آزمون جی آر ای

12 بهترین ترفند/تکنیک گرفتن نمره عالی در آزمون GRE

گاما

امتحان سوابق تحصیلات تکمیلی یا همان GRE یک آزمون استاندارد است که قدرت استدلال و مهارتهای تحلیلی آزمون‌دهنده را در خواندن، نوشتن و ریاضیات محک می‌زند. این امتحان در مورد موضوع خاصی نیست و به دانش پیشرفته و خاص دوره‌های دانشگاهی نیاز ندارد. این آزمون برآورد خوبی از اینکه یک دانشجو چقدر از پس حل مشکلات پیچیده و تفکر انتقادی مورد نیاز در مقاطع تحصیلات تکمیلی بر می‌آید، را به دانشگاه‌های خارج از کشور ارائه می‌دهد.

GRE برای پذیرش در اکثر رشته‌های تحصیلات تکمیلی به استثنای رشته حقوق و پزشکی مورد نیاز است.

تقویت GRE به طرز قابل توجهی شانس دانشجو را برای پذیرفته شدن در دانشگاه افزایش می‌دهد و به نوبه خود در طولانی مدت بر روی پیشرفت شغلی‌اش هم تاثیر دارد.

GRE به سه بخش تقسیم می‌شود: بخش استدلال زبانی یا کلامی یا verbal reasoning section، نوشتار تحلیلی یا analytical writing section و استدلال ریاضی یا Quantitative Reasoning. در ادامه به تحصیل به ترفندهای گرفتن نمره از هر بخش می‌پردازیم.

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی چرب زبان، انگلیسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان انگلیسی مثل بلبل حرف بزن!


 

هزینه این آزمون در ایران برابر ۲۰۵ دلار است و اگر بخواهید به صورت اضطراری یک زمان رزرو کنید (Late Registration Fee) باید ۲۵ دلار اضافه بپردازید.

بخش اول: استدلال ریاضی

این بخش از GRE ارزیابی از مهارتهای اصلی ریاضی آزمون‌دهندگان، درک آنها از مفاهیم ریاضی و تواناییشان برای استفاده از آن مهارتها و مدلهای تئوری در حل مشکلات دنیای واقعی است.

ساختار

بخش استدلال ریاضی شامل چهار نوع سوال است: سوالات مقایسه‌ای استدلال ریاضی، سوالات چند گزینه‌ای ریاضی با یک جواب، سوالات چند گزینه‌ای با یک یا چند جواب و سوالات ورود عددی است. این بخش علم حساب هر فرد در مباحثی مثل اعداد اول، درصد و قدر مطلق را بررسی می‌کند. جبر به همراه نمودار توابع، معادلات درجه دوم و مسائل پارامتری که باید به صورت ریاضی ترجمه شوند هم از دیگر موارد این بخش از آزمون GRE است.

از علم هندسه هم مباحثی مثل قضیه فیثاغورس، اشکال سه بعدی و خطوط موازی و عمودی مورد سوال قرار می‌گیرند. این آزمون سوالاتی از آنالیز داده‌ها که شامل آمار توصیفی پایه تا نمودار پراکندگی است را هم در بر دارد. هر یک از دو بخش استدلال کمی، شامل ۲۰ سوال است.

درصد مباحث مختلف در بخش استدلال کمی

 • آمار و توان: ۹٫۵%
 • هندسه: ۱۴٫۳%
 • مسائل پارامتری: ۲۸٫۶%
 • تفسیر داده: ۹٫۵%
 • جبر: ۱۹%
 • درصد/ اعداد کسری/ نسبت: ۱۹%

دام‌های آزمون

بسیاری از متقاضیان آزمون بخش استدلال وقتی به بخش استدلال ریاضی آزمون GRE می‌رسند، تصور می‌کنند که باید از حساب دیفرانسیل و انتگرال کمک بگیرند یا باید قضایای هندسه دبیرستان را به یاد بیاورند. اما خوشبختانه برای بسیاری از دانش‌آموزان، این بخش تنها روی جبر دبیرستان تمرکز دارد. با این وجود هر سوال نیاز به یک برآورد دارد، یعنی آزمون‌دهنده ماهر باید بتواند تمام جوابهای نادرست را حذف کند.

نکات و ترفندها

۱-دوباره کاغذ چک‌نویس بگیرید. از ۱۰ دقیقه استراحت بعد از بخش سوم آزمون استفاده کنید و یک کاغذ چک‌نویس اضافی از مراقب بگیرید. شما به فضای زیادی برای حل مسئله نیاز دارید.

۲-زمانی را برای چک کردن جواب نگه دارید. بسیاری از سوالات آنالیز ریاضی گزینه‌هایی دارند که یک یا دو رقم با پاسخ صحیح تفاوت دارد. اجازه ندهید بی‌دقتی در محاسبات برایتان گران تمام شود.

۳- مفاهیم ابتدای ریاضی را دوباره در ذهنتان مرور کنید: کتاب درسی را کنار بگذارید و روی مرور مفاهیم ریاضی از دوران دبیرستان تمرکز کنید، مثل مثل میانگین، مد، احتمال و غیره.

۴-هر سوال را ساده‌سازی کنید: با انجام کارهایی مثل حذف صفر از یک کسر، کوتاه کردن جمله جبری و موارد این چنینی، سوال را ساده کنید.

۵-معادلات را حفظ کنید: بهترین ابزاری که می‌توانید در بخش استدلال ریاضی از آن بهره ببرید، فراخوانی سریع معادلات هندسی پایه در ذهنتان است.

بخش دوم: استدلال زبانی

این بخش تواناییتان در تحلیل اطلاعات از پاراگرافهای مکتوب، درک روابط زبانی بین کلمات تا شناسایی هر مولفه در جمله و نحوه تعامل آنها با یکدیگر را آزمایش می‌کند.

ساختار

سوالات در این بخش را می‌توان به سه دسته تقسیم‌بندی کرد: درک مطلب، تکمیل متن و معادلسازی جملات. تقریبا ۵۰% از سوالات استدلال زبانی مربوط به درک مطلب هستند که شما باید متنی را مطالعه کرده و به سوالات پاسخ دهید که نشان‌دهنده درک شما از اطلاعات آن متن است. این سوالات معمولا توانایی شما در درک و خلاصه کردن یک متن بزرگتر که شامل درک افق دید نویسنده، نتیجه‌گیری بر اساس آن متن و استخراج نقاط ضعف و قوت استدلال نویسنده است را می‌سنجد.

نیمه دیگر سوالات شامل تکمیل متن و معادلسازی جمله است. در تکمیل متن، یک جمله ناقص، گروهی از جملات یا پاراگراف را می‌خوانید و باید کلمه یا کلمات جاافتاده را از میان چند گزینه در جواب انتخاب کنید. سوالات معادلسازی جملات هم یک جمله با یک جای خالی است. متقاضیان باید دو جواب را از بین ۶ گزینه انتخاب کنند. این آزمون شامل ۲۵ سوال در هر دو بخش است. به هر بخش ۳۵ دقیقه زمان اختصاص داده شده است.

دام‌های آزمون

یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که دانش‌آموزان هنگام تکمیل بخش استدلال زبانی مرتکب می‌شوند، تلاش برای پاسخ دادن به سوال بر اساس جوابهای ارائه شده به جای تکیه کردن بر متن است. طراحان آزمون اغلب چند تله سخت را به صورت جوابهایی که به صورت منطقی درست به نظر می‌رسند ارائه می‌دهند، که در واقع از نظر گرامری یا مفهومی تفاوتهای جزئی با پاسخ سوال دارند. یکی دیگر از اشتباهات متقاضیان در بخش درک مطلب این امتحان اینست که در خواندن متن بیشتر منفعلانه عمل می‌شود یعنی به جای خط کشیدن زیر کلمات مهم یا پرسش و تعامل فعالانه با متن، فقط از روی آن می‌خوانند.

نکات و ترفندها

۱-کل یک قطعه متن را بخوانید: سعی نکنید به روش معکوس، سوالات را بخوانید و به دنبال جواب در پاراگرافها باشید. به جای آن، اول پاراگراف را بخوانید و مطمئن شوید قبل از اینکه سوالات را بررسی کنید، آن را درک کرده‌اید.

۲-به دنبال کلماتی باشید که از نظر ساختاری مهم هستند: این کلمات می‌توانند مواردی مثل “Although”، “that said” یا “However” باشند. این کلمات برای درک موضوعی که نویسنده در نظر گرفته، حیاتی است.

۳-جای خالی را قبل از مراجعه به جوابها پر کنید: ببینید آیا می‌توانید جاهای خالی را خودتان بدون دیدن جوابها پر کنید. سپس چک کنید آیا جوابتان در گزینه‌ها هست یا خیر.

۴-اگر سوالی در آزمون بود که دو جای خالی داشت، فقط بر اساس جای خالی اول پاسخ را انتخاب نکنید: مطمئن شوید که دو کلمه موجود در گزینه می‌تواند دو جای خالی را پر کند. اغلب جوابی در گزینه‌ها قرار داده می‌شود که جواب درست برای جای خالی اول است اما پاسخ دومی کلمه دیگری است.

۵- جوابهایتان را تصحیح کنید: مطمئن شوید جوابهایتان بدون خطاهای گرامری، منطقی یا سبک ادبی هستند.

بخش سوم: نوشتارتحلیلی

این بخش از GRE توانایی شما را در تفکر انتقادی و بیان دقیق چکیده یک داستان را ارزیابی می‌کند. برای موفقیت در بخش نوشتار تحلیلی باید بتوانید یک موضوع پیچیده بسازید، در مورد آن توضیح دهید و به درستی اثباتش کنید. این بخش در GRE از اهمیتی ویژه ای برخوردار است چون استدلال منطقی، تفکر مستقل و توانایی پاسخگوییتان به استدلالهای تحلیلی فرد دیگر را مورد آزمایش قرار می‌دهد. به تکالیف (انشا) نوشتار تحلیلی بر اساس میزان توانایی کلی در استدلال و تفکر انتقادی نمره داده می‌شود. متقاضیان هم بر اساس تعداد و تنوع واژگان، ظرافت ساختار جمله و غیره درجه بندی می‌شوند.

ساختار

این آزمون شامل دو سوال است که به عنوان “انشا” شناخته می‌شوند. هر انشا ۳۰ دقیقه زمان می‌برد که در این مدت متقاضی باید یک مسئله را تحلیل کند. یک موضوع مکتوب تحت عنوان Issue claim‌ به متقاضی داده می‌شود که نگرش کلی را راجع به یک موضوع خاص بیان می‌کند و فرد باید به آن پاسخ کتبی بدهد. مثلا آنها می‌توانند موضع موافق یا مخالف با آن بیانیه داشته باشند و دلایل و شواهدی برای اثبات نظرشان ارائه دهند.

متقاضیان می‌توانند پاسخی بنویسند که به طور ویژه روی اینکه تا چه حد با بیانیه موافق یا مخالفند یا روی مثالهایی که از دیدگاهشان پشتیبانی می‌کند یا بر چند مورد از مهمترین استدلالهای موجود در متن، تمرکز داشته باشد.

انشا دوم در مورد تحلیل یک استدلال است. در این مرحله متقاضی آزمون باید در یک پاراگراف کوتاه پاسخی بدهد که بر اساس آن یک نویسنده موضوع خاصی را برای یک راهکار مشخص از طریق پیاده سازی حقایق و منطق ایجاد می‌کند. متقاضی باید با تشریح شواهد لازم برای تایید یا رد استدلال، ارزیابی شواهد به کار رفته در استدالال، ارزیابی منطقی بودن استدلال یا شناسایی ادله، جواب دهد.

دامهای آزمون

بزرگترین اشتباهی که متقاضیان در بخش نوشتار تحلیلی مرتکب می‌شوند اینست که سیستم درجه‌بندی برای انشا استدلال (Argument) و issue درک کاملی ندارند. GRE آزمایشی کمک می‌کند تا متوجه شوید طراحان سوال به دنبال چه پاسخهایی هستند و نوشته شما چطور ارزیابی خواهد شد. یکی دیگر از اشتباهات متداول دانش‌آموزان تمرکز بیش‌ از حد بر روی به کار بردن کلمات پیچیده یا پیشرفته است. شما باید به جای آن، روی بیان واضح دیدگاهتان و توضیح دقیق استدلالی که در پس آن قرار گرفته، تمرکز کنید.

نکات و ترفندها

۱-پاسخی بنویسید که استدلالتان را به طور کامل بیان کند: وقتی پاسختان را در قالب جمله ایجاد می‌کنید، مطمئن شوید که روند استدلالتان را با در نظر گرفتن تمام جوانب به طور روشن و کامل بیان می‌کنید.

۲-مباحث را قبل از روز آزمون مرور کنید: ساخت پاسخهای خلاصه‌ برای موضوعات را تمرین کنید تا انواع مختلف و استدلالهایی که با آنها ارزیابی می‌شوید را بشناسید. بسیاری از متقاضیان ممکن است ندانند که ETS منبعی از تمام پاسخهای آماده مسائل و استدلالها را پیش از موعد آزمون، در سایتش در دسترس قرار می‌دهد. تا زمانیکه متقاضیان با انواع مختلف جوابهای بالقوه آشنایی داشته باشند، در طول امتحان جای هیج نگرانی وجود ندارد.

۳-برای تصحیح انشاها زمان ذخیره کنید: ارائه انشا با خطاهای املایی و گرامری کیفیت کارتان را تضعیف می‌کند. کمی وقت گذاشتن برای متن در انتها، باعث می‌شود متنتان بدون غلط و با بازتاب خوبی همراه باشد.

۴-یاد بگیرید زمانتان را مدیریت کنید: مدیریت زمان در این بخش از آزمون اغلب دشوارترین کار است. حواستان باشد خیلی زمان صرف ایجاد نظریه نکنید که وقتی به خودتان آمدید ببینید فقط یک پاراگراف کوتاه دارید. زمانبندی را تمرین کنید.

۵-بررسی راهنمای نمره‌دهی از کتابهای تست GRE: بهترین روش برای تهیه یک انشا که نمره بالایی برایتان بیآفریند، اینست که بفهمید چه ترکیب متنی نمره بالایی دارد. مقاله‌های نمره‌دار GRE را بخوانید و یاد بگیرید نمره‌دهنده آزمون از شما چه می‌خواهد.

درحال امتحان دادن

نمرات GRE

نمرات هر بخش متفاوت است:

نمره قابل قبول بخش GRE
۱۳۰ تا ۱۷۰ (نمره رشد تک واحدی دارد) استدلال زبانی
۱۳۰ تا ۱۷۰ (نمره رشد تک واحدی دارد) استدلال کمی
۰ تا ۶ (نمره رشد نیم واحدی دارد) نوشتار تحلیلی

در آزمون کامپیوتری، نمرات بستگی به تعداد سوالاتی که به درستی پاسخ می‌دهید و همچنین دشواری‌شان دارد.

در آزمون کاغذی هم نمره بستگی به تعداد سوالاتی که درست پاسخ می‌دهید، دارد. اگر امتحان کامپیوتری بدهید، می‌توانید نمرات مربوط به بخش‌های استدلال کمی و زبانی را بلافاصله پس از اتمام آزمون مشاهده نمایید. تقریبا دو هفته بعد نمره بخش نوشتار تحلیلی را دریافت خواهید کرد. نمرات آزمون کاغذی تقریبا ۶ هفته بعد به صورت آنلاین و به صورت یک گزارش ایمیلی در اختیارتان قرار خواهد گرفت. این گزارش دارای یک رتبه‌بندی درصدی برای هر بخش است که نشان می‌دهد نمره‌تان در مقایسه با گروهی از متقاضیان چگونه است.

ارسال نمرات

به هر آزمون‌دهنده این فرصت داده می‌شود تا چهار گزارش نمره رایگان برای دانشگاه‌های تعیین شده یا رشته‌های بورسیه تحصیلی بفرستد.

شما این اجازه را ندارید که نمرات بخشهای مختلف از چند آزمون را ارسال کنید. (مثلا نمی‌توانید نمره الف بخش استدلال کمی‌تان در ماه می، و همینطور نمره عالی بخش استدلال زبانی در آزمون ماه ژوئن را بفرستید، بلکه باید یک نمره کامل که شامل تمام بخشها از یک ماه است را ارسال نمایید). بر همین اساس دانشگاه‌ها معمولا بالاترین نمره را در نظر می‌گیرند، در نتیجه ارسال چند نمره از یک آزمون هم می‌تواند به نفعتان باشد.

چه می‌شود اگر بلافاصله برای درخواست تحصیلی آماده نباشم؟

اگر بلافاصله پس از اینکه آزمون GRE را دادید، برای ارائه درخواست به دانشگاه تحصیلات تکمیلی آماده نباشید، هیچ عجله‌ای نیست. نمره آزمون GRE‌تان به مدت ۵ سال معتبر خواهد بود. همچنین می‌توانید نمره آزمون GRE‌تان را در پایان هر تست لغو نمایید. البته فقط لغو نمره کل امکانپذیر است. به شما این امکان داده خواهد شد تا ظرف ۶۰ روز از تاریخ آزمون از طریق فکس یا نامه نگاری فرم ارزیابی نمره و پرداخت هزینه‌ای به ETS، نسبت به بازیابی نمره‌تان اقدام نمایید.

آمادگی برای آزمون GRE

جهت آمادگی برای آزمون GRE نیازی به مطالعه تمام وقت نیست. علاوه بر این نمی‌توانید یک شبه هم آماده شوید. به پشتکار، مداومت و تمرکز بر روی نقاط ضعف نیاز است. در اکثر برنامه‌های آمادگی برای آزمون GRE، اختصاص ۸ هفته زمان توصیه می‌شود. اگر می‌خواهید سریعتر برای این آزمون آماده شوید، معمولا باید حداقل دو هفته مطالعه مستمر داشته باشید. اکثر برنامه‌های مطالعاتی تقریبا ۲ ساعت در روز و ۶ روز در هفته را برای ۳، ۴، ۶ یا هشت هفته توصیه می‌کنند.

طبعا اگر زمان طولانی‌تری را به آمادگی در آزمون اختصاص دهید، نتیجه بهتری کسب خواهید کرد.

مطالعه منابع

هیچ روش مشخصی برای آمادگی در GRE وجود ندارد. نُرم خود آزمون مشخص است اما شما باید روش مطالعه‌تان را بر اساس نقاط قوت، ضعف و عادتهای مطالعاتی‌تان اصلاح کنید. شاید روش یادگیری کوتاه مدت فشرده را ترجیح دهید و کمی هم ضعف در جبر داشته باشید. در این صورت، باید طبق یک برنامه مطالعه دو هفته‌ای که بر روی مباحث استدلال کمی متمرکز است، پیش بروید. شاید هم برنامه بلند مدت و کم استرس‌تری که باعث بهبود توانایی درک مطلبتان شود را ترجیح دهید. در این صورت باید بر اساس برنامه هشت هفته‌ای با تمرکز بر آزمونهای استدلال زبانی پیش بروید.

اپلیکیشن‌های درسی

منبع در حال رشد اپلیکیشنهای درسی، روشهای جدید و تعاملی را برای آمادگی در GRE ارائه می‌دهند که معمولا در آنها از طریق چالشهای مبتنی بر امتحان، فلش کارت یا ویدئوهای کوتاه به فرد آموزش داده می‌شود. معمولا این اپلیکیشنها رایگان هستند و برای دانشجویان فعالی که ترجیح می‌دهند به صورت عملی آموزش ببینند تا اینکه یک کتاب ۷۰۰ صفحه‌ای را بخوانند، توصیه می‌شود. شما می‌توانید این اپلیکیشنها را در iTunes یا از طریق play.google.com به دست آورید.

 • IntelliVocab for GRE and GMAT: این اپلیکیشن به شما کمک می‌کند تا بیش از ۲۹۰ واژه را یاد بگیرید و کد آن طوری نوشته شده تا خودش را بر اساس نقاط ضعفتان تنظیم کند. از اینجا دانلود کنید
 • GRE 800: این اپلیکیشن، آمادگی در GRE را به یک بازی رقابتی تبدیل می‌کند و به شما کمک می‌کند تا مباحث ریاضی را تحت فشار زمانی فوق‌العاده‌ای یاد بگیرید. از اینجا دانلود کنید
 • Pocket GRE Math: این اپلیکیشن شامل بیش از ۵۵۰ واژه در رابطه با ۱۹ موضوع ریاضی است، و یک چک‌نویس برای کارهای محاسباتی دارد. از اینجا دانلود کنید
 • Magoosh GRE Prep: این اپلیکیشن شامل بیش از ۲۰۰ ویدئو آموزشی برای توضیح مفاهیم اصلی در بخشهای ریاضی، زبانی و نوشتاری GRE است. از اینجا دانلود کنید

کتابها

کتابهای آزمون GRE ساختار ‌آزمون، تنوع سوالات و نکات برای کسب نمره عالی را پوشش می‌دهد. اکثر کتابفروشیهای بزرگ بخشی را به کتابهای آزمونها اختصاص می‌دهند که شما می‌توانید کتابهای آمادگی در آزمون GRE را در آنجا پیدا کنید. همچنین می‌توانید آنها را به صورت آنلاین از Amazon‌ یا هر وبسایت کتابفروشی خریداری کنید. کتابهای مقدماتی GRE برای خودآموزانی که مایلند هر روز ساعاتی را به یادگیری اطلاعات فشرده ارائه شده اختصاص دهند، ایده‌آل است. این کتابها معمولا ۱۵ تا ۳۰ دلار قیمت دارند.

 • Manhattan Prep GRE Strategy guides: یک کتاب آموزش جی آر ای کامل که به تازگی به روز شده است و ۱۸۰۰ مساله تمرینی برای هر بخش GRE را ارائه می‌دهد. از اینجا دانلود کنید
 • ۵۰۰ Essential Words: دو مجموعه فلش کارت که به متقاضیان این امکان را می‌دهد تا به صورت دوره‌ای کلمات مهم GRE را مرور کنند. از اینجا دانلود کنید
 • Cracking GRE Premium Edition‌: این کتاب شامل ۶ آزمون تمرینی، تفکیک موضوعی GRE و استراتژی‌های تست‌زنی است. از اینجا دانلود کنید

فلش کارتها

مطمئنا می‌توان در برنامه آماده‌سازی در آزمون GRE از فلش کارتها هم بهره برد. این نوع کارتها به شما این امکان را می‌دهند تا خودتان را در حفظ لغات و مفاهیم ریاضی به چالش بکشید. شما می‌توانید فلش کارتهای رایگانی را به صورت آنلاین دریافت کنید. همچنین برخی سایتها نسخه قابل چاپی را هم ارائه می‌دهند. فلش کارتها به ویژه برای افرادی که در حفظ کردن لغات مشکل دارند بسیار مناسب است. برخی از سایتهایی ارائه دهنده این کارتها عبارتند از:

 • Quizlet: این سایت دارای ۵۰۰ فلش کارت مربوط به لغات GRE‌ است. در Quizlet یک طرف کارت نمایش داده می‌شود که با کلیک بر روی آن چرخیده و پاسخ نشان داده می‌شود. آدرس سایت
 • Magoosh: یک کتاب الکترونیکی آنلاین و رایگان در این سایت فلش کارتهایی را منتشر کرده که بر اساس موضوع، محبوبیت و حروف مرتب شده‌اند. این کتاب الکترونیکی این فلش کارتها را به صورت چاپی و با فرمتی که کاربرد آن آسان است، ارائه می‌دهد. آدرس سایت

آمادگی برای آزمون با بودجه محدود

بهترین روش برای آماده شدن در GRE اینست که به دنبال مباحث درسی این آزمون باشید، بسیاری از آنها به صورت رایگان در کتابخانه محلی شما در دسترسند. به علاوه، اینترنت گنجینه‌ای آنلاین است که اپلیکیشنهای آیفون و آزمونهای تمرینی را در اختیارتان قرار می‌دهد. اکثر این منابع کاملا رایگان ند و اگر یک برنامه زمانی دقیق داشته باشید، بدون صرف هیچ هزینه‌ای می‌توانید بهترین نمره را در این آزمون به دست آورید.

 • ETS Powerprep 2: این نرم‌افزار رایگان حاوی دو آزمون تمرینی، یک ابزار پیش نمایش آزمون، ابزار آزمون و سیستم نمره‌دهی است. از اینجا دانلود کنید
 • Khan Academy: این منبع آنلاین رایگان برای تسلط در هر رشته دانشگاهی، شامل ویدئوهای آموزشی مفید و دقیق در مورد موضوعات ریاضی GRE است. آدرس سایت
 • Study Beans: این سایت رایگان به شما در هر مرحله کمک می‌کند، از ایجاد برنامه درسی و تقویت مهارتها در هر موضوعی گرفته تا درک سبک سوالات در آزمون. آدرس سایت
 • Number2.com: در این وبسایت رایگان ثبت نام کنید تا پایگاه‌ داده‌های فلش کارت، آموزش‌های مختلف و موارد دیگر در دسترستان قرار بگیرند. همچنین می‌توانید روند پیشرفتتان را در سایت پیگری نمایید. آدرس سایت
 • MyGREtutor.com: این وبسایت منابعی را در اختیارتان قرار می‌دهد که به شما در یادگیری لغات، پاسخ دادن به ۱۰۰‌ها سوال تمرینی و تقویت مهارتهایی که متمرکز بر بخشهای آموزشی موضوع محور است، کمک می‌کند. آدرس سایت

ترفندها و نکات تکمیلی

 • دقیقا بدانید باید انتظار چه چیزی را داشته باشید: ساختار آزمون و مباحثی که در آزمون می‌آید را به خاطر بسپارید.
 • هر مبحثی از دبیرستان را که فراموش کرده‌اید را دوباره فرا بگیرید: بسیاری از سوالات GRE‌ بر اساس مفاهیم ساده‌ای است که در دبیرستان خوانده‌اید. در حال حاضر احتمالا حتی قضیه فیثاغورس را فراموش‌کرده‌اید. زمان مرور است!
 • حواستان به نمره آنالیزتان باشد: آمادگی در آزمون SAT ممکن است خیلی به شما کمکی در بخش زبانی آزمون نکند. بهترین راه برای آمادگی در لغات، خواندن کتابهای چالشی است که شما را وادار کند تا روی معنای لغاتی که نمی‌دانید تمرکز کنید.
 • به صورت تمرینی آزمون دهید: ممکن است این کار پرزحمت و وقت‌گیر باشد، اما دادن آزمونهای تمرینی یکی از بهترین روشها برای آماده شدن شما در روز امتحان اصلی است. به این ترتیب در آن روز غافلگیر نخواهید شد.
 • به صورت مستمر آماده باشید: یک برنامه مطالعه داشته باشید و طبق آن پیش بروید، حتی اگر لازم باشد باید هر روز بخشی از زمانتان در شبانه‌روز را وقف آن کنید. اگر هم برنامه‌ای ندارید، داشتن پشتکار از اهمیت بالایی برخوردار است. شما نمی‌توانید یک شبه روی تفکر انتقادی مسلط شوید، بلکه باید مدت زمانی را تمرین کنید و بگذارید برایتان عادت شود.
 • برای محدودیت‌های زمانی آماده شوید: اگر بتوانید هر دقیقه آزمون را مدیریت کنید، نمره عالی گرفتن از این آزمون بسیار آسان است. وقتی خودتان را تحت فشار شدیدی مشابه آزمون واقعی قرار می‌دهید، آزمون تمرینیتان بسیار واقعی‌تر خواهد بود. در نتیجه روز آزمون اصلی مشکلی از بابت کمبود وقت نخواهید داشت.
 • پیشوند و پسوندها را یاد بگیرید: آزمون تمرینی آنالیز زبانی بدهید تا پسوند و پیشوندهای بیشتری یاد بگیرید. به این ترتیب، حتی اگر یک کلمه طولانی و پیچیده را ندیده باشید، معنای آن را درک خواهید کرد.
 • روی نقاط ضعفتان متمرکز شوید: شاید دادن آزمون تمرینی در مورد مباحثی که بر آنها مسلط هستید، اعتماد به نفستان را بالا ببرد، اما اگر چیزی از هندسه یادتان نباشد،کسب نمره بالا در آنالیز زبانی خیلی به شما کمک نخواهد کرد. برای آمادگی در آزمون GRE باید روی نقاط ضعفتان کار کنید.
 • یاد بگیرید که زمان را مدیریت کنید: این کار به ویژه برای بخش نوشتار تحلیلی حیاتی است چون شما تنها ۳۰ دقیقه زمان دارید تا یک انشا منسجم بنویسید. پاسخ به سوالات ساده، پیش نویس کردن یک مطلب در ۷ دقیقه، نوشتن یک انشا در ۳۰ دقیقه و اصلاح آن در ۳ دقیقه را با کمک ذهنتان زمان‌بندی کنید.

شب قبل از آزمون

GRE‌ یک ماراتن ۴ ساعته برای مغز است و شما باید از شب قبل برای این آزمون آماده باشید. مطالعه یک شب قبل از آزمون هم ممکن است خیلی موثر نباشد. در این شب روی استراحت، تغذیه مناسب و یک خواب خوب تمرکز کنید تا از نظر ذهنی آمادگی لازم را داشته باشید.

جلسه امتحان می‌تواند استرس‌آور باشد. اغلب اوقات آزمون‌دهندگان از اینکه به خودشان برسند و ذهن و جسمشان را آماده این چالش کنند غافل می‌شوند. در این بخش چند نکته وجود دارد که با رعایت آنها در آزمون کاملا سرحال و متمرکز خواهید بود.

باید‌ها نبایدها
خواب خوبی داشته باشید تا دیروقت برای مطالعه و مرور مباحث بیدار نمانید
لباس راحت بپوشید و برای گرما یا سرما آماده باشید شب قبل از آزمون ورزش سنگین انجام ندهید
حواستان به چهار دانشگاهی که قصد دارید نمرات را برایشان ارسال کنید، باشد. دفترچه‌ یادداشت نکات را با خود سر جلسه آزمون نبرید
۳۰ دقیقه زودتر در محل آزمون حاضر شوید فعالیتهای روزمره‌تان را رها نکنید
یک صبحانه کامل و پرپروتئین بخورید در مصرف کافئین قبل از آزمون افراط نکنید

روز آزمون انتظار چه چیزهایی را باید داشته باشید

محیط آزمون بسیار کنترل‌شده، ساکت و متمرکز است. معمولا دوستان یا اعضای خانواده مجاز نیستند در محل آزمون منتظر شما بمانند تا کارتان تمام شود. احتمالا برای تایید هویت، ارائه کارت شناسایی، انگشت‌نگاری یا مقایسه امضا لازم است.

همراه داشتن غذا و نوشیدنی‌ سر جلسه مجاز نیست و سوئیشرت، کلاه و جیبهایتان احتمالا قبل از ورود توسط مراقبان آزمون بازرسی خواهند شد. یک صندلی در اتاق آزمون به شما اختصاص داده می‌شود و نباید به مدت ۴ ساعت آنجا را ترک کنید. تنها زمان مجاز برای ترک صندلی، ۱۰ دقیقه استراحت بعد از بخش دوم نوشتار تحلیلی است. در طی این مدت، شما تنها به اتاق استراحت خواهید رفت. در پایان آزمون به شما این فرصت داده می‌شود تا در صورت تمایل نمرات را لغو کنید.

چیزهایی که لازم است همراهتان باشد چیزهایی که باید در خانه بگذارید
کارت ورود به جلسه تلفن، دوربین و دستگاه ضبط صدا
ژاکت ساعت مچی هوشمند
۳ یا ۴ مداد نوک تیز HB ماشین حساب شخصی
پاک‌کن مداد فشاری یا خودکار

آزمون موضوعی یا سابجکت GRE

هر کدام از این آزمونها ۲ ساعت و ۵۰ دقیقه طول می‌کشند. همانند آزمون عمومی GRE، هر متقاضی اختیار لغو تمام نمرات در پایان هر آزمون را دارد. این آزمونها از نظر استاندارد با بخش عمومی GRE‌ فرق دارند و دانش تخصصی شما را مورد سنجش قرار می‌دهند. همچنین می‌توانند با عیارسنجی مهارت و دانش شما در رشته تخصصی، ارزش بیشتری به تقاضانامه تحصیلی‌تان اضافه نمایند. این آزمون برای افرادی در نظر گرفته شده که یا در یکی از موضوعات این آزمون مدرک دانشگاهی کسب کرده‌اند، یا سابقه‌ نسبتا گسترده‌ای در یکی از هفت موضوع موجود دارند. آزمونها توسط هزاران دانشگاه پذیرفته می‌شوند، هر چند معمولا برای پذیرش لازم نیستند. آزمونهای موضوعی GRE سه بار در سال یعنی سپتامبر، اکتبر و آپریل برگزار می‌شوند. متقاضیان آینده‌نگر می‌توانند به صورت آنلاین یا از طریق ایمیل ثبت نام نمایند.

۱-بیوشیمی

آزمون بیوشیمی و بیولوژی سلولی و ملکولی شامل ۱۷۰ سوال چند گزینه‌ای است. این آزمون به سه بخش تقسیم می‌شود. ۳۶ درصد از این آزمون مربوط به بیوشیمی است که از بیولوژی ساختاری تا مسیرهای متابولیک عمده را در بر دارد.

۲۸ درصد دیگر از این آزمون مربوط به بیولوژی سلولی که شامل مباحثی مثل ساختار و تقسیم سلولی است، می‌باشد. ۳۶ درصد باقیمانده هم روی بیولوژی ملکولی که مباحثی مثل مبانی ژنتیک، ژنومیک و تکثیر DNA را ارزیابی می‌کند، متمرکز است. متقاضیان نمره عمومی و نمرات هر سه بخش که در آزمون آمده را دریافت می‌کنند. معمولا آزمون روی مهارتهای حل مساله تمرکز دارد تا دانش مبتنی بر حفظیات عمومی.

۲-بیولوژی

آزمون بیولوژی GRE شامل ۱۹۰ سوال است که ۵ گزینه دارند. برخی از آن سوالات بر اساس توضیحات آزمایشگاهی، یک نمودار یا نتایج آزمایشهای فرضی طرح شده‌اند. این آزمون بر سه رکن اصلی زیست‌شناسی متمرکز است که هر کدام ۳۳ تا ۳۴ درصد از آن را شامل می‌شوند.

آن سه بخش عبارتند از: بیولوژی ملکولی/ سلولی که مباحثی مثل ساختار توالی ژنوم و ایمولوژی را شامل می‌شود؛ بیولوژی ارگانیسمال که موضوعاتی مثل تولیدمثل حیوانات و قارچها را دربر دارد؛ و اکولوژی/ سیر تکاملی که مباحثی مثل انتخاب زیستگاه و دیرینه شناسی را در بر دارد. دانشجویان علاوه بر نمره عمومی، نمره هر یک از این سه بخش را هم دریافت خواهند کرد.

۳-شیمی

این آزمون تقریبا ۱۳۰ سوال دارد که همگی چند گزینه‌ای هستند. به متقاضیان یک جدول تناوبی و یک جدول مرجع مقادیر ثابت اصلی و ضرایب تبدیل داده می‌شود. در این آزمون نیازی به ماشین حساب نیست چون مسائل طوری طراحی شده‌اند تا به مهارت ریاضی مختصر و ابتدایی نیاز باشد. ساختار آزمون شیمی ممکن است متفاوت باشد.

معمولا ۱۵ درصد از سوالات این آزمون شامل شیمی تجزیه است که مباحثی مثل موازنه واکنش‌های شیمیایی و آشکارسازهای شیمی هسته‌ای را در بردارد. ۲۵ درصد دیگر آزمون با شیمی غیرآلی سر و کار دارد که مباحثی مثل شیمی هسته‌ای و نیروهای بین ملکولی را شامل می‌شود.

۳۰ درصد بعدی هم مربوط به شیمی آلی می‌باشد که سوالات آن بر ساختار، پیوند و نامگذاری و مکانیزمهای واکنشی متمرکز است. ۳۰ درصد نهایی هم روی شیمی فیزیک با مباحثی مانند ترموشیمی، آزمایشهای کلاسیک و دینامیک مایع تمرکز دارد.

۴-ادبیات انگلیسی

این آزمون ۳۲۰ سوال دارد که هر کدام با یک شعر، نمایشنامه دراماتیک، بیوگرافی، انشا، داستان کوتاه، رمان یا نظریه ادبی سر و کار دارند. این سوالات معمولا ادبیات انگلیس، آمریکا و سایر مناطق جهان را پوشش می‌دهند. تقریبا نیمی از سوالات، تحلیل ادبی و سوالاتی در مورد سبک ادبی، معنا و علم سجع را پوشش می‌دهند.

۱۵ تا ۲۰ درصد دیگر توانایی متقاضی را در ارزیابی تاریخ، نویسنده یا کنوانسیون‌های سبک نویسنده را محک می‌زنند. ۲۰ تا ۲۵ درصد باقیمانده از آزمون، درک متقاضی از متون فرهنگی و تاریخی که در سبک نویسندگی تاثیر بسزایی داشتند را ارزیابی می‌کند. بخش پایانی تاریخچه ادبیات انتقادی را مورد سوال قرار می دهد و از آزمون‌دهنده می‌خواهد تا پیشرفت و سیستم رویکردهای مختلف در زمینه تحلیل ادبی را آنالیز کند.

۵-فیزیک

این آزمون شامل ۱۰۰ سوال پنج گزینه‌ای است که در دو دوره برگزار می‌شود. به برخی از آن سوالات باید بر اساس نمودارها، گرافها، داده‌ها یا توصیفات داخل دفترچه آزمون پاسخ داد. این ‌آزمون ۲۰ درصد از سوالاتش را به مکانیک کلاسیک اختصاص داده است. ۱۸ درصد دیگر هم مربوط مباحث الکترومغناطیس است. ۹ درصد بعدی به اپتیک و فیزیک امواج می‌پردازد. ۱۰ درصد آن هم ترمودینامیک و فیزیک اتمی را پوشش می‌دهد.

۱۲ درصد از سوالات هم درباره مکانیک کوانتومی است. ۶ درصد در مورد نسبیت خاص و ۹ درصد نهایی سوالات هم مرتبط با موضوعات خاصی مثل ماده چگال و واپاشی رادیواکتیو است. متقاضیانی که می‌خواهند در این آزمون موفق شوند، باید قادر باشند از مفاهیم پایه ریاضی در محاسباتی مثل جبر برداری، ماتریس و غیره استفاده کنند.

۶-روانشناسی

معمولا این آزمون موضوعی شامل ۲۰۵ سوال ۵ گزینه‌ای است. متقاضیان باید بر اساس آزمایشات یا نمودارها به سوال پاسخ دهند. این آزمون مجموعه‌‌‌ای است از دانش پایه دانشجویانی که رشته تحصیلی‌شان در مقطع کارشناسی روانشناسی بوده است. این سوالات معمولا به سه بخش تقسیم می‌شوند.

بخش اول روانشناسی تجربی است که ۴۰ درصد از سوالات را به خود اختصاص داده است و مباحثی مثل حافظه بلند مدت، روان فیزیک و ساختارهای حسی را مورد سوال قرار می‌دهد. بخش بعد با محوریت علوم اجتماعی ۴۳ درصد این آزمون را تشکیل می‌دهد که روانشناسی بالینی، آسیب‌شناسی روانی و شخصیت و سیر تکاملی در دوره‌های مختلف زندگی را در بر دارد. سوالات بخش آخر هم به روانشناسی عمومی، تاریخچه روانشناسی، اخلاق عملی و طرح و آنالیز تحقیقات روانشناسی می‌پردازد.

بسیار کاربردی برای GRE

رادتایم

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست