ویزا

60 سوال رایج در مصاحبه سفارت (نکات پاسخگویی درست)

گاما

در طول مصاحبه کشورهای مختلف از کاندیدای مورد نظر، نه تنها راجع به اطلاعات تکمیلی ویزا سوال می شود، بلکه اسناد حمایتی او نیز به مقامات ارائه می شوند. سوالات خاص دیگری هم وجود دارند که گاهی اوقات این سوالات شخصی هستند. یک مقام رسمی این سوالات را از فرد کاندیدا می پرسد.

برای پاسخ به این سوالات، مقام دیپلماتیک اطلاعات وسیعی را در مورد شرایط کاندیدا مخصوصاً در مورد احساسش حین پاسخ دادن، دقت و وضعیت او را بررسی می کند. مقام دیپلماتیک دوست ندارد به کسی که چنین ویژگی های مدنظرشان را ندارند، ویزا بدهد. زیرا می خواهد مطمئن شود که شخص ویزا گیرنده در زمان مشخص شده به منزل بر می گردد و فعالیت های غیرقانونی در کشور مورد نظر از او سر نمی زند.

حتما بخوانید: ۱۰ کشور برتر دنیا از نظر پناهندگی/زندگی بی دردسر (از نظر آماری)

اما:

 • چگونه یک کاندیدای ویزا می‌ تواند به طور موفقیت آمیزی چنین سوالاتی را مدیریت کند؟
 • چگونه می توان یک کاندیدای مناسب بود و در گرفتن ویزا شکست نخورد و چگونه می توان از پاسخ های غیر کافی برای ویزای آن کشور جلوگیری کرد؟
 • این ها چه سوالاتی هستند؟ و جواب و پاسخ دقیق سوالات در جلسه های مصاحبه چیست؟

در این قسمت متوجه می شوید که کدام سوالات پرسیده شده از مقامات ویزای کشور مقصد رواج دارند و باعث می‌ شود که شما کاندیدای مناسبی برای ویزا شناخته شوید. همچنین توضیحاتی در این مورد داده می‌ شود. پیشنهاداتی نیز زیر هر سوال به شما ارائه می شود تا بتوانید راحت تر برای پاسخ خود که به بهترین نتیجه بعد از مصاحبه ویزا کمک می کند، دست پیدا کنید.

نکته: سوالات زیر تمام سوالاتی است که نماینده‌ های مقام دیپلماتیک ممکن است از فرد کاندیدا شده بپرسد. همه این سوالات از یک فرد خاص پرسیده نخواهد شد.

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی چرب زبان، انگلیسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان انگلیسی مثل بلبل حرف بزن!


 

سوالات عمومی که در طول مصاحبه برای ویزای کشور مقصد مورد انتظار است، شامل موارد زیر خواهند بود:

آیا شما ازدواج کرده‌اید؟ اگر بله، همسر شما مشغول چه کاری است؟ چند سال است که ازدواج کرده اید؟

مطمئن شوید که دقیقاً تاریخ ازدواج خود و جزئیات آن ها را حفظ هستید؛ البته در صورتی که متاهل می باشید. هر گونه پاسخ غلط و غیر دقیقی در مورد سال ازدواج ممکن است نشان دهنده این باشد که شما به سوالات دیگر نیز پاسخ حقیقی نمی ‌دهید. اگر مجرد هستید هم می توانید به سادگی بگویید که مجرد هستید یا طلاق گرفته اید.

آیا قرار است با شخص دیگری سفر کنید؟

به سادگی به این سوال پاسخ بله یا خیر بدهید. همچنین مطمئن باشید که رابطه شما با شخصی که قرار است در سفر همراه تان باشد، کاملاً واضح و روشن است.

حتما بخوانید: کدام کشورها برای ایرانیها ویزا نمی خواهند (آپدیت ۲۰۲۱)

آیا می توانید دوباره برای یک سفر کوتاه تر برنامه ریزی کنید؟ چرا به ویزای سه ماهه نیاز دارید؟

در پاسخ باید به علاقه خود در مورد مقصد های مختلف توریستی در کشور مقصد اشاره کنید و این که نمی توانید این کار را در یک مدت کوتاه انجام دهید. اگرچه باید آمادگی کامل خود را برای برنامه ریزی دوباره و کوتاه کردن سفر در صورت نیاز نشان دهید.

ممکن است وضعیت بانکی خود را نشان دهید؟

مطمئن شوید که هنگام ارائه اسناد بانکی به مقامات رسمی هیچ جای شک و تردیدی باقی نخواهد ماند.

آیا کمک هزینه تحصیلی دارید؟

این دقیقاً سوالی است که باید پاسخ بله یا خیر به آن بدهید. اگر دانشجو هستید و کمک هزینه تحصیلی یا بورسیه گرفته اید، حتماً به نام آموزشگاه و موسسه که هزینه تحصیل شما را می دهد، اشاره کنید . همچنین میزان حمایت مالی که شما را پوشش می‌ دهد را نیز به همراه مدت زمان آن اطلاع رسانی کنید.

آیا تحت پوشش بیمه سلامت برای این سفر هستید؟

مدارکی که نشان می دهد تحت پوشش بیمه‌ های سلامت برای مدت زمانی که در کشور مقصد هستید را ارائه دهید.

آیا دوست پسر یا دوست دختر دارید؟

دقیقاً باید به این سوال با بله یا خیر پاسخ دهید.

حتما بخوانید: سوالات رایج مصاحبه ویزای شینگن (مشترک برای هر ۲۶ کشور)

آیا نامه تاییدیه از سمت کارفرمای خود برای ترک شغل دارید؟

به سادگی به این سوال پاسخ دهید و اگر نامه مهر شده و یا امضا شده از سمت کارفرما دارید، در صورت نیاز آن را در اختیارشان قرار دهید. در صورتی که چنین مدرکی ندارید، لازم نیست که شفاها تایید کنید که از کارفرمای خود اجازه گرفته اید تا شغل خود را ترک کنید.

آیا فرزند دارید؟ اگر بله، فرزندانتان در چه سنی هستند؟ مشغول انجام چه کاری می باشند؟

گاهی اوقات یادآوری عنوان شغلی فرزندانتان، تاریخ دقیق تولدشان، نام دقیق کمپانی که در آن کار می‌ کنند، نام دقیق مدرسه یا دانشگاه در مدت زمان کوتاه سخت است . به همین دلیل است که به شما پیشنهاد می کنیم خودتان را آماده کنید و چنین اطلاعاتی را حفظ کنید تا از هرگونه تردید و شک برای پاسخ هنگام مصاحبه ویزا جلوگیری شود .

ممکن است بخواهید پاسخ دهید که فرزندی ندارید. در چنین موردی باید تاکید کنید که متأهل هستید و فرزند ندارید و یا مجرد می باشید و یا این که به سادگی تعداد فرزندان و جنسیت آن ها را بیان کنید. در هر صورت باید جواب کاملاً طبیعی داشته باشید.

آیا هیچ کدام از اعضای خانواده یا دوستان شما در کشور مقصد زندگی می کنند ؟

مطمئن شوید که لیست کاملی از همه اعضای خانواده و دوستانتان که در کشور مقصد زندگی می ‌کنند، قبل از مصاحبه تهیه کرده باشید. اگر فراموش کردید که به نام یکی از آن ها در طول مصاحبه اشاره کنید، ممکن است سفیر این گونه برداشت کند که قصد دارید از زیر پاسخ به سوال در بروید.

آیا با شخصی که اخیراً درگیر فعالیت‌ های تروریستی بوده است ، رابطه دارید؟

سعی نکنید که به این سوال با احتیاط جواب دهید‌ این سوال را کاملاً صادقانه و بدون هیچ شک و تردیدی پاسخ دهید. به مقام رسمی بگویید که هیچ گونه رابطه ای با فردی که در این فعالیت ها شرکت داشته ندارید و ناراحتی خود را بابت چنین اقداماتی ابراز کنید. به او نشان دهید که کاملاً مخالف چنین فعالیت های زننده ای هستید و از افرادی که چنین اقداماتی انجام می ‌دهند، کاملاً بیزار هستید.

آیا با فرد شناخته شده ای که در این دانشگاه تحصیل می کند رابطه‌ای دارید ؟

اگر برای ویزای دانشجویی تحصیلی درخواست داده اید ، نام شخصی که یکی از اقوام یا دوستان شماست و در دانشگاهی در کشور مقصد تحصیل می‌ کند، که شما هم در آن جا پذیرفته شده اید، را اعلام کنید. در غیر این صورت خیر.

آیا دختر یا پسر شما حقوق می گیرند؟

حقوقی که فرزندانتان می گیرند را اعلام کنید . قبل از مصاحبه باید میزان دقیق آن ها را بپرسید تا اطلاعات دقیق و کاملی در اختیار مقام رسمی قرار دهید.

حتما بخوانید: برای ترجمه مدارک چه باید کرد؟ (و نکات مهم در ترجمه رسمی)

آیا مالیات حقوق خود را می دهید؟

پاسخ مثبت و بله دقیقاً چیزی است که مقام رسمی می خواهد آن را بشنود . علاوه بر آن باید مدارک موجود را نیز ارائه دهید. بنابراین نشان دهید که به عنوان یک شهروند مسئول هستید که مالیات را بپردازید.

آیا قصد دارید که برای دکترا و استادی بعد از به پایان رساندن دوره لیسانس اقدام کنید؟

نگرانی خود را در مورد درگیری فکری دوره لیسانس نشان دهید اما به این موضوع اشاره کنید که ممکن است در آینده این امکان فراهم شود که فرصت تحصیلات عالی را در طولانی مدت پیدا کنید.

آیا دختر یا پسر شما دارای فرزند است؟

پاسخ به این سوال کاملاً ساده است: بله یا خیر. علاوه بر آن ممکن است از شما بخواهند که تعداد و جنسیت نوه هایتان را نیز اعلام کنید.

آیا برای دانشگاه های دیگر هم درخواست داده اید ؟ اگر بله، به کدام دانشگاه؟ و آیا در آن ها پذیرفته شده اید یا نه؟

نام دانشگاه هایی که برای پذیرش به آن ها درخواست داده اید را اعلام کنید. حتی اگر این درخواست ها بیش از یک عدد باشد، اگر در هر کدام از آن ها پذیرفته شده اید نیز نام آن ها را اعلام کنید .

بلیط پرواز را رزرو کردید یا آن را خریدید؟

پاسخ به این سوال کاملاً ساده است. می توانید بلیط خریداری شده و یا رزرو شده را با مدارک ارائه دهید. بستگی دارد که دقیقا از چه نوع وسیله ای برای حمل و نقل و چه روشی برای بلیت استفاده کرده باشید.

آیا تا به حال به مکان های دیگر هم سفر کرده ‌اید؟

با بله یا خیر به این سوال پاسخ دهید. همچنین ممکن است از شما بخواهند نام کشورهایی که خارج از کشور خودتان سفر کرده اید را نیز اعلام کنید .

حتما بخوانید:  ۱۹ سوال معمول در مصاحبه های خارج از کشور +بهترین پاسخها

چگونه این دانشگاه و کالج را انتخاب کرده‌ اید؟

علاقه مندی خود به مطالعه در رشته خاصی که در این دانشگاه انتخاب کرده اید را نشان دهید. در مورد این دانشگاه تحقیقاتی انجام دهید و در مورد وجه تمایز آن با مراکز دیگر صحبت کنید . به طور مثال؛ آن را با دانشگاه‌ های دیگر مقایسه کنید. اگر کمک هزینه تحصیلی برای این دانشگاه دارید، با در اختیار قرار دادن نامه بورسیه سندیت حرف خود را تایید کنید . عموماً باید روی این حقیقت تاکید کنید که به ادامه تحصیل در فلان دانشگاه علاقه دارید، زیرا می تواند انتظارات تحصیلی شما را برآورده کند.

آیا چیزی در مورد این دانشگاه شنیده اید؟

می توانید به این سوال در مورد دانشگاه کاملا صادقانه پاسخ دهید. مثلاً این که اطلاعاتی در مورد آن را از اینترنت، توسط اعضای خانواده، آژانس های اطلاعاتی یا دیگر روش ها به دست آورده اید .

از کجا بدانیم که بعد از اتمام دوره ویزا به کشور خودتان برمی گردید؟

قوانین جدی و دیپلماتیک کشور خودتان در زمینه تحصیلی و تخصصی در مورد بازگشت به کشور اشاره کنید و دلایل برگشت خود را نیز به آن ها اعلام کنید. مثلاً خانواده، تحصیلات، آینده، موقعیت شغلی، تجارت، مال و اموال و دیگر علت هایی که باعث بازگشت شما می شود .

چه مدت قرار است این جا بمانید؟

دقیقاً زمانی را اعلام کنید که مطابق با برنامه‌ ریزی شما در این سفر است. تاریخ بازگشت را نیز اعلام کنید . به یاد داشته باشید که مدت زمان ویزا محدود است و باید زمان دقیق بازگشت خود و اتمام اعتبار ویزا را بدانید.

چه مدت زمانی است که در این کمپانی کار می کنید؟

سال دقیق مشغول بودن خود را در این کمپانی اعلام کنید.

حتما بخوانید: ۱۲ تا از بهترین دارالترجمه های رسمی در تهران و شهرهای بزرگ

چند خواهر برادر دارید؟ آن ها کجا زندگی می کنند ؟ مشغول به انجام چه کاری هستند ؟ چند فرزند دارند؟

دقیقاً باید تمام اطلاعات مربوط به تعداد خواهر برادر را داشته باشید و تمام اطلاعات را صحیح در اختیار آن ها قرار دهید تا هیچ گونه شک و تردیدی ایجاد نشود. در این مکالمه کاملاً طبیعی رفتار کنید.

چند کارمند دارید؟

اگر کارفرما هستید باید اطلاعات دقیقی را در مورد تعداد کارمندان و در صورت نیاز اطلاعات تفکیک شده مربوط به تعداد خانم ها و تعداد آقایان را بدانید.

حقوق یا دریافتی شما چقدر است؟

اگر کارمند هستید حقوق ماهانه خود را اعلام کنید . اگر کارفرما هستید، دقیقاً میزان دریافتی را نیز به آن ها بگویید.

این سفر چقدر برای شما هزینه داشت؟

محاسبات شما باید قبل از این مصاحبه انجام شده باشد . محاسبات شما در مورد هزینه سفر می تواند شامل همان سرمایه‌ گذاری‌ هایی که قبل و بعد از رسیدن به این کشور انجام می دهید، پولی برای بازگشت خرج می کنید، باشد. بنابراین این اطلاعات دقیق و قانع‌ کننده نشان می‌ دهد که شما گزینه مناسبی برای جنبه های مالی هستید و می توانید زمانی که در خارج از کشور خود هستید، نیز حساب و کتاب اموال خود را داشته باشید.

زمانی که دختر تان یا عروستان سر کار می‌ رود ، چگونه زمان خود را سپری می کنید؟

دقیقاً میزان همکاری خود را نشان دهید. به طور مثال این که به انجام امور مربوط به باغچه می پردازید، از کودکان مراقبت می کنید یا کارهای دیگری انجام می دهید. جواب شما به این سوال باید کاملاً قانع کننده باشد، نه این که آن را از قبل آماده کرده باشید.

چقدر حقوق بازنشستگی می گیرید؟

این هم دقیقاً سوالی است که باید بدون هیچ فکر و تمرکزی انجام دهید و حقوق دریافتی ماهانه را به صورت دقیق اعلام کنید.

اولین بار است که به کشور مقصد می روید؟

این پاسخ را با بله یا خیر جواب دهید. همچنین می توانید جزئیاتی در مورد تعداد سفرها، تاریخ و مکانی که در کشور مقصد در آن جا حضور داشتید ، را اعلام کنید. اطلاعات شما باید کاملاً دقیق باشد.

آیا دختر یا عروس شما هم اکنون باردار هستند؟

با بله یا خیر به این سوال پاسخ دهید . اگر جنسیت فرزندشان را هم می دانید بهتر است که کاملاً طبیعی به آن اشاره کنید.

آیا دختر یا پسر شما ازدواج کرده اند ؟

پاسخ بله یا خیر برای این سوال کافی است.‌

حتما بخوانید: دانلود رایگان بهترین کتاب PDF انگلیسی در سفر (با ترجمه فارسی)

برنامه شما بعد از بازگشت به کشور چیست؟

اگر برای ویزای دانش آموزی و تحصیلی اقدام کرده اید، به آن ها بگویید که احتمالا به دنبال یک شغل مناسب با تحصیلات تان می گردید . اگر برای تحصیلات تکمیلی آمده‌ اید ، پاسخ شما باید کاملاً دقیق و از روی حقیقت باشد. همچنین اگر به دنبال تحصیلات تکمیلی تر و یا بازگشایی یک کمپانی هستید، نیز همین مسئله را به سادگی بیان کنید.

فرمودید که مادرتان چه کاره است؟

شغل دقیق مادرتان را اعلام کنید. البته اگر مادرتان شاغل است. در غیر این صورت بگویید که او فعالیت‌ های روزانه و سرگرمی هایش را دنبال می کند.

در کشوری که زندگی می کنید، مشغول به چه کاری هستید؟

در مورد فعالیت هایی که در کشور خودتان دارید، مثل تحصیل و ازدواج با اعضای خانواده، کار سرگرمی‌ ها و غیره صحبت کنید.

در مورد کشوری که قرار است به آن سفر کنید چه اطلاعاتی دارید؟

زمان بگذارید و در مورد کشور خاصی که قرار است به آن سفر کنید و به طور کلی کشور مقصد تحقیق کنید‌. در مورد آزادی جابه جایی و نقل و انتقال قوانین منحصر به فرد کشور مقصد با دیگر کشورها اطلاعات کسب کنید. همچنین به مناطقی که دوست دارید تا در کشور مقصد آن ها را ببینید هم اشاره کنید. مثل برج ایفل، قلعه ژرمن، آمستردام. بگویید که چرا یک کشور خاص را برای بازدید انتخاب کرده اید.

در مورد کشوری که قرار است در آن جا تحصیل کنید، چه اطلاعاتی دارید؟

زمان بگذارید و کمی در مورد مزایای تحصیلات در فکر کشوری که پذیرش گرفته اید ، اطلاعات کسب کنید و آن را با کشورهای اطراف مقایسه کنید.

کمپانی شما چه کاری انجام می‌ دهد؟

در مورد فعالیت‌ های اصلی کمپانی به طور خلاصه صحبت کنید. دستاورد های اصلی کمپانی را نیز به صورت بین المللی و غیر از آن به طور خلاصه بیان کنید. بیش از حد در مورد هر فعالیت جزئی کمپانی صحبت نکنید ، زیرا ممکن است پاسخ شما خسته کننده باشد.

دختر، پسر، داماد، عروس، سرپرست، برادر، خواهرتان در کشور مقصد چه کاری انجام می دهند؟

مطمئن باشید که اطلاعات کافی را قبل از مصاحبه از خویشاوندان و اطرافیان خود در مورد شغلشان، تحصیلاتشان و محل زندگی در کشور مقصد کسب کرده اید. می توانید آن ها را یادداشت کنید تا راحت تر حفظ شوید. نام دانشگاه و مکانی که در آن مشغول به کار هستند ، جزئیاتی درمورد آدرس را نیز حفظ کنید. اگر نتوانید اطلاعاتی مربوط به شغل فرزندانتان را به یاد بیاورید، گزینه مناسبی جدی برای آن ها تلقی نمی شوید. پس این اطلاعات بسیار اهمیت دارد.

وضعیت قانونی یا همان ویزای دختر یا پسرتان چیست ؟

وضعیت قانونی فرزندانتان را به طور کامل توضیح داده و یا با مدرک نشان دهید. حتماً هرچه سریع تر با آن ها قبل از مصاحبه ارتباط بگیرید و اطلاعات دقیق را داشته باشید تا در طول مصاحبه اطلاعات اشتباه ندهید.

وضعیت تحصیلی تان چگونه است؟

پاسخ این سوال را با اعلام بالاترین درجه ای که از دانشگاه یا مدرسه دریافت کردید ، شروع کنید. صحبت خود را در مورد مدرسه یا آموزشگاه تحصیلی که قبلا در آن مشغول بودید شروع نکنید؛ مگر این که آن مقام رسمی از شما درخواست داشته باشد.

هدفتان از این سفر چیست؟

هنگام توضیح هدفی که دارید، بسیار با اعتماد به نفس باشید زیرا بسیار مهم است که جزئیات را در مورد این که چرا چنین پیشنهادی را قبول کردید و دوست دارید به این جا سفر کنید را در اختیار او قرار دهید. مثلاً توضیحاتی در مورد هدف توریستی، تحصیلات تخصصی، انجام درمان پزشکی، تحصیل و غیره بدهید.

تاریخ تولد یا ازدواج دختر و پسرتان ، چه موقع است؟

اطلاعات دقیق را فراموش نکنید. این اطلاعات را قبل از مصاحبه حفظ کنید.

حقوق سرپرست و یا پدر شما چقدر است؟

سطح دریافتی پدر و یا کسی که تحت تکفلش هستید ، به مقامات رسمی نشان می‌ دهد که تا چقدر می توانید از پس هزینه های سفر و ماندن در خارج از کشور در آن مدت زمان خاص بر بیایید.

هزینه سالانه تحصیلات دانشگاهتان چقدر است؟

حتما زمان بگذارید و هزینه سالانه را به صورت کاملاً دقیق هم برای زندگی و هم برای دانشگاه در طول مدت زمانی که قرار است در کشور مقصد بمانید ، محاسبه کنید. هر گونه اطلاعات ناکافی ممکن است عامل شک و تردید مقامات رسمی باشد.

در کشوری که زندگی می کنید، چه اموالی دارید؟

همه اموالی که دارید را به طور کامل نام ببرید . هیچ کدام را فراموش نکنید، مثل ماشین، خانه و غیره.

اگر ویزای شما رد شود چه کار می کنید؟

مقامات رسمی دوست دارند از شما بشوند که در کشور خودتان هم کاری برای انجام دادن دارید . به آن ها بگویید که شما تعهدی دارید که باید به آن ها پایبند باشید و به تعهدات کاری خود اشاره کنید.

چه زمانی قرار است که در کشور مقصد استخدام شوید؟

اگر ویزای شما به گونه ای است که جستجوی شغلی را در کشور مقصد ممنوع کرده است ، قطعاً نباید به دنبال شغلی باشید. بنابراین باید در توضیح هدف خود و پیدا کردن شغل کاملاً دقیق و واضح صحبت کنید و تاکید کنید که کاملاً با محدودیت ها و قوانین ویزای خود آشنا هستید.

آخرین باری که دختر و پسرتان را دیدید، چه زمانی بود ؟

سعی کنید از قبل این زمان ها را برای خودتان مرور کنید تا ماه و سال دقیق را به آن ها گزارش دهید.

چه زمانی به کشور مقصد سفر خواهید کرد؟

دلایل زیادی وجود دارد که نماینده کنسولگری یا سفیر بخواهد پاسخ بسیار دقیقی برای این سوال داشته باشد. همچنین ممکن است تاریخ دقیق بلیط پرواز را نیز از شما بپرسد . مقام دیپلماتیک می خواهد مطمئن شود که شما ارزش و اعتبار و محدودیت‌ های ویزا را می دانید و بیش از زمان تعیین شده در کشور مقصد نخواهید ماند. بنابراین اطلاعات را همراه با تاریخ جدید و زمان پرواز در اختیار او قرار دهید.

قرار است کجا بمانید؟

از آنجایی که ممکن است در کشور مقصد سفر کنید، در طول اقامت خود در کشور مقصد مطمئن شوید که به جاهایی که قرار است در طول این زمان سفر کنید

و به آنها اشاره کنید. البته نیاز به اطلاعات جزئی نیست . البته باید پاسختان همراه با مدرک بوده و کاملا صحیح باشد.

قصد دارید که به کدام کشورها در کشور مقصد سفر کنید؟

تمام کشورهایی که برای سفر کردن به آنها در کشور مقصد برنامه دارید ، را اعلام کنید. همچنین اعلام کنید که دوست دارید در طول سفر دقیقاً کجا اقامت داشته باشید.

چه کسی هزینه سفر را می‌ دهد؟

یکی دیگر از موضوعات بسیار مهم این است که مقامات رسمی و دیپلماتیک وضعیت مالی شما یا فردی که تحت تکفلش هستید را بررسی می‌ کنند و هر گونه اطلاعات اشتباه قطعاً می تواند شانس شما را برای قبول ویزا را از بین ببرد.

چرا می‌ خواهید به مدت ۳ الی ۶ ماه به کشور مقصد سفر کنید؟ در حالی که خودتان در کشوری که زندگی می‌ کنید، شغل دارید؟

دلیل اصلی خود را برای دست کشیدن شغلتان به مدت ۶ ماه اعلام کنید . مثلا ممکن است علت آن بیماری یکی از اعضای خانواده، نیاز برای کسب مهارت های شغلی و غیره باشد. در هر صورت پاسخ شما باید کاملاً دقیق و صادقانه باشد.

سوالات دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد

 • چه کسی با شما زندگی می کند و مشغول به انجام چه کاری است؟
 • چه کسی از تجارت، خانه و اموال شما هنگام سفرتان به کشور مقصد مراقبت می کند؟
 • در مورد دانشگاهی که شمارا بورسیه‌ تحصیلی کرده است، چه فکر می‌ کنید چرا فکر می کنید؟
 • چرا ما باید برای تحصیل در کشور مقصد به شما ویزا دهیم؟
 • چرا مایل هستید در شنگن تحصیل کنید یا کار کنید؟
 • چرا در کشور خودتان این اقدامات را انجام نمی دهید؟
 • آیا تجارت خود را در کشور مقصد هم انجام خواهید داد؟
 • آیا همسرتان نیز در این سفر با شما همراه خواهد بود؟
 • به نظر من شما به کشور خود باز نخواهید گشت . نظر خودتان چیست؟
 • خواهر و برادر شما نیز در کشور مقصد کار می کنند؟ آیا قرار است شما هم شغل مشابه آن ها را در پیش بگیرید؟

این نکات را بلد باشید

پاسخگویی به سوالات مصاحبه ویزای شینگن ممکن است چالش‌برانگیز باشد، اما با آمادگی مناسب و رعایت برخی نکات کلیدی، می‌توانید شانس خود را برای دریافت ویزا افزایش دهید. در اینجا چند نکته برای پاسخگویی به سوالات مصاحبه ویزای شینگن آورده شده است:

1. آمادگی قبلی:

 • تحقیق کنید: در مورد کشور مقصد و برنامه سفر خود به خوبی تحقیق کنید. اطلاعاتی مانند مکان‌های دیدنی، هتل‌ها، و برنامه سفر شما باید دقیق و معتبر باشد.
 • مدارک خود را بررسی کنید: اطمینان حاصل کنید که تمام مدارک مورد نیاز را به همراه دارید، مانند دعوتنامه، بلیط هواپیما، رزرو هتل، بیمه مسافرتی، و مدارک مالی.

2. صداقت و شفافیت:

 • صادق باشید: در طول مصاحبه صادق باشید. اطلاعات نادرست یا غلط ممکن است باعث رد درخواست ویزای شما شود.
 • پاسخ‌های مختصر و مستقیم: به سوالات با پاسخ‌های کوتاه و مستقیم جواب دهید. از دادن اطلاعات غیرضروری خودداری کنید.

3. رفتار حرفه‌ای:

 • لباس مناسب: لباس رسمی و مناسب بپوشید تا نشان دهید که به مصاحبه اهمیت می‌دهید.
 • زمان‌بندی: به موقع به مصاحبه برسید. حضور به موقع نشان‌دهنده احترام به زمان مصاحبه‌گر است.

4. آگاهی از جزئیات سفر:

 • برنامه سفر: دقیقا بدانید که چه زمانی و به کجا قصد سفر دارید. برنامه‌های دقیق روزانه می‌تواند مفید باشد.
 • مدت اقامت: مدت زمانی که قصد دارید در منطقه شینگن بمانید را بدانید و بتوانید توضیح دهید.

5. توان مالی:

 • مدارک مالی: مدارکی که نشان‌دهنده توان مالی شما برای تامین هزینه‌های سفر باشد را ارائه دهید. صورتحساب‌های بانکی، نامه‌های کارفرما، و سایر مدارک مالی مفید هستند.

6. هدف سفر:

 • هدف دقیق سفر: توضیح دهید که چرا قصد دارید به این کشور سفر کنید. آیا برای تفریح، ملاقات با خانواده، کار، تحصیل یا دلایل دیگر است؟
 • دعوتنامه (در صورت وجود): اگر دعوتنامه‌ای از فرد یا سازمانی دارید، آن را به همراه داشته باشید و جزئیات را به وضوح توضیح دهید.

7. بازگشت به کشور خود:

 • دلایل بازگشت: بتوانید به خوبی توضیح دهید که چرا به کشور خود بازخواهید گشت. نشان دادن ارتباط قوی با کشور خود از طریق شغل، خانواده، یا دارایی‌ها می‌تواند مفید باشد.
mohajerat paziresh

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست