زبانهای مختلف

۱۵ تا از زبانهای دنیا که بیشترین جمعیت صحبت کننده را دارند

Gamma koli

تقریبا در اواخر سال ۲۰۱۹ هستیم و در حال حاضر ٧/٧ میلیارد انسان روى کره زمین زندگى مىکنند. براى رسیدن به جمعیتى برابر با یک میلیارد نفر به زمانى برابر با ٢٠٠٠٠٠ هزار سال تاریخ بشریت نیاز است و فقط ۲۰۰ سال بیشتر لازم است تا به ۷ میلیارد برسد. اما صبر کنید! نکته جالبتر اینست که با وجود ١٩٧ کشور در دنیا (تایوان و کوزوو هم جز آنها هستند) ٧ میلیارد نفر فقط از کشورهاى چین و هند هستند. حالا حدس بزنید چند زبان در دنیا وجود دارد؟

اتنووگ یک دانشنامه توانا و نیرومند براى زبانهاى مختلف است (حداقل ما دوست داریم اینطور بگوییم) و۰۹۷/۷ زبان زنده دنیا را داراست. انتظارش را نداشتید، نه؟ به طور طبیعى ممکن است اکنون این سوال پیش بیاید که بیشترین زبانى که در دنیا به آن صحبت میشود کدامست؟ انگلیسى؟ چینى؟ و شاید هندى، اسپانیایى یا عربى؟ ادامه این مطلب را بخوانید تا زبانهایی در دنیا که بر اساس تعداد افراد بومی که به این زبان صحبت میکنند و تعداد کل (یعنی بومی و غیر بومی) کاربران را کشف کنید.

زبانهایى که در دنیا بیشتر صحبت مى شوند

١- چینى

با جمعیتى بالغ بر ۲/۱ میلیارد نفر بومى که به زبان چینى صحبت مىکنند، این زبان گوى سبقت را از همتایان خود ربوده است. دور از انتظار است، نه؟ البته آمار و ارقام متفاوتی وجود دارد اما چین بیشترین جمعیت در جهان را هم داراست. باید به خاطر سپرد که زبان چینى ماکروزبانى شامل سیزده زبان ماندارین چینى دیگر است که به طور گسترده صحبت مىشوند. همه این زبانها به خاطر داشتن یک سیستم نوشتارى و ادبیات مشترک زیر مجموعه زبان چینى هستند. نمونه هاى معروف این زبان ‘وو’ و ‘ کانتونیس’ هستند.

توجه : وقتى درباره معروفترین زبانها صحبت مىکنیم، معمولا زبان انگلیسى به ذهنمان میرسد و بیراه هم نیست. بر اساس تعداد کل صحبت کنندگان (با آمارى بالغ بر ١ میلیارد نفر در سراسر دنیا که منابع مختلف، آمار متفاوتى ارائه مىدهند) انگلیسى پرکاربردترین زبان در دنیاست. در گذشته علت این فراوانى به خاطر تاثیر استعمارى سلطنت بریتانیا بود اما امروزه، گسترش فرهنگ آمریکایى دلیل اصلى این مسئله است.

۲- اسپانیایی

زبان اسپانیایى با ۳/۴۴۲ میلیون نفرى که به صورت بومى به این زبان صحبت میکنند و تعداد کل ۹/۵۱۲ میلیون در سراسر دنیا، جایگاه دوم در فهرست ١۵ کشور (البته با احتساب صحبت کنندگان بومى) و رتبه چهارم بر اساس تعداد کل صحبت کنندگان را داراست.

همانطور که احتمالا انتظارش را داشتید، وقتی صحبت از تعداد کل صحبتکنندگان به میان میآید، چین به رتبه دوم تنزل پیدا میکند چرا که زبان انگلیسی در سراسر دنیا گسترش پیدا کرده و چینی فقط در آسیا.

۳- انگلیسی

برای ۲/۳۷۸ میلیون نفر که به طور بومی به زبان انگلیسی صحبت میکنند، این زبان به صورت گسترده زبان رسمی تجارت و سفر محسوب شده و فرصتی برای برقراری ارتباط به وجود میآورد. همانند زبان یونانی و لاتین دوران باستان، انگلیسی امروزه یک زبان بینالمللی است (یعنی یک زبان ارتباطی، زبان مشترک، زبان تجارت، زبان دوم، زبان پیوند و زبان پشتیبان است).

شما هم که در حال حاضر این مقاله را میخوانید احتمالا یا فردی هستید که انگلیسی زبان بومیتان است و یا به عنوان زبان دوم یا سوم این زبان را آموختهاید. بنابراین میتوان گفت که زبان انگلیسی در سراسر دنیا معروف است. یا حتی بهتر است بگوییم جهانیست چرا که حتی بیگانگان و فرازمینی ها هم در فیلمها انگلیسی صحبت میکنند! (البته این فقط یک شوخیست!)

مقام سوم از نظر تعداد کل کسانی که به یک زبان صحبت میکنند با تعدادی بالغ بر ۷۰۰ میلیون نفر متعلق به هند است (هندی-اردو).

۴- عربی

طبق ۲۱ امین نسخه از دانشنامه اتنولوگ، در حال حاضر زبان عربی چهارمین جایگاه (با ۳۱۵ میلیون نفر صحبتکننده بومی) را به خود اختصاص داده است. به نظر میرسد که منابع مختلف آنلاین این مکان را مشترکا به عربی و هندی اختصاص میدهند. اما از آنجا که اتنولوگ معتبرترین منبع برای زبانهای دنیاست ما هم دادههایش را ملاک قرار میدهیم.

۵- هندی

۲۶۰ میلیون بومی به زبان هندی صحبت میکنند که این رقم، آن را در جایگاه پنجم قرار میدهد. در ضمن ما درباره آن زبان هندوستانی که ترکیب دو زبان بسیار مشابه هندی و اردو (که البته اتنولوگ آنها را از هم متمایز میداند) است، صحبت نمیکنیم. اگر از خودتان میپرسید تفاوت بین این دو چیست پاسخ اینست که: هندی به خط دوانگاری نوشته شده و بیشتر از کلمات سانسکریت استفاده میکند، در حالیکه اردو به خط عربی پرسو نوشته شده و بیشتر از کلمات عربی و فارسی استفاده میکند.

هندی پر صحبت ترین زبان در هند است. زبان عربی از نظر تعداد کل صحبت کنندگان، رتبه پنجم را دارد.

۶- بنگالی

منابع نسبتا منسوخ شده و قدیمی، رتبه زبان پرتغالی را قبل از بنگالی میدانند، اما به نظر میرسد طبق آمار جدید، رتبه ششم با ۲۴۳ میلیون نفر صحبت کننده بومی از آن بنگالی است. شاید انتظارش را نداشتید، اما باید گفت همینطور است! بنگالی یک زبان هندو-آریایی است که عمدتا توسط بنگالی های شبه قاره هند صحبت میشود و زبان رسمی و غالب در بنگلادش است.

فرانسوی، ششمین جایگاه از نظر بیشترین تعداد افرادی که هم به صورت بومی و هم غیربومی به این زبان صحبت میکنند را به خود اختصاص دادهاست. پس از این، یافتن رتبههای بعدی بر اساس تعداد کل کمی پیچیدهتر میشود و به نظر میرسد در بسیاری از منابع تضاد وجود دارد.

۷- پرتغالی

به لطف تجار و فاتحان پرتغالی دوره استعمار، زبان پرتغالی در حال حاضر در بسیاری از نواحی دنیا با تعداد ۲۲۳ میلیون صحبت کننده بومی به این زبان، گسترش یافته است. این زبان همچنین تنها زبان رسمی در ۷ کشور پرتغال، برزیل، موزامبیک، آنگولا، کیپ ورد، گینه بیسائو و سائو تامه و پرینسیپ است.

۸- روسی

زبان تزارها و تزاریناها، چایکوفسکی، داستایوفسکی و افسانههای جادویی روسیه، با ۱۵۴ نفر صحبتکننده بومی جایگاه هشتم را اشغال کرده است. روسی یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل و زبان رسمی کشور روسیه، بلاروس، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان است. همچنین در برخی مناطق آسیایی در اروپای شرقی به عنوان زبان دوم و زبان بینالمللی به طور گسترده صحبت میشود. اگر میخواهید روسی یاد بگیرید، باید با الفبای سیریلیک شروع کنید.

۹- ژاپنی

با ۱۲۸ میلیون صحبتکننده بومی، ژاپنی نهمین زبان پرکاربرد جهان است. افرادی که به این زبان حرف میزنند در ژاپن زندگی میکنند، اما در برخی از جوامع مهاجر و مستعمرات سابق (تایوان، کره، چین، فیلیپین و جزایر مختلف اقیانوس آرام) هم ساکن هستند. در نتیجه پیوستن یا اشغال جزئی، این کشورها میتوانند هنوز هم به ژاپنی صحبت کنند.

سیستم نوشتاری: کاراکترهای چینی (کانجی) و کانا (هیراگانا، کاتاکانا)

۱۰- لندا

ممکن است شگفت آور باشد اما ۱۱۹ میلیون نفر بومی به زبان لندا صحبت میکنند که همین امر باعث شده این زبان در این فهرست بالاتر از فرانسوی و آلمانی قرار گیرد. طبق آمار منبع معتبر و قدرتمند اتنولوگ، لندا به عنوان یک ماکرو زبان که شامل چهار زبان انفرادی دیگر هم هست شناخته میشود که حداقل یک میلیون نفر به این چهارزبان صحبت میکنند: زبان هندکو شمالی، پاهاری-پتواری، پنجابی غربی، سرائیکی (زبانهای منحصر به فردی که به عنوان زیرمجموعه ماکرو زبان در نظر گرفته میشوند). زبان لندایی که عمدتا در پاکستان صحبت میشود، از سیستم نوشتاری پرسو-عربی (الفبای شاهموخی) استفاده میکند.

۱۱- جاوه ای

یازدهمین مکان را زبان جاوه ای با ۴/۸۴ میلیون صحبت کننده بومی به خود اختصاص داده است (با زبان ژاپنی اشتباه گرفته نشود).

کشورهایی که به زبان جاوهای صحبت میکنند عبارتند از اندونزی، مالزی (مخصوصا در ایالتهای سلانگور و جوهور) و سنگاپور.

سیستم نوشتاری: خط لاتین، خط جاوهای، خط پگون(خط عربی).

۱۲- ترکی

زبان ترکی با ۵/۷۸ میلیون نفر صحبتکننده بومی در رده دوازدهم قرار دارد. زبان ترکی به طور گسترده در اروپای جنوب شرقی و آسیای غربی (عمدتا در آناتولی) با بیشترین صحبتکنندگان بومی، پرکاربردترین زبان از مجموعه زبانهای ترکیش است. خارج از ترکیه، گروه کوچکتری از صحبتکنندگان در یونان، مقدونیه، آلمان، بلغارستان، منطقه قفقاز و سایر مناطق اروپا و آسیای میانه هستند.

سیستم نوشتاری: لاتین (الفبای ترکی)

۱۳- کره ای

زبان کره ای ۲/۷۷ میلیون صحبت کننده بومی در کره شمالی، جنوبی و چین دارد. همچنین این زبان توسط برخی اقلیتها در ژاپن، روسیه و برخی دیگر از نقاط جهان صحبت میشود.

سیستم نوشتاری: هانگول/چوسونگول/هانجا.

۱۴- فرانسوی

فرانسوی، زبان عشق است! با اینکه از نظر تعداد کل صحبتکنندگان در رده ششم قرار دارد اما بر اساس کاربران بومی این زبان با ۸/۷۶ میلیون نفر، به رده چهاردهم تنزل پیدا کردهاست. فرانسوی زبان رسمی مردم ۲۹ کشور در پنج قاره مختلف است. اکثر این کشورها عضو سازمان بینالمللی دو فرانکفونی هم هستند.

سیستم نوشتاری: لاتین (الفبای فرانسوی).

۱۵- آلمانی

زبان آلمانی کمترین کاربر را در لیست ۱۵ کشور ما داراست. آلمانی هم به اندازه فرانسوی در سراسر دنیا معروف است. ۵۶ میلیون نفر شجاعت یادگیری آلمانی به عنوان زبان دیگرشان را داشتهاند و ۱۰۰ میلیون نفر صحبتکننده بومی این زبان هستند. آلمانی به طور گسترده صحبت میشود و زبان رسمی و نیمه رسمی در اتریش، آلمان، سوئیس، تیرول جنوبی (ایتالیا)، جامعه آلمانی زبان بلژیک و لیختن اشتاین به حساب میآید. همچنین یکی از سه زبان رسمی لوکزامبورگ محسوب می شود.

۱۶- تلوگویی

تعداد کاربران بومی: ۸/۷۴ میلیون نفر

در هند صحبت میشود.

سیستم نوشتاری: الفبای تلوگو

۱۷- مراتی

تعداد کاربران بومی: ۸/۷۱ میلیون نفر

در هند صحبت میشود.

سیستم نوشتاری: دوانگاری (بالبد)

۱۸- اردو

تعداد کاربران بومی: ۲/۶۹ میلیون نفر

در هند و پاکستان صحبت میشود.

سیستم نوشتاری: الفبای اردو

۱۹- ویتنامی

تعداد کاربران بومی: ۶۸ میلیون نفر

در ویتنام و جمهوری چک (که زبان اقلیت است) صحبت میشود.

سیستم نوشتاری: لاتین

۲۰- تامیل

تعداد کاربران بومی: ۷/۶۶ میلیون نفر

در هند جنوبی، تامیل نادو، سری لانکا، مالزی، سنگاپور، کانادا، آفریقای جنوبی و موریس صحبت میشود.

سیستم نوشتاری: الفبای تامیل (برهمیک)، خط آروی (ابجد).

 

حتما بخوانید!

7 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • سلام
  زبان اردو ۶۰۰ میلیون سخنور داره لطفا تحقیق کنید

  پاسخ
  • فارسی چی شد پس ؟؟؟زبان مادری ۶۰ میلیون تو ایران ۲۰ میلیون افغانستان ۱۰ میلیون تاجیکستان ۱۰ میلیون هم ازبکستان شد ۱۰۰

   پاسخ
 • زبان ترکی فقط مرتبط با ترکیه و بیست درصد ترکیه هم ترک نیست سیطره ی زبان ترکی شامل ترکستان شرقی تحت اشغال چین و سیبری و قزاقستان و قرقیزستان و ازبکستان و ترکمنستان و آذربایجان و بسیاری از مناطق دیگر خاورمیانه و اروپا است منتها لهجه های متفاوت هستند و روی این لهجه ها اسامی آذری و قزاقی و قرقیزی گذاشتن که گویی انگار زبان متفاوتی هستند مثل اینه که با منحصر کردن عربی به عربستان بگیم عربی سی میلیون متکلم داره بقیه یمنی و سوری و عراقی و .. حرف میزنن

  پاسخ
 • ببيند درسته كه تركمني و تركي آذري و…خيلي با زبان تركي(استانبولي يا قبلا ميگفتن تركي عثماني) شباهت دارد اما زبان ها جدايي حساب ميشن ميشه يه حدوداً مثل تفاوت هندي اصيل و كجگوري بنگالي و اردو و…هستش با اينگه شبيه هستن ولي منابع رسمي زبان جدا گونه حساب ميكنه 

  پاسخ
  • چه ربطی داره الان خود بریتانیا چندین نوع یا میشه گفت هزاران نوع متکلم به لهجه های مختلف و گوناگون حتی با فرق زیاد با انگلیسی صحبت میکنن ولی یه زبون حساب میشه اونم انگلیسی وقتی ترکی بلد نیستی بجای ما صحبت نکن ترکی مثل انگلیسی درسته لهجه های زیادی داره ولی همشون ترک هستن لطفا اصلاح کنین

   پاسخ
 • هر کلمه ایی آخرش لان باشد تورکی است.مثل گی لان.زنگی لان.گی لان دوز.گی لان تپه.گی لان غرب،جیلان،هیلان(رانش زمین در تورکی،بیلان،یالان.پالان.،بالان(تله=گرگ بالان دیده)،ایسفهلان،میلان،سبلان،شیلان(شیلانه)،الان،لانه،باج آلان.سهلان(ساغلان)سهولان.ایسفهلان….

  پاسخ
 • یونس اربابی
  اکتبر 22, 2021 11:37 ق.ظ

  زبان بلوچی بیش از ۲۰ میلیون گوینده در پاکستان ۳ملیون در ایران ۱ ملیون در افغانستان ۴میلیون در شبه جزیره عربستان و بیش از ۵میلیون گوینده در کشور های دیگر دارد که جمعاً بیش از ۳۳ میلیون گویشور در دنیا می باشد

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست