در حال تفکر

آموزش دونویسه ها: خ به انگلیسی گ، چ، ق، ژ به انگلیسی)

گاما

در این مطلب حروف ترکیبی در زبان انگلیسی و معادل شون در زبان فارسی رو یاد می گیرید. در واقع روش نوشتن و تلفظ حروف خ گ چ ق ژ رو آموزش می دیم که بهشون میگن دونویسه.

دونویسه ها در زبان انگلیسی و نکات آنها

در زبان انگلیسی، دو نوع نویسه یا حرف الفبا وجود دارد: حروف بزرگ و حروف کوچک. حروف بزرگ (Capital Letters) برای نمایاندن شروع جمله، اسامی خاص، عناوین و گاهی در تایپوگرافی به عنوان عناوین برای واژه‌ها استفاده می‌شوند. حروف کوچک (Small Letters) برای متن عمومی و کلمات در جمله به کار می‌روند.

این حروف بزرگ و کوچک تاثیری در معنی کلمات ندارند. بلکه تنها برای تاکید بر تفاوت‌های نمایانای نویسه‌ها در متون و تایپوگرافی استفاده می‌شوند.

یادگیری حروف الفبای انگلیسی (و 5 نکته کاربردی)

به علاوه، در زبان انگلیسی دو نوع نویسه خاص دیگر نیز وجود دارد: اعداد و نمادها. اعداد برای نشان دادن ارقام و مقادیر عددی به کار می‌روند، در حالی که نمادها برای نمایاندن علائم خاص و علامت‌ها مانند علائم نگارشی (نقل قول، نقطه و ویرگول و …)، ریاضیاتی (عملگرها، نمادهای ریاضی و …)، و نمادهای ویژه در زبان انگلیسی (برای مثال، دلار $ برای پول) به کار می‌روند.

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزشی چرب زبان، هرررر زبانی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان زبان مدنظرتو مثل بلبل حرف بزن!


 

همچنین، در زبان انگلیسی، برخی از نویسه‌ها برای ایجاد علائم و نشانه‌های ویژه در کلمات نیز به کار می‌روند. به عنوان مثال، حروف تصحیحی مانند “apostrophe” (‘) برای نشان دادن اختصارها و ایجاد ملکیت معنایی به کار می‌روند.

در کل، این چهار نوع نویسه (حروف بزرگ، حروف کوچک، اعداد و نمادها) اصولی اساسی در نوشتار و نشانه‌گذاری متون انگلیسی هستند و در ترکیب با یکدیگر به ایجاد متون و معنا کمک می‌کنند.

خ در زبان انگلیسی

“Kh” در دونویسه یا Digraph های زبان انگلیسی جایی ندارد و فقط در نویسه گردانی یا کلماتی که از زبان ‌های دیگر وارد انگلیسی شده ‌اند، به چشم می‌ خورد. همان طور که انگلیسی ‌زبانانی که انگلیسی؛ زبانِ بومی شان نیست th را درست تلفظ نمی‌ کنند، انگلیسی ‌زبانان بومی هم این Kh را “k” تلفظ می ‌کنند زیرا این آوا را در مجموعه اصوات شان ندارند.

اما در کل درست تلفظ کردن Kh بستگی به زبانی دارد که کلمه حاوی این آوا در اصل از آن نشات گرفته است. اگر زبان هندی یا دراویدی باشد و بخواهید کلمه ‌ای مثل Khan‌ را تلفظ کنید، Kh را K تلفظ می ‌کنید اما به طور هم زمان باید هوا به بیرون داده شود. این حرف با K‌انگلیسی فرقی ندارد و به هر حال “ک” تلفظ می ‌شود. اما در فارسی این آوا، “خ” تلفظ می ‌شود.

فونتيك حروف انگليسي (آموزش همه نکات در 5 دقیقه!)

گ در زبان انگلیسی

حرف “گ” در زبان انگلیسی جزو حروف الفبا نمی‌باشد. حرف “گ” در واقعه نماینده‌ای از حروف الفبای فارسی است و در زبان انگلیسی به عنوان یک حرف خارجی شناخته نمی‌شود. اما برای نوشتنش در زبان انگلیسی اکثرا از G (حرف جی انگلیسی) یا همون g استفاده میشه. مثلا اسم گلبرگ رو مینویسن Golbarg.

چ در زبان انگلیسی

حرف “چ” نیز جزو حروف الفبای زبان فارسی و بعضی زبان‌های دیگر است و در زبان انگلیسی به عنوان حرف الفبا وجود ندارد. در زبان انگلیسی، حروف الفبا به ترتیب از A تا Z به شرح زیر هستند:

A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z

در زبان انگلیسی، برای اشاره به صدای “چ” معمولاً از ترکیب حروف “ch” استفاده می‌شود. برای مثال، واژه “chat” به معنای “گفتگو” صدای “چ” را به ترکیب حروف “ch” نشان می‌دهد.

روش تلفظ و نوشتن اعداد انگلیسی (همه عبارات عددی پرکاربرد زبان)

ق در زبان انگلیسی

حرف “ق” نیز به عنوان یک حرف الفبای فارسی و بعضی دیگر از زبان‌ها استفاده می‌شود و در الفبای زبان انگلیسی وجود ندارد.

به عبارت دیگر، حرف “ق” به تنهایی در کلمات انگلیسی به کار نمی‌رود و به عنوان نویسه و نشانه‌ای از زبان‌های دیگر به کار می‌رود. در مواردی که نیاز به صدای “ق” دارید، معمولاً از ترکیب حروف “kw” یا “qu” برای نمایش آن استفاده می‌شود. برای مثال، کلمه “quick” به معنای “سریع” صدای “ق” را با استفاده از ترکیب “qu” نمایش می‌دهد. یا مثلا اسم اسحاق رو می نویسن Isaaq یا Isaac

البته گاهی از gh هم برای ق استفاده میکنن که البته قاعده خاصی نداره چون در انگلیسی در الفبا نیست.

ژ در زبان انگلیسی

حرف “ژ” در زبان فارسی و برخی زبان‌های دیگر مانند زبان فرانسه به کار می‌رود، اما در الفبای زبان انگلیسی به صورت مستقیم و به عنوان یک حرف الفبا وجود ندارد. در زبان انگلیسی، برای نمایش صدای مشابه “ژ” از ترکیب حروف “zh” یا “ʒ” استفاده می‌شود. برای مثال:

1- “measure” با نمایش صدای “ژ” به کمک ترکیب “zh” نوشته می‌شود.

2- نماد “ʒ” نیز در برخی واژه‌ها و زبان‌شناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا نشان دهد که یک صدا به نام “voiced postalveolar fricative” (صدای معناشناسانه دهانی-پساحلقه‌ای) در زبان فرانسه و برخی دیگر از زبان‌ها را نمایش دهد.

اسامی کشورها به انگلیسی +مخفف و روش نوشتن ملیت

از آنجا که حرف “ژ” در الفبای انگلیسی وجود ندارد، تلفظ و نوشتار کلماتی که از این حرف در زبان‌های دیگر استفاده می‌کنند، به ترتیب خاص خودشان برای زبان انگلیسی تطابق داده می‌شود.

رادتایم

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست