آشنایی با زبان آلمانی

مقدمه ای بر زبان آلمانی و ضرورت یادگیری آن

German-gama-min

تنور یادگیری زبان آلمانی این روزها بسیار داغ شده و بسیاری از زبان آموزان به قصد، کار، تفریح یا تحصیل در مقاطع مختلف آکادمیک به سمت یادگیری زبان آلمانی می روند. جهت معرفی زبان آلمانی پرگویشورترین زبان اتحادیه اروپا با بیش از ۹۵ میلیون گویشور است. گویشوران این زبان در کشورهای آلمان، اتریش، سوئیس، لیختن‌اشتاین، لوگزامبورگ، شرق بلژیک، آلتو آدیجه، آلزاس، لورن و جنوب دانمارک در اکثریت هستند. این زبان در آلمان، اتریش، بخشی از سوئیس، تیرول جنوبی (ایتالیا)، بخشی از بلژیک و لیختن اشتاین زبان رسمی به حساب می‌آید. همچنین این زبان، زبان اقلیت‌هایی در رومانی و نامیبیا است.

بر اساس آنچه که در ویکی پدیای فارسی می خوانیم:

این زبان دومین زبان اسناد علمی (پس از انگلیسی) و سومین زبان بکار برده شده در تارنماهای اینترنتی (پس از انگلیسی و روسی) است. همچین گفته می‌شود یک دهم کل کتاب‌هایی که هر ساله در جهان تألیف می‌شوند به زبان آلمانی است.

آشنایی جزئی با کشور آلمان

جمهوری فدرال آلمان (Deutschland) پر جمعیت ترین کشوری اروپایی می باشد. پایتخت کشور آلمان برلین است. مردم کشور آلمان به زبان آلمانی صحبت می کنند و زبان آلمانی زبان رسمی آنهاست. آلمان یکی از صنعتی ترین کشورهای دنیا می باشد و ۱۶ ایالت دارد. وسیع ترین ایالت آلمان بایرن یا باواریا می باشد که در جنوب این کشور واقع شده است و کوچک ترین ایالت آلمان برمن است که در شمال غربی واقع شده است.
از نظر جغرافیای طبیعی کشور آلمان دارای رشته کوه های بسیار زیادی است و همچنین از دشت ها و جنگل ها زیبا و بزرگ تشکیل شده است. بعلاوه آلمان دارای جزایر، سواحل و دریاچه و حتی باتلاق می باشد. کشور آلمان در مرکز اروپا واقع شده است و رودخانه راین طولانی ترین رود کشور آلمان است.

44
کشور آلمان بالغ بر ۸۰ میلیون نفر جمعیت دارد که حدود ۹۳ درصد آنها آلمانی و بقیه اتباع خارجی هستند.
زبان رسمی این کشور، زبان آلمانی می باشد که تقریباً ۹۵ درصد مردم آلمان به زبان آلمانی و یا به گویش هایی از زبان آلمانی صحبت می کنند.

 


german

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان آلمانی چرب زبان، آلمانی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان آلمانی مثل بلبل حرف بزن!


 

تنوع در زبان آلمانی

آلمانی در گویش ها و نگارش های مختلفی در سطح اروپا وجود دارد.

  • آلمانی عالی

آلمانی والا به عنوان زبان ادبی استاندارد در قرن شانزدهم میلادی ظهور کرد. ترجمه کتاب مقدس از مارتین لوتر که در سال ۱۵۳۴ کامل شد؛ به آغاز این فرایند اشاره دارد. زبانی که او استفاده نمود و بعضا بر پایه زبان آلمانی بود که صحبت می شد، الگویی برای نگارش زبان آلمانی گردید.

  • آلمانی-سوییسی

نوعی از زبان آلمانی که حدود ۴ میلیون نفر در سوئیس صحبت می کنند و گهگاه در نگارش رمان ها، روزنامه ها ، نامه های شخصی و دفتر یادداشت ها ظاهر می شود.

  • آلمانی- پنسیلوانیا

گونه دیگری از زبان آلمانی که زبان اصلی حدود ۲۵۰هزار نفر در پنسیلوانیا، اوهایو و ایندیانا در ایالات متحده و اونتاریو در کانادا می باشد. انواع محلی زبان آلمانی بعضا در نوشتن مقالات قومی و کتاب های طنز مانند استریکس استفاده می شود.

55

شاید برای شما جالب باشد: دانستنی های مهم و جالب در مورد زبان آلمانی

دستور زبان آلمانی

زبان آلمانی پس از جنگ جهانی دوم شاهد تغییرات گسترده ای بوده است تا گرامر و شکل قواعد دستور زبان آلمانی به شکل مدرن امروزی در بیاید.

حالت مفعولی

در زبان آلمانی، مفعول با زبان فارسی، بسیار متفاوت است. در زبان فارسی، اگرچه مفعول واژه‌ای است که در پاسخ به یکی از دو پرسش «چه چیزی را» یا «چه کسی را» می‌آید، در آلمانی یک نوع از مفعول‌ها این گونه است. معمولاً این نوع مفعول که در پاسخ به «چه چیزی را» یا «چه کسی را» می‌آید مفعول بی‌واسطه یا akkusativ نام دارد. یک جور مفعول هم در آلمانی هست که مفعول باواسطه نام دارد؛ بدان معنا که کاری یا درخواستی با واسطه‌ای روی چیزی یا کسی رخ دهد که آن چیز یا کس مفعولِ باواسطه یا dativ نام می‌گیرد. برخی افعال در آلمانی هستند که مفعولشان باواسطه است و برخی هم بی‌واسطه و برخی هم هر دو را می‌گیرند. برخی حروف اضافهٔ دستوری هستند که به هر اسمی بچسبند آن را در موقعیت مفعولِ بی‌واسطه یا باواسطه قرار می‌دهند. مثلاً فعل gefallen به معنای «خوش آمدن» یا «پسندِ کسی شدن» در زمرهٔ افعالی است که مفعول باواسطه می‌خواهد. مانند جملهٔ زیر:

Ihre Meinung gefällt mir sehr.

به معنای:

عقیدهٔ شما بسیار مورد پسند من است. (یعنی «من از آن خیلی خوشم می‌آید.»)

اینجا واژهٔ mir ضمیر مفعولی باواسطه از ضمیر ich به معنای من است.

از دست ندهید: کانال تلگرام آموزش زبان آلمانی با روش جدید

حروف اضافه

در این زبان، حروف اضافهٔ دستوری، واژه یا گروهواژه‌ای که پس از آن می‌آید را در یکی از سه حالت زیر قرار می‌دهد:

  • مفعولی بی واسطه یا akkusativ
  • مفعولی باواسطه یا dativ
  • اضافهٔ مِلکی یا genetiv

برخی از این حروف اضافه، بر حسب این که واژه یا گروه‌واژه‌ای که پس از آن می‌آید چه نقشی از نقوش سه گانهٔ بالا را بگیرد، معنیشان به کلی فرق می‌کند. از این رو، بر حسب معنایی که منظور است، ممکن است یک حرف اضافه دارای چند نقش متفاوت باشد.

حروف تعریف اسامی

در زبان آلمانی حروف تعریف گذشته از نشان دادن معرفه یا نکره بودن یک اسم، می‌توانند خصوصیات حالت اسم، شامل حالت فاعلی (Nominativ)، مفعولی مستقیم (Akkusativ)، مفعولی غیر مستقیم (Dativ) و ملکی (Genativ) را هم نشان دهند. با توجه به بی قاعده بودن ساختن جمع اسامی در زبان آلمانی، حروف تعریف در بسیاری موارد به عنوان نشان دهنده حالت جمع یا مفرد اسم هم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آشنایی با زبان آلمانی

آشنایی با زبان آلمانی

مکالمه و اهمیت آن در زبان آلمانی

یکی از کشورهای اروپایی که این روزها متقاضیان زیادی برای سفر و به خصوص برای ادامه تحصیل دارد، کشور آلمان است. چرا که این کشور از نظر صنعت و علم بسیار قوی و دقیق است. تعدادی از افراد هم قصد مهاجرت به آلمان برای زندگی دائم و یا کار در آلمان را دارند. از آنجایی که زبان رسمی کشور آلمان، زبان آلمانی است بنابراین برای اینکه بتوانید بهتر و راحت تر با مردم کشور آلمان ارتباط برقرار نمایید و از سفر و اقامت خود در آلمان بیشتر لذت ببرید، بهتر است با زبان آلمانی آشنا شوید و زبان آلمانی را همانند زبان انگلیسی فرا بگیرید.

در چرب زبان، توصیه های مهمی برای یادگیری سریع و راحت زبان آلمانی داریم.

مدت زمان یادگیری زبان آلمانی؟

برای یادگیری مناسب هر زبانی بخصوص زبان آلمانی باید سعی کنید که در طول هفته حداقل سه روز برای یادگیری آلمانی اختصاص دهید. ۳ ساعت مطالعه و تمرین برای یک هفته یادگیری -البته در صورتی که نیاز فوری به زبان نداشته باشید- کافی است.

اگر چه گفته می شود کودکان توانایی بهتری در آموختن زبان دارند اما این به معنای کنار کشیدن بزرگسالان از یادگیری زبان نیست.

برای شروع یک هدف ساده و قبل اجرا در نظر گیرد تا اجرای ان برایتان سخت نباشد . مترجم آلمانی judit matz توصیه می کند ۵۰لغت از زبان مورد نظر را انتخاب کرده و آنها رابرای صحبت کردن روزمره بامردم به کارببرید .سپس به تدریج سراغ گرامر و دستور زبان و نکات مربوطه را کم کم یاد بگیرید.یادگیری زبان را درسبک زندگی خود بگنجانید.

نحوه معرفی در زبان آلمانی

نحوه معرفی در زبان آلمانی

موسسات مطرح آموزش آلمانی در ایران

در ایران مؤسسات زیادی شروع به تدریس زبان آلمانی کردند که از معروف‌ترین آنها می‌توان به مؤسسه گوته (وابسته به سفارت آلمان) و مؤسسه فرهنگی هنری اتریش – OKF (وابسته به سفارت اتریش) نام برد.

سخن آخر

اگر بدنبال یادگیری زبان آلمانی بصورت خودآموز هستید، به کمک نرم افزارهای استاندارد آموزش زبان آلمانی، بخش های مختلف زبان آلمانی را بصورت آسان تر، کاربردی تر و ساده تر از حتی موسسات آموزش زبان آلمانی فراخواهید گرفت.

ترفندهای کاربردی زبان آلمانی

دانلود منابع مفید زبان آلمانی

زبانمهر

حتما بخوانید!

فهرست