خط زیبا

خط به انگلیسی (انواع دستخط، خط صاف، دوخط و انواع خط)

گاما

خط به انگلیسی میشود line (لاین) یا streak (اِستریک) اما اگر منظور دست خط هست میتونین هم از handwriting (هَندرایتینگ) هم از script (اسکریپت-این یکی معنی نوشته هم میده) استفاده کنید. خط صاف میشه straight line اما خط ناصاف میشه crooked line و دوخط (یا چند خط موازی) میشه parallel lines یا فقط parallel هم میشه استفاده کرد. در واقع در این مطلب تاکید بیشتری بر دستخط handwriting داریم اما نکات بسیار کاربردی یاد می گیرید:

 • Handwriting: دستخط
 • تلفظ: /handˌrʌɪtɪŋ/
 • نوع کلمه: اسم غیر قابل شمارش (uncountable noun)

تعریف دستخط به انگلیسی

Handwriting is the act of forming letters and words on a page using a writing tool, such as a pen or pencil. دستخط عبارت است از شکل دادن حروف و کلمات در یک صفحه با استفاده از ابزار نوشتن مثل خودکار یا مداد.

کتاب به انگلیسی (انواع کتاب، چند کتاب، کتاب من و عبارات مربوط)

انواع دستخط در انگلیسی

دستخط به نوشته ای گفته می شود که با دست و با استفاده از ابزاری مثل خودکار، مداد، قلم دیجیتالی یا هر ابزار دیگری روی یک صفحه درج می شود. در زبان انگلیسی به هنر خطاطی یا خوشنویسی penmanship گفته می شود. سبکهای اصلی خط در انگلیسی شامل cursive (خط شکسته یا پیوسته)، pre-cursive (نیمه پیوسته) و Print (ناپیوسته) می باشد که در ادامه هر کدام را معرفی می کنیم:

1- Cursive (کِسیو)-دستخط پیوسته

Cursive (کِسیو)-دستخط پیوسته

در خط کرسیو یا پیوسته حروف موقع نوشتن به هم وصل می شوند. بر خلاف دستخط ناپیوسته که در آن بعد از نوشتن هر حرف قلم از روی کاغذ بلند می شود، در خط پیوسته ما حروف را بدون برداشتن قلم از صفحه و به هم چسبیده می نویسیم.

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزشی چرب زبان، هرررر زبانی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان زبان مدنظرتو مثل بلبل حرف بزن!


 

خط پیوسته به سه نوع خط looped (حلقه ای)، italic (ایتالیک) و connected (چسبیده یا متصل) تقسیم می شود.

 • Looped cursive handwriting (خط پیوسته حلقه ای): در این نوع خط برخی از حروف به صورت حلقه ای نوشته می شوند تا چسبیدن حروف به هم راحتتر شود. در این مدل خط پیوسته همه حروف باید به هم وصل شوند.
 • Italic cursive handwriting (خط پیوسته ایتالیک): در این مدل دستخط حروف g، j، q، یا y و برخی دیگر به صورت پیوسته نوشته نمی شوند. در خط ایتالیک بر خلاف خط حلقه ای برای چسباندن حروف از حلقه استفاده نمی شود. اسم این خط به خاطر شباهتش به خط ایتالیایی، ایتالیک گذاشته شده نه اینکه مثل فونت ایتالیک مورب و کج باشد.
 • Connected cursive handwriting: خط پیوسته به هم متصل منشا مدل پیوسته نویسی به حساب می آید. نوشتن با این روش خیلی سریعتر از سبکهای دیگر بود، چون نیازی نبود قلم زیاد از روی صفحه برداشته شود. برای همین این سبک دستخط خیلی زود رواج یافت.

2- Pre-cursive (پری کِسیو)-دستخط نیمه پیوسته

خط نیمه پیوسته چیزی بین دستخط پیوسته و ناپیوسته است. در این روش، بعضی از حروف به صورت پیوسته و برخی دیگر به شکل ناپیوسته نوشته می شوند.

تبلیغ به انگلیسی (آگهی، تبلیغ کننده، مخفف و انواع تبلیغات)

3- Print (پرینت)-دستخط ناپیوسته

Print (پرینت)-دستخط ناپیوسته

خط ناپیوسته سبکیست که در آن هر حرف به صورت جداگانه و بدون چسبیدن به حروف دیگر نوشته می شود. از این نوع دستخط اغلب برای نوشتن فرم های رسمی استفاده می شود، چون خواندن خط پیوسته معمولا دشوار است و به دقت بیشتری احتیاج دارد.

رابطه دستخط و ویژگیهای شخصیتی

محققان حوزه گرافولوژی (graphology) یا همان خط شناسی دریافته اند که از روی دستخط یک فرد می توان به ویژگیهای شخصیتی او پی برد. اگر برایتان جالب است که بدانید چطور و چگونه، موارد زیر را با دقت بخوانید:

 • اندازه دست خط: اندازه حروف در دستخط نشان می دهند که شما درونگرا هستید یا برونگرا. اگر موقع نوشتن حروف از خط بالاتر می زنید و حروف را بزرگ می نویسید به احتمال زیاد برونگرا و با اعتماد بنفس هستید. در مقابل، افرادی که دستخط ریزی دارند احتمالا برونگرا و کم حرف هستند.
 • فشار قلم: از روی میزان فشاری که به خودکار یا مداد موقع نوشتن وارد می آورید هم می شود حدس زد که چه ویژگیهایی دارید. فشار زیاد معمولا نشانه استرس داشتن و تحت فشار بودن است و فشار ملایم حس آرامش و همدلی را منعکس می کند.
 • توجه به جزئیات: بعضی از جزییات مثل نقطه گذاری هم می تواند خصوصیات یک شخص را نشان بدهد. به عنوان مثال، اگر جزو کسانی هستید که موقع نوشتن حروف انگلیسی نقطه حرف «i» را کمی بالاتر از خودش می گذارید احتمالا شخصیت تخیلی دارند. افرادی که این نقطه را کمی به سمت چپ می گذارند معمولا افراد پشت گوش اندازی هستند و کسانی که نقطه حرف «i» را دقیقا سر جایش می گذارند معمولا آدمهای منظم و دقیقی اند.
 • فاصله حروف: بعضی ها موقع نوشتن حروف آنها را با فاصله زیاد از هم می نویسند و بعضی دیگر حروف را کاملا نزدیک به هم می نویسند. به طور کلی بین کلمات باید فاصله یکسانی به اندازه یک بندانگشت وجود داشته باشد.
 • بلند کردن قلم: همانطور که گفتیم، در سبک پیوسته نویسی مداد یا خودکار خیلی کم از روی صفحه کاغذ بلند می شود و حروف و کلمات پشت سر هم و به صورت چسبیده نوشته می شوند. موقع آموزش دستخطهای مختلف انگلیسی رعایت این نکته و توجه به زمان صحیح بلند کردن قلم مهم است.

از مطالب محبوب سایت: مهارت های چهارگانه انگلیسی کدامند؟ (روش تقویت آنها)

انواع خط در انگلیسی

برای اینکه دانش انگلیسی خودتان را افزایش بدهید باید تا می توانید لغات بیشتری یاد بگیرید. حالا که حرف از خط و نوشتن شد، بیایید با اسم انواع خطوط به انگلیسی آشنا بشویم:

انواع خط در انگلیسی

خطوط هندسی در زبان انگلیسی:

 • Straight صاف، مستقیم
 • Diagonal مورب
 • Vertical عمودی
 • Parallel lines خطوط موازی
 • Curved منحنی
 • Horizontal افقی
 • Dotted نقطه چین
 • Wavy موج دار
 • Zigzag زیگزاگ

دانلود کنید: آموزش خوش خطی انگلیسی در 30 روز (گام به گام)

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست