یادگیری زبان چینی

8 بهترین اپلیکیشن های زبان چینی+ دانلود رایگان

گاما

بیش از یک میلیارد نفر در سراسر دنیا به زبان چینی صحبت می کنند و همین مساله باعث شده تا چینی به یکی از پر کاربردترین زبانهای دنیا تبدیل شود. علاوه بر این، چینی یکی از قدیمی ترین زبانهای جهان هم هست و قدمت آن به 1200 سال قبل از میلاد مسیح می رسد!

البته وقتی می گوییم چینی، منظور ما زبان ماندارین (Mandarin) است. چون همانطور که می دانید چینی در واقع یک ملیت و ماندارین یک زبان است. با توجه به اینکه این زبان در سراسر جهان گویشوران زیادی دارد، اصلا جای تعجب ندارد که خیلی ها آن را به عنوان زبان دومشان انتخاب کنند. اگر مبتدی هستید و می خواهید زبان چینی یا همان ماندارین یاد بگیرید بهترین کار این است که از اپلیکیشن های آموزش زبان چینی مخصوص گوشی استفاده کنید.

ترکیب چند اپلیکیشن آموزشی مختلف به شما کمک می کند تا خیلی راحتتر و سریعتر زبان چینی را یاد بگیرید. ما اینجا هستیم تا شما را با بهترین اپلیکیشن های آموزش زبان چینی آشنا کنید.

 


chinese1

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان چینی چرب زبان، چینی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان چینی رو مثل بلبل حرف بزن!


 

ترکیب چند اپلیکیشن برای یادگیری زبان چینی

استفاده از چند برنامه مختلف باعث تقویت مهارتهای شما می شود و به روند یادگیری زبان چینی شما سرعت می بخشد. اپلیکیشن هایی مثل چرب زبان Mondly و Skritter به شما خواندن و نوشتن به زبان چینی را یاد می دهند البته چرب زبان تاکید بیشتری بر مکالمه دارد و برنامه Memrise هم برای افزایش دایره لغات شما بسیار مناسب است. وقتی روی این مهارتها تسلط پیدا کردید می توانید با اپلیکیشن Pimsleur مهارت مکالمه خودتان را تقویت و سپس با برنامه های italki یا Lingbe صحبت کردن به زبان چینی را بیشتر تمرین کنید.

حتما در کنار این مطلب دانلود کنید: عبارات/ اصطلاحات رایج در زبان چینی (کاربردی ترین ها)

خب، حالا بیایید با هر کدام از این برنامه و قابلیتهای خوبشان بیشتر آشنا شویم.

بهترین اپلیکیشن های آموزش زبان چینی

اپلیکیشن های زیادی برای یادگیری زبان چینی وجود دارد، اما اینجا بهترین هایشان را به شما معرفی می کنیم. یکی از سخت ترین چالش های یادگیری زبان چینی یاد گرفتن کلمات و کاراکترهای جدید است. دلیلش هم این است که در واقع چیزی به اسم الفبای چینی وجود ندارد. زبان ماندارین به جای الفبا از مجموعه بلوکهایی ساخته شده که به آنها بوشو (bushou) یا رادیکال گفته می شود. این رادیکالها به زبان آموز کمک می کنند تا معنای کاراکتر یا کلمه را بفهمد.

بهترین راه یادگیری زبان چینی این است که تا جای ممکن خودتان را در معرض شنیدن و استفاده از این زبان قرار بدهید و زیاد تمرین کنید. برای شروع یادگیری هم می توانید از این اپلیکیشن ها استفاده کنید:

به این نکته دقت کنید که تفاوت اپلیکیشن های فارسی مثل چرب زبان با بقیه مثل ممرایز در این است که محیط اپلیکیشن های فارسی کاملا فارسی و جملات و کلمات ترجمه شده هستند اما خارجی ها خیر!

اپلیکیشن چرب زبان (بهترین)

اپلیکیشن چرب زبان

اپلیکیشن چرب زبان نتیجه 7 سال کار و تلاش گروه آموزشی چرب زبان و بهترین اپلیکیشن آموزش زبان چینی با محیط کاملا فارسی است. با بررسی کامل، دقیق و همه جانبه اکثر اپلیکیشن های معروف، عیب و ایرادات آنها را رفع کرده ایم و با بهترین متد آموزشی موجود که نه تنها زبان چینی را با کمک کاربردی ترین مکالمات و عبارات روزمره به شما یاد می دهد بلکه همزمان به تقویت حافظه شما نیز کمک می کند.

این اپلیکیشن نیاز به هیچ پیش نیازی ندارد و در حال حاضر به جز زبان چینی برای 10 زبان دیگر و همچنین زبان کودکان کاربرد دارد. نکته جالب توجه اینکه با دانلود و خرید یک اکانت برای خود، نه تنها همه مکالمات کاربردی را به صورت تصویری دریافت می کنید، بلکه همه سایت چرب زبان را نیز یکجا در جیب خود خواهید داشت و هر مطلب جدیدی که درج شود، برای شما نیز نمایش داده خواهد شد! با بازخوردها و نسخه های متعدد آزمایشی، همه ایرادات رفع شده اند و فکر نمی کنم اشکالی در این اپلیکیشن فارسی پیدا کنید.

حتما دانلود کنید: ۱۰۰ درس آموزش مکالمات روزمره زبان چینی‌

1- Mondly (اندروید و آی او اس)

Mondly

بهترین راه برای آموزش زبانهای کاراکتری مثل ماندارین، مشتاق و پیگیر نگه داشتن زبان آموز است. اپلیکیشن ماندلی با استفاده از هوش مصنوعی و برقراری تعامل عالی با شما به روشهای سرگرم کننده و جذاب کمک می کند تا روند یادگیری زبان چینی اصلا برایتان خسته کننده نباشد.

ویژگیهای مثبت:

 • ارائه روشها، آزمونها و تمرینهای سرگرم کننده و جالب برای آموزش و تمرین کلمات جدید
 • فاصله زمانی مناسب بین دروس جدید برای به حداکثر رساندن احتمال حفظ مطالب
 • دسته بندی دروس برای یادگیری آسانتر

2- Rocket Languages (اندروید و آی او اس)

Rocket Languages

یکی از دلایلی که باعث شده اپلیکیشن Rocket Languages به یکی از بهترین برنامه های یادگیری زبان چینی تبدیل شود گنجانده شدن جزئیات و نکات ظریف فرهنگ چینی در لابلای آموزشهاست. این کار نه تنها درسها را جالبتر می کند، بلکه به زبان آموز کمک می کند تا با نحوه شکل گیری کاراکترها و کلمات چینی هم آشنا شود.

این اپلیکیشن مفید درسها و دوره های مختلفی که شامل دروس صوتی و تصویری، تمرینهای نوشتاری و آموزش لغات ارائه می کند. بخش عمده ای از این دروس بر اساس مکالمات واقعی هستند. برای همین می توانید با مکالمه واقعی به زبان چینی آشنا شوید.

ویژگیهای مثبت:

 • آشنا کردن زبان آموز با فرهنگ چینی
 • فراهم کردن محیط یادگیری کل نگر
 • عادت دادن زبان آموز به گوش کردن و صحبت کردن به زبان ماندارین

حتما بخوانید: مردم چین : شناخت روحیات، فرهنگ و نکات مهم

3- MosaLingua (اندروید و آی او اس)

MosaLingua

اگر دنبال برنامه ای برای افزایش دایره لغات زبان چینی می گردید به هیچ وجه نباید از اپلیکیشن MosaLingua غافل شوید. هدف اصلی این برنامه کمک به زبان آموز برای گسترش دایره واژگان خودش در مدت زمان کوتاه است و برای این کار از فلش کارتهای استفاده می کند که کاربر را با کلمات و عبارات ضروری آشنا می کند. این کلمات و عبارات در آینده به شما کمک می کند بتوانید به زبان چینی حرف بزنید و ارتباط برقرار کنید.

هر درس این اپلیکیشن فقط 10 دقیقه از وقت شما را می گیرد و نکات شنیداری و تلفظ صحیح کلمات را به شما یاد می دهد.

ویژگیهای مثبت:

 • تمرکز کامل روی آموزش لغات و عبارات ضروری
 • ارائه درسهای صوتی برای آشنایی شما با تلفظ صحیح کلمات
 • درسهای مختصر و مفید که وقت زیادی از شما نمی گیرند.

4- Duolingo (اندروید و آی او اس)

Duolingo

بدون شک دولینگو یکی از بهترین برنامه های آموزش زبانهای مختلف است که می توانید از آن برای یادگیری زبان چینی هم استفاده کنید. دولینگو هم مثل اپلیکیشن MosaLingua از طریق فلش کارتهای آموزشی شما را با کلمات و عبارات جدید آشنا می کند.

موقع کار با این برنامه یک هدف گذاری روزانه در ذهن شما شکل می گیرد و همین باعث می شود یادگیری زبان را با انگیزه ادامه بدهید. شاید اینطور به نظر برسد که دولینگو شبیه یک بازی موبایل معمولی است، اما به هیچ وجه نباید آن را دست کم بگیرید! با این برنامه نه تنها کلمات جدید چینی را یاد می گیرید، بلکه تمرینات درک مطلب و تلفظ هم یادگیریتان را پربارتر می کنند.

ویژگیهای مثبت:

 • آموزش زبان به روشی سرگرم کننده و تعاملی
 • درسهای کوتاه با تمرکز روی آموزش لغات ضروری
 • تدریس در قالب بازیهای جذاب برای تسریع و سهولت در روند یادگیری

حتما بخوانید: بهترین روش یادگیری زبان چینی به صورت مؤثر

5- Memrise (اندروید و آی او اس)

Memrise

یکی دیگر از بهترین اپلیکیشن ها برای یادگیری زبان چینی برنامه Memrise است. این اپلیکیشن با ارائه درسهای سرگرم کننده و فلش کارتهای آموزشی جذاب باعث می شود تا شما آموخته های قبلی خودتان را تمرین و تکرار کنید. در واقع شما به جای اینکه مدام کلمات و لغات جدیدی یاد بگیرید تشویق می شوید که مرتب درسهای گذشته را مرور کنید.

به جز آموزش لغات و کلمات جدید، Memrise برای تقویت تلفظ شما آموزش صوتی هم ارائه می کند. از آنجایی که این کلیپ های صوتی لهجه بومی دارند، گوش شما با تلفظ صحیح و با کیفیت آشنا می شود.

علاوه بر این، Memrise یکی از بهترین اپلیکیشن هاییست که در سفر هم خیلی به کارتان می آید. چون با این برنامه می توانید دوربین گوشی را به یک مترجم زنده زبان چینی تبدیل کنید!

ویژگیهای مثبت:

 • تمرینات منظم برای ثبت کلمات جدید در حافظه بلند مدت
 • دروس صوتی برای آموزش تلفظ صحیح
 • قابلیت ترجمه فوری با استفاده از دوربین گوشی

6- Skritter (اندروید و آی او اس)

بهترین برنامه برای یادگیری نحوه نوشتن به زبان چینی اپلیکیشن Skritter است. این برنامه به شما کمک می کند تا با تکرارهای فاصله دار کلمات جدید را به طور کامل یاد بگیرید. یکی از ویژگیهای خاص اپلیکیشن Skritter این است که به شما امکان نوشتن روی صفحه را می دهد. به این ترتیب خیلی راحت می توانید یاد بگیرید که چطور کاراکترهای چینی را بنویسید.

ویژگیهای مثبت:

 • قابلیت منحصر به فرد نوشتن روی صفحه
 • اپلیکیشنی عالی برای یادگیری نحوه خواندن و نوشتن چینی ماندارین
 • آموزش لغات و واژگان جدید و ثبت آنها در حافظه بلند مدت

کاربردهای چینی را بلدید؟ یادگیری زبان چینی چه اهمیتی دارد؟ همه نکات

7- LingoDeer (اندروید و آی او اس)

LingoDeer

LingoDeer برای کسانی که به تنهایی بهتر می توانند زبان را یاد بگیرند برنامه بسیار مناسبی است. بر خلاف خیلی از برنامه ها که روند آموزش زبان را به تدریج و مرحله به مرحله پیش می برند، LingoDeer از همان اول کاربر را مجبور می کند تا به زبان چینی فکر کند و از این زبان برای فهمیدن موارد مختلف در برنامه استفاده کند.

این سیستم خاص همان چیزیست که اپلیکیشن LingoDeer را منحصر به فرد و خاص کرده است. در واقع این برنامه با هر برنامه آموزش زبانی که تا حالا دیده اید و به آن عادت کرده اید فرق می کند، چون طوری طراحی شده که خیلی زود شما را از هر زبان دیگری جدا و تمرکزتان را به طور کامل روی زبان چینی می گذارد.

LingoDeer دایره لغات شما را تقویت می کند و در عین حال نوشتن و مکالمه به زبان چینی را هم یاد می دهد. علاوه بر این، تمرینات موجود در هر درس و گزارش عملکرد پیشرفت هم از جمله قابلیتهای دیگر این اپلیکیشن هستند.

ویژگیهای مثبت:

 • اپلیکیشنی عالی برای یادگیری زبان چینی به روش خودآموز
 • درگیر کردن کامل زبان آموز در لغات، مکالمات و نوشتار زبان چینی
 • برخورداری از حالت مرور برای پیگیری روند پیشرفت

8- Anki (اندروید، آیفون، کامپیوتر)

Anki

آنکی یکی از بهترین اپلیکیشن های فلش کارت برای یادگیری زبان چینی است که نه تنها طیف وسیعی از آموزشهای لغات و واژگان جدید را ارائه می کند، بلکه امکان شخصی سازی لغات و اضافه کردن کلمات جدید خودتان به برنامه را هم به شما می دهد.

دروس این اپلیکیشن با تصاویر و راهنمای تلفظ همراهند تا شما کلمات را بهتر به خاطر بسپارید. از این گذشته Anki نسخه کامپیوتر هم دارد و به شما امکان همگام سازی گوشی و کامپیوتر را می دهد. به این ترتیب می توانید لغاتتان را همزمان روی دو دستگاه داشته باشید.

ویژگیهای مثبت:

 • همگام سازی بین پلتفرمی
 • امکان شخصی سازی کلمات
 • تصاویر واضح برای فهم بهتر معنای کلمات

در کنار این مطلب بخوانید: ۳ گام برای صحبت (مکالمه) به زبان چینی در ۱ ماه

نکات مهم درباره یادگیری آسان و سریع زبان چینی

از آنجایی که به خاطر اقتصاد پر رونق کشور چین هر روز به محبوبیت و رواج زبان چینی اضافه می شود، خیلیها در صدد پیدا کردن روشهایی برای یادگیری آسان و سریع این زبان هستند. فرقی نمی کند بخواهید زبان چینی را برای کسب و کارتان یاد بگیرید یا برای اهداف شخصی؛ در هر صورت ممکن است این مسیر برایتان سخت و چالش برانگیز باشد.

واقعیت این است که زبان چینی زبان راحتی برای یاد گرفتن نیست، اما خوشبختانه نکات مفید و موثری وجود دارد که به شما کمک می کنند این مسیر را راحتتر و سریعتر طی کنید.

1- قبل از شروع یادگیری تحقیق کنید

اول از همه باید مشخص کنید که کدام یک از زبانهای چینی را می خواهید یاد بگیرید؛ چینی ماندارین که همان چینی استاندارد است یا چینی کانتونی (Cantonese)؟

چینی ماندارین زبان رسمی کشور چین است و بیشتر در سرزمین اصلی چین به آن صحبت می شود. پس اگر قرار است برای تعطیلات به چین بروید یا با مردم این کشور ارتباط برقرار کنید باید چینی ماندارین یاد بگیرید. علاوه بر این، در معاملات تجاری با شرکتهای چینی هم از این زبان استفاده می شود. بنابراین اگر قصدتان داد و ستد و مبادلات تجاری با چینی ها است، چینی ماندارین گزینه مناسب شماست.

زبان کانتونی زبانیست که بیشتر در آمریکای شمالی به آن صحبت می شود، برای همین مناسب کسانیست که بخواهند با چینی های مقیم کانادا یا ایالات متحده ارتباط برقرار کنند. قبل از اینکه تصمیم بگیرید کدام زبان چینی را برای یادگیری انتخاب کنید بهتر است با یک کارشناس در این زمینه مشورت و اطلاعات بیشتری کسب کنید. البته این را هم باید بدانید که زبان چینی گویش های دیگری هم دارد اما ماندارین و کانتونی رایجترینشان هستند.

علاوه بر این، قبل از شروع یادگیری زبان چینی باید چند چیز را روشن کنید. به عنوان مثال می خواهید چینی ساده یاد بگیرید یا چینی سنتی؟ هدفتان از یادگیری زبان چینی چیست؟ یا می خواهید ظرف چه مدت این زبان را یاد بگیرید؟ پاسخ دادن به این سوالات به شما کمک می کند تا بهترین روش یادگیری زبان چینی را پیدا کنید.

2- تلفظ صحیح را یاد بگیرید

یادگیری نحوه صحیح تلفظ کلمات به تقویت مهارتهای گفتاری شما کمک زیادی می کند. اکثر افراد موقع یادگیری زبان چینی دلشان می خواهد اصول یادگیری را کنار بگذارند و یکراست سراغ بخشهای کاربردی و مهم بروند. اما با این کار شما تنها چند اصطلاحات اساسی را یاد می گیرید و فقط می توانید در چند مکالمه از آنها استفاده کنید. ولی اگر قصدتان این است که با افراد بومی چینی ارتباط زیادی داشته باشید باید روی تلفظ کلمات چینی مسلط شوید.

حالا این سوال پیش می آید که چطور باید تلفظ درست لغات چینی را یاد گرفت؟ اولین قدم این است که به جای کاراکترهای سخت زبان چینی، پین یین (Pinyin) را یاد بگیرید. پین یین در لغت به معنی “صدای هجی” و روش بازنویسی زبان چینی ماندارین به صورت لاتین است. در واقع پین یین نوعی سیستم الفبایی طراحی شده برای مردم چین و کسانی است که زبان چینی ماندارین را مطالعه می کنند. پین یین رایج ترین سیستم برای رونویسی یا نوشتن صداهای چینی است که در آن از حروف لاتین استفاده می شود.

یادگیری پین یین چند فایده برای شما دارد. اول اینکه از این طریق می توانید کلمات چینی را خیلی سریعتر و راحتتر یاد بگیرید و بعد هم اینکه به شما کمک می کند تلفظتان را تقویت کنید.

3- کاراکترهای چینی را یاد بگیرید

وقتی پین یین و آهنگ کلمات را یاد گرفتید و توانستید عبارات ساده را به زبان ماندارین تلفظ کنید نوبت یادگیری کاراکترهای زبان چینی می شود. شاید به نظرتان عجیب بیاید که چرا باید این کاراکترها را یاد بگیرید. با اینکه حتی اگر هیچ کدام از کاراکترهای چینی را بلد نباشید باز هم می توانید برخی جملات را یاد بگیرید؛ اما با یادگیری این کاراکترها توانایی درک و تشخیص کلمات هم آوا که تلفظ یکسان اما معنای متفاوتی دارند را پیدا می کنید. اگر کاراکترهای زبان چینی را بلد نباشید نمی توانید روی این زبان تسلط پیدا کنید.

کارتان را با یادگیری کاراکترهای ساده شروع کنید و مطمئن باشید خیلی زود می فهمید آنقدرها هم که فکر می کردید سخت نیستند؛ مخصوصا وقتی کاراکترهای اصلی را یاد گرفتید. کاراکترهای چینی به چهار دسته تقسیم می شوند و یادگیری کاراکترهای اصلی پایه محکمی برای یادگیری موارد آینده ایجاد می کند.

4- از زبان چینی استفاده کنید

اکثر زبان آموزان چینی از صحبت کردن واهمه دارند، چون می ترسند اشتباه کنند. برای همین نمی توانند این زبان را به خوبی یاد بگیرند. اگر می خواهید روی یک زبان جدید مسلط شوید باید به هر نحوی که شده از آن استفاده کنید. از اشتباه کردن نترسید و صحبت کنید.

علاوه بر صحبت کردن، نوشتن هم می تواند روند یادگیری شما را سریعتر کند. صحبت کردن و نوشتن به زبان چینی باعث تقویت درک زبانی شما و افزایش تسلط شما روی این زبان می شود. یکی از روشهای عالی برای یادگیری سریع زبان چینی گوش دادن به موسیقی و آهنگ های چینی است.

می توانید به شبکه های رادیویی چینی، پادکست ها و آهنگهای مختلف گوش بدهید و خودتان هم با صدای بلند با خواننده همراهی کنید. گوش دادن به این موارد باعث تقویت مهارت تلفظ شما می شود. پس اگر واقعا دلتان می خواهد زبان چینی را یاد بگیرید و رویش مسلط شوید باید آن را وارد زندگی روزمره خودتان کنید تا مهارت های گفتاری و نوشتاریتان تقویت شوند.

از دست ندهید: 5 بهترین آموزشگاه های زبان چینی در ایران

5- پارتنر زبان پیدا کنید

این هم یکی دیگر از روشهای عالی برای یادگیری بهتر زبان چینی است. می توانید با دوستان یا همکلاسیهایتان یادگیری این زبان را شروع کنید و به آن ادامه بدهید. وقتی یک پارتنر خوب پیدا کردید، با هم برنامه ریزی کنید که چند جلسه در هفته را به صحبت و مکالمه به زبان چینی اختصاص بدهید.

زبانمهر

حتما بخوانید!

3 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • علی محسنی
  دی 27, 1402 8:35 ب.ظ

  بسیار عالی و کامل. دولینگو زبان چینی ش به ماندلی نمیرسه تقریبا همه رو تست کردم. چرب زبان بر خلاف بقیه برنامه هایی که محیط و ترجمه فارسی دارن اشتباهات کمی داره و متدش کاملا موثر. اما در این لیست فقط چرب زبان ترجمه فارسی داره بقیه چینی به انگلیسی هستن و اگه طرف انگلیسی مسلط نباشه نمیتونه استفاده کنه

  پاسخ
 • خسته نباشید. تجربه چند ساله بنده در تدریس ثابت کرده کسانی که در کنار کتاب چینی در 30 روز، از برنامه دولینگو یا چرب زبان بهره بردن خیلی سریع نتیجه گرفتن اما متاسفانه گرامر و واژگان چینی اندکی دارند هر سه منبع و نیاز به کتاب دکتر ساعدی فر خواهید داشت برای سطوح بالاتر موید باشید.

  پاسخ
  • درود و خوشحالم که مفید بوده. بله اپلیکیشن رو سالها وقت گذاشتیم تا اموزش کامل و بینقص و موثر باشه. برای مکالمه معجزه میکنه اما گرامر داخلش بطور جداگانه کار نکردیم و فکر هم نمیکنم نیاز باشه برای یادگیری زبان چینی جداگانه گرامر کار کرد. همینکه مکالمه می کنید دارید از گرامر و ساختار جملات بهره میبرید دیگه

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست