، دامنه و دقت دستور زبان و تلفظ از مواردی هستند که در نظر گرفته می شوند. اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ارزیابی آزمون اسپیکینگ در وب سایت آیلتس موجود است.

مضامین آیلتس

بخش های مختلف آزمون آیلتس شامل موضوعات زیر می باشند:

  • جامعه مدرن به عنوان یک کل (جهانی شدن، پیشرفت های علمی، فناوری جدید، بهداشت و غیره)
  • زندگی روزمره (حمل و نقل، غذا، سرگرمی و غیره)
  • آموزش (تحصیل، یادگیری زبان های خارجی، تحصیلات دانشگاهی و غیره)
  • محیط زیست (بوم شناسی، تغییر اقلیم، گونه های در معرض خطر و غیره)
  • دنیای حرفه ای (بیکاری، بازنشستگی، تأثیر دولت و غیره)

لطفا توجه داشته باشید که بخش خواندن در آیلتس عمومی شامل متونی است که بیشتر روی موضوع کار متمرکز شده اند، در حالی که بخش خواندن در آیلتس آکادمیک می تواند روی هر یک از موضوعات مورد بحث در بالا تمرکز داشته باشد.

پرسش های متداول درباره آزمون آیلتس

به عوامل زیادی بستگی دارد. بطور کلی برای یک زبان آموز معمولی و مشتاق مبتدی بین 4-6 ماه برای نمره بالای 6 زمان نیاز است

چه ترفندهایی باید یاد بگیرم؟

همه ترفندها را در 4 مطلب زیر می توانید پیدا کنید:

ielts

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست