هندوستان 5

مردم هند: آشنایی با فرهنگ، دین، زبان و همه موارد ضروری

گاما

در این مطلب هر چیزی که درباره مردم هند از فرهنگ و حقایق جالب، غذاها، زبان، مذهب و … باید بدانید را گلچین کرده ایم.

حقایقی درباره هند

 • نام رسمی: جمهوری هند ، بهارات
 • نوع دولت: جمهوری فدرال
 • پایتخت: دهلی نو
 • جمعیت: ۱،۲۳۶،۳۴۴،۶۳۱
 • زبان های رسمی: هندی ، انگلیسی و ۲۱ زبان دیگر
 • واحد پول: روپیه
 • منطقه: ۳،۲۸۷،۵۹۰ کیلومتر مربع
 • رشته کوه اصلی: هیمالیا
 • رودخانه های اصلی: گنگ ، یامونا ، ایندوس ، براهماپوترا
 • پرچم:

India-facts

موقعیت جغرافیایی هند

هند بخشی از قاره آسیا است که بخش گسترده ای از شبه قاره هند را شامل می شود و تا داخل اقیانوس پیش می رود . جنوب شرقی آن با خلیج بنگال هم مرز و جنوب غربی با مرز عربی دریای عرب هم مرز است. هیمالیا – مرتفع ترین رشته کوه جهان – در شمال این کشور امتداد می یابد.

word image 26

زمین های هند دارای تنوع زیادی است. هند دارای خاک حاصلخیز است که حاصل خیزترین منطقه دشت گنگ بخش اعظمی از شمال هند را در بر می گیرد. این ترکیب از خاک، از رود های جاری هیمالیا نشات گرفته است.

مردم و فرهنگ هند

کاست، که در جامعه و کشور هند نوعی سلسله مراتب اجتماعی است. این نوع نظام هندوستان را به هزاران طبقه تقسیم کرده است. کاست با تولد مشخص می شود و تقریبا هیچ راهی برای تغییر آن وجود ندارد. کاست های بالا رتبه شامل کاهنان، صاحبان زمین و سربازان است. افراد به اصطلاح دالیت یا لمس ناپذیر هیچ طبقه ی اجتماعی ندارند و سخت ترین و یدی ترین شغل ها را دارند. هند کشوری بسیار معنوی است . آیین رسمی ندارد ، اما بیش از ۸۰ درصد هندی ها هندو هستند. حدود ۱۳ درصد مسلمان هستند. مذاهب دیگر شامل بودیسم، سیکیسم و جینیسم است که مبدا پیدایش آن ها از هندوستان بوده است.

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزشی چرب زبان، هرررر زبانی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان زبان مدنظرتو مثل بلبل حرف بزن!


 

word image 27

طبیعت هند

پس از گذشت هزاران سال از زمان تکامل دین هندو، احترام به زندگی حیوانات همچنان بخش مهمی از اعتقادات هندی ها است. بخصوص گاوها که مقدس هستند و به آن ها آسیب نمی رسانند. گاو ها حتی اجازه دارند در خیابان های شهر پرسه بزنند که این امر اغلب باعث ایجاد ترافیک می شود.

word image 28

مناطق اقلیمی متنوع هند حدود ۶۵۰۰۰ گونه جانوری از جمله فیل، مار افعی، دلفین های رودخانه ای و کرگدن و ۱۲۰۰۰ نوع گیاهان گلدار را در خود جای می دهد. هند تنها کشور جهان است که هم شیر دارد و هم ببر و همچنین بهشتی برای پرندگان است. در ساحل خلیج بنگال Sundarbans بزرگ ترین جنگل مانگرو (حرا) در جهان وجود دارد. در این جا ببرها در رودخانه های درست مشابه دلفین ها، لاک پشت های دریایی، کوسه ها و تمساح های نمکی شنا می کنند. این چشم انداز بی نظیر با افزایش سطح آب دریا، شکار غیر قانونی انسان ها، و قطع درختان به منظور درست کردن هیزم دائما در خطر یا تهدید می باشد. هیمالیا سکونتگاهی برای برخی از نادرترین حیوانات و گیاهان هند فراهم کرده است. زیرک ترین حیوان پلنگ برفی می باشد. خرس و گوزن سیاه در پست ترین نقطه زندگی می کنند، و در شمال شرقی می توان ببر و کرگدن تک شاخ پیدا کرد.

دولت و اقتصاد هند

دولت پارلمان هند پس از انگلیس به قدرت رسید. پس از به استقلال رسیدن در سال ۱۹۷۴، یک حزب ، حزب کنگره به رهبری خانواده ی نهرو در طول یه دوره ی ده ساله حاکمیت هند را به دست گرفتند. اکنون بسیاری از احزاب برای مناصب مختلف با هم به رقابت می پردازند.. اقتصاد هند انقدر سریع رو به رشد یا در حال پیشرفت است که کارشناسان پیش بینی می کنند به زودی به یکی از بازار های پرنفوذ پیشرو در جهان تبدیل می شود.

تاریخ هند

اولین تمدن شناخته شده هند حدود ۵۰۰۰ سال پیش در رودخانه ایندوس که در حال حاضر متعلق به پاکستان است، پدید آمد. باستان شناسان از بقایای دو شهر بزرگ با خانه های آجری، لوله کشی آب و سیستم فاضلاب پرده برداشتند. هیچ کس نمی داند که چرا و چگونه، اما این شهرها به نام های هاراپا و مونژجو دارو در سال ۱۷۰۰ قبل از میلاد مسیح, متروکه شده بودند.

word image 29

قوم آریایی، کشاورزانی از آسیای میانه بودند که در حدود ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد به هند رسیدند. آن ها به زبان سانسکریت، یکی از قدیمی ترین زبان های شناخته شده جهان صحبت می کرده اند . کتاب های آسمانی ودیک، نوشته‌ هایی که اساس دین هندو را تشکیل داده، در زمان سلطنت آریایی نوشته شده است. در سلطنت ۲۰۰ ساله امپراتوری گوپتا، با شروع آن از قرن چهارم پس از میلاد، هنر صنایع دستی و علوم شکوفا شد. در این مدت ، ستاره شناس هندی Aryabhatta نظریه ای داد مبنی بر این که زمین در اطراف خورشید می چرخد . این مدت ها پیش از آن بود که جهان غرب این تئوری را بپذیرد. با شروع قرن شانزدهم میلادی، به دنبال یک سری تهاجم توسط نیروهای مسلمان، یک رهبر مغول به نام بابور امپراتوری مغول را تأسیس کرد. مغولان بین سال های ۱۵۲۷ تا ۱۷۰۷ بر دوران طلایی هنر، ادبیات و معماری در هند نظارت داشتند. آن ها راه ها، مساجد، باغ ها و مقبره های عظیم از جمله تاج محل بزرگ را ساختند.

در اواخر دهه ۱۴۰۰، اروپایی ها وارد هند شدند و شروع به راه اندازی شرکت های بازرگانی کردند. در سال ۱۷۵۷ ، انگلیس بیشتر جاهای کشور را تحت کنترل و حکومت خود درآورد. قیام علیه حکومت انگلیس در سال ۱۸۵۶ آغاز شد . در سال ۱۹۲۰ ، مهاتما گاندی مشهور، اعتراضات خشونت آمیز را برای بیرون راندن انگلیسی ها آغاز کرد و در سال ۱۹۴۷ ، هند به استقلال رسید.

۱۶ فرهنگ منحصر به فرد هند: آداب و رسوم و سنت های هندی

۱- سلام کردن- The Namaste

word image 34

Namaste یکی از محبوب ترین آداب و رسوم هند است و فقط به خاک هند محدود نمی شود . باراک اوباما به مناسبت های مختلف این کار را انجام داده است، یا بان کی مونینگ – دبیر کل سازمان ملل متحد – در اولین روز جهانی یوگا، در میدان تایمز در نیویورک به همه با روش ناماسته سلام داد. اما معنی آن چیست ؟ Namaste ، یا Namaskar ، یا “Namaskar” یکی از پنج شکل سلام کردن سنتی است که در کتب باستانی هندو ذکر شده است. ترجمه این جمله “من به شما تعظیم می کنم” است و خوش آمد گویی به یکدیگر با آن راهی برای گفتن این جمله است که ” انشالله با هم به توافق برسیم” که با کف دست های تا شده روبروی قفسه سینه نشان داده می شود. کلمه ی Namaha را می توان به عنوان “مال من نیست” ترجمه کرد که اشاره به کاهش حضور خودخواهی در مقابل یکدیگر است.

۲- جشنواره ها و آئین ها – فصل جشن همیشگی

word image 35

همچنین هند تعداد زیادی جشنواره دارد که عمدتا به دلیل نفوذ مذاهب و گروه های متنوع می باشد. مسلمانان عید را جشن می گیرند، مسیحیان کریسمس و جمعه خوب دارند، سیک ها، بایساکی (برداشت محصول) را جشن می گیرند و بودایی ها نیز روز تولد بودا را در روز پورنیما جشن می گیرند و در کل تعداد این جشن ها بی پایان است.

۳- ساختار خانواده – خانواده های مشترک

word image 36

همچنین در هند مفهوم خانواده مشترک وجود دارد که در آن کل خانواده ( والدین، همسر، فرزندان و در برخی موارد، اقوام) همگی در کنار هم زندگی می کنند. این اتفاق بیشتر به دلیل ماهیت منسجم جامعه هند است و همچنین بنا بر گزارش ها، به مقابله با فشار و استرس زندگی نیز کمک می کند.

۴- نمادها – روزه داری

روزه بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ هندو می باشد. روزه یا Vrats یا Upvas راهی برای نشان دادن اخلاص و عزم و اراده یا بیان کردن سپاسگزاری نسبت به خدایان و الهه ها می باشند. مردم در سرتاسر کشوردر مناسبت های مختلف مذهبی روزه می گیرند. همچنین برخی افراد روزهای مختلف هفته را به نیت یک خدای خاص یا الهه مرتبط با آن روز خاص، روزه می گیرند. عموم مردم بر این باور هستند که با این کار، بدن خود را از یک ضرورت اساسی محروم می کنید و بنابراین، خود را مجازات می کنید تا گناهانی که تا روز روزه مرتکب شده اید را پاک کنید. قوانین و مقررات روزه مطابق با مناسبت خاص است.

۵- آئین مذهبی – گاو مقدس

word image 37
گاو در فرهنگ هند، یک حیوان مقدس محسوب می شود. او به عنوان یک چهره مادر پرستش می شود و تصویری از نعمت های مادر زمین است. لرد کریشنا که با چوپانی گاو ها بزرگ شده, اغلب با نی نوازی در میان گله ی گاو ها نمایش اجرا می کند و دختران شیر فروش با آهنگ آن می رقصند. جالب است که ، لرد کریشنا با نام “گوویندا” یا “گوپالا” نیز شناخته می شود که به “دوست و محافظ گاو” ترجمه می شود. از این رو گاوها در فرهنگ و آیین هند متبرک هستند. حتی وسیله نقلیه قابل اعتماد لرد شیوا نندی یا همان گاو مقدس می باشد. بنابراین ، تغذیه گاو یا کمک به پناهگاه های گاو از اهمیت مذهبی بی نظیری برای هندی ها برخوردار است. کتاب مقدس ودیک در آیات مختلف بر لزوم محافظت و مراقبت از گاوها تأکید کرده است. گاوها منبع زندگی بخش شیر هستند. حتی مدفوع گاو منبع ضروری و با صرفه اقتصادی برای سوخت به ویژه در مناطق روستایی هند است. . کشتن گاو یا مصرف گوشت گاو یک گناه محسوب می شود. از این رو ، چندین ایالت در هند قانون ذبح گاو را ممنوع اعلام کرده اند. با این وجود گاو مادر، به عنوان دیگر خدایان پرستش نمی شود.

۶- معماری – علوم پشت معابد

word image 38

بیشتر معابد در امتداد خطوط موج مغناطیسی زمین واقع شده اند که به رساندن حداکثری انرژی مثبت موجود کمک می کند. صفحه مسی (به نام های گارباغریا یا مالهشتان) که در زیر بت اصلی دفن شده است، این انرژی را به محیط اطراف خود جذب و طنین انداز می کن. رفتن به معبد غالباً به داشتن ذهن مثبت و به دست آوردن انرژی های مثبت کمک می کند که به نوبه خود منجر به عملکرد سالم تر می شود.

۷- ازدواج – سیستم ازدواج سنتی

word image 39

سر منشا ازدواج های سنتی به اوایل دوران ودایی برمی گردد. برای خانواده های سلطنتی، مراسمی موسوم به “Swayambar” برای عروس ترتیب می دهند. کیس های مناسب ازدواج از سرتاسر پادشاهی دعوت می شوند تا برای داماد شدن با هم به رقابت بپردازند یا این که خود عروس همسر ایده آل اش را انتخاب می کند. حتی امروزه، مفهوم ازدواج سنتی همچنان مورد علاقه هندی ها باقی مانده و جزو جدایی ناپذیر از “سنت های هند” می باشد.

۸- نمادهای مذهبی

word image 40
سنت ها و کتب مقدس هندی شامل علائم و نمادهای مختلفی است که دارای معانی متعددی می باشند. به عنوان مثال، استفاده از Swastika ، در متون هندی، به آدولف هیتلر یا نازیسم اشاره ندارد بلکه نماد لرد گانشا، برطرف کننده ی موانع و مشکلات است. آها چهار ودا، چهار صور فلکی یا چهار هدف اصلی پیگیری انسان را نشان می دهند.

۹- سنت ها و آداب و رسوم- Atithi Devo Bhava

در هند، جمله “Atithi Devo Bhavah” نیز عضوی جدایی ناپذیر است. این بدان معنی است که “میهمان با خدا برابر است”. این یک آیه سانسکریت است که از کتب هندو برگرفته شده است، که بعداً جزئی از “قانون سلوک برای جامعه هندو” شد زیرا مهمان در فرهنگ هند همیشه از اهمیت فوق العاده ای برخوردار بوده است.

۱۰- لباس هندی – لباس بومی هندی

word image 41

زنان هندی اغلب با ساری های اسپرت دیده می شوند. ساری یک پارچه تک و یک سره است و نیازی به دوخت ندارد. درست کردن آن راحت و تن خور آن راحت است و همچنین به قوانین دینی نیز پایبند می باشد. در ابتدا به عنوان یک سنت هندو آغاز شد اما بعد از آن طبق مد روز در همه ادیان گسترش یافت. همین امر در مورد “Kurta-Pajama”که بسیار کاربردی تر است و پوشش رسمی “Sherwani” برای مردان هندی در همه ی ادیان ها است نیز صدق می کند.

۱۱- رقص های هندی

word image 42

هند سرزمین «اتحاد در تنوع» است و با رقص های ما هیچ تفاوتی ندارند. اشکال مختلف رقص (طبقه بندی شده به عنوان عامیانه یا کلاسیک) از نقاط مختلف کشور منشأ دارند و راهی برای نمایش فرهنگ خاصی هستند که از آن سرچشمه می گیرند. هشت رقص که به عنوان رقص های کلاسیک هند طبقه بندی می شوند و در متن سانسکریت هندو “Natyashashtra” یاد می شوند، (متن هنرهای نمایشی) عبارتند از:

 • بهارت ناتیام از تامیل نادو
 • کاتاکالی از کرلا
 • کاتاک از شمال ، غرب و هند مرکزی
 • موهینی یاتام از کرلا
 • کوچیپودی از آندرا پرادش
 • اودیسی از اودیسا
 • مانیپوری از مانیپور
 • ساتریا از آسام

تمام رقص های ذکر شده در بالا یک رقص کاملا درام است که در آن یک رقصنده یا مجری یک داستان کامل را از طریق حرکات موزون روایت می کند. چنین داستان هایی بیشتر مبتنی بر اساطیر هند است. رقص های کلاسیک در هند کاملاً طبقه بندی و طبق قوانین و دستورالعمل های مقرر در ناتیا شاسترا انجام می شود. درست مانند رقص های کلاسیک، رقص های عامیانه در هند نیز از مناطق مختلف این کشور سرچشمه می گیرند. این اجراها بیشتر مبتنی بر داستان هایی است که بصورت شفاهی از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند.

رقص های مردمی به طور عمده در مناطق روستایی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند به طوری که اجراها زندگی روزمره ساکنان روستایی را به تصویر می کشد. روند یک مسابقه مناسب، یک تلاش طولانی و خسته کننده است که با تطبیق برخی معیارها مانند فال، دین، کاست، قد و هیکل ورزشکاری، ظاهر بدنی و فرهنگ آغاز می شود. این اطمینان حاصل شده است که اکثر الزامات به این خاطر است که زوجین کاملا مناسب هم باشن ) nحتی اگر طبق سفارش و مشخصات معلوم باشند). بعد از آنکه همه ی گزینه ها در لیست تیک خوردند، بزرگان خانواده برای آشنایی بیشتر با هم ملاقات می کنند و پس از موفقیت در مذاکرات ، تدارکات برای عروسی به طور کامل انجام می شود.

۱۲- روش آشپزی – غذای هندی

word image 43

غذاهای هندی نه تنها بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ هند را تشکیل می دهند بلکه یکی از عوامل مهم محبوبیت هند در سراسر جهان هستند. اگرچه به اتفاق آرا، غذای هندی به دلیل استفاده گسترده از ادویه جات و گیاهان از شهرت قابل توجهی برخوردار است. درست مانند رقص ها، آداب و رسوم مذهبی، زبان و لباس، غذاهای متنوعی نیز در سراسر کشور پیدا خواهید کرد. هر منطقه تقریبا به غذای منحصر به فرد و ترکیبات آن معروف است. با این وجود مواد غذایی ضروری در سراسر کشور اغلب برنج، گندم و بخود بنگال (چانا) می باشد. در حالی که غذاهای گیاهی بخشی جدایی ناپذیر از غذاهای گجراتی در جنوب هند و راجستان است، غذاهای غیر گیاهی بخش اصلی غذاهای مغولی، بنگالی، هند شمالی و پنجابی را تشکیل می دهند. همچنین جالب است بدانید که غذاهای خاص مانند غذاهای کشمیر نیز تحت تأثیر شیوه های آشپزی خارجی از آسیای میانه، ایران و افغانستان قرار گرفته است.

۱۳- کتب مقدس – حماسه ها

word image 44

ادبیات هند را می توان در حماسه های بزرگی که به شکل شعر، نمایش نامه، داستان و حتی راهنماهای خودیار نوشته شده اند، رویت کرد. مشهورترین حماسه های هندو رامایانا و ماهاباراتا هستند. ماهاباراتا اثر Ved Vyasa طولانی ترین شعری است که به زبان سانسکریت نوشته شده است. هر دو حماسه به منظور برجسته کردن ارزش های انسانی مانند ایثار، وفاداری، فداکاری و حقیقت نوشته شده است. نکته ی اخلاقی در هر دو داستان حاکی از پیروزی خیر بر شر است.

۱۴- هنرهای رزمی هندی

word image 45

هند خانه ی چند سبک منحصر به فرد از هنرهای رزمی می باشد که برخی از آن ها ریشه های باستانی دارند. در حالی که برخی از اشکال هنرهای رزمی نیاز به استفاده از سلاح دارند و بعضی دیگر خیر. سلاح سرد به طور عمده برای رزم استفاده می شود، برخی از هنرهای رزمی نیز برای بهبودی مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه این اشکال از هنرهای رزمی به عنوان تکنیک های دفاع از خود و حتی تناسب اندام پرطرفدار هستند.

۱۵- غذا خوردن با دست

word image 46

شاید برای بسیاری از افراد غذا خوردن با دست جلوه ی زیبایی نداشته باشد، اما مزایای بسیاری دارد. انگشتان گیرنده گرما هستند و از سوختن دهان به هنگام وارد شدن غذای داغ جلوگیری می کنند. این گونه میزان حرارت را قبل از خوردن غذا چک می کنند. به غیر از این، وقتی با دست غذا می خورید، آهسته تر خواهد بود که این به هضم غذا کمک می کند. به باور سنتی، برای غذا خوردن باید از دست راست استفاده شود و دست چپ کثیف تلقی می شود.

قبل از غذا باید دستان خود را با آب و صابون کاملاً بشویید. این عمل باعث می شود فرآیند غذا خوردن بسیار بهداشتی باشد. خوردن غذا با دست یک روش رایج و مرسوم در جنوب و شرق هند است، اما در شمال و غرب هند کمی نادر است. در شمال و غرب هند ، مردم برای برنج و خوردن غذا از قاشق استفاده می کنند اما برای تکه کردن نان از انگشتانشان استفاده می کنند.

۱۶- زبان ها

word image 47

هند از نظر اجتماعی ، فرهنگی و از نظر زبانی بسیار متنوع است. در این کشور به طور گسترده به زبان هندی و انگلیسی صحبت می شود. غیر از این ، ۲۲ زبان برنامه ریزی شده وجود دارد که توسط قانون اساسی هند شناخته شده اند. با این حال، هنوز بیش از ۴۰۰ زبان و لهجه در هندوستان شناخته نشده است. گویش ها حتی با چند کیلومتر سفر در کشور تغییر می کنند. با گذشت سال ها حدود ۱۹۰ زبان به این دلیل که تعداد کمی به آن سخن می گویند، در حال انقراض است. تعداد هزاران سنت و فرهنگ در هندوستان وجود دارد و تعداد معدودی از آن ها باعث می شود که افراد زیادی در خارج از کشور را کنجکاو کنند. اما اوج جامعه و فرهنگ هند همیشه به این صورت بوده است که باید با نظم، مودبانه، احترام به دیگران و پیشرفت در کنار هم انجام شود.

حتما بخوانید

زبانمهر

حتما بخوانید!

1 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست