مهندس صنایع در حال کار

مهندسی صنایع، مخفف، لیسانس و دانشجو و اصطلاحات ضروری

گاما

Industrial Engineering (تلفظ: اینداستریال اینجِنیِرینگ) به معنی مهندسی صنایع است (مهندس صنایع میشه Industrial Engineer) و رشته ای است برای استفاده از ماشین ‌آلات جهت ساخت محصولات و مطالعه در مورد طراحی و ساخت ماشین آلات و محصولات صنعتی است. (منبع)

مخفف مهندسی صنایع در زبان انگلیسی IE می باشد که حرف اول هر دو واژه می باشد. ضمنا دانشجوی مهندسی صنایع میشه Industrial engineering student (اگه بخواین در ادامه ش بگین توی کدوم دانشگاه، بعد از واژه Student حرف اضافه at رو میارین بعدم اسم دانشگاه یعنی مثلا در دانشگاه تهران میگین at university of Tehran). از این به بعد بجای مهندسی صنایع بصورت خلاصه از IE استفاده می کنیم.

لیسانس به انگلیسی میشه Bachelor (تلفظ بَچِلِر) پس لیسانس مهندسی صنایع میشه Bachelor of IE و فوق لیسانس میشه Master و فوق مهندسی صنایع میشه Master of IE.

حتما در کنار این مطلب یاد بگیرید: بهترین جملات انگلیسی برای شروع مکالمه

ضروری ترین اصطلاحات مهندسی صنایع در زبان انگلیسی

Actuator: محرک

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزشی چرب زبان، هرررر زبانی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان زبان مدنظرتو مثل بلبل حرف بزن!


 

دستگاهی که انرژی را به کاری مثل حرکت تبدیل خواهد کرد. به عنوان مثال، سیلندر پنوماتیک نوعی محرک است که از هوای فشرده برای فشار دادن، بلند کردن، کشیدن، چرخش یا باز کردن و بستن استفاده می ‌کند.

Additive Manufacturing: ساخت افزایشی

به عنوان چاپ سه ‌بعدی هم شاخته می ‌شود. این تکنیک شامل لایه ‌گذاری بر روی مواد یک میکرولایه در هر بار برای ایجاد یک محصول یا جزء سه‌بعدی به جای مهر زدن، پانچ کردن، ریخته ‌گری یا تزریق پلاستیک است. ساخت افزایشی امکان ایجاد طرح ‌های محصول که با سبک قدیمی تولید غیرممکن بود را فراهم می ‌کند.

AI (Artificial Intelligence): هوش مصنوعی

یک نرم‌افزار که طرز تفکر و تصمیم‌ گیری انسان را با استفاده از الگوریتم ‌های پیشرفته شبیه ‌سازی می ‌کند.

حتما در کنار این مطلب یاد بگیرید: چطور به استاد ایمیل انگلیسی بزنیم؟

Assembly: مونتاژ

گروهی از اجزاء که یک ماشین یا بخشی از آن را تشکیل می‌ دهند.

Backward Compatible: سازگار با نسخه قبلی

نرم ‌افزاری را توصیف می ‌کند که می ‌تواند اسناد ایجاد شده با نسخه‌ های قبلی آن نرم‌افزار را مشاهده و ویرایش کند.

مهندس صنایع

(BIM (Building Information Modeling: مدل‌ سازی اطلاعات ساختمان

فرایند طراحی سه بعدی که شامل ایجاد مدل‌ های مجازی از سازه‌ ها و فضاها برای پروژه‌ های معماری است.

BOM (Bill of Materials): فهرست قطعات تشکیل ‌دهنده یک محصول

سندی که تمام اجزا، قطعات و سایر متریال مورد نیاز برای ساخت کامل یک محصول را به صورت یک لیست ارائه می دهد.

CAD Model (Computer-aided Design Model): مدل کد (مدل طراحی به کمک کامپیوتر)

ماشینی مجازی که یک مهندس به کمک نرم ‌افزار CAD در طراحی ‌اش از آن استفاده می‌ کند. مهندسان می ‌توانند مدل ‌های کد را از کاتالوگ قطعات دیجیتال سازنده دانلود و آن ها را در طراحی مجازی شان آزمایش کنند.

حتما بخوانید: چطور افراد را در انگلیسی صدا بزنیم؟

CAD Software (Computer-aided Design Software): نرم ‌افزار کد (نرم ‌افزار طراحی به کمک کامپیوتر)

سیستم کامپیوتری که یک مهندس برای ایجاد و مستند سازی طرح ‌ها از آن استفاده می ‌کند. نرم‌افزار CAD فرایند طراحی و مستند سازی را با بالا بردن دقت و کارایی آسان ‌تر خواهد کرد.

CAM (Computer-aided Manufacturing): تولید به کمک کامپیوتر

استفاده از کامپیوتر ها برای اتومات کردن فرایند های تولید

CoE (Centre of Excellence): قطب علمی

یک گروه در یک سازمان که جدا از تمام بخش‌ های دیگر عمل و برای پیاده ‌سازی فرایند ها و فناوری ‌های مختلف در کل سازمان کار می ‌کند.

Component Digital Twins: همتای دیجیتال اجزای سازنده

مدل ‌های طراحی ‌شده به کمک کامپیوتر بومی با کیفیت بالا که برای انقلاب صنعتی چهارم به وجود آمده‌ اند. فرمت ‌های CAD بومی با حفظ هدف طراحی و گنجاندن داده‌ های مهم به دوقلو های دیجیتال قدرت می ‌دهند.

حتما بخوانید: چرا نباید مهاجرت کنیم؟ 14 دلیل

Component Parts: قطعات تشکیل ‌دهنده

قطعات مجزا و قابل جابجایی (سوئیچ ‌ها، فنرها و غیره) یا قطعات خود طراحی ‌شده (براکت ‌ها، قطعات ریخته ‌گری شده و غیره) که از مونتاژ یا طراحی بزرگ تری برخوردار هستند.

COTs Parts: Commercial off-the-shelf Parts: قطعات تجاری آماده مصرف

به عنوان قطعات تجاری استاندارد هم شناخته می‌ شوند. مهندسان قطعات COTS را از تامین ‌کنندگان خریداری می ‌کنند و از آن ها در کنار قطعاتی که در برنامه CAD طراحی می ‌کنند، استفاده خواهند کرد. قطعات تجاری استاندارد رایج شامل اتصال‌دهنده‌ ها، براکت ‌ها، یاتاقان‌ ها، موتور ها، سیلندر ها، اتصالات و موارد این چنینیِ دیگر است.

CRM System (Customer Relationship Management System): سیستم مدیریت ارتباط با مشتری

پلتفرمی که به فروشندگان اجازه می‌ دهد تا روابط تجاری و اطلاعات مشتری را در یک فضا مدیریت کنند. در یک سیستم CRM، فروشندگان می ‌توانند فرایند های کسب و کار دستی را به صورت خودکار دربیاورند، اطلاعات مربوط به مشتریان و لید را جمع ‌آوری و لیست ‌های تماس درست کنند.

مهندس صنایع در حال کار

Cross-section: برش عرضی

یک نمای دیجیتال از یک شی که آرایش داخلی ‌اش را نشان می‌ دهد. در واقع این برش حالت برش اسلایسی شی را شبیه ‌سازی می‌ کند.

DCX (Digital Customer Experience): تجربه دیجیتال مشتری

تصور و تجربه یک مشتری از یک شرکت پس از تعاملات دیجیتال از طریق کامپیوتر، تبلت، گوشی‌ های هوشمند، و غیره را گویند. کیفیت این تعاملات (سهولت ناوبری وب سایت، سرعت صفحه و غیره) نشان می‌ دهد که مشتری در مورد شرکت چه فکر می ‌کند و آیا باز هم در آینده برای خرید باز می ‌گردد یا خیر.

Designed-in: طراحی شده در

مرحله بین دانلود یک مدل CAD و خرید یک محصول را توصیف می ‌کند. اگر اطلاعات خرید و تولید کننده در مدل CAD در طول فرایند طراحی و دانلود باقی بماند، این اطلاعات “Designed-in” هستند. هنگامی که مشتری آماده خرید یک قطعه است، اطلاعات ” طراحی ‌شده در ” مدل CAD هر چیزی که برای خرید آن از تولید کننده لازم دارد را به او خواهد داد.

حتما دانلود کنید: آموزش زبان انگلیسی با ۱۰۰ درس رایگان 

Digital Parts Catalog: کاتالوگ قطعات دیجیتال

یک کتابخانه دیجیتال از محصولات تامین ‌کننده است که مهندسان را قادر می ‌سازد تا قطعه ‌ای که می ‌خواهند را پیدا، آن را سفارشی کنند و یک نسخه دیجیتال از آن را برای تست طراحی دانلود نمایند.

Digital Procurement: تدارکات دیجیتال

فرایند به کارگیری سیستم ‌های منابع استراتژیک که پیش ‌بینی زنجیره تامین، کاهش هزینه ‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و خرید خودکار قطعات را امکان ‌پذیر می ‌کند.

Digital Thread: موضوع دیجیتال

یک خط ارتباطی دیجیتال که از فناوری ‌های دیجیتال برای برداشتن موانع بخش ‌های سنتی ایزوله شده استفاده می ‌کند. اقدامات اولیه موضوع دیجیتال با هدف کم کردن فشار تصمیم ‌گیری با دادن اطلاعات مربوطه به فرد مناسب در بخش و زمان مناسبی است.

Digital Twin: دوقلو یا همتای دیجیتال

نمایش دیجیتال اشیاء فیزیکی را گویند. دوقلو های دیجیتال از داده ‌های سنسور و شبیه ‌سازی هوش مصنوعی برای تست و شبیه ‌سازی دیجیتال، تعمیر و نگهداری پیشگویانه و تجزیه و تحلیل استفاده می ‌کنند. آن ها شبیه ‌سازی مجازی و تست قطعات تامین ‌کننده را راحت ‌تر کرده و در تعیین دقیق ‌ترِ این که آیا نیاز به تعمیر و نگهداری وجود دارد یا خیر کمک می ‌کنند.

مهندسین صنایع

Dynamic Data Sheets: برگه اطلاعات پویا

فایل ‌های PDF که اطلاعات محصول و تصاویر سه بعدی که مشتریان می ‌توانند دانلود و با همکاران شان به اشتراک بگذارند را شامل می ‌شود. این PDF‌ها شامل شماره شناسایی محصول، اطلاعات تولید کننده، مشخصات قطعه، نقل قول و یک تصویر سه رقمی است که کاربر می ‌تواند در سند اصلاح و جا به جا کند.

ECR/ECO/ECN (Engineering Change Request/Order/Notice): درخواست، دستور یا اطلاع ‌رسانی تغییر مهندسی

سندی که یک قطعه جدید یا تغییرات در قطعه موجود را گزارش یا درخواست می‌ دهد.

Exploded View: تصویر یا نمای گسترده

نمای پیاده‌ سازی‌ شده یک شیء را گویند. این نما به کاربر اجازه می‌ دهد تا هر جزء یک شی مونتاژ شده را به طور جداگانه ببیند.

حتما در کنار این مطلب بخوانید: اسامی کشورها و ملیت ها به انگلیسی

IIoT (Industrial Internet of Things): اینترنت اشیا صنعتی

شبکه ‌ای از سنسور ها و دستگاه‌ های متصل در کارخانه ‌ها است. IIoT داده ‌هایی را جمع ‌آوری می ‌کند که می ‌تواند برای بهبود عملیات، نظارت بر عملکرد و بهبود کارایی تجزیه و تحلیل شود.

Industrial Big Data: داده‌ های بزرگ صنعتی

مجموعه‌ ای از تمام داده‌ های صنعتی موجود در دستگاه‌ های IIoT متصل است که در سیستم ‌های مختلف کسب و کار؛ به کار می ‌آیند.

Industry Standard Parts : قطعات استاندارد صنعت

زیر مجموعه ‌ای از قطعات استاندارد و اجزای تنظیم ‌شده توسط یک نهاد استاندارد مثل انجمن ملی قدرت سیالات یا انجمن تولید کنندگان بلبرینگ آمریکا است. این قطعات استاندارد های کیفی و ایمنی لازم را دارند و از این بابت تست شده‌ اند.

Industry 4.0: انقلاب صنعتی چهارم

صنعت 4.0 که به عنوان چهارمین انقلاب صنعتی هم شناخته می ‌شود، ادغام بسیاری از فناوری ‌های در حال ظهور است که داده‌ های بزرگ صنعتی را برای هدایت تولید و اتوماسیون زنجیره تامین، ارائه گزارش‌ های آنی واقعی و بازخورد نزدیک برای تصمیم ‌گیری سریع ‌تر در فرایند تولید جمع ‌آوری و از آن ها استفاده می‌ کنند.

رشته های تحصیلی به انگلیسی (همه رشته های رایج)

Interoperability: تعامل ‌پذیری

توانایی سیستم ‌های کامپیوتری یا نرم‌افزار برای تبادل و استفاده از اطلاعات را گویند. تعامل ‌پذیری باعث می ‌شود که از داده‌ های مهندسی در تمام طول چرخه عمر محصول استفاده شود.

IoT (Internet of Things): اینترنت اشیا

شبکه ‌ای از دستگاه ‌های متصل مستقل (به عنوان مثال ، اپل واچ و الکسای آمازون) که داده‌ ها را به سایر دستگاه‌ ها و افراد از طریق اینترنت منتقل می ‌کند. نتیجه اتصال تمام ” دستگاه‌ های هوشمند ” اینترنت اشیاء را تشکیل می ‌دهد.

Machine Learning: یادگیری ماشین

نوعی هوش مصنوعی که از داده ‌های قبلی برای ارائه خروجی ‌های کارآمدتر و دقیق‌ تر یا تکمیل وظایف خاص استفاده می‌ کند.

MBD (Model-Based Definition):  تعریف مدل ‌محور

فرایندی است که در زیر مجموعه MBE قرار می ‌گیرد. MBD فرایند تبدیل مستقیم تمام اطلاعات تولید محصول به مدل به منظور استفاده در تمام مراحل چرخه عمر محصول است. با ایجاد یک منبع متمرکز از اطلاعات دقیق برای هر طراحی ، هر کسی در یک سازمان یک روش بهبود یافته، دقیق و سازگار برای پیگیری مدل‌ های CAD را تجربه خواهد کرد.

مهندسی صنایع به انگلیسی

MBE (Model-Based Enterprise): اقدام مبتنی بر مدل

روش مهندسی لازم برای تحقق صنعت 4.0 است. این متد تضمین می ‌کند که داده‌ های صحیح در مدل ‌های CAD در قالبی هستند که می ‌توانند در بسیاری از سیستم‌ ها خوانده شوند. مهندسان باید تمام اطلاعات مربوط به فرایند های قبلی مثل داده‌ های تولید (MBD)، اطلاعات زنجیره تامین ، قیمت‌ گذاری و حتی داده‌ های تعمیر و نگهداری و پایان عمر مفید محصول را به مدل‌ های CAD اضافه کنند.

Metadata: اَبَر داده

ابرداده ‌ها اطلاعاتی در مورد داده ‌ها به ما می ‌دهند. در واقع این ابرداده CAD ، داده ‌های قرار گرفته در یک مدل CAD است که اطلاعات جانبی و کمکی را به ما می ‌دهد و کیفیت داده‌ ها را بالا می ‌برد. اگر مدل ‌های کَد سه بعدی دارای ابرداده‌ های داخلی باشند، با هر دانلود می‌ توان اطلاعاتی مثل شماره قطعه، نام تولید کننده و اطلاعات مربوط به نحوه خرید محصول فیزیکی را به دست آورد. به این ترتیب تضمین می ‌شود که وقتی طراحان این اطلاعات را دانلود می ‌کنند، اطلاعات سازنده هر محصول در آن فایل خواهد بود.

M2M (Machine-to-Machine Communication) : ارتباط ماشین به ماشین

فرایندی که ماشین‌ های تولیدی را قادر می ‌سازد تا داده‌ ها را به سایر دستگاه ‌ها و برنامه ‌های کاربردی نرم ‌افزاری ارسال کنند. سپس این دستگاه‌ ها از این داده‌ ها برای یادگیری ماشین و هوش مصنوعی استفاده می ‌کنند.

مهاجرت کاری به کدام کشور آسان است؟ (بعد از کرونا)

Native CAD Format: قالب کد بومی

فرمت فایل پیش ‌فرضی که یک ارائه‌ دهنده نرم ‌افزار CAD (مثلCREO، Catia، SolidWorks و غیره) برای ذخیره طرح ‌ها استفاده می ‌کند. صدها ارائه‌ دهنده نرم ‌افزار CAD وجود دارد و هر کدام یک فرمت فایل خاص دارند که روی سیستم خودشان کار می ‌کند. بر خلاف فایل‌ های CAD نامشخص، فایل ‌های CAD بومی حاوی اطلاعات دقیقی مثل ابعاد، همتا‌ها، محدودیت ‌ها و سایر داده‌ های لازم برای طراحی منسجم هستند. وقتی که مهندسان مدل ‌های CAD را جستجو می ‌کنند، ترجیح می‌ دهند آن هایی که با فرمت فایل مورد استفاده در شرکت شان (فرمت CAD بومی خودشان) تطابق دارد را پیدا کنند.

Neutral CAD Format: قالب CAD خنثی

Neutral CAD Format: قالب CAD خنثی

فرمت فایلی که می‌ تواند در چندین سیستم CAD (به عنوان مثال یک فایل STEP) استفاده شود. هنگامی که یک تولید‌کننده نمی ‌تواند یک مدل CAD را در فرمت فایل بومی مهندسش ارائه دهد، آن را به صورت فرمت خنثی‌ای که سیستم مهندس آن کارخانه می ‌تواند قبول کند؛ تهیه خواهد کرد. فرمت ‌های خنثی، به ویژه STEP، برای آرشیو طولانی مدت و برای همکاری با فروشندگان مناسب هستند.

Parameters (Parametric Data) and Configurator Rules: پارامتر ها (داده پارامتریک) و قوانین پیکربندی ‌کننده

محدودیت ‌های تعیین ‌شده در پیکربندی ‌کننده CAD شامل پارامتر هایی مثل اندازه، مواد و ویژگی ‌های خاص محصول است. محدودیت ‌ها، یک چارچوب مقیاس ‌پذیر را برای تمام ترکیبات ویژگی ‌های‌ محصولِ ممکن؛ به صورت استاندارد در می ‌آورند.

PDM Systems (Product Data Management Systems): سیستم‌ های مدیریت داده‌ های محصول

فایل سیستم‌ هایی که داده‌ های قطعه و محصول را مدیریت می ‌کنند. PDM به مدیریت فایل‌ ها کمک و مجوز ها را تصدیق می ‌کند و برای فرایند های تایید پروتکل‌ تنظیم خواهد کرد. هنگامی که چندین مهندس در حال کار بر روی مجموعه ‌های پیچیده هستند، PDAها بیشتر اهمیت پیدا می ‌کنند. در حقیقت آن ها تضمینی هستند که مهندسان از قطعات مناسب استفاده و فایل ‌های CAD را به درستی ذخیره و مدیریت می‌ نمایند.

PLM Systems (Product Lifecycle Management Systems): سیستم ‌های مدیریت چرخه عمر محصول

سیستم‌ هایی که گردش کار، جدول زمانی و فرایند ها را ایجاد می ‌کنند تا اطمینان حاصل شود که پروژه‌ ها بر اساس ضرب‌الاجلشان پیش می ‌روند و همه افراد در حال کار بر روی فرایند تکرار یکسان در هر بخش و مونتاژ هستند. اگر قرار باشد چندین بخش در طول چرخه عمر محصول به CAD و اطلاعات محصول دسترسی داشته باشند، سیستم ‌های PLM همان چیزی هستند که لازم‌اند.

حتما دانلود کنید: دانلود جملات کاربردی انگلیسی (مخصوص مکالمه)

PMI (Product Manufacturing Information): اطلاعات تولید محصول

داده‌ های مورد نیاز ماشین‌ آلات تولید برای ساخت یک قطعه (به عنوان مثال، ابعاد هندسی و مواد). تولید ‌کنندگان از PMI برای برنامه‌ ریزی ماشین‌ ها و ارائه راهنمایی و مشخصات برای جزء نهایی استفاده خواهند کرد.

Pneumatic Equipment: تجهیزات پنوماتیک یا بادی

تجهیزاتی که از هوا یا گاز تحت فشار برای تکمیل یک کار استفاده می‌ کنند. به عنوان مثال، سیلندر های پنوماتیک از هوای فشرده برای اعمال نیرو استفاده خواهند کرد. یک سوپاپ با ایجاد فشار و هل دادن پیستون سیلندر به جلو، هوای فشرده را به سیلندر می ‌رساند. برای جمع کردن پیستون، سوپاپ با هل دادن پیستون به عقب، هوای فشرده را به سر مخالف سیلندر می ‌فرستد.

این سیلندر ها می‌ توانند هر قطعه ‌ای را فشار دهند، بلند کنند ، بکشند و بچرخانند و می ‌توانند سوپاپ ‌ها را باز و بسته کنند.

Product Configurator: پیکربندی‌ کننده محصول

پیکربندی ‌‌کننده محصول، یک “منو” محصول آنلاین است که بازدیدکنندگان وب ‌سایت را قادر می ‌سازد تا محصولاتی که خریداری می‌ کنند را سفارشی نمایند. تولیدکنندگان و سایر کسب و کارها می‌ توانند یک پیکربندی‌ کننده محصول را با یک “منو” قابل تنظیم شامل پارامتر هایی مثل اندازه ، مواد، RPMs و ویژگی ‌های خاص محصول است، ارائه دهند.

Schematic: طرح ‌واره

نمایش دو بعدی یک قطعه و عملکرد آن که به طور گسترده در نقشه ‌های الکتریکی برای نشان دادن ارتباط بین اجزا استفاده می ‌شود.

Spec/ Spec’d/Specify: قید کردن نام کارخانه

مهندسان قطعات مربوط به هر تولید کننده را در طراحی محصولاتشان قید می ‌کنند. به عنوان مثال، یک مهندس ساخت یک نوار نقاله، مدل موتوری که مربوط به یک تولید کننده خاص است را صراحتا در طراحی ‌اش قید می ‌کند. تولید کنندگان می ‌توانند مشخصات محصولات شان را با ارائه مدل‌ های سه ‌بعدی کَد در وب سایت شان قرار دهند.

Specification: مشخصات

 جزئیات یک محصول یا قطعه مثل ابعاد ، مواد، RPM، دامنه حرکت، شماره قطعه یا نام تولید‌ کننده، مشخصات آن را تشکیل می ‌دهند.

Standard Machine: دستگاه استاندارد

Standard Machine: دستگاه استاندارد

محصولات یا سازه‌ های بزرگ از یک سری قطعات تشکیل شده ‌اند که عملکرد خاصی را انجام می ‌دهند و همچنین می ‌توانند جزئی از یک طراحی بزرگ تر شوند. ماشین ‌های استاندارد را می ‌توان بسته به روش طراحی سازنده قابل تنظیم کرد . اگر دستگاه استاندارد چیزی تحت عنوان “Options” داشته باشد، به احتمال زیاد قابل تنظیم نیز است.

Standard Parts: قطعات استاندارد

قطعاتی که می ‌توانند در یک یا چندین سازه مورد استفاده مجدد قرار بگیرند یا استاندارد سازی شوند. قطعات استاندارد شامل اتصالات، براکت ‌ها ، سیلندر ها یا حتی کل مجموعه قطعات است.

STEP (Standard for the Exchange of Product Data): استانداردی برای تبادل داده‌ های محصول

STEP یک فرمت فایل خنثی است که به طور گسترده‌ برای به اشتراک گذاشتن رابطه ژئومتری بین سیستم‌ های CAD و آرشیو طرح ‌ها به صورت سه ‌بعدی استفاده می ‌شود.

یاد بگیرید: رایج ترین سوالاتی که در مصاحبه کاری خارج از کشور می پرسند

TDP (Technical Data Package): بسته داده ‌های فنی

توضیحات فنی کامل یک سیستم که تولید و نگهداری ‌اش را راحت می ‌کند.

Torque: گشتاور

معیاری برای اندازه ‌گیری اینکه چقدر نیرو برای چرخاندن یک شی به دور یک محور نیاز است. شما می‌ توانید گشتاور را با ضرب طول در نیرو محاسبه کنید.

به طور مثال هنگام دوچرخه‌ سواری در سربالایی، حرکت با دنده سنگین یا پایین گشتاور را بالا می ‌برد و باعث می ‌شود که حرکت به بالای تپه آسان‌تر شود. از طرفی افزایش اندازه دنده (افزایش طول) در یک مسیر طولانی‌ و صاف هم باعث افزایش گشتاور می ‌شود و به راننده نیروی بیشتری برای راندن چرخ می ‌دهد.

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست