حروف صدادار

آموزش حروف صدادار فرانسوی و همه نکات کاربردی

A،E ، I،O ،U وY شش حرف کوچک و در عین حال کابوسی برای یک زبان ‌آموز فرانسوی هستند زیرا گاهی اوقات بی‌ صدا و گاهی با 4 تلفظ مختلف شنیده می شوند . . . حروف صدا دار فرانسوی می ‌توانند پیچیده باشند، اما اگر می ‌خواهید به زبان فرانسوی مسلط باشید، دانستن نحوه تلفظ آن ها بسیار مهم است. در پست امروز، به نکات کاربردی در مورد این حروف صدا دار فرانسوی اشاره خواهیم کرد که به شما در تسلط بر آن ها کمک خواهد کرد:

  • چه طور حروف صدا دار فرانسوی را یاد بگیریم؟
  • چه زمانی مصوت ها تلفظ نمی شود
  • نحوه تسلط بر صدا های تو دماغی
  • ربط دادن صدا های فرانسوی به صدا های انگلیسی
  • چند مثال و تمرین

بدون مقدمه، می رویم سراغ اصل مطلب!

چه طور حروف صدا دار فرانسوی را به درستی یاد بگیریم؟

اگر تسلط بر حروف صدا دار فرانسوی برای انگلیسی زبانان بسیار دشوار است، علت آن اینست که برخی از این صداها در انگلیسی وجود ندارند. بنابراین، مطمئنا تلفظ چیزی که قبلا هرگز نشنیده اید یا تلفظ نکرده اید، همیشه دشوار خواهد بود! همان طور که اگر در انگلیسی چیزی را غلط تلفظ کنیم، برداشت کاملا متفاوتی از آن می شود، در فرانسوی هم مصداقش وجود دارد. همچنین، بدون دانستن تلفظ حروف صدا دار و به طور کلی حروف الفبا، هرگز نمی توانید به درستی به زبان فرانسوی صحبت کنید و یا بخوانید. بنابراین یادگیری تلفظ واکه یا همان مصوت بسیار مهم است . در زبان فرانسه حدود 13 تا 15 مصوت وجود دارد (البته منظور فرانسوی استاندارد است زیرا گویش ‌های متفاوتی مثل کبکی ، مصوت بیشتری دارند.)

 


french

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان فرانسه چرب زبان، زبان فرانسه رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان فرانسه رو مثل بلبل حرف بزن!


 

اهمیت الفبای آوانگار بین المللی یا IPA

اگر می خواهید حروف صدا دار یا به طور کلی تلفظ الفبا و کلمات فرانسوی را یاد بگیرید، اولین کاری که باید انجام دهید یادگیری IPA است. این زبان الفبای بین المللی به شما کمک می کند تا صدا ها و کلماتی که می بینید را بفهمید و مطمئن شوید که آن ها را به درستی تلفظ می کنید، حتی اگر قبلا هم آن ها را نشنیده باشید. IPA به شما کمک می کند تا صدا ها را با صدا های زبان مادری تان مقایسه کنید و بفهمید که هر کلمه ای را چطور تلفظ کنید. این الفبای بین المللی تقریبا برای هر زبانی کارایی دارد و معتبر است، بنابراین اگر بخواهید زبان دیگری را هم یاد بگیرید به کارتان خواهد آمد.

اهمیت مصوت های بی صدا

مهم است بدانید که برخی مصوت ها می توانند بسته به کلمات و این که با چه تمام می شوند، تبدیل به صامت شوند. برخی از مصوت ها تلفظ نمی شوند، پس باید قواعدی را یاد بگیرید تا بفهمید این مصوت ها چه زمانی تلفظ و چه زمانی تلفظ نمی شوند. فراموش نکنید که لهجه اصیل فرانسوی را یاد بگیرید و نه گویش‌ های منطقه‌ ای متفاوت مثل کبکی یا مواردی که در جزایر فرانسه صحبت می شوند.

شما باید نماد های کوچکی که گاهی اوقات ممکن است در رابطه با مصوت ها با آن ها رو به رو شوید را یاد بگیرید زیرا این نماد ها بسیار مهم هستند و اغلب صدای مصوت را تغییر می دهند. هر وقت یک مصوت را یاد می گیرید، مجموعه لهجه های مربوط به آن را هم یاد بگیرید. در این صورت تسلط بر آن ها برای شما آسان و سریع تر خواهد بود.

در ادامه به چند نکته برای این که بهتر آن ها را یاد بگیرید، اشاره می کنیم.

1-چه طور بفهمیم چه زمانی حروف صدا دار فرانسوی را تلفظ نکنیم

قاعده ساده ای دارد و آن اینست که فقط یادتان باشد تمام حروف صدا دار نهایی همیشه در زبان فرانسوی تلفظ می شوند به جز یکی که مصوت E است.

تنها زمانی که E تلفظ می شود؛ موقعی است که در انتهای یک کلمه تک هجا (یک هجا)، بعد از یک حرف صامت آمده باشد، مثل LE/ ME/ TE و . . .

همین!

2- یادگیری صدا های تو دماغی را فراموش نکنید

حروف صدا دار و صدا های تو دماغی در زبان فرانسه زیاد هستند. اما شما آن ها را در زبان انگلیسی هم تولید می کنید، بنابراین نباید تلفظ آن برای تان خیلی سخت باشد. صدای تو دماغی زمانی تولید می شود که هوا از بینی و دهان عبور می کند (اما صدای حرف مصوت ، هوا فقط از دهان عبور می کند). شما به راحتی می توانید آن ها را تشخیص دهید؛ زیرا مصوت هایی هستند که بعد از آن ها یک M یا N قرار می گیرد و هیچ مصوت دیگری بعد از این دو حرف نیست (سعی کنید حرف (mmmm) M یا (nnnnn) N را زمزمه کنید، خواهید دید که در مورد کدام صدا صحبت می کنیم ). به طور مثالUn تودماغی و Une آوایی تلفظ می شود. نمادهای IPA برای صدا های صدا دار تو دماغی عبارتند از ɑ̃ (تو دماغی A)، ɛ̃ (تو دماغی I)،ɔ̃  (تو دماغی O)، œ̃ (تو دماغی U).

3- صدا های فرانسوی را با صدا هایی که از قبل می شناسید، مرتبط کنید

برای کمک به درک و دانستن نحوه تولید صدا ها، سعی کنید هر صدایی که یاد می‌گیرید را به صدایی که از قبل می ‌شناسید، ربط دهید. به طور مثال صدای تولید شده توسط “a” در کلمه ” dad” مثل مصوت فرانسوی “a” است، حرف “i” در فرانسه مثل همان مصوت در ” Sleep” انگلیسی است.

4- ابتدا حروف صدا دار و سپس دیفتونگ را یاد بگیرید

یادگیری حروف صدا دار برای شما آسان تر خواهد بود. همان طور که قبلا گفتیم، هر یک از مصوت ها را یکی پس از دیگری یاد بگیرید، سعی کنید آن ها را به ترتیب یاد بگیرید: A، E، I، O، Uیا U ، O، I، E، A. اگر نمودار های واجی (یعنی جایی که وقتی مصوت ها تلفظ می شوند، صدا ها در دهان نگه داشته می شوند) را مشاهده کنید خواهید دید که مصوت “A” در دور ترین فاصله در دهان قرار می گیرد (در پشت دهان و نزدیک گلو)، بعد مصوتE سپس Iو O و در نهایت U.

یادگیری آن ها به ترتیب به شما کمک می کند تا بفهمید در کجای دهان شما قرار می گیرند. این کار درک تلفظ آن ها و تولید صدا های مناسب را برای شما آسان تر می کند. فراموش نکنید که همه ویژگی لهجه ها را در کنار یک مصوت یاد بگیرید. سپس، وقتی بر حروف صدا دار و تغییرات آن ها (لهجه ها) تسلط پیدا کردید، وقت آن رسیده است که دیفتونگ های فرانسوی را یاد بگیرید. دیفتونگ ها در زبان انگلیسی بسیار رایج هستند و زبان فرانسه هم چندتایی دارد. آن ها مثل یک صدای دوگانه هستند یعنی دو مصوت که یک صدا را تولید می کنند. “a”در کلمه make دیفتونگ /ei/ را می سازد.

حتما بخوانید: افعال در زبان فرانسه و روش ساخت زمانهای مختلف

در این جا نموداری از دیفتونگ های فرانسوی به همراه چند مثال آورده شده است :

مصوت

تک دیفتونگ /j/

تک دیفتونگ /ɥ/

تک دیفتونگ /w/

مثال

/a/

/ja/ /ɥa/ /wa/ paillasse, Éluard, poire
/ɑ/ /jɑ/ /ɥɑ/ /wɑ/

acariâtre, tua, jouas

/ɑ̃/

/jɑ̃/ /ɥɑ̃/ /wɑ̃/ vaillant, exténuant, Assouan
/e/ /je/ /ɥe/ /we/

janvier, muer, jouer

/ɛ/

/jɛ/ /ɥɛ/ /wɛ/ lierre, duel, mouette
/ɛ̃/ /jɛ̃/ /ɥɛ̃/ /wɛ̃/

bien, juin, soin

/i/

/ji/ /ɥi/ /wi/ yin, huile, ouïr
/o/ /jo/ /ɥo/ /wo/

Millau, duo, status quo

/ɔ/

/jɔ/ /ɥɔ/ /wɔ/ Niort, quatuor, wok
/ɔ̃/ /jɔ̃/ /ɥɔ̃/ /wɔ̃/

lion, tuons, jouons

/ø/

/jø/ /ɥø/ /wø/ mieux, fructueux, boueux
/œ/ /jœ/ /ɥœ/ /wœ/

antérieur, sueur, loueur

/œ̃/

/u/ /ju/ /wu/

caillou, Wuhan

/y/

/jy/

feuillu

بخوانید: پادکست آموزش زبان فرانسه (بهترین ها بصورت سطح بندی شده)

 

چند مثال در مورد مصوت های فرانسوی و تلفظ آن ها

حالا که کمی بهتر حروف صدا دار فرانسوی را می شناسید، یک نمودار هست که به شما کمک می ‌کند تا صدا های مصوت و صدای مصوت های تودماغی را یاد بگیرید.

مصوت های دهانی

مصوت

IPA

مثال

ترجمه

i

/i/ si اگر
e /e/ fée

پری

/ɛ/

fait می کند

/ɛː/

fête مهمانی
/ə/ ce

این/ آن

eu /œ/ soeur

خواهر

/ø/

ceux

آنها

u

/y/ معروف/ شناخته شده
ou /u/ sous

زیر

o

/o/ sot احمق
/ɔ/ sort

تقدیر

a

/a/ sa به او (مذکر/ مونث)
/ɑ/ pâte

خمیر

حروف صدا دار تو دماغی

مصوت IPA

مثال IPA

مثال

ترجمه

/ɑ̃/

/sɑ̃/ sans بدون
/ɔ̃/ /sɔ̃/ son

به او

/œ̃/

/bʁœ̃/ brun قهوه ای
/ɛ̃/ /bʁɛ̃/ Brin

شاخه کوچک

حتما دانلود کنید: فیلم، کارتون، داستان کوتاه و آهنگ برای تقویت زبان فرانسه

چند تمرین که به شما کمک می کند تا حروف صدا دار فرانسوی را یاد بگیرید

حالا با توجه به آن چه تاکنون آموخته اید، زمان آن رسیده است که وارد عمل شوید ! بهترین تمرینی که شما می توانید در مورد تلفظ انجام بدهید؛ این است که با نمونه های صوتی شروع کنید. این کار تضمین می کند که از ابتدا تلفظ صحیح را یاد بگیرید.

یوتیوب پر از ویدیو هایی در مورد یادگیری تلفظ فرانسوی، حروف صدا دار و صدا های تودماغی فرانسوی است. یکی را انتخاب و استفاده کنید. همچنین وب سایت های خوب زیادی وجود دارند که برخی از این تمرین ها را به صورت رایگان در اختیارتان قرار می دهند ، به طور مثال ielanguages.com. این تمرینات باعث می شود تا شما یک صدا را بشنوید و بین چند گزینه یکی را انتخاب کنید . این تمرین برای تربیت گوش تان عالی است.

زبان پیچان یک روش خنده دار برای تمرین است

پس از این که به درک خوبی از حروف صدا دار فرانسوی رسیدید ، می توانید زبان پیچاندن را امتحان کنید. در مورد هر صدای زبان فرانسوی، یک زبان پیچان یا جمله ای که بیشتر واج هایش شبیه هم است و تلفظ سختی دارد، هست. این شیوه جالب به شما کمک می کند تا در مورد مصوت ها حسابی تمرین کنید. به طور مثال برای مصوت تودماغی “on” می توانید این جمله دشوار را تمرین کنید: Si mon tonton tond ton tonton, ton tonton sera tondu. و جمله زبان پیچان دیگری برای تمرین صدای مصوت “u?”، As-tu vu le tutu de tulle de Lili d’Honolulu است.

دانلود کنید: دانلود ۷ اپلیکیشن برتر آموزش زبان فرانسه

ضبط صدا بهترین راه برای تقویت لهجه

شما می ‌توانید هنگام تلفظ یک کلمه یا حرف صدای تان را ضبط کنید تا بهتر متوجه درست یا غلط بودن کارتان شوید. ضبط کردن صدا شاید برای تان خوشایند نباشد، اما به ما اعتماد کنید. این یکی از بهترین راه ها برای تقویت تلفظ شما است . فایل‌ های صوتی را به زبان فرانسوی انتخاب و سعی کنید در حین ضبط، محتویات شان را با صدای بلند تکرار کنید. سپس به چیزی که ضبط شده گوش دهید و سعی کنید جای های که فرانسوی به نظر نمی رسند یا دور از تلفظ واقعی اند را شناسایی کنید. اگر شما این تمرین را به طور منظم انجام دهید ، به مرور زمان کلمات را مثل یک فرانسوی بومی تلفظ خواهید کرد .

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست