بهترین روش یادگیری زبان اسپانیایی با ۱۲ گام موثر

بهترین روش یادگیری زبان اسپانیایی با ۱۲ گام (آپدیت 2024)

گاما

پژوهش ها و تحقیقات مختلفی انجام شده است تا بهترین متدهای یادگیری سریع تر زبان های مختلف ، از جمله اسپانیایی را به ما ثابت کنند. از جمله راهکارهایی که وبسایت iwillteachyoualanguage.com اخیرا ارائه داده است.

این مطلب نتیجه ۷ سال تجربه خودم و همچنین جدیدترین تحقیقات موسسات معتبر آموزش زبان اسپانیایی در دنیاست که حاصل سال ها تجربه را در قالب ۵ صفحه در اختیارتان قرار می دهد! این بهترین روش برای یادگیری موثر زبان اسپانیایی ست. ضمنا همه موضوعاتی که در ابتدای کار نیاز دارید را به رایگان می توانید دانلود کنید!

یادگیری زبان اسپانیایی برای فارسی زبانان چقدر طول می کشد؟

طبق جدولی که موسسه معتبر FSI ارائه داده است زبان اسپانیایی بعد از زبان های چینی و ژاپنی (سخت) در رده زبانهای متوسط برای یادگیری قرار دارد. اگر زبان انگلیسی یا فرانسوی را بلد باشید، با روزانه ۴ ساعت وقت گذاشتن روی زبان اسپانیایی حدود ۱۲ ماه طول می کشد که به سطح متوسط برسید (به دلیل تشابهات زبان انگلیسی و فرانسوی با اسپانیایی).

 


اسپانیایی

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش اسپانیایی چرب زبان، زبان اسپانیایی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان اسپانیولی رو مثل بلبل حرف بزن!


 

اما اگر انگلیسی و فرانسوی را مسلط نیستید برای ما ایرانی ها بطور معمول حدود ۱۵ ماه با روزانه ۴ ساعت وقت گذاشتن طول خواهد کشید که به سطح متوسط اسپانیایی برسیم. اگر از چند ترفند زیر استفاده کنید زمان یادگیری شما تا ۶ ماه کاهش پیدا می کند!

۱- یک هدف تعیین کنید

به یاد داشته باشید این موضوع که چرا تصمیم گرفته اید اسپانیایی را مطالعه کنید؛ از اهمیت زیادی برخوردار است. برخی از اهداف نمونه برای یادگیری زبان اسپانیایی عبارتند از:

بسیاری از اهداف دیگر نیز هستند که می توانید انتخاب کنید، بنابراین یکی از آنها که برای شما اهمیت دارد؛ انتخاب نمایید. هدف تان را روی یک کاغذ سفید A3 بنویسید و در اتاق تان بچسبانید.

۲- به این روش مرور کنید

بهترین روش یادگیری زبان اسپانیایی این است که اولین بار که مطلب جدیدی از زبان را مطالعه میکنید (مثلا یک لغت)، اگر همان مطلب را در ۲۴ ساعت آینده هم یک بار مرور کنید، تا ۸۰٪ آنچه را که جدیداً یاد گرفته اید حفظ میکنید پس از یک هفته، می توانید تنها پس از پنج دقیقه مرور همان مطلب، بدون فراموشی همه آن را به خاطر بیاورید. این مطلب تا ۳۰ روز در ذهن شما می ماند. بعد از چهل روز اگر همان مطلب را مجددا مطالعه کنید، ماندگاری آن در ذهن تان تا ۶ ماه خواهد بود! پس یک بار همان شبی که مطلب را یاد می گیرید مرور کنید، هفته بعد هم یک بار و چهل روز بعد هم یک بار.

۳- تصمیم بگیرید که از چه ابزاری استفاده می کنید

گام بعدی شما این است که ابزارهایی را که به شما کمک می کند که چگونه اسپانیایی را مطالعه کنید؛ انتخاب کنید. در ادامه ۵ تا از متداول ترین منابع یادگیری زبان اسپانیایی آورده شده است. برای هر یک، ما خلاصه ای از آنچه که هست، و همچنین جوانب مثبت و منفی آن را بررسی کرده ایم. در طول یادگیری و مطالعه؛ شما به احتمال زیاد از بیش از یک ابزار استفاده می کنید، حتی ممکن است از تمام شش ابزارتان استفاده کنید.

نرم افزار های خودآموز

گزینه دیگری برای یادگیری زبان، برنامه های خودآموز مانند رزتا استون و دولینگو است. این نرم افزار ها به شما برنامه های درسی و ساختاری برای پیروی می دهد؛ اما آنها معلمی ندارند که آنها را هدایت کند. این راه ارزان تر است و به شما اجازه می دهد هر جایی که می خواهید زبان بخوانید. بهترین نرم افزارهای خودآموز زبان اسپانیایی را در فروشگاه مان گلچین کرده ایم!

نکات مثبت

 • هر جایی که بخواهید می توانید مطالعه کنید
 • ارزان تر از معلم خصوصی و کلاس های آموزش زبان است (برخی از آنها حتی رایگان هستند)
 • ساختار و درس های از پیش آماده ای برای شما فراهم می کند

نکات منفی

 • کیفیت آنها می تواند خیلی متفاوت باشد
 • شخصی سازی این برنامه ها خیلی کم است یا در آنها وجود ندارد.
 • برخی از مردم وقتی یک معلم حقیقی ندارند؛ انگیزه شان کاهش می یابد.

کتاب های آموزشی

کتاب درسی می تواند روشی عالی برای کمک به بهبود مهارت های زبان اسپانیایی شما باشد و بهترین کتاب ها؛ مهارت های مختلفی را به شما آموزش می دهد و با تمرینات منظم و آزمون هایی که دارد؛ یک یادگیری تعاملی ایجاد می کند. کتاب های درسی خوب، شامل کلیپ های صوتی نیز می شوند، بنابراین شما می توانید مهارت های شنیداری و مکالمه را نیز تمرین کنید.

با این حال، مراقب باشید که بر یک کتاب درسی بیش از حد تکیه نکنید. خواندن کتاب درسی یکی از ساده ترین روش های مطالعه است و می تواند به صورتی شما را وسوسه کند تا به جای فعالیت هایی مانند نوشتن یا صحبت کردن به زبان اسپانیایی ، فقط روی صندلی نشسته و چند صفحه ای از کتاب را مطالعه کنید. بهترین کتاب های زبان اسپانیایی را در اینجا معرفی کرده ایم!

نکات مثبت

 • راه فوق العاده ای برای یادگیری و بررسی قوانین گرامری است.
 • می توانید کتاب درسی را در هر مکان و هر زمانی که می خواهید مطالعه کنید
 • معمولاً شامل تست ها و آزمون هایی است که می توانید روند پیشرفت تان را چک کنید
 • ارزان قیمت

نکات منفی

 • نسبت به یادگیری تعاملی؛ کمی منفعل تر است.
 • تمرین های صحبت کردن به زبان اسپانیایی را نمی تواند خیلی فراهم کند
 • می تواند خسته کننده باشد که باعث می شود انگیزه تان را از دست بدهید.

پادکست ها (فایل های صوتی)

گوش دادن به پادکست یک راه عالی برای تقویت مهارت های شنیداری اسپانیایی است و می توانید به موضوعاتی گوش بدهید که برایتان جالب توجه است. پادکست ها؛ فایل های صوتی هستند که مدت زمان آنها معمولاً کمتر از یک ساعت است. (پادکست شماره ۱   شماره ۲   شماره ۳)

نکات مثبت

 • روشی عالی برای تمرین مهارت های شنیداری
 • معمولاً می توانید پادکست هایی را پیدا کنید که موضوع آنها نیز مورد علاقه تان باشد.
 • می توانید در هر مکان و هر زمانی به آن فایل ها گوش بدهید.
 • اغلب آنها رایگان هستند.

نکات منفی

 • نسبت به فعالیت ها و مطالعه کردن؛ منفعل است.
 • فقط می تواند مهارت های لیسنینگ شما را تقویت کند.

فلش کارت ها

فلش کارت ها ابزار دیگری هستند که می توانید به فهرست منابع اسپانیایی تان اضافه کنید. شما حتی می توانید کارت های خودتان را با استفاده از فلش کارت های خالی که در بازار موجود است؛ تهیه کنید. هنگام ساخت فلش کارت، می توانید لغت اسپانیایی را در یک طرف کارت نوشته و سمت دیگر معنای آن به زبان مادری تان را یادداشت کنید.

شما همچنین می توانید کلمه را به زبان اسپانیایی در یک طرف کارت نوشته و تعریف آن؛ یک جمله که آن لغت را شامل می شود را در طرف دیگر بنویسید. فلش کارت ها یک راه عالی برای یادگیری واژگان است.

نکات مثبت

 • بهترین راه برای یادگیری واژگان و لغت های جدید
 • رایگان یا بسیار ارزان قیمت
 • زمانی که وقت بسیار کمی دارید؛ می توانید در زمان اندکی برای تمرین لغات از آنها استفاده کنید.

نکات منفی

 • نمی تواند برای مطالعه ی عبارت های پیچیده به کار گرفته شود.

۴- زبان آموزان دیگری را پیدا کنید

بهترین راه یادگیری زبان اسپانیایی ؛ تمرین با شخص دیگری است! اول از همه این که؛ یک شریک در مطالعات شما می تواند به شما انگیزه دهد و شما را نسبت به وظایف مطالعاتی تان مسئولیت پذیرتر می نماید، همچنین اگر به برنامه تان واقعاً پایبند باشید؛ به پیشرفت دست می یابید. دوم این که، مطالعه با افراد دیگر باعث می شود تا مهارت های زبان اسپانیایی را تمرین کنید. شما مطمئناً می توانید به زبان اسپانیایی با خودتان صحبت کنید، اما اگر با یک شخص دیگر مکالمه داشته باشید، یاد خواهید گرفت که چگونه به زبان اسپانیایی صحبت کنید.

یادگیری

سوم این که، حتی اگر زبان اسپانیایی خود آنها نیز کامل نباشد، شریک مطالعاتی شما هنوز هم می تواند در مورد چگونگی بهبود زبان اسپانیایی تان، به شما مشاوره و فیدبک بدهد و هر گونه اشتباه که شما متوجه آنها نیستید؛ را می توانند به شما گوشزد کنند. و در نهایت، مطالعه با دوستان می تواند زبان اسپانیایی را سرگرم کننده تر کند. ۳ روش برای آن که یک فرد اسپانیایی زبان را برای تمرین مکالمه پیدا کنید!

۵- این منابع را دانلود کنید

باید چشم، گوش و زبان تان به اسپانیایی عادت کند. برای این کار بهترین منابع را به رایگان می توانید از اینجا دانلود کنید. این مرحله مهم ترین بخش یادگیری زبان اسپانیایی است:

۶- با صدای بلند تمرین کنید

یکی از مهمترین مواردی که زبان آموزان را از پیشرفت در مهارت های زبان باز می دارد، ترس از اشتباه کردن است. ممکن است تمرین با دیگر زبان آموزان اسپانیایی که آنها نیز احتمالاً اشتباهاتی دارند برای شما ساده تر و راحت تر باشد. مهمتر از همه این است که به یاد داشته باشید که انجام اشتباهات هنگام یادگیری زبان اجتناب ناپذیر است و برای همه اتفاق می افتد. سعی کنید طنز آن را پیدا کنید و به آن بخندید.

به عنوان مثال، دوستی داشتم که در خارج از کشور؛ در آمریکای مرکزی تحصیل کرده و داشت زبان اسپانیایی یاد می گرفت. روزی سعی کرد که به خانواده میزبانش بگوید که از سوسک (cucaracha) می ترسد اما در عوض گفت که از قاشق (cuchara) می ترسد. هفته ها طول کشید تا متوجه شود که چرا خانواده میزبان او همیشه با چنگال به او غذا می دهند، اما هنگامی که متوجه شد، فقط خندید و مطمئن بود که این دو کلمه را دوباره اشتباه نخواهد گرفت.

۷- زبان را با زندگی روزمره تان ترکیب کنید

هنگامی که به یادگیری زبان اسپانیایی می پردازید، مهم است که این زبان را به بخشی از زندگی روزمره تان تبدیل کنید. شما می توانید به هر درس یا جلسه تمرینی را که در برنامه تحصیلی خود قرار داده اید، بپردازید، اما اگر همه ی کاری که برای یادگیری زبان انجام می دهید؛ همین باشد، پیشرفت تان به اندازه کافی نخواهد بود.

هنگام یادگیری هر زبان خارجی، تکرار و ثبات مهم است. سعی کنید اغلب به زبان اسپانیایی و استفاده از آن فکر کنید، حتی اگر فقط برای چند دقیقه یا چند ثانیه باشد.

 • لیست خرید خوارو بار خود را به اسپانیایی بنویسید.
 • زمانی که تلویزیون می بینید زیر نویس اسپانیایی به برنامه ها اضافه کنید.
 • یک دفتر خاطرات اسپانیایی تهیه کنید و در آن در مورد آنچه که طی روز انجام می دهید؛ بنویسید.
 • پست های شبکه های اجتماعی تان را علاوه بر زبان مادری تان به زبان اسپانیایی نیز بنویسید.
 • یک دیکشنری اسپانیایی روی موبایل خود دانلود کنید به طوری که بتوانید به راحتی هر لغتی را که نمی دانید جستجو کنید. گوگل ترنسلیت بهترین است.
 • هر پوستر یا بیلبوردی که در اطراف می بینید به اسپانیایی ترجمه کنید.

۸- یادگیری زبان را به سرگرمی تبدیل کنید

بهترین راه برای مطالعه زبان اسپانیایی این است که یادگیری را به امری سرگرم کننده و جذاب برای خودتان تبدیل کنید. عاشق اتومبیل هستید؟ مجله های اتومبیل که به زبان اسپانیایی هستند تهیه کرده و بخوانید. به ورزش علاقه دارید؟ می توانید مسابقه هایی را از تلویزیون دنبال کنید که گوینده اسپانیایی زبان آن را گزارش می کند. به کتاب خواندن علاقه دارید؟ ترجمه اسپانیایی کتاب های محبوب تان را پیدا کرده و برای تمرین مطالعه از آن استفاده کنید. مجددا پیشنهاد می کنم موضوعات مورد علاقه تان را از این وبسایت پیدا کنید و مطالعه نمایید!

۹- موسیقی های افزایش توان مغز

تحقیقات جدید نشان داده است که هنگام مطالعه، سکوت کردن یا گوش دادن به موسیقی تمرکز را بالا می برد، بسیاری معتقدند بازی کردن و گوش دادن به نوع خاصی از موسیقی ” مانند این موسیقی ها ” می تواند به زبان آموزان برای بکار بردن بخشی اضافی از مغزشان به آنها کمک کند. برای این کار باید از موسیقی به عنوان صدای پس زمینه استفاده کنید یعنی ولوم را در حد ۱ یا ۲ نگه دارید و سپس زبان تمرین کنید.

۱۰- نکات دیگر

 • مقابل آینه با صدای بلند تمرین کنید (یا اینکه صدای خود را ضبط کنید تا به اشکالات خود پی ببرید)
 • در مواقع بیکاری، رانندگی و … ترانه های اسپانیایی گوش کنید و تمرین کنید (مثلا این موسیقی ها یا اینها) متن ترانه ها نیز نوشته شده است.
 • اصطلاحات رایج زبان اسپانیایی را یاد بگیرید (منطورمان این اصطلاحات است)
 • در شبکه های اجتماعی مثل reddit یا اینستاگرام با اسپانیایی زبان ها چت کنید
 • سعی کنید هر چیزی را که می بینید به زبان اسپانیایی بیان کنید (مثلا این یک پرنده است را به اسپانیایی بگویید)
 • در وبسایت blogfa.com یک اکانت ایجاد کنید و یک وبلاگ اسپانیایی زبان راه اندازی کنید (مطالب را از خودتان بنویسید-با اشکال یا بدون اشکال فرقی نمی کند)

هر گونه سوال یا نظری درباره یادگیری زبان جذاب اسپانیایی دارید با ما و سایر زبان آموزان در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

حتما بخوانید!

6 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست