ویزا برای ایرانیها

کدام کشورها برای ایرانیها ویزا نمی خواهند (آپدیت 2024)

گاما

براساس سایت معتبر passportindex در تاریخ ده ژانویه 2024 پاسپورت ایران رتبه 87 را بین دیگر پاسپورت های دنیا داشته که برطبق آن شهروندان ایرانی میتوانند به ۴۲ کشور دنیا بدون نیاز به داشتن ویزا و یا با ویزای فروشگاه، سفر کنند. در بین این۴۲ کشور تعدادی از آن ها معاف از ویزا، تعدادی ویزای الکترونیک و تعدادی ویزای فرودگاهی را در نظر گرفته اند. همچنین مدت زمان اقامت در برخی از این کشورها محدود و مشخص است. در ادامه به معرفی این ۴۲ کشور میپردازیم.

۱-معاف از ویزا

یکی از متداول ترین و پرتقاضا ترین انواع ویزا، ویزای توریستی است. بر طبق اصول این ویزا فرد مدت زمان محدود میتواند در این کشورها به گردش بپردازد و مجاز به کسب و کار و یا تحصیل در این کشورها نیست. گاهی به واسطه شرایط سیاسی و اقتصادی بین دو کشور و براساس یک تفاهم نامه شهروندان برای مسافرت نیاز به اخذ ویزا ندارند و مهر ورود و خروج در پاسپورت آن ها درج میشود. البته این معافیت از ویزا فقط در زمان محدود و مشخصی است و فرد بعد از آن زمان اجازه اقامت در آن کشور را ندارد.

لیست زیر کشورهای معاف از ویزا برای ایرانیان است و مدت زمان حضور در کشور نیز مشخص شده است.

نام کشور مدت زمان اقامت(برحسب روز)
ترکیه ۹۰
ارمنستان ۹۰
دومینیکا ۲۱
اکوادور ۹۰
گرجستان ۴۵
هائیتی ۹۰
مالزی ۱۴
ایالات فدرال میکرونزی ۳۰
نیکاراگوئه ۹۰
ونزوئلا ۱۵
زیمباوه ۹۰

۲-ویزای الکترونیک

برخی از کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان برای تسهیل در فرایند سفر به صورت آنلاین امکان دریافت ویزا را فراهم کرده اند ویزای الکترونیک (e-Visa) روشی جدید برای صدور ویزا است که هدف اصلی آن جلوگیری از اتلاف وقت، ازدحام متقاضیان در سفارتخانه‌ها و تسریع روند صدور ویزا راه‌اندازی شده است. در این روش، کلیه اطلاعات از طریق شماره گذرنامه دریافت شده و تمامی مراحل صدور ویزا به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود؛ همچنین، تا پیش از سفر هیچ‌گونه برچسب یا مهری در گذرنامه درج نمی‌شود.

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزشی چرب زبان، هرررر زبانی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان زبان مدنظرتو مثل بلبل حرف بزن!


 

نام کشور مدت زمان اقامت(برحسب روز)
آنتیگوآ و باربودا ۳۰
گابن
کنیا ۹۰
لسوتو
نیوزلند
قطر
سنت کیتس و نویس
سائوتومه و پرنسیپ
زامبیا
سریلانکا ۳۰

۳-ویزا فرودگاهی

ویزای فرودگاهی یا (visa on arrival) نوعی از ویزا برای ایرانیان است که نیاز به صرف وقت و نوبت سفارت و… ندارد و فقط در زمان ورود به کشور مقصد مبلغی پرداخت می‌شود (بعضی از کشورها نیاز به یک سری مدارک هم دارند) و برچسب ویزا در پاسپورت زده می‌شود. صدور ویزا در مرز ریجکتی ندارد و صدور آن صد در صد است و فقط به این معنی است که مسافران در مقابل پرداخت مبلغی در مرز یا فرودگاه کشور مقصد، ویزای خود را دریافت می‌کنند.

در مجموع می‌توان چنین عنوان کرد که ویزای فرودگاهی دشواری‌های دریافت سایر انواع ویزا را ندارد، ولی برخی کشورها مدارک خاصی را برای صدور ویزای فرودگاهی از مسافر درخواست می‌کنند. به همین دلیل، مسافران پیش از انجام سفر باید از مدارک لازم برای دریافت ویزا فرودگاهی کشور مقصد اطلاعات کافی را کسب کنند تا در فرودگاه مقصد با نقص مدارک روبه‌رو نشوند.

نام کشور مدت زمان اقامت(برحسب روز)
لبنان ۳۰ روزه قابل تمدید به دو ماه
سوریه ۹۰
تاجیکستان ۴۵ روزه فقط از طریق فرودگاه دوشنبه
تووالو ۳۰
اوگاندا مشروط به درخواست آنلاین
تانزانیا ۹۰
بولیوی ۳۰
تیمور شرقی ۳۰
توگو ۷
لائوس ۳۰
کامبوج ۳۰
ماداگاسکار ۹۰
کیپ ورد
گینه بیسائو ۹۰
مجمع‌الجزایر قمر
ساحل عاج
جیبوتی
مالدیو ۳۰
موریتانی
موزامبیک ۳۰
نپال ۹۰
پالائو ۳۰
ساموآ ۶۰
جمهوری آذربایجان ۳۰
سیشل ۹۰
عمان ۳۰
رواندا
ماکائو
سومالی
رادتایم

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست