Learning German while sleeping

دروغ شاخدار! یادگیری زبان خارجی در خواب، آیا ممکن است؟

German-gama-min

در جای جای اینترنت مطالبی را در ارتباط با یادگیری زبان های خارجی (انگلیسی، آلمانی و …) در خواب می بینید! اما در این پست ما یک نگاه عمیق و علمی به این قضیه خواهیم داشت تا ببینیم تحقیقات جدید راجب این موضوع به شما چه می گویند؟ آیا یادگیری زبان در خواب ممکن است یا فقط کلکی برای بدست آوردن پول هست؟

نتایج جدیدترین تحقیقات

تحقیقات به خوبی ثابت کرده اند که اگر با موضوعی به خواب رویم (sleep on it!)، توانایی ما در حل آن مساله افزایش می یابد. در یک تحقیق جدید که در مجله معتبر فوربز منتشر شده است، دانشمندان سوییسی، احتمال ارتقای یادگیری یک زبان خارجی از طریق متد non-rapid eye movement sleep را بررسی کرده اند. این نوع متد در واقع همان خواب عمیقی هست که همه ما در طول شب تجربه می کنیم.

آموزش در خواب یعنی هنگامی‌ که شخص ناهشیار است، به‌طورقطع نشدنی است. برای بررسی این موضوع، دانشمندان الکترودهایی به مغز شمار زیادی آزمایش‌شونده متصل کردند تا به آن‌ها این توانایی را بدهد که مطالب صوتی را تنها هنگامی‌که آن‌ها ناهشیار هستند پخش کنند. همان‌گونه که قابل پیش‌بینی بود، آزمایش‌شدگان هنگامی‌که به خواب رفتند هیچ‌چیزی یاد نگرفتند. با وجود اینکه این بررسی‌ها در سال ۱۹۵۰ میلادی منتشر شده است، ولی سازمان‌های تجاری هنوز برای سالیان متمادی زیر نام پرسود و مجذوب‌کننده‌ی یادگیری در خواب، محصولات گوناگونی را به بازار ارائه داده‌اند. درحالی‌که روش‌هایشان از هیچ پایه‌ی علمی برخوردار نبوده است.

یادگیری در خواب

همان گونه که در لینک تحقیق منتشر شده هم مشاهده می کنید:

 


german

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان آلمانی چرب زبان، آلمانی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان آلمانی مثل بلبل حرف بزن!


 

The simple yet potent trick the researchers employed is known as “verbal cueing,” and this isn’t the first claim made for its success while sleeping. But what makes this study different is that it puts a finer point on the conditions necessary for this trick to actually work—namely, it only works when we’ve already been exposed to the verbal cues before we sleep

نتیجه تحقیق به ما می گوید که روش یادگیری بهتر در خواب تنها زمانی جواب می دهد که شما در معرض verbal cueing یا اصطلاحا اشاره کلامی قرار داشته باشید. یعنی چه؟


بطور خلاصه یعنی اینکه:

اولا این روش، با روشی که با عنوان یادگیری در خواب در ایران مرسوم شده ۱۸۰ درجه متفاوت است! در این تحقیق بصورت کاملا علمی اثبات شده است که برای یادگیری بهتر زبان خارجی با کمک خواب، تنها کاری که شما می توانید انجام دهید این است که دقیقا قبل از خواب، تمام فکر شما مشغول به آن زبان خارجی باشد (یعنی دقیقا قبل از خواب آن زبان خارجی را مطالعه کرده باشید- هر بخشی از آن زبان که دوست دارید بهتر یاد بگیرید مثل لغات سخت تر). یعنی همان اصطلاح Sleep on it.

دوما این یادگیری اصلا یادگیری در خواب نیست، بلکه یادگیری شما در بیداری و هوشیاری کامل اتفاق می افتد و سپس در موقع خواب این یادگیری (که اصلا ربطی به استفاده از فایل های صوتی موقع خوابیدن و … ندارد) پایدارتر می شود. همین!

در نتیجه، متد یادگیری در خواب کوچک ترین کارایی ندارد و در هرحال شما باید در بیداری به یادگیری بپردازید و در حالی که تمام فکر وذکر شما همان زبان خارجی است، با آن موضوع به خواب بروید.  گول موسساتی که تبلیغات این چنینی می کنند را نخورید و دست از تنبلی بردارید! ما بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی را در اخر همین پست به شما گفته ایم.


پیشنهاد ما

همان گونه که گفتیم،ثابت‌شده است که خوابیدن، درست پس از هنگامی‌که چیزی را آموزش‌دیده‌اید باعث می‌شود که بهتر آن را به خاطر بسپارید. بنابراین پیشنهاد ما این است که درست پیش از خواب، اندکی به مطلب جذاب زبان خارجی در حال یادگیری تان گوش دهید. (نه تلگرام یا دیدن یک فیلم و …) هنگامی‌که به‌اندازه کافی احساس خواب‌آلودگی کردید، گوش دادن به آن مطلب را متوقف کرده و به خواب بروید. بنده خود به‌شخصه این موضوع را انجام داده‌ام و تأثیرات مثبتی داشته است.

ترفندهای کاربردی زبان انگلیسی

German

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست