روش یادگیری سریع و اصولی زبان عربی

7 بهترین روش یادگیری سریع و اصولی زبان عربی

گاما

این راهکارها برگرفته از مطالعات انجام شده توسط وبسایت های معتبر آموزشی  Wikihow و Firdaous می باشد. نتایج این روش ها آنگونه که شواهد نشان می دهد یادگیری بسیار سریع تر زبان عربی است.

به این دلیل که زبان عربی به زبان مادری ما یعنی فارسی نزدیک است و کلمات مختلفی از عربی به فارسی وارد شده اند، یادگیری لغات برای ما ایرانی ها، از کشورهای مثلا انگلیسی زبان راحت تر است. خب زبان عربی یک سری تفاوت های ساختاری با فارسی و دیگر زبان ها دارد. روش های موثر زیر می توانند یادگیری شما را آسان تر کنند.

جملات و کلمات پرکاربرد زبان عربی را یاد بگیرید

اگر در اینترنت برای عبارات پرکاربرد زبان عربی جستجو کنید نتایج زیادی خواهید یافت. لیست هایی مثل : آموزش بیش از ۱۰۰ لغت و جمله پرکاربرد عربی هر چند وبسایت های فارسی زبان سرشار از اشتباهات مختلف هستند. پس در اولین گام توصیه می کنیم بدنبال این لغات در وبسایت های فارسی زبان نباشید یا اینکه این لغات را در انتشارات و کتاب های معتبر پیدا کنید. مثلا عبارات و کلمات مخصوص سلام و احوالپرسی یا مخصوص خرید و … را آنقدر تمرین کنید که اصطلاحا در بدنتان جا بیفتد.

یادگیری عربی

بهترین مرجع آموزش عربی را در اختیار دارید

بله درست است، قرآن. این کتاب کامل ترین کتاب نوشته شده است که نقصی در ساختار عربی آن پیدا نمی کنید. ضمنا انتشارات مختلفی در ایران وجود دارند که کتاب های عربی دست اول جهانی را به فارسی ترجمه کرده اند و در اختیار شما گذاشته اند. برای آموزش زبان عربی نیازی به وقت تلف کردن در کلاس حضوری ندارید. از طرف دیگر وبسایت های موجود زبان روسی را بصورت غیر اصولی و ناقص آموزش می دهند.

 


arabic app

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان عربی چرب زبان، عربی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان عربی فصیح رو مثل بلبل حرف بزن!


 

زبان عربی را با نرم افزارهای تایید شده و علمی در سه ماه خواهید آموخت. لیست این نرم افزارها را از اینجا ببینید

از متن ها برای یادگیری بهتر لغات زبان عربی استفاده کنید

همانگونه که در آموزش زبان انگلیسی هم اشاره کردیم، برای یادگیری بهتر لغات زبان های جدید بایستی اولا یک فلش کارت یا هر چیزی که معمولا همراه شماست تهیه کنید. یک فضای خالی کنار این لغات بگذارید تا بعدا توضیحات لازم را اضافه کنید. سپس شکل های مختلف اسم و فعل و قید کلمه را بنویسید و نهایتا آن را در یک جمله قرار بدهید و یاد بگیرید. کلمات را به تنهایی حفظ نکنید (آب در هاون کوبیدن است!)

یک نکته مهم: لیست ۵ کتاب خوب آموزش عربی بهمراه دانلود رایگان را از دست ندهید!

در حال یادگیری زبان عربی

لغاتی پیدا کنید که در فارسی هم موجود باشند

 • عربی هم مانند بسیاری از لغت واژه های خود را از زبان های دیگر قرض گرفته است: مؤمن، مسئول، قرآن، تأکید
 • در پایان بعضی از کلمات عربی نیز تنوین «اً» به کار می‌رود که به صورت «ن» تلفّظ می‌شود: مثلاً (مثلن)- لطفاً (لطفن)
 • بعضی از کلمات عربی که وارد زبان فارسی شده‌اند در پایان خود «یٰ» دارند که به صورت «ا» تلفّظ می‌شود: عیسی (عیسی)- کبری (کبرا)- عظمی (عظمی)- هوی (هوا)
 • تشدید «ّ» از ویژگی‌های زبان عربی است و معمولاً در کلمات عربی استفاده می‌شود.
 • یکی از ویژگی‌های کلمات عربی وجود کلمات هم خانوادهٔ واژگان براساس سه حرف اصلی است که در فارسی این قاعده کاربرد ندارد: رحیم، مرحوم، رحمت، مراحم، (ر ح م) شرکت، مشترک، شریک، اشتراک، (ش ر ک)

کلاس عربی

چند قاعده دستوری زبان عربی را کشف کنید

اگر بتوانید قواعد صرف و نحو را در عربی یاد بگیرید در واقع نیمی از راه را رفته اید. قواعدی مانند:

 • اقسام کلمه در زبان عربی
 • مهمترین تفاوت های اسم و فعل چیست؟
 • اقسام فعل

 در محیط عربی قرار بگیرید

منظور از محیط یادگیری، فقط کلاس های آموزش عربی (آنهم در ایران!) نیستند. بعنوان مثال به کشورهای عربی سفر کنید و شروع به صحبت کردن با مردم محلی کنید. سوال بپرسید و خیلی سمج باشید و به حرف بگیرید. یا اینکه به اخبار عربی گوش کنید، مجلات شان را بخوانید، فایل های صوتی ومکالمات را در یوتیوب گوش کنید (اول با زیرنویس و بعد بدون زیر نویس) بعنوان یک معلم باتجربه در زمینه آموزش زبان عربی، اگر می خواهید زبان عربی را برای کار، تحصیل یا سفر آموزش ببینید، راحت ترین و اصولی ترین راه برای یادگیری سریع و آسان، استفاده از نرم افزارهای آموزشی معتبر و تست شده است.

حتما بخوانید: آموزش فارسی مکالمات زبان عربی در ۱۰۰ جلسه (دانلود رایگان+pdf)

نکات دیگر

 • یک دفتر خاطرات یا وبلاگ به زبان عربی داشته باشید- مثلا در فارسی بلاگ
 • مقابل آینه یا هرجایی، با خودتان عربی حرف بزنید؛ خیلی زیاد!
 • رادیو عربی زبان گوش کنید. لیست ۵۰ رادیو (حتما وی پی ان خود را روشن کنید)
 • تا می توانید داستان های کوتاه عربی بخوانید.
 • در شبکه های اجتماعی دوست عرب زبان پیدا کنید وبا او شروع به چت کردن کنید.
 • بازی های رایانه ای یا موبایلی عربی انجام بدهید. این اپلیکیشن ها را ببینید! (برای اندروید     برای ios)

لیست نرم افزارهای معتبر و تایید شده عربی برای یادگیری اصولی زبان عربی در کمتر از ۳ ماه

حتما بخوانید!

6 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • بر خلاف نظر مثبتی که نسبت به زبان عربی در ایران وجود داره (( بواسطه زبان دینی بودن عربی)) این زبان توانایی بسیار پایینی برای واژه سازی و خلق معانی جدید دارد، و این مشکلش بیشتر بخاطر اینه که :
  1- سیستم صرف فعل در زبان عربی به شکلی طراحی شده که فقط ریشه های سه حرفی رو میتونه صرف کنه و البته در موارد نادری ریشه های چهار حرفی . ولی ریشه های پنج یا شش حرفی اصلا به عنوان فعل در این زبان قابل صرف نمیباشند. که این خود باعث ایجاد محدودیتهای عدیده ای خواهد شد.
  از طرف دیگه هم این زبان برخلاف بیشتر زبانهای دنیا که از سیستم پیشوند و پس‌وند برای ساخت کلامات و تولید الفاظ به اصطلاح مشتق استفاده میکنند (( مثل زبان انگلیسی که تقریبا 120 پیشوند دارد یا زبان فارسی که نزدیک به 26 وند دارد و حتی چندید میانوند. )) زبان عربی هیچ پسوند و پیشوندی ندارد و معانی مشتق را فقط از طریق دست بردن در وزن کلمات تولید خواهد کرد. . این باعث میشود که نتواند از ریشه های جدید که پنج یا شش حرف و یا بیشتر دارند مشتق بسازد و نتواند به راحتی با زبانهای دیگر به راحتی ارتباط بر قرار کند و عربی را گسترده تر و روزامد بکند.
  از همین رو عربی یک زبان بسیار تکراری و خسته کننده و ناکارامد و تک رنگی است و الحق که از خسته کننده ترین زبانهای دنیا است .
  من این حرف رو بعد از چهارسال تحصیل در رشته ادبیات عرب میزنم .

  پاسخ
  • معلومه بعدازچهارسال هیچی اززبان عربی نفهمیدی.بعدچهارسال نظرمیدی؟؟؟دانشمندان بزرگ به این رسیدند که عربی کاملترین زبان است.

   پاسخ
  • خیلی برام عجیب بود این طوری نظری در مورد زبان عربی دارید یک جای کار میلنگه ….

   پاسخ
  • اره تو چهار سال ادبیات عربی خوندی))
   اخرین باری که عربی خوندی احتمالا هدیه آسمانی بوده سوره اخلاص از اونجا خوندی )))

   پاسخ
 • ولی بنظر من عربی جزو پنج زبان کامل و زنده دنیاست و کاملترین .و نباید اینطور نباید در موردش قضاوت کرد با چندین لهجه .

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست