یادگیری زبان با فیلم و سریال

آیا با فیلم و سریال میتوان زبان یاد گرفت؟ بهترین روش یادگیری زبان با فیلم

گاما

یکی از جدیدترین روشهای یادگیری زبان که بسیار مورد علاقه زبان آموزان قرار گرفته، یادگیری زبان از طریق فیلم و سریال است. اینجا ما میخواهیم به بررسی این روش یادگیری بپردازیم و بهترین راهکار و ابزار برای یادگیری زبان را نیز با هم ببنیم.

یادگیری زبان با فیلم به این بستگی دارد که شما چطور و با چه فیلم هایی فرایند یادگیری را انجام می دهید. تماشای فیلم بدون توجه به یک سری نکات کوچک باعث میشه که این روش یادگیری در بهبود زبان شما کمک چندانی نکند اما توجه به این نکات باعث پیشرفت خیلی سریع مهارت های زبان شما خواهد شد.

اولین سوالی که باید از خودتون بپرسید این است که آیا شما از تماشای فیلم و سریال لذت میبرین ؟ دلیل این سوال هم رویکرد جدید آموزشی یعنی یادگیری مبتنی اشتیاق یا یادگیری اشتیاق محور (passion-based learning)  است، پس اگه جوابتون مثبته قطعا با رعایت نکاتی که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد و با کمک ابزارهای مناسب میتوانید از طریق فیلم و سریال زبان یاد بگیرید.

برای یادگیری هر چیزی احساس پیشرفت لازم است ،  یکی از خوبی های تماشای فیلم و سریال ایجاد این احساس در شما است به شرط اینکه لغات و اصطلاحات سطح خودتون رو فرا بگیرین، وقتی شما دارای سطح مبتدی هستین نباید انتظار داشته باشین که بتونین لغات و اصطلاحات سطح پیشرفته رو سریع یاد بگیرین، این آگاهی به شما کمک میکنه که احساس پیشرفتتون رو به وضوح ببینین.

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی چرب زبان، انگلیسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان انگلیسی مثل بلبل حرف بزن!


 

برای یادگیری زبان با فیلم حتما از روش یادگیری فعال (Active Learning) استفاده کنید یادگیری فعال روشی برای آموزش است که در آن از همه دانشجویان خواسته می‌شود در فرآیند یادگیری حضور فعال داشته باشند که اینکار برای یادگیری زبان با فیلم از طریق کارهایی همانند تکرار فیلم یا دیالوگ ، مشاهده لغت در دیشکنری و یادداشت کردن ترجمه اون و … که باعث میشه شما یادگیری فعال داشته باشید.

با استفاده از ابزار مناسب و رعایت نکات زیر میزان بهروه وری رو به حداکثر برسونین.

نکات یادگیری زبان با فیلم سریال:

1-تماشای فیلم با زیرنویس:

اگه سطح مبتدی و متوسط هستین پیشنهاد میکنیم که ابتدا فیلم رو با دو زیرنویس همزمان تماشا کنین و در دفعات بعد فقط با زیرنویس انگلیسی فیلم رو ببنین.

ولی اگه سطحتون کمی از متوسط بالاتره و میتونین مفهوم کلی فیلم رو درک کنین اما فقط متوجه برخی از دیالوگ ها نمیشین فیلم رو با یک زیرنویس انگلیسی تماشا کنین. و زیرنویس دوم رو در صورت نیاز نمایش بدین.

و همچنین اگر سطحتون پیشرفته اس و تا حدود زیادی دیالوگ ها رو متوجه میشین بهتره بدون زیرنویس فیلم رو تماشا کنین و فقط  دیالوگ هایی که متوجه نمیشین زیرنویس رو نمایش بدین.

برای نمایش فیلم با دو زیرنویس همزمان و یا پنهان و نمایش سریع هر یک از زیرنویس ها بدون حتی متوقف کردن فیلم شما میتونین از سایت اوملنگ که در انتهای مقاله و در بخش معرفی ابزرهای مناسب معرفی شده است کنید.

2- استفاده از دیکشنری در زمان تماشای فیلم:

در زمان تماشای فیلم و در هنگام مواجهه با لغاتی که بلد نیستین حتما از دیکشنری استفاده کنید. فقط به این نکته توجه کنید که باید لغات مربوط به سطح خودتان را فرا بگیرید.

اگر فکر میکنین که باز کردن دیکشنری و جستجو لغت باعث میشه که لذت تماشای فیلم رو از دست بدین و زمان زیادی هم از شما میگیره میتونین از سرویس دیشکنری سریع اوملنگ استفاده کنید.

اوملنگ همچنین لغات سطوح مختلف رو توی زیرنویس فیلم ها مشخص میکنه و میتونه بهتون خیلی کمک کنه که بدونید کدام لغات مناسب سطح شما است و باید آنها را بگیرید.

3- توقف وتکرار دیالوگ ها:

در طول فیلم ممکنه که دیالوگ و کلماتی گفته شده باشد که برای شما جالب باشن و یا توی اون دیالوگ لغتی گفته شده که شما در حال یادگیری اون هستین ، بهتره این دیالوگ رو چندین بار تکرار کنین .

ابزاری که در انتها معرفی کردیم امکان تکرار اتوماتیک فیلم رو هم برای شما فراهم میکنه.

تماشای فیلم با دو زیرنویس همزمان

4- تقسیم بندی فیلم به زمان های کوتاه:

اگر شما یک فیلم 120  دقیقه ای را بصورت یکباره و در یک جلسه تماشا کنید ، باعث می شود که مغز شما خسته شده و یادگیری واقعی را نتوانید از آن فیلم داشته باشید. بعبارتی شما به حالت تماشای غیر فعال خواهید رفت . برای یادگیری بیشتر شما نیاز دارید که فیلم را به بخش های کوچکتر تقسیم کنید. و یا می توانید از سریال و یا انیمیشن هایی که هر قسمت آن زمان کوتاهی دارد برای یادگیری استفاده کنید.

شاید دیده باشین که خیلی از سایت ها سریال فرندز رو برای یادگیری زبان معرفی میکنن، یکی از دلایل محبوب بودن این سریال برای یادگیری ، مدت زمان قسمت های این سریال است.

5- همزادپنداری:

شما باید تا حد ممکن با فیلم درگیر شوید و همراه با شخصیت های فیلم صحبت کنید و به تقلید از آن ها کلمات و جملات را تکرار و تلفظ کنید و حتی زبان بدن آنها را نیز تقلید کنید، این همزاد پنداری تاثیر زیادی در انگیزه شما برای یادگیری بیشتر دارد.

بهترین ابزار ها برای یادگیری زبان با فیلم و سریال:

1- اوملنگ (Use Movie for Language learning):

سایت اوملنگ (استفاده از فیلم برای یادگیری زبان) در حقیقت یک پخش کننده فیلم است که برای یادگیری زبان از طریق فیلم طراحی شده و شما از طریق اوملنگ می توانید هر فیلم و سریالی رو تماشا کنید.

این سایت به دلیل اینکه اکثر نکات مهم یادگیری یادگیری زبان با فیلم را در خود گنجانده می تواند بهترین ابزار برای زبان آموزان باشد. در پایین به برخی از نکاتی که در برنامه قرار دارد اشاره شده است:

– نمایش دو زیرنویس همزمان

– دیکشنری پاپ آپ که با بردن موس بر روی لغت ترجمه آن را به شما نشان می دهد

– ذخیره لغت که به شما این امکان را می دهد بتوانید لغات به همراه ترجمه های آن را ذخیره کنید

– ذخیره دیالوگ ترجمه آن برای یادگیری اصطلاحات کاربردی

– انتقال لغات ذخیره شده به لایتنر و مرور لغات در زمان تماشای فیلم

– توقف و تکرار دیالوگ ها با توجه به لغاتی که در آن بیان شده است

– امکان دانلود و تماشای با دو زیرنویس همزمان سریال فرندز و بسیاری از فیلم ها و سریال های دیگر در وبسایت

– انتخاب فیلم از درون سیستم و یا گوشی که باعث می شود تماشای فیلم هزینه ای از نظر حجم اینترنت مصرفی برای شما نداشته باشد و وابستگی به سرعت اینترنت نیز نداشته باشید

امکانات اوملنگ:

-امکان مشاهده جدیدترین فیلم ها و سریال های دنیا

دو زیرنویس همزمان با امکان پنهان و نمایش هر یک از زیرنویس ها

-تغییر فونت، رنگ و  بک گراند زیرنویس اول و دوم

دیکشنری سریع

لایتنر اختصاصی و متصل به برنامه (امکان ارسال لغات ذخیره شده به لایتنر)

ذخیره لغت سریع و پیشرفته

-جابجایی آسان زیرنویس اول و دوم

-تفکیک لغات در حال یادگیری در زیرنویس

-تفکیک لغات سخت در زیرنویس

-تفکیک لغات بر اساس سطح بندی استاندارد CEFR ( در نسخه اولیه برنامه زبان انگیسی پشتیبانی می شود)

توقف فیلم به مدت دلخواه در صورت وجود کلمات آماده مرور

توقف فیلم به مدت دلخواه در صورت وجود کلمات سخت

توقف فیلم به مدت دلخواه در صورت وجود کلمات سطح شما (برای زبان انگیسی)

تکرار دیالوگ به دفعات قابل تنظیم در صورت وجود کلمات آماده مرور

تکرار دیالوگ به دفعات قابل تنظیم در صورت وجود کلمات سخت

تکرار دیالوگ به دفعات قابل تنظیم در صورت وجود  کلمات سطح شما (برای زبان انگیسی)

لینک ورود به اوملنگ:

https://umlang.com/

استفاده از فیلم و سریال برای یادگیری زبان

2- اپلیکیشن Owl Learn English with Movies :

این برنامه آموزش زبان، از طریق فیلم‌های مختلف به شما امکان می‌دهد تا مهارت‌های زبانی خود را تقویت کنید.

یادگیری تلفظ، گرامر، انگلیسی با لهجه امریکن، گوش دادن به کتاب‌های صوتی، اصطلاحات و عبارت‌های رایج از دیگر مواردی است که با کمک این اپلیکیشن قابل‌یادگیری است.

3- اپلیکیشن Learn English with Short Video BEFL:

در این برنامه نیاز نیست فیلم های طولانی را مشاهده کنید و میتوانید با استفاده از کلیپ های کوتاه زبان خود را تقویت کنید.

 BEFL از بیش از ۵۰ زبان ازجمله ماندارین، هندی، اسپانیایی، فرانسوی، عربی، روسی، پرتغالی، اندونزیایی، مالزیایی، ویتنامی، ژاپنی، کره‌ای، آلمانی، اردو و… پشتیبانی می‌کند.

4- اپلیکیشن EWA: Learn English & Spanish

در نرم‌افزار EWA امکان یادگیری دو زبانِ پرطرفدار انگلیسی و اسپانیایی از طریق فیلم، برنامه‌های محبوب تلویزیونی و نیز کتاب‌های صوتی وجود دارد.

5- اپلیکیشن Subline: english by movies

 Subline برنامه ای برای یادگیری لغات و اصطلاحات انگلیسی از فیلم ها و برنامه های تلویزیونی است! بهتر است تمام کلمات و عبارات نادر یک فیلم یا برنامه تلویزیونی را از قبل یاد بگیرید، تا بعداً بتوانید برنامه های مورد علاقه خود را بدون حواس پرتی با جستجوی معنی کلمات جدید تماشا کنید.

بهترین ابزار برای یادگیری زبان با فیلم و سریال

چنانچه قصد تماشای فیلم بدون محدودیت در زمان و نوع فیلم را دارید فقط در اوملنگ این ویژگی وجود دارد همچنین این سایت توجه ویژه ای بر عوامل موثر در یادگیری زبان با فیلم دارد پس  می توان اوملنگ را به عنوان بهترین ابزار برای یادگیری زبان انتخاب کرد.

رادتایم

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست