آیلتس جنرال یا آکادمیک

چه کسانی آیلتس جنرال و چه افرادی آیلتس آکادمیک نیاز دارند؟

گاما

موارد بسیاری وجود دارد که من به متقاضیان پیشنهاد می کنم قبل از آزمون IELTS انجام دهند، از جمله انجام تحقیقات در مورد قالب و محتوای آزمون، صحبت کردن با کسانی که آن را گذرانده اند، گذراندن یک دوره آنلاین یا حضوری، و … . نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که کدام نسخه از آزمون را انتخاب خواهید کرد – آزمون جنرال یا آزمون آکادمیک.

3 تغییر جدید آزمون آیلتس

جابجایی بخشها: از سال 2023 بجای روند قبلی که اول شنیداری  بعد ریدینگ بعد رایتینگ و بعد گفتاری بود الان به این صورت شده اول رایتینگ بعد شنیداری بعد ریدینگ و بعد هم گفتاری (قبلا شنیداری اول بود رایتینگ آخر، سخت ترین بخش یعنی رایتینگ می شد آخر امتحان دقیقا وقتی همه خسته بودند)-منبع1 منبع2 بجز این هیچ تغییری در ساختار رخ نداده!

هزینه آزمون آیلتس: شایعه شده بود هزینه آزمون آیلتس تغییر پیدا کرده است اما در واقع همانگونه که از اینجا در سایت رسمی می بینید هزینه انواع آزمون آیلتس حدود 249 یورو یا همان 270 تا 290 دلار است چون در هر کشور کمی تفاوت دارد. (الان که در حال نوشتن این مطلب هستم در ایران هزینه حدود 18 میلیون در میاد!)

زمان اعتبار مدرک آیلتس: علیرغم شایعاتی که گفته می شد اعتبار مدرک آیلتس به 3 سال افزایش پیدا کرده است اما این شایعات همانطور که در وبسایت رسمی از اینجا می توانید مشاهده کنید درست نیست و مدرک شما فقط تا 2 سال معتبر است و بعد از آن باید مجدد آزمون بدهید.

شما به عنوان یک شرکت کننده، بسته به اهداف و نیازهای شخصی، آموزشی و حرفه ای خود، می توانید یکی از گزینه ها را انتخاب کنید. مورد دیگری که ممکن است روی انتخاب شما اثر داشته باشد شرایط ویزا در برخی از کشورهای انگلیسی زبان می باشد.

در زیر اطلاعاتی در مورد چگونگی انتخاب آزمون و خلاصه ای از شباهت ها و اختلاف های بین این دو نسخه آورده شده است.

نکات مهم (سوالات رایج کاربران)

 • دقت کنید هزینه آزمون آیلتس برای هر دو نوع حدود ۱۶۰ دلار است (حدود ۳ میلیون تومان)
 • دقت کنید برای شرکت در این آزمون هیچ محدودیت سنی وجود ندارد. هیچ کلاسی هم نیاز نیست شرکت کنید
 • دقت کنید شما در این آزمون مردود نمی شوید بلکه نمره شما کم و زیاد می شود. حتی کسب نمره ۱ هم به معنای رد شدن شما نیست فقط باید ببینید که کشور مقصد شما چه نمره ای از شما می خواهد.
 • دقت کنید زمان برگزاری این آزمون را خودتان انتخاب می کنید (با مراجعه به سایت رسمی ش یا مراکز مجاز برگزار کننده )- معمولا هر ماه دو بار و فقط در شهرهای بزرگ ایران برگزار می شود. سعی کنید از ۳ ماه قبل رزرو کنید.
 • برای موفقیت در  آزمون فقط باید زبان عمومی تان را تقویت کنید و ۳-۴ ماه قبل از آن آزمون تکنیک هایش را تمرین کنید

کدام آزمون را انتخاب کنید؟

برای انتخاب بین آیلتس آکادمیک و جنرال باید چندین نکته را در نظر بگیرید.

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی چرب زبان، انگلیسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان انگلیسی مثل بلبل حرف بزن!


 

آیلتس آکادمیک – این آزمون برای کسانی که قصد دارند تحصیلات عالی (مقطع ارشد به بالا) کسب کنند یا برای کسانی که مایل به گذراندن دوره های آموزشی در یک رشته حرفه ای مانند پزشکی یا مهندسی هستند مناسب خواهد بود. همانطور که از نام آن پیداست، این نسخه آمادگی متقاضیان برای تحصیلات دانشگاهی یا آموزش انگلیسی را ارزیابی می کند.

آیلتس جنرال- اگر قصد تحصیل، کار یا آموزش در یک کشور انگلیسی زبان دارید یا در حال مهاجرت به یک کشور انگلیسی زبان مانند استرالیا، کانادا، نیوزیلند، انگلستان یا موارد دیگر هستید، باید به آزمون جنرال فکر کنید. داوطلبان آزمون آیلتس جنرال در مورد استفاده روزمره از زبان، با محتوا و سوالات متمرکز بر محیط کار و موقعیت های اجتماعی مورد آزمایش قرار می گیرند.

شباهت ها و تفاوت ها؟

هر دو آزمون آکادمیک و جنرال شامل چهار بخش هستند: گوش کردن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن.

۱-گوش کردن

 • کل زمان بخش Listening برای هر دو آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال ۳۰ دقیقه است.
 • چهار فایل صوتی انتخابی ضبط شده در هر دو آزمون وجود دارد.

۲- صحبت کردن

 • برای هر دو امتحان، مصاحبه حضوری با یک آزمون گیرنده رسمی آیلتس انجام می شود.
 • بخش Speaking برای هر دو آزمون آکادمیک و جنرال ۱۱ تا ۱۴ دقیقه است.
 • بخش Speaking شامل سوالات کوتاه و سؤالات طولانی تر است و شرکت کننده در مورد یک موضوع آشنا صحبت می کند. یک بحث ساختاری نیز وجود دارد.

۳- خواندن

 • بخش Reading برای هر دو آزمون آکادمیک و جنرال ۶۰ دقیقه طول می کشد.
 • برای هر دو امتحان، سه متن با سؤالات مربوطه وجود دارد.
 • در آزمون آیلتس آکادمیک متن های متنوعی برای خواندن وجود دارد، از جمله توصیفی، عملی و تحلیلی. بخش خواندن همچنین شامل نمودارها، جدول ها یا تصاویر نیز هست.
 • در آزمون جنرال سه قسمت وجود دارد. در قسمت اول دو یا سه متن کوتاه وجود دارد. در قسمت دوم، دو متن کوتاه و مرتبط با کار وجود دارد. در قسمت پایانی، یک متن طولانی درباره یک موضوع عمومی وجود دارد.
 • در هر دو آزمون آکادمیک و جنرال، متن ها معتبر و واقعی هستند. متن ها از کتاب ها، روزنامه ها، ژورنال ها و غیره (برای آزمون آکادمیک) و کتاب ها، روزنامه ها، کتابچه های شرکت ها و غیره (برای آزمون جنرال) انتخاب می شوند.

۴- نوشتن

 • بخش نوشتن برای هر دو آزمون آکادمیک و جنرال ۶۰ دقیقه است.
 • آزمون ها شامل دو تمرین هستند: تمرین ۱ حداقل ۱۵۰ کلمه و تمرین ۲ حداقل ۲۵۰ کلمه.
 • در آزمون آیلتس آکادمیک، تمرین ۱ شامل نوشتن درباره یک جدول یا نمودار است. تمرین ۲ مقاله است.
 • در آزمون جنرال، تمرین ۱ شامل یک نامه، و تمرین ۲ شامل یک مقاله است.

قبل از اینکه گزینه های انتخابی خود برای آزمون IELTS را در نظر بگیرید، پیشنهاد می کنم مدتی را صرف تحقیق و پژوهش درمورد آنچه برای کمک به شما در رسیدن به اهداف شخصی، حرفه ای و آموزشیتان لازم است کنید. با آگاهی از ضروریات آموزشی، تحصیلی، کاری و / یا مهاجرتی و داشتن یک برنامه مشخص می توانید اقدامات لازم را در جهت دستیابی به اهداف خود انجام دهید.

ویدیوی تفاوت آیلتس جنرال و آکادمیک

 

بسیار کاربردی

ielts
رادتایم

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست