learn arabic

یادگیری زبان عربی چقدر طول می کشد؟ (برای فارسی زبانان)

گاما

یادگیری زبانی مثل عربی یکی از کارهای شگفت انگیز است اما هر مرحله از آن می‌تواند خیلی وقت گیر باشد.از طرفی هم همه ما می دانیم که زمان طلاست .اگرچه همه ما عاشق همان زمان محدود برای بهبود مهارت‌های زبانیمان هستیم .حقیقت این است که زندگی شخصی و حرفه‌ای ما زمان کمی برای یادگیری گذاشته است. و ما باید با آن مواجه شویم چند این برنامه یک تعطیلات به شرم الشیخ یا مسافرتی تجاری به قاهره باشد.

پس یادگیری زبان عربی چقدر طول می‌کشد. این یکی از اولین سوالاتی است که زبان آموز در طول دوره آموزشی می پرسد. و متاسفانه راه آسانی برای جواب دادن به آن نیست.یادگیری زبان یک پروژهی پیچیده ای است که برای هر شخصی برا ساس فاکتورهایی گوناگون متفاوت است.بیایید با هم نگاهی به فاکتورهایی گوناگون بیاندازید و این‌که آن‌ها چگونه بر یادگیری سریع اثر میگذارند..

۱-تجارب قبلی شما از یادگیری

Cours-plastique-ecriture-arabe-classe

اگر شما به تازگی یک زبان خارجی را صحبت میکنید یا این‌که دو زبانه بزرگ شده اید، تا اندازه ای برای یادگیری زبان عربی به خودتان کمک کرده اید. ه مان طوری که مطالعات زبان‌شناسی ثابت کرده است دو زبانه ها زبان سوم را آسان تر یاد می گیرند.این به خاطر آن است که آن‌ها به‌طور طبیعی عادت کرده اند که در محیط زبان‌های دیگر قرار بگیرند.یلیسی یک زبان به سلیمی یک زبان دیگر کمک می‌کند. اگر ش ما یک زبانه یا دو زبانه نیستید نگران نباشید.حتی آن سالی که شما در دبیرستان اسپانیایی خواندید یا در مسافرت تجاری به بیجینگ، به یادگیری زبان شما کمک خواهد کرد.یکی از اولین قدم ها در یادگیری زبان، داشتن کمی آشنایی در رابطه با ساختار زبان است. و این‌که جنبه های گوناگون یک زبان واحد که شما میخواهید یاد بگیرید چیست؟

اگر شما به تازگی مطالعات گرامر، حفظ لغات ، تمرین‌های گوناگون شنیداری و نوشتاری آن را دیده باشید، ذهن شما میداند که چه انتظاری داشته باشد و قتل با یک زبان تازه مواجه میشود این جز شگفتی های زبان نیست.

 


arabic app

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان عربی چرب زبان، عربی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان عربی فصیح رو مثل بلبل حرف بزن!


 

نکته مهم! بهترین روش های یادگیری سریع و آسان زبان عربی

تصور کنید شما به تازگی در یک محیط یادگیری زبان قرار می‌گیرد به خصوص این زبان جزیکی از آن زبان‌های است که شما آرزوی یادگیری آن را دارید، این عامل باعث می شود یادگیری زبان سریع‌تر انجام شود.

۲-یادگیری زبان که شما در حال یادگیری آن هستید

اگرچه زبان عربی جز یکی از مشکل ترین زبان‌های برنامه ای انگلیس زبان ها به شمار می‌رود این زبان جذاب واقعا تعدادی از لغات را از زبان انگلیسی به وام گرفته است.وقتی شما زبان عربی را می آموزید این لغات در زمان شما صرفه جویی می‌کند.

بگذارید نگاهی به آن‌ها بیندازیم.

 • کومبیوتر:کامپیوتر
 • تلیفون:تلفن
 • میکرویو:میکرویو
 • میکانیکی:مکانیکی
 • ملیون:میلیون

همچنین تعدادی از کلمات آن‌ها ازلحاظ آوایی با با تعدادی از کلمات در زبان انگلیسی یکسان است اما معنی یکسانی ندارند.

فی صدایی شبیه به fee دارد که به معنی in یا داخل دارد. الف که به معنی به معنای هزار است را دارد.ارض که به معنی زمین است صدایی شبیه بهard را میدهد.

زنی در حال مکالمه عربی

۳-آیا شما میدانید تعدادی از کلمات روزمره فارسی واقعا ریشه در زبان عربی دارد؟

نگاهی به این کلمات بیندازید که ریشه در زبان عربی دارند که بعضی مواقع از بین دیگر زبان ها نیز عبور کرده اند.به‌طور قطع این کلمات نیز لغات آشنایی هستند و باعث میشود یادگیری تعدادی از لغات عربی آسان تر رو سریع‌تر انجام بگیرد.

نکته مهم! معرفی و دانلود ۴ کتاب برتر آموزش زبان عربی

روشهای یادگیری شما همچنین نقش مهمی را در سرعت یادگیری زبان ایفا می‌کنند.اگر یادگیری زبان شما محدود به کلاس باشد، احتمالا زمان طولانی تری به این یاد گیری زبان صرف میشود.مطالعه و گوش دادن به رادیو یا کتابهای صوتی، نوشتن، صحبت کردن، تماشای تلویزیون و مسافرت به کشورهای عرب زبان همگی می‌تواند در سرعت یادگیری شما کمک کند.

۴-زمانی که به یادگیری زبان اختصاص داده میشود

به‌طور طبیعی این‌که چقدر طول می‌کشد تا شما زبان عربی بیاموزید بستگی به این دارد که چه مدت زمان در روز ، ماه یا سال برای یادگیری زبان اختصاص داده اید. تحقیقات ثابت کرده است، زبان امروزان که میخواهند یک ساعت در روز به یادگیری زبان بپردازند، چه آن مطالعه در حوزه ی گرامر، حفظ لغات، تماشای فیلم یا مطالعه گرامر، حفظ لغات، تماشای فیلم یا مطالعه ی کتاب باشد به‌طور اهم یادگیری آن ها از اشخاصی که فقط تمایل دارند در کلاس های هفتگی شرکت کنند بیشتر است. این به همان علت است که برنامه های آنلاین مانند برنامه راکت به خوبی برای بسیاری از زبان آموزها موثر واقع میشود. این برنامه ها زبان امروزان را ترغیب به مطالعه دائمی می‌کنند که دستیابی به هدف با برنامه روزانه آسانتر میشود.

۵-تمایلات و اهداف شما

اهداف و تمایلات شما نقش بزرگی را در سرعت یادگیری بازی می‌کند. اگر رویکرد شما مثبت باشد و آن را سرگرم کننده و جذاب ببینید فر ص ت رسیدن به آرزو هایتان وسعت می یابد ( شبیه به یک آدم بومی میشود که در حال خواندن آوار مورد علاقه ی شما ست) ذهن شما باید خیلی باز باشد.اکر اشتیاق بیشتری برای یادگیری بیشتر داشته باشید تمام پروژه ی لذت بخش و به تبع آن یادگیری سریع‌تر انجام میشود.

۶-اشتیاق شما

این موضوع پوشیده نیست که مطالعات با انگیزه نقش کلیدی در یادگیری زبان ایفا می کند مطالعات زیاد اهمیت اشتیاق به یادگیری زبان را ثابت کرده است.پایداری در اشتیاق اولین دلیل برای این سو ال است که چرا مردم در یادگیری زبان موفقند و چرا بعضی از آن‌ها شکست میخورند. دائما به دهن خود بسپارید که چرا شما میخواهید زبان عربی یاد بگیرید و چطور این زبان به زندگیتان بهبود میبخشد و هر چیز خوبی که بتواند به شما در پایداری در اشتیاق تان کمک کند.به تبع آن زمان لازم برای یادگیری زبان عربی سرعت می یابد.


یک خط زمانی برای یادگیری زبان

یک عکس العمل پیچیده بین همه فاکتورهایی تعیین می‌کند چه مدت زمانی برای یادگیری زبان عربی کافی است.اما شما که نمیتوانی همه ی این فاکتورها را بدانید؟ میخواهید بدانید؟ شما یک خط زمانی میخواهید. شما با اعداد سرو کار دارید.شما میخواهید بدان ید که یادگیری زبان چقدر طول می‌کشد. شانس با شماست مطالعات زیادی و جود دارد که در جستجوی سوال ماست و به مادر این رابطه جواب میدهد.اما در ابن ا مخالفان نیز هستند.

در بسیاری از این مطالعات یادگیری زبان به‌طور حرفه‌ای یا سلیس و روانی جایگاه آن تعیین می کند که آیا زبان یاد گرفته شده است.همان زور که شما میدانید شما به‌طور ضروری نیاز ندارید که زبان یک کشور خارجی را به‌طور روان و سلیس صحبت کنید. نشان دادن عکس العمل راحت تر است.در بسیاری از سطوح پایین شما نسبت به عرب زبان‌ها در سطح ابتدای قرار دارید.و این را به خاطر بسپارید که انجام مطالعات دقیق مهم است.و به خاطر بسپارید که شما می‌توانید و توانایی آن را دارید که زبان عربی وارد عمل شود قبل از آن که زبان عربی شما سلیس و روان شود.

cool arab family

نیاز به داشتن خط زمانی راهنما تخمین های واقعی در زمینه زبان‌شناسی بر تعداد ساعتهایی که برای یادگیری زبان همچون عربی نیاز است مورد مطالعه قرار گرفته شده است. یک چهار چوب اروپایی مشترک برای ارجاع دادن آن به زبانهاست.برای مثال چهار چوب ساعت های یادگیری که زمان کلی که زبان آموز در طول کلاس ها نیاز دارد تا به سطح B2برسد تعیین میشود.لا در نظر گرفتن این چهار چوب که برای هر نفر زمان کلاس باید در حدود دو ساعت در نظر گرفته شود و دو ساعت به‌طور مستقل باید مطالعه داشته باشند که برابر با ۱۰۰۰-۱۲۰۰ ساعت می باشد.


بیایید با هم نگاهی به این سناریوها بیاندازیم

تاریخ و زمانی که برای رسیدن به سطح متوسط زبان لازم است:

۱-یک دوره ی سه سا عته زبان در هر هفته: برای هشت هفته به اضافه یک تکلیف هفتگی که یک ساعت تعیین شده باشد به اضافه ی یک تمرین مستقل از هر نوع آن که رو ساعت زمان ببرد که سه دوره در هر سال زمان میبرد که شما بین ۲۵-۳۰دوره نیاز داری.سه دوره در هرسال که در حدود۸/۳٫ایا طول می‌کشد تا شما به سطح متوسط برسید.

۲- یادگیری پیوسته زبان عربی در مدرسه: چهار ساعت در هفته به اضافه ی دو ساعت تکلیف به اضافه رو ساعت تمرین هوس مستقل ضربدر دوا زده هفته و ضرب در دو واحد درسی بین۵-۶/۲۵سال طول می‌کشد تا شما به سطح متوسط زبان برسید.

۳-مطالعات مستقل و اختصاصی: تقریبا یک ساعت در روز، تقریبا سه سال طول می‌کشد تا شما به سطح متوسط نائل شوید.

۴- مطالعات کلی و عمیق: در حدود هشت ساعت در روز که تقریبا سه ماه طول می‌کشد تا شما به سطح ابتدایی برسید..این مطالعات از بسیاری از فاکتورها چشم پوشی می‌کند. اگرچه هنوز یک روش دقیق ب ای تعیین طول مدت یادگیری وجود ندارد.

خط زمانی انستیتو خدمات خارجی آمریکا برای یادگیری زبان

یک انستیتو خدمات خارجی در مطالعاتشان یک گروه از انگلیس زبان‌ها را که میانگین سنی آن‌ها بین سی تا چهل سال است و در حال مطالعه بر زبانهای خارجی بودند راانتخاب کرد. نتایج سطح بندی دانش امروزان با استفاده از زبان واسطه و با مقیاس کنفرانسی و باهدف رسیدن به محاسبه یادگیری برای رسیدن به سطح حرفه‌ای و تخصصی و یا بالاتر بوده است. طبق مطالعات FYI هرچقدر که زبان دوم شما نزدیک به زبان محلی باشد یارگیری آن سریع‌تر است. آن‌ها یافته‌های خود را به پنج زبان‌اصلی بر اساس شباهت به زبان انگلیسی دسته‌بندی می‌کنند که زمان رسیدن دانش امروزان را به سطح حرفه‌ای یا بالاتر را تعیین می‌کند. بیایید نگاهی به خط زمانی آن بیندازیم.


خط زمانی FSI

 book icon  اولین گروه زبان

زبان‌هایی که ارتباط نزدیکی به زبان‌های انگلیسی، آفریقایی، کاتالان، دانمارکی، روسی، فرانسوی، جزیره‌ی هائیتی، ایتالیایی، نروژی،پرتقالی، رومانی، اسپانیایی، اسلواکی و سوئدی دارند.

 • حدود ۲۳-۲۴هفته (۵۷۵-۶۰۰)

book icon  دومین گروه زبان

 • زبان‌های شبیه به انگلیسی
 • آلمانی
 • ۳۰هفته (۷۵۰ ساعت)

book icon  گروه سوم زبان

زبان‌های که ازلحاظ زبان‌شناسی یا فرهنگی با زبان انگلیسی متفاوت هستند.

 • اندونزی، مالزی،اسلواکی
 • ۳۶ هفت(ه۹۰۰ ساعت)

book icon  چهارمین گروه زبان

●زبانه‌ای با تفاوت‌های فرهنگی یا زبان‌شناختی مهم نسبت به زبان انگلیسی

انهاریک، بنگالی، برمه‌ای،روتین، چکسلواکی، فنلاندی، یونانی، هبرو، هندو، مجارستانی، ایسلندی، لیتوانی، مغولستانی، نپالی، پشتو، فارسی (دری ، فارسی، تاجیک)، فیلیپینی، لهستانی، روسیه‌ای، سروی، اسلواکی، اسلوانیایی، تایی، تامیل،ترکی، اوکراینی، اردو، ویتنامی

book icon  پنجمین گروه زبان

به‌جز زبانه‌ای مشکل برای انگلیس زبان‌های محلی

 • عربی، کانون چین، ژاپنی و کره‌ای
 • ۸۸هفته (۲۲۰۰ساعت)

طبق یافته‌های FSI عربی جز گروه پنجم بوده و حدود۲۲۰۰ساعت زمان‌برای یادگیری آن به کار می‌رود.

این مطالعه برای تخمین این‌که چند ساعت، هفته یا ماه طول می‌کشد تا شما عربی را بر اساس این‌که شما چقدر زمان در طول هفته به زبان اختصاص. می‌دهید ، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین موضوع داشته باشید کیفیت مطالعات شما از کمیت آن مهم‌تر است. تمرین‌های فشرده یا تمرین‌های روزانه به‌طور اهم مقدار زمان یادگیری را محدود می‌کند نظرات ده نویسنده ارشد را برای بهبود تأثیر آن بر زمان مطالعه چک کنید. از حرکت بازنایستید. شما می‌توانید و خواهید توانست عربی را زودتر از آنچه که انتظار دارید یاد بگیرید. حتی مواردی وجود دارد (همان‌طوری که اینترنت به شما می‌گوید) و از مردمی صحبت می‌کند که کمتر از یکسان آن را یاد گرفته‌اند.

یکی از بهترین راه های یادگیری سریع و اصولی زبان عربی استفاده از این پکیج های فوق العاده آموزش زبان عربی است (بدون نیاز به کلاس)

اگر هر گونه سوالی در این زمینه دارید با چرب زبان در بخش نظرات مطرح کنید تا به آن پاسخ دهیم.

ترفندهای یادگیری زبان عربی

حتما بخوانید!

11 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • تشکر از اطلاعاتی که دادید من سه سال قطر هستم و تجربه به من نشان داد براحتی خوداموز میشه عربی یادگرفت بدون کلاس. کافیه همین برنامه چرب زبان یا دولینگو و نرم افزارهای بدون اشتباه مشابه یکی ش داشته باشی و بعد برای یادگیری پیشرفته تر لینگافن عربی. اما در کنارش باید یک دوست عرب زبان داشته باشی بعدم تو محیط باشی راحت تر یاد میگیری

  پاسخ
  • میلاد حیدری
   دی 25, 1402 9:13 ق.ظ

   بله در کل اپلیکیشن چرب زبان+ لینگافن کفایت می کنه برای یادگیری عربی تا حد مطلوب و این دو با هم معجزه میکنن

   پاسخ
 • بنظر بنده عربی بسیار بسیار سریع تر از انگلیسی در ذهن ما فارسی زبان ها که از کودکی با قرآن و احادیث آشنا شدیم می نشینه ریشه بسیاری از کلمات فارسی هم عربی هست و در کل عربی برای یک انگلیسی زبان سه سال طول خواهد کشید برای یک فارسی زبان شاید از نصف این زمان کمتر باشه

  پاسخ
  • دقیقا
   این اطلاعاتی که سایت داده پژوهش برای یک انگلیسی زبانه. بهرحال عربی زبان سختی هست در کل بخاطر دستور زبان فوق العاده قوی ولی برای فارسی زبانان یادگیری به مراتب راحت تره و در ضمن زبان بسیار شیرینی هستش با اونچه که در مدرسه به ما اموزش دادن

   پاسخ
 • برا ایرانی ها خیلی طول نمیکشه

  پاسخ
 • پرفسور بالتازار
  خرداد 10, 1399 12:17 ب.ظ

  زبان عربی تبادلات بسیاری با زبان های خاور میانه از جمله فارسی و ترکی داشته به همین دلیل یادگیری این زبان برای ایرانیان و دیگر مردم خاورمیانه بسیار راحت تر بوده و شما می توانید با مطالعات روزانه در طول شش ماه به سطح متوسط برسید.

  پاسخ
 • سلام ببخشید
  من تازه میخوام عربی یاد بگیرم چون قرار برای دوره ای به سوریه برم چقدر طول میکشه
  و باید عربی رو روان حرف بزنم برای دروه ای که برگزار میشه
  ولی الان دانشجو هستم‌ و در روز روزی ۳ساعت می تونم وقت بزارم و نمی تونم کلاس برم

  پاسخ
 • سلام من میخوام زبان قرآنی عربی رو یاد بگیرم میدونید چقدر طول میکشه؟

  پاسخ
 • سلام، من چهارده سالمه و دو ماه هست که یادگیری زبان روسی آنلاین را شروع کردم،الان میبینم که زبان عربی هم بدردم میخوره و هم با روسی کاملا متفاوت هست،به نظرتون میتونم با هم یادشون بگیرم؟
  اما مدرسه هم دارم و کلاس ورزشی هم میرم.
  علاقه زیادی به زبان های خارجی دارم و هر کدوم رو برای یادگیری دوست دارم.
  ممنون میشم اگه جواب بدید.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست