گرامر ایتالیایی

گرامر ايتاليايي: یادگیری نکات اصلی در 20 دقیقه!

گاما

براي يادگيري ایتالیایی، زمان زیادی را صرف آشنایی با قواعد دستور زبان ایتالیایی خواهید کرد. برای بسیاری از افراد، فکر یادگیری گرامر خوشایند نیست. اما یادگیری گرامر ایتالیایی کار سختی نيست. در واقع، با ابزار ها و معلمان مناسب، تلاش کمي نياز دارد و حتی سرگرم کننده نيز هست.

همه زبان ‌ها دستور زبان یا قواعدی دارند که به ما می‌گویند چگونه از عناصر (کلمات) جداگانه برای ساختن ساختار های طولانی ‌تری که معنا (جملات) را منتقل می ‌کنند، استفاده کنیم. یادگیری گرامر بخش ضروری یادگیری هر زبان جدیدي است و ایتالیایی نیز از این قاعده مستثنی نیست! خوشبختانه، وقتی شروع به یادگیری گرامر ایتالیایی کردید، متوجه خواهید شد که در نهایت آنقدر ها هم ترسناک نیست.

چقدر گرامر ایتالیایی دشوار است؟

آیا گرامر ایتالیایی آسان است؟

بسیاری از مردم یادگیری ایتالیایی را به زبان های دیگر ترجیح می دهند زیرا شنیده اند که گرامر ایتالیایی نسبتاً آسان است. درست است که قواعد دستور زبان ایتالیایی لزوماً سخت نیستند، اما برای تسلط بر آن ها صبر و تمرین لازم است، درست مانند هر مهارت جدید.

 


italian

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان ایتالیایی چرب زبان، ایتالیایی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان ایتالیایی مثل بلبل حرف بزن!


 

برخی از عناصر دستور زبان ایتالیایی برای زبان آموزان دشوار تر از سایرین شناخته شده اند – به ویژه آن عناصری که برای انگلیسی زبانان بومی نا آشناتر هستند، مانند صرف فعل های پیچیده. صرف فعل می تواند مفهوم پیچیده ای باشد که بسیاری از زبان آموزان ایتالیایی در تسلط بر آن مشکل دارند.

ممکن است با برخی از جنبه ‌های دستور زبان ایتالیایی مشکل داشته باشید. بسیاری از چیز هایی که به راحتی ياد خواهید گرفت به زبان یا زبان هایی که قبلا صحبت می کنید و شباهت آن ها به ایتالیایی بستگی دارد. فراموش نکنید که همه افراد به ‌طور متفاوتی یاد می ‌گیرند، بنابراین بخش ‌هایی از گرامر ایتالیایی که شما را به دردسر می ‌اندازد شايد برای شخص دیگری آسان باشد و بالعکس.

آیا گرامر ایتالیایی مشابه انگلیسی است؟

گرامر ایتالیایی از بسیاری جهات شبیه گرامر انگلیسی است که برقراری ارتباط بین دو زبان را نسبتاً آسان می کند. هر دو زبان ایتالیایی و انگلیسی دارای بخش ‌های یکسانی از گفتار هستند – مثلاً افعال، اسم ‌ها، ضمایر، صفت ‌ها، قید ها و حروف اضافه – این دو زبان اغلب به روش ‌های مشابهی با این بخش ‌های گفتار رفتار می‌ کنند.

اما راه های خاصی وجود دارد که قواعد دستور زبان ایتالیایی با زبان انگلیسی متفاوت است. شاید شنیده باشید که برخلاف انگلیسی، ایتالیایی یک زبان جنسیتی است، به این معنی که هر اسم – نه فقط هر فرد – دارای طبقه بندی جنسیتی است که در زبان نشان داده می شود. جنسیت در ایتالیایی بر صفت های ایتالیایی تأثیر می گذارد، که پایان آن ها را تغییر می دهند تا با جنسیت و تعداد اسم هایی که به آن ها ارجاع می دهند مطابقت داشته باشد.

۹ فیلم فوق‌العاده برای یادگیری موثرتر زبان ایتالیایی (مبتدی- متوسط)

همانطور که در بالا ذکر شد، افعال ایتالیایی برای استفاده صحیح کمی دستکاری بیشتر از افعال انگلیسی نیاز دارند. صرف فعل ایتالیایی، یا تغییر پایان افعال بر اساس قوانین و الگو های خاص، می تواند برای انگلیسی زبانان یک مفهوم بسيار نا آشنا باشد و آن را به نقطه تفاوت اصلی بین دو زبان تبدیل کند.

اگر همه این هايي كه گفتيم کمی گیج کننده به نظر می رسد، نگران نباشید! بخشی از بهتر شدن در زبان ایتالیایی، تمرین قواعد دستور زبان ایتالیایی است که ممکن است در ابتدا چندان منطقی نباشد. اما به زودی فقط با کمی تلاش از آن ها دست خواهید کشید.

مقدمه ای بر گرامر ایتالیایی: قوانین گرامر ایتالیایی چیست؟

همراه با واژگان ایتالیایی، باید گرامر ایتالیایی را بشناسید تا بتوانید از این زبان استفاده کنید. برای بیان ایده ها و تشکیل جملات به زبان ایتالیایی، باید قواعد دستور زبان ایتالیایی را بدانید و از آن ها پیروی کنید. با یادگیری همین موارد زیر 50 درصد راه یادگیری گرامر ایتالیایی را رفته اید!

ساختار جملات پایه ایتالیایی

بخش های اصلی جمله ایتالیایی فاعل، فعل و مفعول (ها) هستند. در بیشتر موارد، دستور زبان ایتالیایی از ترتیب کلمه فاعل-فعل-مفعول مانند انگلیسی پیروی می کند. به عنوان مثال، در جمله ای مانند Io voglio il cibo، ضمیر io (“من”) فاعل است، voglio (“خواستن”) فعل و il cibo (“غذا”) مفعول آن فعل است.

ترتیب کلمات دیگر در ایتالیایی به طور کلی مانند یک جمله انگلیسی است، با برخی استثناها. به عنوان مثال، در دستور زبان ایتالیایی، صفت ها معمولاً به جای اینکه قبل از اسم ها بیایند، به دنبال اسمي می آیند که آن را توصیف می کنند. و ضمایر مفعولی و انعکاسی مانند « him»، « herself» و « us» در بسیاری از موارد باید قبل از فعل بیایند.

اما ایتالیایی در ترتیب کلمات در جمله می تواند کمی انعطاف پذیرتر از انگلیسی باشد. در بسیاری از موارد حتی می ‌توانید فاعل را کنار بگذارید، اگر بافت و پایان فعل مشخص کند چه کسی این عمل را انجام می ‌دهد. ايجاد سوالات اغلب نیازی به جابجایی در کلمات و افزودن کلمات کمکی مانند “do” یا “does” مانند انگلیسی ندارد.

افعال ایتالیایی و زمان فعل ایتالیایی

شاید یکی از مهم‌ ترین بخش ‌های دستور زبان ایتالیایی، دانستن نحوه استفاده از افعال ایتالیایی باشد – يعني چگونه با صرف فعل ایتالیایی برخورد کنید. در حالی که صرف فعل از نظر فنی در زبان انگلیسی نیز وجود دارد، پس تقریباً تعداد آن ها زیاد نیست، بنابراین یادگیری آن ها (و نحوه و زمان استفاده از آن ها) به زمان و نظم در ایتالیایی نیاز دارد.

ابتدا با یک مصدر شروع می کنیم. افعال ایتالیایی به شکل مصدر شناخته می شوند، چیزی که انگلیسی زبانان آن را به عنوان فعل در فرم “to (فعل)” در نظر می گیرند – برای مثال ” to do” ،” “to eat یا ” to sleep”. تمام مصدر های ایتالیایی به یکی از اين سه پایان ختم می‌شوند: are- (مانند فعل cantare، “آواز خواندن”)، ere- (مانند vedere، “دیدن”) یا ir- (مانند dormire، “خوابیدن”).

۳۰ اصطلاح رایج ایتالیایی که شما را مثل بومی ها نشان می دهد

صرف یک فعل در ایتالیایی به معنای تغییر پایان فعل برای مطابقت با فاعل (چه کسی یا چه چیزی عمل فعل را انجام می دهد) و زمان (زمانی که عمل انجام می شود) است. تنها در زمان حال 6 پایان مختلف براي فعل وجود دارد!

در اینجا یک مثال برای یک فعل در زمان حال آورده شده است: یک فعل منظم که به are- ختم می شود، مانند mangiare (“خوردن”) در نظر بگیرید. اگر ضمیر io (“من”) فاعل است یا کسی که صحبت می کند، انتهای are- را از فعل حذف می کنید و پایان o- را اضافه می کنید، به io mangio به معني “I eat”. برای ضمیر tu (شما)، mangiare تبدیل به tu mangi یا می‌شود.

هر فاعل بالقوه صرف یا پایان فعل خاص خود را دارد که با آن مرتبط است، و این برای همه افعال خواه به are، ere یا ire ختم می‌شوند صدق می‌کند – اگر چه صرف ‌ها برای هر پایان کمی متفاوت است.

 

یادگیری افعال ایتالیایی مستلزم تمرین صرف فعل برای هر ترکیب ممکن از فاعل – از جمله فاعل هايي که قبلا ذکر شد – و زمان فعل است، که به زمانی که عمل فعل انجام می ‌شود، مانند گذشته، حال یا آینده نیاز دارد. (اگر چه چند زمان بیشتر از این سه زمان براي فعل ايتاليايي وجود دارد). افعال همچنین می ‌توانند حالت‌ های مختلفی داشته باشند که بین افکار فاعلي، حقایق مفعولي و دستورات متمایز می ‌شود پس ده ‌ها پایان فعل بالقوه برای یک فعل ایتالیایی دارید، همه این ها بستگی به نحوه استفاده شما از آن در جمله دارد.

یادگیری زبان ایتالیایی چقدر طول می‌کشد؟ سخت است؟ چطور شروع کنم؟

همچنین با افعال «modal» خاصی آشنا خواهید شد که یک فعل پایه را به یک عبارت فعلي پیچیده ‌تر تبدیل می‌ کنند که ضرورت یا امکان را بیان می ‌کند، برای مثال – افعالی مانند «should» و «can». آن ها صرف هستند و قبل از فرم مصدر یک فعل دیگر می آیند. بنابراین، اگر جمله Noi possiamo cantare “ما می توانیم آواز بخوانیم” را در نظر بگيريم، می بینیم که فعل potere (“قادر بودن” یا “توانستن”) صرف (possiamo، برای فاعل noi) اما فعل اصلی cantare به صورت مصدر باقی می ماند.

افعال ایتالیایی در ابتدا سخت به نظر می رسند، اما الگو های حاکم بر آن ها منظمند و به مرور زمان از آن ها استفاده خواهید کرد. البته، افعال بی قاعده هم وجود دارد، اما یادگیری آن ها تنها بخشی از فرآیند است.

اسامی ایتالیایی و حرف تعريف هاي ایتالیایی (و جنسیت ایتالیایی)

درست مانند زبان انگلیسی، یکی از عناصر کلیدی گرامر ایتالیایی اسم است که یک چیز، شخص، مکان، ایده، کیفیت یا عمل را توصیف می کند. اسم‌ های ایتالیایی مهم هستند زیرا در بسیاری از موارد نشان می ‌دهند که چه کسی یا چه چیزی عمل فعل (فاعل) را انجام می ‌دهد – یا چه کسی یا چه چیزی آن عمل را با آن انجام می ‌دهد (مفعول). آن ها بخش های اساسی یک جمله ایتالیایی هستند!

طبق دستور زبان ایتالیایی، همه اسم های ایتالیایی دارای یک عدد (مفرد یا جمع، مفهومی که در انگلیسی نیز وجود دارد) و یک جنسیت (مذکر یا مؤنث) دارند.

۹۴ عبارت فوق العاده کاربردی زبان ایتالیایی (ویژه توریست ها)

صحبت در مورد تعداد و جنسیت اسامی ایتالیایی چندان پیچیده نیست. برای شروع، این واقعیت که اسم ها در دستور زبان ایتالیایی می توانند مفرد یا جمع باشند، برای انگلیسی زبانان ایده ای آشنا است. در بسیاری از موارد، برای تشکیل یک اسم جمع، پایان یک اسم مفرد را از o به i یا از a به e تغییر می ‌دهند. شبیه به اینکه انگلیسی ‌زبان ‌ها با افزودن s به پایان اسم آن را تبديل به اسم جمع مي كنند. بنابراین کلمه libro (کتاب) به libri و کلمه casa (خانه) به case تبدیل می شود. البته تعداد زیادی اسم ایتالیایی وجود دارند که به o یا a ختم نمی ‌شوند كه قوانین جمع کردن آن ها را نیز باید یاد گرفت!

وقتی می گوییم اسامی ایتالیایی جنسیت دارند، به این معنا نیست که هر شخص، مکان، شی یا ایده ذاتاً مذکر یا مؤنث است. این فقط یک سیستم طبقه بندی است که در دستور زبان ایتالیایی (و در بسیاری از زبان های دیگر جهان) وجود دارد. می توانید جنسیت را به عنوان یک “نوع” یا حتی “ژانر” براي اسم در نظر بگیرید. اغلب، جنسیت ایتالیایی به روش هایی که با جنسیت بیولوژیکی همخوانی دارد، به کلمات نگاشت می شود. la donna (“زن”) یک اسم مونث است، در حالی که l’uomo (“مرد”) یک اسم مذکر است. اما گاهی اوقات این تخصیص های جنسیتی می تواند دلبخواه باشد. چرا il vestito (“لباس”) مذكر است در حالی که la mascolinità (“مردانگی”) مونث است؟ چرا la sedia (“صندلی”) مونث است در حالی که il divano (“مبل”) مذكر است؟ بخش عمده ای از یادگیری اسامی ایتالیایی شامل به خاطر سپردن طبقه بندی های جنسیتی آن هاست، بنابراین تمرین این مفهوم مهم است.

آموزش رنگ ها به زبان ایتالیایی +تلفظ و معنی

الگو های پایاني خاصي وجود دارد که مشخص مي كند کدام جنسیت به كلمه اختصاص داده شود. به عنوان مثال، اسم هایی که به o ختم می شوند اغلب مذکر هستند (مانند il tavolo یا “میز”)، در حالی که اسم هایی که به a ختم می شوند اغلب مؤنث هستند (مانند la scuola یا “مدرسه”). اما مراقب کلماتی باشید که این الگو را به چالش می کشند، مانند کلمه مذکر il programma (برنامه) یا کلمه مونث la mano (دست). به همین دلیل جنسیت ایتالیایی مفهوم دشواري برای يادگيري است!

طبقه ‌بندی جنسیت و اعداد یک اسم کمک می ‌کند بفهمیم کدام حرف تعريف های ایتالیایی – مانند the، a، an و some که در انگلیسی استفاده مي كنيم – قبل از آن اسم استفاده کنیم. حروف تعريف ایتالیایی (به معنی “the”) عبارتند از:

 • il (مفرد، مذکر)
 • la (مفرد، مؤنث)
 • lo (مفرد، برای اسم هاي مذکر که با z، y، x، ps، pn، gn یا s + صامت شروع می شوند)
 • l’ (مفرد، برای اسم هاي هر دو جنس که با صدای مصوت شروع می شوند)
 • i (جمع، مذکر)
 • le (جمع، مؤنث)
 • gli (جمع، برای اسم هاي مذکر که با مصوت شروع می شوند یا با z، y، x، ps، pn، gn یا s + صامت شروع می شوند)

يعني اگر ما در مورد اسم مونث مانند ragazza (“دختر”) یا idea (“ایده”) صحبت می کنیم، و می خواهیم یک دختر خاص یا یک ایده خاص را توصیف کنیم، می گوییم la ragazza (“دختر”) یا l’idea (“ایده”). اگر در مورد بیش از یک دختر یا ایده خاص صحبت کنیم، le ragazze (“دختران”) و le idee (“ایده ها”) را استفاده می کنیم. در مورد اسم مذکر هم همینطور. il ragazzo (“پسر”) و l’albero (“درخت”) در جمع به i ragazzi (“پسران”) و gli alberi (“درختان”) تبدیل می شوند.

براي اشاره به یک اسم نا مشخص از یک حرف تعريف نامعین استفاده کنید. حروف تعريف نامعین ایتالیایی (به معنای “a” یا “an”) هستند.

 • un (مفرد، مذکر)
 • uno (مفرد، برای اسم هاي مذکر که با z، y، x، ps، pn، gn یا s + صامت شروع می شوند)
 • una (مفرد، برای اسم هاي مونث که با حرف صامت شروع می شوند)
 • un’ (جمع، برای اسم‌ های مؤنث که با مصوت شروع می ‌شوند)

بنابراین برای اسم ‌های مؤنث می‌ گوییم una donna برای صحبت در مورد «یک زن» (نه یک زن خاص) و un’arancia برای «پرتقال». و به طور مشابه برای اسامی مذکر، un libro به معنای “یک کتاب” است، در حالی که un’albero به “یک درخت” و uno zio به “یک عمو” اشاره دارد.

فهمیدن نحوه استفاده از اسامی ایتالیایی برای یادگیری قواعد گرامر آن حیاتی است، بنابراین به آن پایبند باشید. این مفهوم نیاز به کمی تمرين و عادت دارد.

راهنمای کامل تقویت لهجه ایتالیایی برای اینکه مثل یک بومی باشید

ضمایر ایتالیایی

درست مانند زبان انگلیسی، ضمایر ایتالیایی به معنای اسامی ایتالیایی هستند. وقتی در مورد خودتان صحبت می کنید (“من خوشحالم!”) یا در مورد کسی که با او صحبت می کنید (“تو کی هستی؟”) به کار می آیند.

ضماير به ویژه زمانی مفید هستند که یک گوینده نمی خواهد یک اسم را بارها و بارها تکرار کند. به عنوان مثال، فرض کنید جمله ای مانند La donna è mia amica “زن، دوست من است” را می گویید. اگر می خواهید در مورد همان زن صحبت کنید، بدون استفاده مجدد از اسم la donna، می توانید از یک ضمیر ایتالیایی استفاده کنید (در این مورد، lei یا “او”). بنابراین می توانید چیزی شبیه به La donna è mia amica. Lei ha due sorelle بگویید. (“زن، دوست من است. او دو خواهر دارد.”)

ضمایر در زبان ایتالیایی بسیار رایجند، درست مانند انگلیسی. آن ها اغلب فاعل جملات هستند – مانند جمله Lei ha due sorelle. ضمایر فاعل در ایتالیایی عبارتند از:

 • io (“من”)
 • tu (“شما”) (مفرد، غیر رسمی)
 • lui (“او = he”)
 • lei (“او = she”)
 • Lei (“شما”) (مفرد، رسمی)
 • noi (“ما”)
 • voi (“شما همه”) (جمع، غیر رسمی)
 • loro (“آن ها”) (غیررسمی)
 • Loro (“شما همه”) (جمع، رسمی)

همانطور که در بالا ذکر شد، هر ضمیر ایتالیایی یا گروهی از ضمایر، صرف فعل مربوط به خود را برای هر فعل دارد، بنابراین یادگیری همه آن ها واجب است.

شاید متوجه شده باشید که راه های مختلفی برای گفتن «شما» وجود دارد. قواعد دستور زبان ایتالیایی از شما می خواهد که بسته به اینکه با چه کسی و با چند نفر صحبت می کنید، بین نسخه های غیررسمی و رسمی و مفرد و جمع ضمیر «شما» تمایز قائل شوید. tu غیررسمی برای افراد مجردی که با آن ها رابطه ای نزديك و شخصی دارید، مانند یک دوست، یک خواهر یا برادر یا فردی کوچکتر از شما، در نظر گرفته شده است. برای مثال، زمانی که با یک رئیس، یک بزرگتر یا شخصی که در مقامی قرار دارد صحبت می کنید، Lei رسمی تر مناسب است. فرم voi برای اشاره به گروهی از افراد به طور غیر رسمی و Loro برای خطاب به گروهی از افراد به طور رسمی استفاده می شود.

متن (تکست) زیبای ایتالیایی برای کسی که عاشقش هستید!

هنگامی که ضمایر ایتالیایی به عنوان مفعول جمله عمل می کنند، شکل های مختلفی به خود می گیرند و در بیشتر موارد قبل از فعل قرار می گیرند. در جمله ای مانند Il ragazzo mi vede، یا «پسر مرا می بیند»، ضمیر مفعول مستقیم mi (من) قبل از فعل vede (می بیند) قرار می گیرد.

ضمایر ایتالیایی در این موقعیت پیش فعل گاهی حتی به فاعل باز می گردند و ضمایر بازتابی نامیده می شوند. در جمله Lui si chiama Luigi یا «او خود را لوئیجی می ‌خواند»، ضمیر بازتابی si به همان شخص با فاعل lui اشاره می‌ کند و قبل از فعل chiama «صدا می‌زند» قرار مي گيرد.

ضمایر حتی می توانند ملکی باشند و می گویند که صاحب یک اسم خاص کیست. به جای گفتن il libro di noi (به معنای واقعی کلمه، کتاب ما)، می‌توانید بگویید il nostro libro (کتاب ما). اگر در مورد l’idea de Giovanni (ایده جیووانی) صحبت می کنید، می توانید la sua idea (ایده او) را انتخاب کنید، تا زمانی که محتوا مشخص کند در مورد چه کسی صحبت می کنید.

صفت های ایتالیایی

اگرچه افعال ایتالیایی و اسم ها و ضمایر ایتالیایی شاید مهم ترین بخش قواعد دستور زبان ایتالیایی برای شناختن باشند، اما نمی توانید صفت ها را فراموش کنید! این ها کلماتی هستند که خصوصیات و ویژگی ‌های اسم ‌ها را توصیف می‌ کنند – ویژگی‌ هایی مانند رنگ (giallo، یا زرد)، اندازه (piccolo، یا کوچک)، شکل (lungo، یا بلند) یا شخصیت یک نفر (onesto، یا صادق).

صفت ها در ایتالیایی باید با اسم هایی که توصيف می كنند “موافق” باشند. يعني پایان های صفت ایتالیایی باید جنسیت (مذکر یا مؤنث) و تعداد (مفرد یا جمع) اسمی را که به آن ارجاع می دهند منعکس کند. برخلاف انگلیسی، در همه موارد به جز چند مورد، یک صفت ایتالیایی بعد از اسمی که توصیف می‌ کند می ‌آید.

به عنوان مثال، صفتی مانند rosso (قرمز) می تواند یک اسم مفرد و مذکر مانند il libro (کتاب) را توصیف کند. il libro rosso (کتاب قرمز). اما اگر اسم مونث باشد، مانند la mela (سیب)، عبارت la mela rossa (سیب قرمز) را استفاده می کنیم. اگر اسم‌ ها جمع باشند، پایان صفت تغییر می ‌کند تا آن را منعکس کند. عباراتی مانند i libri rossi (کتاب‌های قرمز) و le mele rosse (سیب‌های قرمز).

قید ایتالیایی

قید ها در ایتالیایی صفت ها، افعال یا سایر قید ها را تغییر می دهند. آن ها معمولاً به ما می گویند که چگونه، به چه طریق یا با چه وسیله ای یک عمل کامل می شود یا درجه شدت یک صفت را مشخص مي كنند. می توانید قید های ایتالیایی را تشخیص دهید زیرا اغلب به پسوند mente ختم می شوند، به نوعی مانند پایان انگلیسی “ly”. به عنوان مثال، صفت lento به معنای “آهسته” و lentamente به معنای “به آهستگي” است. به همین ترتیب، facile به معنای “آسان” و facilmente به معنای “به راحتی” است.

برخی دیگر از قید ها و عبارات قیدي رایج ایتالیایی عبارتند از:

 • adesso (اکنون)
 • più tardi (بعدا)
 • mai (هرگز)
 • sempre (همیشه)
 • bene (خوب)
 • male (بد، ضعیف)
 • molto (بسیار)
 • anche (همچنین)
 • qui (اینجا)
 • là (آنجا)

البته قید های ایتالیایی بسیار بیشتر از اینهان.

مکالمه ایتالیایی رو یاد بگیر: 100 درس رایگان مکالمات روزمره ایتالیایی

حروف اضافه ایتالیایی

حروف اضافه کلماتی هستند که روابط زمانی و مکانی بین دو یا چند ایده، شخص یا چیز (اسم) را توصیف می کنند. هنگامی که قواعد دستور زبان ایتالیایی را درک می کنید، یادگیری حروف اضافه ایتالیایی بسیار مهم است. خوشبختانه، آن ها جنسیت یا تعداد ندارند، بنابراین نیازی به یادگیری اشکال مختلف ندارید!

چندین حرف اضافه رایج ایتالیایی در زير آورده شده است:

 • con (با)
 • senza (بدون)
 • di (از)
 • da (از)
 • *in” (در)
 • a (به یا در)
 • su (بر)
 • secondo (طبق)
 • per (برای، از طریق)
 • tra/fra (بین، میان)
 • supra (بالا، در بالای)
 • sotto (زیر، زیر)

وقتی صحبت از حروف اضافه ایتالیایی به میان می آید، تا جایی که ممکن است بیشتر یاد بگیرید تا در گسترش مهارت ها و قابلیت های زبانی به شما کمک کنند. معانی آن ها می تواند کمی با ترجمه های گفته شده متفاوت باشد، بنابراین مهم است که از آن ها در زمینه های مناسب استفاده کنید.

جمع بندی و درک ساختار جمله در زبان ایتالیایی

ساختار جمله در زبان ایتالیایی شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با ساختار جمله در زبان‌های دیگر دارد. در زیر به مهم ترین ویژگی‌های ساختار جمله در زبان ایتالیایی اشاره می‌کنم:

 1. ترتیب کلمات:
  • در جملات ایتالیایی، ترتیب کلمات معمولاً به صورت زیر است: فاعل، فعل، مفعول. به عنوان مثال: “Io mangio la mela” به معنای “من سیب می‌خورم”.
 2. معرفی فعل:
  • فعل در ایتالیایی معمولاً بعد از فاعل و قبل از مفعول آمده و معمولاً به شکل اصلی خود حفظ می‌شود. برای مثال: “Marco mangia la pizza” به معنای “مارکو پیتزا می‌خورد”.
 3. استفاده از ضمایر:
  • ضمایر موصولی (pronome personale) معمولاً حذف می‌شوند زیرا فاعل و مفعول از طریق فعل معلوم هستند. مثلاً، به جای گفتن “Io mangio la mela” می‌توانیم بگوییم “Mangio la mela”.
 4. تغییرات فعل بر اساس زمان و شخص:
  • فعل‌ها در ایتالیایی بر اساس زمان و شخص تغییر می‌کنند. برای هر فعل، شکل‌های مختلفی برای زمان‌های مختلف و شخص‌های مختلف وجود دارد.
 5. استفاده از حروف اضافه:
  • در ایتالیایی، حروف اضافه برای نشان دادن ارتباط بین کلمات در جمله استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، “in”, “su”, “con” و “per” که به ترتیب به معنای “در”, “روی”, “با” و “برای” هستند.
 6. ساختار جملات پرسشی:
  • در جملات پرسشی، معمولاً فعل به ابتدای جمله منتقل می‌شود. به عنوان مثال: “?Parli italiano” به معنای “آیا ایتالیایی صحبت می‌کنید؟”
 7. استفاده از علائم نگارشی:
  • همانند زبان‌های دیگر، در ایتالیایی نیز از علائم نگارشی مانند نقطه، ویرگول و علامت سوال برای جدا کردن و تفکیک جملات استفاده می‌شود.

درک ساختار جمله در زبان ایتالیایی مهم است تا بتوانید به درستی بخوانید، بنویسید و صحبت کنید. بهتر است با توجه به قواعد گرامری و تمرین مداوم، مهارت‌های زبانی خود را بهبود بخشید.

زبانمهر

حتما بخوانید!

7 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • عالیست بهره بردم. سوالی که دارم اینکه من فقط الفبای ایتالیایی از سایت شما یاد گرفتم. برای ادامه تحصیل نیاز به یادگیری این زبان دارم برای مبتدی مثل من چه منبعی پیشنهاد میشه چطور شروع کنم

  پاسخ
 • مطلب چیدمان خوبی داشت برای من که هیچ نمیدونستم

  پاسخ
 • سلام استاد محترم بنده یکی از شاگرد های شما هستم اگر امکانش هست فعل ها یا صیفت هار به ایتالیایی بی نوسی خوب میشه تشکر 💚🙏🏿

  پاسخ
 • با سپاس فراوان از نشر علم‌تان

  پاسخ
 • توقع داشتم در اپلیکیشن تون هم ساختار جمله رو‌به شکل مثلاً
  فاعل + فعل+ صفت یا قید مکان + مفعول + حرف اضافه+ اسم+ قید زمان
  و محل درست قرار گرفتنشونو در جمله میگفتید تا کامل کامل می شد.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست