یادگیری زبان جدید

بهترین روش یادگیری یک زبان جدید در 90 روز (۵ نکته ساده)

گاما

همیشه برنامه ریزی برای تعطیلات کاری بسیار لذت بخش و جذابی است. آسان ترین بخش این برنامه ریزی رزرو کردن بلیط های سفر است، اما اگر بخواهید به خارج از کشور سفر کنید و کشور ها و شهر های خارجی را بگردید، چه؟ باید چه کار کنید؟

اگر چه هیچ اجبار و یا الزامی برای صحبت کردن به زبان آن منطقه وجود ندارد، ولیکن اگر بتوانید به زبان مردم آن منطقه صحبت کنید، قطعا سفر بهتری را تجربه خواهید کرد و بیشتر می توانید از سفر خود لذت ببرید. علاوه بر این، برای یادگیری یک زبان جدید نیازی نیست که مدت زمان بسیار زیاد و هم چنین هزینه گزافی را صرف کنید.

حتما ببینید: همه بسته های آموزشی در نود روز ما (برای همه زبان ها)

اگر چارچوب های لازم و درستی را برای یادگیری سریع تر رعایت کنیم، می توانیم عرض مدت ۹۰ روز به خوبی با یک زبان جدید صحبت کنیم. برای یادگیری سریع یک زبان جدید می توانید از اصول و قوانین زیر کمک بگیرید. این اصول بسیار کاربردی و عملی هستند و قطعا در این زمینه به شما کمک می کنند.

ابتدا 3 اصل مهم یادگیری سریع زبان

اجازه دهید شما را با سه اصل مهم یادگیری سریع یک زبان جدید آشنا کنم ؛ این اصول به شما کمک می کنند تا در مدت زمان نسبتا کوتاهی یک زبان جدید بیاموزید.

۱- اثربخشی (چه چیزی)

اگر می خواهید تنه درختی را با یک تبر کند قطع کنید ، مهم نیست که چه قدر محکم با تبر به درخت ضربه می زنید؛ بدون شک با یک تبر کند راه به جایی نمی برید و نمی توانید کار خود را به اتمام برسانید.

این موضوع در مورد یادگیری یک زبان جدید هم صدق می کند.

قطعا در مدت زمان محدودی که داریم باید موارد خاصی را بیاموزیم ، پس بهتر است این موضوعات را انتخاب و اولویت بندی کنیم. این اولویت بندی به ما کمک می کند تا هر چه سریع تر به اهداف خود نزدیک شویم.

۲- پیوستگی (چرا)

داستان های الهام بخش بسیار زیادی در مورد زنان میان سال وجود دارد؛ زنانی که تمام نیروی خود را به کار گرفته اند تا بتوانند زندگی و فرزندان خود را حفظ کنند.

اگر انگیزه و محرک لازم را داشته باشیم، می توانیم به هر آن چه که می خواهیم برسیم. به عبارت دیگر، می توانیم موثرترین و کارامدترین موضوعات را پیش روی خود داشته باشیم، ولی اگر برای خودمان انگیزه ایجاد نکنیم ، قطعا بی فایده خواهند بود .

در روند یادگیری یک زبان جدید می توان این موضوع را به دو روش اساسی تقسیم کنیم:

الف- انتخاب محتوا. خود را در معرض موضوعاتی قرار دهید که واقعا از خواندن ، شنیدن و تماشای آن ها لذت می برید.

اگر علاقه ای به مباحث سیاسی ندارید، پس قاعدتا خواندن متون سیاسی و یا گوش کردن به اخبار سیاسی کاری منطقی و عاقلانه به نظر نمی رسد. با این کار نمی توانید مهارت های خود را تقویت کنید چون انگیزه و علاقه لازم برای این کار را ندارید. پس نمی توانید به روند یادگیری خود ادامه دهید و در اواسط راه قطعا آن را رها خواهید کرد.

ب- روش های یادگیری. با چه روشی می توانید بهتر یاد بگیرید ؟ اگر همیشه عاشق کتاب خواندن و مطالعه بوده اید، پس کتاب هایی به زبان انگلیسی بخوانید.

اگر فردی اجتماعی و برون گرا هستید و از تعامل با انسان ها لذت می برید، پس سعی کنید یک مربی زبان پیدا کنید و با او صحبت کنید. کارهایی را که دوست ندارید در برنامه روزانه خود نگنجانید.

۳- کارایی (چگونگی)

آخرین اصل مهم تشخیص و شناخت ” چگونگی ” است. ممکن است بهترین انگیزه و شرایط را داشته باشید، ولی بعد از ده سال به هدف خود برسید. قطعا صرف این همه سال ارزشش را نخواهد داشت.

چگونه می توان در کوتاه ترین مدت زمان به هدف خود رسید.

اصل پارتو

اصل پارتو قانون ۲۰-۸۰ را بیان می کند؛ یعنی ۸۰ درصد از نتایج مطلوبی که در نهایت به دست می آوریم تنها حاصل۲۰ درصد از تلاش و کوشش ما هستند. می توانیم این اصل را به یادگیری زبان هم تعمیم دهیم.

شاید در نود روز و با استفاده از موثرترین و کارامدترین شیوه های یادگیری تنها به ۸۰ درصد شیوایی و فصاحت در زبان جدید برسیم ؛ در این صورت اگر طی پنج سال به ۹۰ درصد شیوایی و فصاحت در زبان جدید برسیم، قطعا صرف این همه زمان برای نود درصد یادگیری معقول و منطقی نخواهد بود.

این موضوع برای همه مهارت های صدق می کند؛ از ورزش گرفته تا سخنرانی عمومی. حال وقت آن رسیده است تا با اصول اولیه یادگیری لغات یک زبان جدید آشنا شوید. در ادامه با ما همراه باشید .

حتما ببینید: همه بسته های آموزشی در نود روز ما (برای همه زبان ها)

۵ نکته مهم در مورد چگونگی یادگیری زبان جدید در ۹۰ روز

۱- با رایج ترین کلمات شروع کنید.

بیست و پنج لغت اول حدودا یک سوم کل موضوعات چاپ شده در زبان انگلیسی را تشکیل می دهد. صد لغت اول حدودا یک دوم موضوعات نوشتاری را تشکیل می دهند. و در نهایت می توان گفت که سیصد لغت اول حدودا ۶۵ درصد از نوشته های زبان انگلیسی را شامل می شوند .

حال به این دلیل که هدف ما از این مقاله رسیدن به شیوایی و فصاحت در مکالمه است، می خواهیم۱۰۰ مورد از رایج ترین لغات انگلیسی را با هم مرور کنیم. به خاطر داشته باشید که این لغات رایج زمانی که در مکالمه های روزمره به کار می روند بسیار متفاوت می شوند. البته این قضیه در همه زبان ها صدق می کند.

اگر بتوانید این کلمات را به حافظه بسپارید و روی هم خانواده های آن ها تمرکز کنید، با این کار حدودا یک دوم از لغات لازم برای مکالمات روزمره را پوشش داده اید. حالا از خود بپرسید ” چگونه از این زبان استفاده خواهید کرد؟ ”

۲- هر روز ۳۰ لغت و عبارت جدید را به حافظه بسپارید .

حالا چرا سی؟ چرا که طی نود روز قطعا ۸۰ درصد از این زبان جدید را یاد گرفته اید. دانستن ۸۰ درصد از این زبان جدید برای رسیدن به شیوایی و فصاحت لازم کافی است. با این حجم از یادگیری به راحتی می توانید با یک فرد بومی منطقه صحبت کنید.

مقاله دیگری هست که در مورد تعداد لغات موجود در زبان روسی صحبت می کند.

 • ۷۵ مورد از رایج ترین لغات حدودا ۴۰ درصد از زبان تشکیل می دهند.
 • ۲۰۰ مورد از رایج ترین لغات حدودا ۵۰ درصد از زبان را تشکیل می دهند .
 • ۵۲۴ مورد از رایج ترین لغات حدودا ۶۰ درصد از زبان را تشکیل می دهند.
 • ۱۲۵۷ مورد از رایج ترین لغات حدودا ۷۰ درصد از زبان را تشکیل می دهند.
 • ۲۹۲۵ مورد از رایج ترین لغات حدودا ۸۰ درصد از زبان را تشکیل می دهند.
 • ۷۴۴۴ مورد از رایج ترین لغات حدودا ۹۰ درصد از زبان را تشکیل می دهند.
 • ۱۳۳۷۴ مورد از رایج ترین لغات حدودا ۹۵ درصد از زبان را تشکیل می دهند.
 • ۲۵۵۰۸ مورد از رایج ترین لغات حدودا ۹۹ درصد از زبان را تشکیل می دهند.

البته این موضوع به زبانی که می خواهید فرا بگیرید بستگی دارد، ولیکن تقریبا می توانید انتظار باشید که با این تعداد لغت می شود این حجم از یادگیری را تجربه کنید.

برای این که روند حفظ کردن خود را تسریع کنید، پیشنهاد می کنیم از تکنیکی به نام Mnemonics ( روش تقویت هوش و حافظه از راه قیاس منطقی ) کمک بگیرید. این روش به شما کمک می کند تا لغات بسیار سخت و مشکل را به خوبی به حافظه بسپارید. بهترین روش یادگیری واژگان در اینجا توضیح داده شده است.

۳- با یک معلم خصوصی زبان کار کنید.

هر هدفی که در زندگی شخصی خود داشته باشید- سلامتی، عشق، تجارت و . . .- فرقی نمی کند؛ قطعا وجود یک معلم خصوصی به شما کمک می کند تا زودتر به هدف خود برسید.

به همین دلیل است که افراد حرفه ای در زمینه های مختلف، هزاران دلار ( گاها میلیون ها دلار ) برای یک معلم خصوصی هزینه می کنند. این کار منطقی و عاقلانه است چرا که وجود مربی در زمان شما صرفه جویی می کند و با کمک مربی و معلم راحت تر و سریع تر به اهداف خود نزدیک خواهید شد .

یادگیری زبان جدید هم از این قاعده مستثنی نیست. بدون شک کار کردن با یک فرد نیتیو حرفه ای در این مسیر به شما کمک می کند. معلمان خصوصی و نیتیو حتما باید در مورد اهداف، سبک یادگیری و میزان دانش شما در زبان آگاه باشند ، چرا که در این صورت راحت تر می توانند شما را به سمت رسیدن به اهداف تان هدایت کنند. بهترین معلم ها در تهران و شهرهای بزرگ را در اینجا معرفی کرده ایم.

۴- برنامه ریزی کنید.

اولین و مهم ترین قانون برای رسیدن به کارایی و بهره وری، برنامه ریزی است. یادگیری یک زبان جدید همانند ایجاد یک عادت جدید است و شکل گیری عادات هم از برنامه های هفتگی، نه روزانه ، ناشی می شوند.

با یک ابزار ساده شبیه به تقویم گوگل، می توانید ایام هفته خود را تنظیم و مدیریت کنید . برای این کار می توانید ۳۰-۱۵ دقیقه در روز زمان بگذارید؛ مثلا قبل از رفتن به سرکارو یا قبل در زمان نهار.

اگر ۶۰-۴۵ دقیقه در روز زمان بگذارید و از تکنیک های مناسبی استفاده می کنید، قطعا می توانید به راحتی هر روز ۳۰ لغت جدید را یاد بگیرید و به حافظه بسپارید. بهترین روش برنامه ریزی خواندن زبان را در اینجا توضیح داده ایم.

۵- خود را در محیط قرار دهید.

تا روز ۶۰ حدودا ۱۸۰۰ لغت جدید یاد گرفته اید ، احتمالا تا این روز به آن حد از یادگیری رسیده اید که می توانید مکالمات روزانه را بفهمید و خودتان هم به راحتی صحبت کنبد. قطعا در روز شصت ام شما می توانید به یک زبان جدید فکر و صحبت کنید.

برای اینکه خود را در محیط قرار دهید سعی کنید با معلم زبان خود صحبت کنید ، برای این کار به صورت هفتگی برنامه ریزی کنید. زمانی که با معلم خود صحبت می کنید تقریبا در محیط قرار می گیرید و با سبک مکالمات و هم چنین با لغات و اصطلاحات عامیانه آشنا می شوید.

علاوه بر این کار زمانی را به تماشای فیلم های انگلیسی با زیرنویس انگلیسی اختصاص دهید. سایت نتفلیکس مملو از فیلم های انگلیسی است که چندین زیرنویس به زبان های مختلف دارند. با تماشای فیلم های انگلیسی زبان هم قطعا با اصطلاحات و لغات عامیانه آن ها آشنا می شوید . سعی کنید این اصطلاحات و لغات را یادداشت کنید و به حافظه بسپارید.

حتما بخوانید: بهترین ترفندهای افزایش کارایی مغز برای یادگیری یک زبان خارجی

هم چنین می توانید پادکست و یا کتاب های صوتی مختلفی را دانلود کنید و برای یادگیری از این موارد آموزشی هم کمک بگیرید. شاید در ابتدا برایتان سخت و مشکل باشد اما به مرور می توانید در این زمینه ماهر و خبره شوید.

همان طور که در ابتدا این مقاله اشاره کردیم، پیوستگی موضوع بسیار مهمی در یادگیری زبان جدید است. باید این کار را همیشه و به طور پیوسته انجام دهید.

برنامه پیشنهادی سایت چرب زبان برای یادگیری یک زبان در 90 روز

هفته‌های 1-2: آشنایی اولیه

 • استقرار اهداف:
  • مشخص کردن دلایل و اهداف شما برای یادگیری زبان.
  • تعیین هدف‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت خود.
 • یادگیری الفبا و کلمات پرکاربرد:
  • آشنایی با الفبا و تلفظ صحیح آن.
  • فراگیری کلمات پرکاربرد و اصطلاحات ساده.
 • استفاده از منابع آموزشی:
  • استفاده از کتاب‌ها، دروس و منابع آموزشی آنلاین برای آشنایی اولیه با زبان.
  • تمرین درک مطلب و مکالمه ساده.

هفته‌های 3-6: تقویت مهارت‌ها

 • تقویت مهارت‌های شنیداری و تکرار:
  • گوش دادن به فایل‌های صوتی، پادکست‌ها و موسیقی در زبان مورد نظر.
  • تکرار و تقویت تلفظ و شناخت الفاظ.
 • تقویت مهارت خواندن:
  • خواندن متون ساده و مقالات کوتاه در زبان مورد نظر.
  • استفاده از لغت‌نامه و دیکشنری برای یادگیری لغات جدید.
 • تمرین مکالمه:
  • مشارکت در گفتگوهای ساده با دوستان یا هم‌یادگیران.
  • انجام تمرین‌های مکالمه و نقش‌آفرینی.

هفته‌های 7-10: تقویت مهارت‌های مکالمه و نوشتاری

 • پیوستن به گروه‌های زبانی:
  • شرکت در کلاس‌ها یا گروه‌های زبانی محلی یا آنلاین.
  • تبادل نظر و تمرین مکالمه با افراد متخصص.
 • تمرین‌های نوشتاری:
  • نوشتن مقالات، روزنامه‌ها یا خلاصه‌های کوتاه در زبان مورد نظر.
  • تصحیح نوشته‌ها و دریافت بازخورد از افراد متخصص.

هفته‌های 11-14: تثبیت و تقویت

 • تکرار و تمرین مداوم:
  • تکرار مطالب قبلی و افزودن لغات جدید به دایره واژگان.
  • ادامه تمرین‌های شنیداری، خواندن و مکالمه.
 • برگزاری آزمون‌های تمرینی:
  • شرکت در آزمون‌های تمرینی مربوط به زبان برای ارزیابی پیشرفت.

روزهای بعدی:

 • پیوستن به جوامع زبانی:
  • شرکت در رویدادها و جلساتی که زبان مورد نظر شما برگزار می‌شود.
  • ایجاد ارتباط با افراد بومی زبان و گسترش شبکه ارتباطی.
 • تمرین و تکرار مداوم:
  • ادامه تمرین و تکرار مطالب، مکالمه و نوشتار.

آموزشهای رایگان ما برای زبانهای مختلف

حتما بخوانید!

1 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست