مردم عرب

بهترین روش حفظ و یادگیری لغات عربی با ۸ ترفند (تجربه ۱۴ ساله)

گاما

قبل از هر چیز باید بگوییم، ما یک خبر خوب و یک خبر بد برای شما داریم! خبر بد این است که هیچ راه یکسانی برای همه، جهت یادگیری واژگان زبان عربی وجود ندارد. اما خبر خوب این است که راه های زیادی وجود دارد که می توانید روند یادگیری زبان عربی را برای خودتان آسان تر کنید (خیلی آسان تر). بخصوص وقتی دارید لغت واژه، دستور گرامری یا جمله عربی جدیدی را یاد می گیرید.

جالب است که برای بعضی افراد یادگیری کلمات و جملات بسیار آسان تر از دیگران است. برای بعضی دیگر مثل ریختن آب روی سرسره! اما راه یادگیری ساده و سریع واژه ها (کلمات جدید) زبان عربی چیست؟

۱- بهترین زمان مرور لغات

جدیدترین تحقیقات تا سال ۲۰۲۰ ثابت کرده است که برای یادگیری یک لغت عربی بازه زمانی زیر بهترین متد است:

 • وقتی واژه ای را یاد می گیرید (چه در کلاس یا از کتاب و …) آن را مجددا همان شب بصورت خیلی گذرا مرور کنید
 • مجددا ۶-۷ روز بعد همان وازه را مرور کنید
 • نهایتا هم ۲۷-۳۰ روز بعد مجددا آن واژه را مرور نمایید.

این زمان مرور واژه ها یادگیری لغات را تا دو برابر کارآمد تر می کند!

 


arabic app

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان عربی چرب زبان، عربی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان عربی فصیح رو مثل بلبل حرف بزن!


 

۲- لیست تهیه کنید

واژه های زبان عربی همیشه اطراف ما هستند.  نشستن و دنبال معانی آنها در دیکشنری گشتن، بهترین راه یادگیری لغات جدید نیست، بلکه این در واقع بهترین راه پیدا کردن لغات جدید است. لغات جدید را معمولا از طریق چت کردن با افراد عرب زبان در فضای مجازی، یا از طریق دیدن فیلم و سریال، خواندن کتاب های عربی و … می توانید پیدا کنید. پس هر بار که لغت جدیدی می بینید، یادداشت کنید. بهترین دیکشنری ها عربی به فارسی و بر عکس را از اینجا می توانید دانلود کنید (کلیک کنید)

فقط سعی کنید که این لیست را بگونه ای قابل حمل تهیه کنید. چطور؟ مثلا روی لبتاب، گوشی، دفترچه یادداشت یا هر چیزی که معمولا همراهتان است. نکته مهم دیگر اینکه زمانی که کلمات را یادداشت می کنید، مطمئن شوید که فضای خالی بین لغات وجود دارد تا دفعات بعدی، توضیحات تکمیلی (مثل جمله نمونه ای که لغت در ان است، یا هر نکته ای) آن را بتوانید یادداشت کنید.

واژگان عربی

یک نکته دیگر اینکه سعی کنید که اشکال مختلف کلمه (فعل، اسم یا صفت یا ماضی و مضارع) را کنارش بنویسید.

۳- از کلمات جدید در مکالمات عربی استفاده کنید.

خب الان که لیستی از کلمات جدید عربی دارید، ممکن است این لیست با لغات جدیدی که یاد می گیرید کم کم از حافظه تان پاک شود. پس باید از آنها استفاده کنید. هر چقدر از کلمات استفاده بیشتری کنید، به یاد آوردنشان راحت تر است. شروع به مکالمه زبان عربی با همین لغات جدید کنید و ببینید یادگیری شان چقدر ساده تر می شود. نکته مهم در اینجا این است که اگر حین به یادآوردن لغتی، به مشکل برخوردید، و حتی اگر در لیست قدیمی تان بود، آن را در لیست جدید بنویسید، این نکته را دست کم نگیرید. ۱۰۰ درس رایگان مکالمات عربی را از اینجا دانلود کنید تا در مکالمه راه بیفتید!

۴- از اپلیکیشن/بازی ها استفاده کنید

این روزها، بسیاری از یادگیری ها و مطالعات، از طریق انجام سرگرمی و بازی های عربی زبان انجام می شود. علت این که یادگیری از طریق بازی راحت تر است، این است که بازی تمرکز بیشتری از شما را بطور ناخودآگاه استفاده می کند. و در واقع زمینه ای برای کلمات شما قراهم می کند. مثلا شما لغت دشواری را که موقع خندیدن یک کاراکتر در بازی یاد گرفته اید به یاد آورید. یادگیری ش قطعا راحت شده است. پس پیوند فضای مجازی و واقعی کمک شایانی در زمینه یادگیری لغات به شما می کند. حتما اپلیکیشن زیر را دانلود کنید:

   دانلود نسخه اندروید

   دانلود نسخه آیفون و آیپد

۵- سعی کنید لغات را به تنهایی به یاد نیاورید

همانطور که قبلا هم گفتیم، لغات جدید زبان عربی را در قالب جملات یا مکالمات یاد بگیرید. تحقیقات علمی ثابت کرده است که به یاد آوری کلمات به کمک همین جملات و مکالمات (که به آنها زمینه می گوییم) بسیار ساده تر است. از طرف دیگر بعضی کلمات سنگین (به لحاظ تعداد کاراکتر یا سختی تلفظ) وجود دارند که همیشه مشکل زا هستند. در این مواقع باید سعی کنید که آنها را به کمک هم معنی ها یا گروه بندی کردن به یاد بیاورید.

۶- یک وبلاگ زبان عربی بنویسید

خواندن وبلاگ ها یا وبسایت ها یک راه خوب برای یادگیری لغت واژه های جدید عربی است اما، وبلاگ نویسی یک راه خوب تر! است. از وردپرس یا وبلاگ ساز های موجود استفاده کنید. می توانید یک موضوع خاص (مثلا لباس، مد، ادبیات و …) انتخاب کنید، یا می توانید راجب هر چیزی بنویسید. در نهایت در قالب همین وبلاگ ممکن است شروع به پاسخ دادن به نظرات مخاطبان کنید یا روابط مجازی تان با افراد عربی زبان مختلف به کمک ایمیل، چت و … گسترش پیدا کند.سرویس وبلاگدهی فارسی بلاگ یکی از بهترین هاست.

۷-کتاب های مخصوص یادگیری لغات را مطالعه کنید

خواندن و مطالعه روش خوبی برای یادگیری زبان انگلیسی است، اما روش مطالعه ممکن است روش خوب را تبدیل به روش فوق العاده کند. کاری که شما باید انجام دهید این است که کتاب های چالش برانگیز یادگیری زبان عربی را خریداری کنید و شروع کنید به یادگیری لغات جدید. سعی کنید خیلی بیشتر از سطح خودتان یاد بگیرید. ضرر نمی کنید! این ۴ کتاب را حتما دانلود یا خریداری کنید و از آنها استفاده کنید!

۸-با دیگران تمرین کنید یا چت کنید

یادگیری و آموزش، زمانی که با دیگران تمرین کنید، هم سرگرمی بیشتری دارد و هم یادگیری را آسان تر می کند. گروهی از دوستانتان که با همدیگر یک هدف مشترک دارید (مثلا همه قرار است برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروید، یا سفر توریستی به یک کشور عرب زبان داشته باشید و..) دور هم جمع کنید، چه بصورت حضوری و چه در قالب گروه های مجازی تلگرام یا اسکایپ و … شروع به مکالمه و مباحثه به زبان عربی در مورد موضوعات مختلف کنید. نه تنها دایره واژگان خود را گسترش می دهید بلکه می توانید از همدیگر برای رفع اشکال کمک بگیرید.

شدیدا پیشنهاد می کنیم در فیسبوک، توییتر، اینستاگرام و … دوستان عرب زبان پیدا کنید و شروع به چت کردن با آنها کنید. این روش بسیار تاثیر گذار است.

۹- از رنگ و تصویر استفاده کنید

می دانستید که حافظه تصویری انسان ۱۰ برابر قوی تر از حافظه غیر تصویری ست؟ بعنوان مثال ممکن است فردی را پس از ۲۰ سال ببینید، احتمالا چهره او برایتان آشناست ولی نامش را به خاطر نمی آورید. در یادگیری لغات هم همین است. اگر برای هر لغت یک تصویر در ذهن خود بسازید به یاد آوری آن بسیار راحت تر می شود.

همچنین پیشنهاد می کنیم از ماژیک های هایلایت با رنگ های مختلف (حداقل ۳ رنگ) استفاده کنید و واژگان سخت را هایلایت کنید. تحقیقات ثابت کرده است که این روش میزان یادگیری لغات را تا ۴۰ درصد افزایش می دهد!

۱۰- از یادیارها استفاده کنید

یادیارها یکی از بهترین روشها برای یادگیری واژگان سخت و فررار است. در این روش شما به هر واژه یک معادل فارسی خنده دار یا به یاد ماندنی می دهید که بعدا به راحتی می توانید آن را به یاد آورید. برای اطلاعات بیشتر راجب یادیارها کلیک کنید!

نکات تکمیلی

با روش های ذکر شده، باور کنید یادگیری لغات عربی خیلی خیلی راحت تر خواهد شد، مطالعه کنید اما در کنار آن به سرگرمی و جنبه فان هم بپردازید. همه روشهای موثر و علمی را در این مطلب به شما آموزش دادیم. اگر روش خاصی سراغ دارید در بخش نظرات با ما مطرح نمایید!

حتما بخوانید!

19 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • سلام
  لغت مخونم قوانین میخونم ولی وقتی میخوام یک جمله بنویسم نمیدونم درست نوشتم یا نه
  کمی به کمک نیاز دارم چون خودخوان دارم عربی یاد میگیرم نمیدونم ازچه کسی کمک بگیرم. زیاد هزینه کلاس خصوصی نمیتونم بدم
  اشکال گیری را کجا انجام بدم؟ ممنون از راهنمایی شما

  پاسخ
  • تو نرم افزار های گوشی میتونی انجامش بدی…هر چند دقتشون شاید خوب نباشه اما بهتر از هیچه

   پاسخ
 • من کاملا مبتدی هستم و فقط الفبا بلدم. با اپلیکیشن چرب زبان شما شروع کردم که انصافا خیلی راه افتادم و الان لینگافن شروع کردم فرض کنید کسی با لینگافن شروع کرده در اوائل که زیاد لازم نیست منابع دیگر و مکمل را مطاله کند حداقل به نظر تا سطح متوسط را باید تمام کند و بعد … برای این بعد : در خصوص صوتهای مناسب/مجله ای عربی ( چاپ سعودی و نه لبنان و …) منبعهایی خوب اگر می شناسید لطفاً معرفی بفرمایید . در صورت صلاحدید برای ایمیل بنده ارسال بفرمایید .

  پاسخ
  • میلاد حیدری
   دی 25, 1402 5:17 ق.ظ

   سلام و تشکر بابت نظر ارزشمندتون. با برنامه چرب زبان و لینگافن دیگه نیازی به منبع خاصی ندارین مگر اینکه عربی رو برای تجارت نیاز داشته باشید یا برای کار. اون موقع توصیه می کنم از کتاب عربی در 60 روز فروشگاه و کتاب 129 داستان عربی هم بهره ببرید

   پاسخ
 • السهنداخامس
  دی 20, 1400 3:38 ق.ظ

  اقا اپلیکیشن چرب زبان تون خییییلی عالی بود به موقع هم فرستادین سه هفته س باهاش عربی کار میکنم روزی 20 دقیقه هم بیشتر وقت نمیذارم اما بیشتر شبیه معجزه بوده براحتی میتونم مکالمه شروع کنم و خیلی از دیالوگ ها رو میفهمم. برای مهاجرت کاری به قطر انشاالله. این اموزشای رایگانتون پیش پک تون خیلی داغونن :/ ملتو گذاشتین سرکار چی ن اینا؟؟؟؟؟

  پاسخ
  • من حدود ۴ ساعت دیگه امتحان دارم ، حضوری دو درس هم هست هیچی هم نخوندم

   پاسخ
  • منم پس فردا پنج درس عربی باید برا ترم امتحان بدم هیچی همممم بارم نیس ، نه قواعد نه ترجمه

   پاسخ
  • میلاد حیدری
   دی 25, 1402 5:19 ق.ظ

   سلام خوشحالم مفید بوده. بله سالها وقت گذاشته شده برای تهیه این اپلیکیشن. اما در مورد اموزشهای رایگان هم نفرمایید. خیلی از هموطنان توان خرید همین برنامه ارزان قیمت رو هم ندارن و اموزشهای رایگان میتونه مفید باشه براشون

   پاسخ
 • اخه عربی چیه خداااا چه به درد میخوره من اصلا هر کاری میکنم یاد نمیگیرم حتی تو خواب هم صوت عربی گوش میدم ولی حتی یک کلمه هم یادم نمیره

  پاسخ
  • میخوایم بریم عربستان ادامه تحصیل بدیم داش 😂😂😂😂

   پاسخ
  • واااااااااااااییییییییییی
   حق@-@
   به درد که …عربی که کتابش رو آموز و پرورش میده واقعا به هیچ دردی نمیخوره ولی حتی اگه به درد بخوره هم خیلی ها(از جمله خودم) هیچ استفاده ازش ندارن:| و رسما حدر دادن پول و وقت و عمره:|
   یادگیریش هم که…من نمیتونم…هر کاری میکنم حتی باهاش کنار هم نمیتونم بیام:| چه برسه به یاد گرفتن:|

   پاسخ
  • یه بدبخت فراری از عربی
   اسفند 4, 1401 11:21 ق.ظ

   خدا خیرت بده برادر 😑😂😂😂

   پاسخ
 • سلام
  آیا من با یادگرفتن لهجه عراقی میتونم با یک یمنی هم گفت و گو کنم ؟

  پاسخ
 • خستم از این درس

  پاسخ
 • من دنبال روشم برای امتحان فردا انشالله سی روز دیگه بیست امروز رو میگیرم

  پاسخ
 • واقعاََ‌ به چه دردی میخوره ؟؟
  مگه میخام ادامه ی زندگیم رو برم عراق که باید عربی یاد بگیرم

  پاسخ
 • سلام و خدا قوت به عوامل سایت چرب زبان
  ببخشید من برای کارم نیاز به یادگیری عربی و انگلیسی دارم هیچی هم بلد نیستم چجوری میتونم دو تا زبان با هم یاد بگیرم

  تشکر

  پاسخ
 • میتونی تو سایت گاما رفع اشکال کنی

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست