جلسه آزمون آیلتس

شرایط لازم برای آیلتس و موارد مجاز و غیرمجاز روز آزمون

گاما

آیلتس (IELTS ) نوعی آزمون برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی است که از داوطلبانی که قصد تحصیل یا کار کردن در یک کشور انگلیسی زبان را دارند گرفته می شود. این آزمون جهانی است و مدرک آن در اکثر دانشگاه ها و سازمانهای معتبر دنیا پذیرفته می شود.

3 تغییر جدید آزمون آیلتس

جابجایی بخشها: از سال 2023 بجای روند قبلی که اول شنیداری  بعد ریدینگ بعد رایتینگ و بعد گفتاری بود الان به این صورت شده اول رایتینگ بعد شنیداری بعد ریدینگ و بعد هم گفتاری (قبلا شنیداری اول بود رایتینگ آخر، سخت ترین بخش یعنی رایتینگ می شد آخر امتحان دقیقا وقتی همه خسته بودند)-منبع1 منبع2 بجز این هیچ تغییری در ساختار رخ نداده!

هزینه آزمون آیلتس: شایعه شده بود هزینه آزمون آیلتس تغییر پیدا کرده است اما در واقع همانگونه که از اینجا در سایت رسمی می بینید هزینه انواع آزمون آیلتس حدود 249 یورو یا همان 270 تا 290 دلار است چون در هر کشور کمی تفاوت دارد. (الان که در حال نوشتن این مطلب هستم در ایران هزینه حدود 18 میلیون در میاد!)

زمان اعتبار مدرک آیلتس: علیرغم شایعاتی که گفته می شد اعتبار مدرک آیلتس به 3 سال افزایش پیدا کرده است اما این شایعات همانطور که در وبسایت رسمی از اینجا می توانید مشاهده کنید درست نیست و مدرک شما فقط تا 2 سال معتبر است و بعد از آن باید مجدد آزمون بدهید.

زبان تدریس شده در اکثر دانشگاه ها، کالج ها و موسسات آموزشی کشورهای انگلیسی زبان، فقط انگلیسی است؛ بنابراین اگر کسی متقاضی تحصیل در این دانشگاههاست باید اول اثبات کند که به زبان انگلیسی تسلط دارد و مدرک آیلتس دقیقا همین کار را می کند. در این آزمون چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی شما یعنی مهارت های شنیدن (Listening)، خواندن (Reading)، نوشتن (Writing) و صحبت کردن (Speaking) ارزیابی می شود.

انواع مختلف آزمون آیلتس کدام است؟

آزمون آیلتس 2021 هم مثل بقیه آزمون های آیلتس گذشته به دو صورت آیلتس آکادمیک (IELTS Academic) و آیلتس عمومی (IELTS General Training) برگزار می شود. آیلتس آکادمیک مختص متقاضیانیست که مایل به ادامه تحصیل در یک کشور خارجی هستند. افرادی که می خواهند برای ادامه تحصیلات متوسطه یا کسب تجربه کاری به کشورهای بزرگ انگلیسی زبان بروند نیز باید در آزمون آیلتس جنرال شرکت کنند.

علاوه بر این، برای مهاجرت به کشورهایی که جزو اقتصادهای بزرگ دنیا هستند مثل انگلیس، کانادا، نیوزیلند و استرالیا نیز به مدرک آیلتس جنرال نیاز دارید. همچنین شرط اکثر موسسات مشهور آموزشی در سراسر جهان برای پذیرفتن دانشجوی خارجی، کسب نمره کل 7.0 و نمره 6.5 در هر بخش آزمون آیلتس است.

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی چرب زبان، انگلیسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان انگلیسی مثل بلبل حرف بزن!


 

حداقل نمره آیلتس مورد نیاز برای تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا چقدر است؟

هر دانشگاه الزامات و دستورالعمل های خاص خودش را برای پذیرش دانشجو دارد. علاوه بر این، هر دانشگاهی نمره متفاوتی را به عنوان حد نصاب لازم برای پذیرش اعلام می کند. به جز نمره آیلتس، متقاضیان باید سایر شرایط لازم برای پذیرش در دانشگاه مورد نظرشان را هم داشته باشند. (معمولا حداقل به نمره 5.5 نیاز دارید)

حداقل سن برای شرکت در آزمون آیلتس چقدر است؟

حداقل سن برای شرکت در این آزمون 16 سال است. تمام افراد بالای 16 سال، فارغ از ملیت یا سوابقشان می توانند در آزمون آیلتس شرکت کنند. در مواردی که مدرسه یا دانشگاه به نمره آیلتس برای پذیرش متقاضی نیاز داشته باشد ممکن است شرط سنی هم گذاشته شود ولی به طور کلی هیچ نوع محدودیت سنی یا معیار واجد شرایط بودن برای داوطلبان شرکت در آزمون آیلتس از سمت نهاد برگزار کننده این آزمون تعیین نشده؛ اما ترجیح بر این است که سن شما بالاتر از 16 سال باشد.

شرکت در آزمون آیلتس

بخش های مختلف آزمون آیلتس

آزمون آیلتس شامل چهار بخش Listening, Reading, Writing و Speakingاست. مدت زمان کامل آزمون نیز 2 ساعت و 45 دقیقه است.

  • بخش Listening: مدت زمان این بخش 30 دقیقه است و داوطلبان باید در این مدت به 40 سوال مختلف پاسخ بدهند.
  • بخش Reading: زمان کلی این بخش 30 دقیقه است و تقریباً 40 سوال را شامل می شود.
  • بخش Writing: آزمون این بخش 60 دقیقه زمان دارد و شامل دو تسک (task) می شود. داوطلب باید در این مدت یک مقاله حداقل 250 کلمه ای بنویسد و علاوه بر این جدول، نمودار یا داده هایی که در آزمون آمده را هم به زبان خودش توضیح بدهد.
  • بخش Speaking: آزمون اسپیکینگ آیلتس بین 11 تا 14 دقیقه طول می کشد و به صورت مصاحبه حضوری برگزار می شود. در این آزمون بررسی می شود که آیا داوطلب می تواند در کشوری که برای آن تقاضا کرده، ارتباط موثر برقرار کند یا نه.

چگونه می توان در آزمون آیلتس ثبت نام کرد؟

ثبت نام در این آزمون از طریق وب سایت مربوط به هر مرکز صورت می گیرد. ابتدا باید با مراجعه به سایت ielts.org، یک پروفایل بسازید و مشخصات خود را به انگلیسی دقیقا مطابق گذرنامه خود وارد کنید. (در ایران حدود 12 مرکز در 6 شهر وجود دارد)

سپس یک زمان برای آزمون خود در نظر بگیرید (مثلا اگر به نظر خودتان 4 ماه دیگر برای آزمون آماده می شوید، زمان آزمون خود را 4 ماه دیگر در نظر بگیرید-آزمون سالانه حدود 30 بار برگزار می شود و هر تعداد و هر زمانی بخواهید می توانید در آن شرکت کنید)

سپس نزدیک ترین مرکز برگزاری این آزمون به خود را پیدا کنید و در آن شرکت نمایید. معمولا مراکز مستقر در تهران تجهیزات بهتری دارند و آزمون بی دردسرتر برگزار می شود.

بعد از آن باید هزینه آزمون که حدود 330 دلار است (حدود 6 میلیون تومان) واریز کنید ولی چون واریز به صورت دلاری انجام می گیرد باید کارت ارزی داشته باشید. به راحتی می توانید به سایت تهران پیمنت (کلیک کنید) مراجعه و ثبت سفارش کنید. ضمنا خود آنها هم می توانند برای شما پروفایل بسازند و شما را ثبت نام کنند (اگر واقعا نمی توانید خودتان پروفایل بسازید)

نتایج آزمون آیلتس حدود دو هفته پس از پایان امتحان اعلام می شود و کارنامه تنها به شخص امتحان دهنده داده می شود.

7 نکته مهم

1-دیکشنری نبرید  اجازه بردن هیچ وسیله کمک آموزشی ای مثل دیکشنری را به داخل آزمون ندارید و بردن آن ها شما را از آزمون محروم خواهد کرد.

2- برگه های آزمون را با خود نبرید  به هیچ وجه اجازه بردن برگه سوال ها خارج از جلسه امتحان را ندارید و باید حتما تحویل مراقب های سر جلسه بدهید.

3- بعد از تمام شدن زمان چیزی ننویسید  سر جلسه به حرف های ممتحن خوب گوش دهید و وقتی از طریق بلندگو اعلام شد که زمان شما تمام شده دست از نوشتن بر دارید و برگه را تحویل دهید. اگر بعد از زمان اعلامی حتی یک جمله یا کلمه بنویسید ممکن است کل امتحان شما مردود اعلام شود.

4-تلفن همراه ممنوع است  شما اجازه ی بردن تلفنتان یا هر نوع اقلام الکترونیکی دیگر به اتاق آزمون را نخواهید داشت. جدیدا بسیاری از افرادی که چندان از آیلتس مطلع نیستند پیشنهاد می دهند که برای تقلب می توانید از ساعت های هوشمند همانند Apple Watch استفاده کنید. باید بدانید که شما بررسی می شوید و در صورت همراه داشتن چنین وسایلی و عدم اعلام آن به مرکز متخلف به حساب می آیید.

5-لباس­ خود را با دقت انتخاب کنید  لباسهای راحت بپوشید. برای هیچ بخش از آزمون بر اساس ظاهرتان نمره نمی دهند. پس چیزی بپوشید که در آن راحت هستید و به شما اعتماد به نفس می دهد. اگر تهویه ی مطبوع روشن باشد، اتاق آزمون می تواند سرد باشد، پس یک لا لباس بیشتر با خود ببرید.

6-نوشیدنی  شما می توانید یک نوشیدنی به اتاق آزمون ببرید چنانچه در بطری شفاف باشد.

7-ساعت هوشمند  بردن ساعت هوشمند یا هر نوع ساعت یا گجت الکترونیکی که روی مچ بسته می شود ممنوع است

پرسش های متداول درباره آزمون آیلتس

هنوز هم به راهنمایی بیشتری نیاز دارید؟ هیچ مشکلی نیست. می توانید پرسش ها و پاسخ هایی که در این قسمت آمده را مطالعه کنید تا همه چیز را درباره آزمون آیلتس بفهمید.

1- آیا برای قبول شدن در آزمون آیلتس چیزی به عنوان حداقل نمره لازم وجود دارد؟

خیر. نتیجه آزمون آیلتس در نهایت نمره ای بین 1 تا 9 خواهد بود و شما باید ببینید دانشگاه یا محلی که قرار است نمره آیلتس را به آن تحویل بدهید چه حداقلی برای پذیرش تعیین کرده است. اگر در آزمون شرکت نکنید نمره 0 برای شما در نظر گرفته می شود.

2- آیا می توان در آزمون آیلتس ساعت به دست کرد؟

خیر. شرکت کنندگان در آزمون مجاز به استفاده از ساعت در مرکز آزمون آیلتس نیستند. در مرکز آزمون ساعت وجود دارد و داوطلبان می توانند زمان را با نگاه کردن به این ساعت بررسی کنید.

3- محدودیت سنی برای شرکت در آزمون آیلتس چقدر است؟

از نظر سنی هیچ محدودیت خاصی برای شرکت در آزمون آیلتس تعیین نشده است. هرکسی فارغ از سن، جنس، نژاد، ملیت یا مذهب می تواند در آزمون آیلتس شرکت کند؛ با این حال این آزمون برای افراد زیر 16 سال توصیه نمی شود.

4- آیا می توان آزمون آیلتس را در یک روز به پایان رساند؟

آزمون بخش های Reading, Writing و Listening در یک روز از شما گرفته می شوند اما آزمون Speaking ممکن است بسته به هماهنگی های انجام شده توسط مرکز محل آزمون آیلتس، در همان روز یا دو روز پس از تاریخ آزمون و یا هفت روز قبل از تاریخ آزمون برگزار شود.

5- اگر داوطلب آزمون در روز آزمون بیمار شود چه باید کرد؟

اگر در روز آزمون سر جلسه حاضر نشوید، آزمون را از دست می دهید. اگر ظرف 5 روز پس از تاریخ آزمون گواهینامه پزشکی ارائه دهید، می توانید پس از کسر هزینه اداری محل آزمون، هزینه آزمونتان را دریافت کنید.

6- کدام بخش آزمون اول امتحان گرفته می شود؟

اول بخش Listening، بعد Reading و سپس Writing از شما امتحان گرفته می شود. آزمون Speaking نیز یا همان روز برگزار می شود یا دو روز پس از تاریخ آزمون و یا هفت روز قبل از تاریخ آزمون.

7- آیا می توانم خودم در خانه برای آزمون آیلتس آماده شوم؟

بله. دواطلبانی که می خواهند خودشان در خانه و بدون نیاز به معلم برای آیلتس تمرین کنند می توانند به راهنمای آمادگی آیلتس که شامل راهکارها و نمونه مقالات آیلتس است، مراجعه کنند.

دقت کنید اکثر موسسات/دانشگاههای خارج از کشور برای پذیرش شما به نمره 5.5 به بالا (9 بالاترین نمره است) نیاز دارند. هر چه نمره شما بالاتر باشد شانس پذیرش تان هم افزایش پیدا می کند. برای نمره بالای 5.5 حداقل باید 4 ماه وقت بگذارید. بهترین روش گرفتن نمره عالی آیلتس را در اینجا توضیح داده ایم

چطور بالاترین نمره آیلتس را بگیرم؟

ترفند های زیر بسیار کمک کننده هستند. ضمنا می توانید از بسته های آموزش ما که در همین صفحه می بینید به صورت خودآموز استفاده کنید نیازی به کلاس نخواهید داشت:

ielts
رادتایم

حتما بخوانید!

1 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

  • با سلام
    فرزند من ۱۴ساله هست و کتاب امریکن فایل ۲ رو تمام کرده حال اگر بخواهیم برای آیلتس آماده شود چه کار کنیم .ما درنجف اباد اصفهان هستیم.تشکر

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست