بدون پول

کم هزینه ترین راههای مهاجرت به کانادا (2023)

گاما

برای مهاجرت به کانادا لازم نیست حتما ده ها یا صدها هزار دلار پول خرج کنید. ما در این مقاله به چهار روش اصلی برای مهاجرت به این کشور با حداقل پس انداز که برای پرداخت هزینه های اولیه مهاجرت و بلیط هواپیما کافی باشد را در اختیارتان می گذاریم.

قبل از هر چیز باید این موضوع را روشن کنیم که مهاجرت به کانادا بدون پرداخت هیچ هزینه ای غیر ممکن است. برای خرید بلیط هواپیما، اجاره خانه و پرداخت هزینه های دیگر قبل از شروع به کار در کانادا به پول کافی نیاز دارید. بنابراین توصیه می شود قبل از مهاجرت به کانادا حداقل پس انداز لازم برای این کار را داشته باشید.

یک خانواده دو نفره با یک فرزند باید حداقل 6500 دلار کانادا برای مراحل مهاجرت هزینه کنند. این مبلغ شامل موارد زیر می شود:

 • آزمون آیلتس (IELTS): 600 دلار
 • ارزیابی مدارک تحصیلی (ECA): 220 دلار
 • ترجمه مدارک: 200 تا 500 دلار
 • معاینه پزشکی: 600 دلار
 • ویزای مهاجرت: 2230 دلار
 • بلیط هواپیما: حدود 2600 دلار

علاوه بر این در اکثر برنامه های مهاجرت، متقاضی ملزم است ثابت کند که بودجه کافی برای تامین هزینه های زندگی خود و اعضای خانواده وابسته خودش در ماه های اول زندگی در کانادا را دارد. این مبلغ ممکن است از 10 هزار دلار کانادا برای هر نفر (به اضافه چند هزار دلار هزینه اضافی برای همسر و فرزندان) هم بیشتر شود.

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزشی چرب زبان، هرررر زبانی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان زبان مدنظرتو مثل بلبل حرف بزن!


 

اگر به جز هزینه های گفته شده، 10 تا 15 هزار دلار اضافه ندارید سراغ برنامه های مهاجرتی بروید که هیچ الزام خاصی ندارند یا حداقل الزامات را پیش روی شما می گذارند.

برنامه مهاجرتی آتلانتیک (Atlantic Immigration Pilot)

برنامه مهاجرتی آتلانتیک با همکاری 4 استان آتلانتیک کانادا یعنی نوا اسکوشیا (Nova Scotia)، نیوبرانزویک (New Brunswick)، نیوفاندلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador) و جزیره پرنس ادوارد Prince Edward Island) راه اندازی شده است.

این پروژه به ترتیب شامل سه برنامه است: برنامه فارغ التحصیلان بین المللی آتلانتیک (Atlantic International Graduate Program)، برنامه نیروی بسیار ماهر آتلانتیک (High-Skilled Program)، برنامه نیروی نیمه ماهر آتلانتیک (Atlantic Intermediate-Skilled Program) که به ترتیب برای فارغ التحصیلان بین المللی، نیروی کار با مهارت بسیار بالا و نیروی کار با مهارت متوسط تدارک دیده شده است.

بهترین شغل ها برای مهاجرت به کانادا (بعد از کرونا)

برنامه مهاجرتی آتلانتیک بسیار مشهور است چون برای صندوق های تسویه حساب الزامات کمی را تعیین می کند. هزینه مهاجرت به کانادا از طریق این طرح، بین 3167 تا 8381 دلار کانادا برای یک خانواده هفت نفره یا بیشتر خواهد بود و به تعداد اعضای خانواده بستگی دارد.

تعداد اعضای خانواده مبلغ (به دلار کانادا)
1 3167
2 3943
3 4847
4 5885
5 6675
6 7528
7 8381

علاوه بر این برنامه مهاجرتی آتلانتیک حداقل شرایط را برای متقاضیان در نظر می گیرد که شامل داشتن مدرک سطح 4 زبان کانادایی (CLB) است. این مدرک با نمرات آیلتس زیر مطابقت دارد:

 • Reading: 3.5
 • Writing: 4.0
 • Listening: 4.5
 • Speaking: 4.0

نکته دیگر این است که برای مهاجرت به کانادا از طریق این برنامه، نیازی نیست مثل برنامه های مهاجرتی فدرال (ederal immigration programs) در سیستم Express Entry ثبت نام و امتیاز کسب کنید؛ اما باید از یکی از کارفرمایان در یکی از استانهای آتلانتیک پیشنهاد کار داشته باشید.

۱۰ روش مهاجرت به کانادا و همه نکات مهم

برنامه مهاجرتی خوداشتغالی (Self-Employed Persons Program)

برنامه مهاجرتی خوداشتغالی به افرادی که در مشاغل خلاق کار می کنند (بازیگران، روزنامه نگاران، طراحان، موسیقیدانان، عکاسان، کارگردانان، رقصندگان) و همچنین ورزشکاران و مربیان حرفه ای اقامت دائم کانادا ارائه می کند.

مهمترین الزامات برای مهاجرت از این طریق، داشتن سابقه مشارکت در فعالیتهای فرهنگی یا ورزشی و آماده بودن و توانایی کمک به زندگی فرهنگی یا ورزشی کانادا است. هر کسی نمی تواند از این روش واجد شرایط مهاجرت به کانادا شود. به عنوان مثال، ورزشکارانی هستند که در مسابقات کلاس جهانی شرکت کرده باشند واجد شرایط محسوب می شوند.

مهاجرت به کانادا

متقاضیان بر اساس معیارهای انتخاب که شامل سابقه و تجربه کار، تحصیلات، سن، مهارت زبانی و میزان سازگاری هستند ارزیابی می شوند. فقط کافیست که از 100 امتیاز موجود 35 امتیاز کسب کنید.

حداکثر امتیازاتی که می توانید از هر معیار کسب کنید شامل موارد زیر هستند:

 • تحصیلات: 25
 • سابقه کار: 35
 • سن: 10 سال
 • مهارت انگلیسی یا فرانسوی: 24
 • سازگاری: 6

کسب حداقل امتیاز لازم کار سختی نیست. داشتن تحصیلات عالی لازم نیست. همین که تحصیلات دبیرستانی داشته باشید می توانید 5 امتیاز کسب کنید. حداقل سابقه کار 2 سال است و در این بخش هم 20 امتیاز دیگر می گیرید. اگر 21 تا 49 سال سن داشته باشید حداکثر امتیاز برای سن (10امتیاز) را هم از آن خود می کنید. به این ترتیب 35 امتیاز کسب کرده اید. اگر به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید، امتیاز بیشتری هم می گیرید. شرط زبانی برای این برنامه مهاجرتی، داشتن مدرک سطح 4 زبان کانادایی (CLB 4) است.

برنامه مهاجرتی مراقبتی (Caregivers Programs)

این برنامه برای پشتیبانی و مراقبت از کودکان، بیماران یا افراد دارای معلولیت در کانادا ایجاد شده است. اگر متقاضی در زمان درخواستش برای مهاجرت به عنوان پرستار مشغول کار است، لازم است که سابقه کار پرستاری در کانادا به مدت 2 سال یا کمتر را داشته باشد. اعضای خانواده متقاضی نیز می توانند مهاجرت کنند.

اگر متقاضی مهاجرت بخواهد برای خود و اعضای خانواده خود درخواست اقامت دائم و کار یا اجازه تحصیل کند، لازم است که در سطح CLB 5 به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند و تحصیلات عالیه داشته باشند (یا حداقل به مدت یک سال تحصیلات آکادمیک گذرانده باشد).

آشنایی با فرهنگ و رسومات مهم کانادایی ها

کارمندی که به عنوان مراقب و پرستار قصد کار در کانادا را دارد، مجوز کار مبتنی بر شغل آزاد دریافت می کند، بنابراین کارفرما مجبور نیست برای استخدام یک نیروی خارجی گزارش ارزیابی تاثیر بازار (Labour Market Impact Assessment) یا همان LMIA را دریافت کند. این مساله روند مهاجرت برای متقاضیان را ساده می کند.

برنامه های مهاجرتی استانی برای متقاضیان دارای پیشنهاد شغلی (Provincial Programs’ Streams for Applicants with job Offers)

اگر قبلا در کانادا کار کرده اید یا پیشنهاد شغلی دارید، ممکن است به اثبات دارا بودن بودجه مورد نظر برای اسکان در کانادا (settlement funds) نیازی نداشته باشید.

بسیاری از برنامه های مهاجرتی استانی کانادا (PNP) برای نیروی کار ماهری که از یک کارفرمای کانادایی پیشنهاد کار دارند، ارائه می شوند. این برنامه ها نشان می دهند که نیروی کار تقریباً بلافاصله پس از ورود به کانادا حقوق دریافت می کند و می تواند از پس هزینه زندگی خود و خانواده اش برآید؛ بنابراین به ارائه مدارک دیگر برای اثبات دارا بودن بودجه مورد نظر برای اسکان در کانادا (settlement funds) نیازی نیست.

در ادامه نمونه هایی از برنامه های مهاجرتی استانی برای متقاضیان دارای پیشنهاد شغلی آورده شده است:

 • آلبرتا (Alberta): برنامه فرصت آلبرتا (Alberta Opportunity Stream)
 • بریتیش کلمبیا (British Columbia): برنامه استانی بریتیش کلمبیا در حوزه تکنولوژی (BC PNP Tech Pilot)
 • نیوبرانزویک (New Brunswick): برنامه متقاضیان کار با پشتیبانی کارفرما (Skilled Worker Applicants With Employer Support)
 • سرزمین های شمال غربی (Northwest Territories): برنامه نیروی کار ماهر (SkilledWorkers)
 • نوا اسکوشیا (Nova Scotia): برنامه مهاجرتی پزشکان نوا اسکوشیا (Nova Scotia Physician)
 • ساسکاچوان(Saskatchewan): برنامه مهاجرت نیروی کار بین المللی با پیشنهاد کار در ساسکاچوان، گروه تجربه ساسکاچوان (International Skilled Workers with an Employment Offer, Saskatchewan Experience)
 • یوکان (Yukon): برنامه نیروی کار ماهر دارای تاثیر حیاتی (Skilled Worker, Critical Impact Worker)

مشکلات زندگی در کانادا (از زبان یک کانادایی)

جمع بندی

کم هزینه ترین راه برای مهاجرت به کانادا داشتن پیشنهاد کار از سمت کارفرمایان این کشور است. به این ترتیب بازرسان مهاجرت متقاعد می شوند که شما در حین کار کردن قادر به تامین هزینه های زندگی خود خواهید بود و درخواست مزایای دولتی نخواهید کرد.

منبع

زبانمهر

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست