رایتینگ

تقویت رایتینگ انگلیسی با 10 روش موثر (آموزش به زبان ساده)

ielts gama-min

در حال حاضر مهارت رایتینگ انگلیسی به بخش جدایی ناپذیری از بسیاری مشاغل تبدیل شده است. اگر قصد کار کردن در کشور دیگری را دارید این مهارت به شما امکان می دهد تا موقع ارسال رزومه، در همان ابتدای کار تاثیر فوق العاده ای روی کارفرمایتان بگذارید. از آنجا که مهارت نوشتاری قوی بسیار مهم و ضروری است، توجه کارفرمایان به سمت متقاضیانی معطوف می شود که می توانند خودشان را از طریق نوشتن روی کاغذ به خوبی نشان بدهند.

مهارت رایتینگ یک مهارت اکتسابی است که می توان با صرف زمان و تمرین کردن آن را بهبود داد. ما در این مقاله به مهارت رایتینگ انگلیسی و نحوه پرورش و بهبود این مهارت نگاه عمیق تری می اندازیم و لیستی از مشاغل مهارت های نوشتاری قوی انگلیسی در آنها مهم است را با شما به اشتراک می گذاریم.

مهارتهای رایتینگ چیست؟

مهارت رایتینگ یعنی توانایی تبدیل افکارتان به کلمات با استفاده از ساختار مناسب جملات، علائم نگارشی و دستور زبان انگلیسی. در واقع نوشتن یک مهارت مهارت اکتسابی است که حتی نویسندگان ذاتی هم برای اینکه در آن حرفه ای شوند به تمرین نیاز دارند.

نمونه مهارت های رایتینگ

مهارت های نوشتاری زیادی در انگلیسی وجود دارد از جمله:

 • تصحیح
 • املا
 • جمله و ساختار پاراگراف
 • سبک نوشته
 • واژگان قوی
 • ایجاد لحن
 • علائم نگارشی

چگونه مهارت های رایتینگ خود را برای مصاحبه شغلی تقویت کنیم؟

از آنجایی که داشتن مهارتهای نوشتاری انگلیسی قوی می تواند تأثیر مثبتی روی کارفرمای شما بگذارد، برخورداری از این مهارت ها شانش شما برای قبولی در مصاحبه شغلی تان را افزایش می دهد. حتی کسانی که به صورت ذاتی نویسنده هستند هم باید نوشتن حرفه ای را تمرین کنند. بنابراین، فرقی نمی کند در حال حاضر مهارت رایتینگ شما در چه وضعیتی قرار دارد، چون در هر صورت شما همیشه می توانید آن را تقویت کنید.

قبل از ارائه درخواست کار، نکات زیر را در درخواست کتبی تان مد نظر قرار بدهید:

1- افکارتان را بیان کنید

بیان افکار اغلب اوقات قدمی است که موقع نوشتن، حتی توسط افراد حرفه ای هم نادیده گرفته می شود. با اختصاص دادن زمان برای نگارش نوشته خودتان (حتی اگر این نوشته یک کاور لتر است)، مطمئن می شوید که تمام موضوعات مورد نظرتان را بدون درج جزئیات غیر ضروری در نوشته تان پوشش می دهید. حتی نوشتن چند یادداشت چکنویس در مورد مسائل و مواردی که قرار است در نامه اصلی تان به آنها اشاره کنید هم می تواند در وقتتان صرفه جویی کند.

2- ساده بنویسید

وقت گذاشتن برای سازماندهی افکار، قبل از شروع به نوشتن کارتان را راحت تر می کند. ولی از آنجایی که خیلی از ما نوشته هایمان هم شبیه به حرف زدنمان طولانی است، ممکن است در نهایت نوشته مان شبیه یک پر حرفی به نظر بیاید. برای جلوگیری از این مساله، موقع نوشتن از خودتان بپرسید که آیا هر کلمه یا جمله ای که در نوشته به آن اشاره می کنید مهم است یا نه. برای یادگیری ساده نویسی روزانه یکی از مطالب این سایت را با صدای بلند برای خود بخوانید!

3- سوالات خواننده تان را پیش بینی کنید

همانطور که در حال نوشتن هستید، به مخاطبی که قرار است نوشته شما را بخواند فکر کنید. اگر او شما را نمی شناسد و برای اولین بار و از روی همین نوشته قرار است با شما آشنا شود، به سوالاتی فکر کنید که احتمالا در ذهنش شکل می گیرند. برای این کار می توانید ز شخص دیگری بخواهید پیش نویس شما را بخواند تا مشخص شود که آیا نوشته شما کاملا قابل فهم است و جزئیات لازم در آن اشاره شده یا نه.

4- از action words قوی استفاده کنید

action words کلماتی هستند که نشان دهنده انجام کاری هستند. در انگلیسی کلماتی وجود دارند که پرطمطراق تر از بقیه هستند و شما می توانید آنها را در نامه درخواست کار یا رزومه تان بیاورید تا از بقیه متقاضیان متمایز شوید. این کلمات باعث می شود کارفرمایان موقع خواندن رزومه شما تصویر بهتری از شما در ذهنشان شکل بدهند.

برخی از این کلمات عبارتند از:

 • I Achieved (به دست آوردم)
 • I Established (پایه گذاری کردم)
 • I Resolved (حل کردم)
 • I Trained or mentored (آموزش دیدم یا تحت تعلیم بودم)
 • I Influenced تحت نفود و تاثیر قرار دادم))
 • I Launched (راه اندازی کردم)

لیستی از بهترین فعل ها که در رایتینگ خود می توانید استفاده کنید در تصویر زیر:

5- نوشته تان را ویرایش کنید

موقع نوشتن اولین پیش نویستان راحت باشید و آزادانه بنویسید. روی ایده کلی تان تمرکز کنید و جزئیاتی را ارائه کنید که از این ایده کلی پشتیبانی می کنند و به آن زمینه می دهند. سپس در مرحله ویرایش به دقت درباره ضروری بودن یا نبودن هر جمله فکر کنید و تصمیم بگیرید. دنبال عبارات و کلمات پر کننده ای باشید که می توان آنها را حذف کرد. سعی کنید نوشته خود را با صدای بلند بخوانید تا نحوه شنیدن آن را بشنوید و در ضمن یادتان نرود که هر نوع غلط املایی یا خطای دستوری را هم در نوشته پیدا کنید.

نکاتی درباره استفاده از مهارت رایتینگ برای مصاحبه شغلی

 • از به کار بردن اصطلاحات عامیانه در نوشته خودداری کنید: ما در زندگی روزمره مان و موقع حرف زدن از اصطلاحات و عبارت های عامیانه زیادی استفاده می کنیم؛ ولی این اصطلاحات و عبارات به یک نوشته حرفه ای مربوط نمی شوند. به جای استفاده از این موارد، دنبال کلمات یا عبارت های جایگزین باشید و یا اینکه به طور کامل آنها را از نوشته تان حذف کنید.
 • مرتب مطالب انگلیسی بخوانید: مطالعه نوشته های مختلف انگلیسی به شما کمک می کند تا با سبک های مختلف نوشتن آشنا بشوید و دایره لغاتتان را گسترده تر کنید. هر چه بیشتر بخوانید، مهارت نوشتاری شما هم بهتر می شود چون کلمات جدید و نحوه استفاده صحیح از آنها در جملات را یاد می گیرید.
 • روی گرامر و املای کلمات انگلیسی مسلط شوید: هر چه بیشتر مهارت رایتینگ انگلیسی را تمرین کنید، در آن بهتر خواهید شد. برای تقویت املا و گرامر انگلیسی تان از امتحانات آنلاین سرگرم کننده یا حتی فلش کارت استفاده کنید. به این ترتیب بعد از مدتی متوجه می شوید که این مهارت ها به طور طبیعی در حال تقویت شدن هستند.

مشاغلی که به مهارت نوشتن انگلیسی قوی نیاز دارند

در سراسر دنیا مشاغل متعددی وجود دارد که در آنها مهارت رایتینگ انگلیسی برای موفق شدن بسیار مهم و ضروری است. موارد زیر فقط چند نمونه از این مشاغل هستند.

1- مدیر شبکه های اجتماعی

 • میانگین حقوق: 47762 دلار در سال
 • وظایف اصلی: مدیران رسانه های اجتماعی نماینده شرکت های مختلف در شبکه های اجتماعی هستند. این افراد محتوا ایجاد می کنند، پاسخ های آنلاین را نظارت می کنند، به نظرات پاسخ می دهند و سعی می کنند توجه مخاطبان بیشتری را به سمت آن برند تجاری جلب نمایند.

2- کپی رایتر یا کارشناس تولید محتوا

 • میانگین حقوق: 502257 دلار در سال
 • وظایف اصلی: کپی رایترها متن های تبلیغاتی تولید می کنند. این افراد مسئول تهیه محتوا در وب سایت ها، بیلبوردها، ایمیل ها، خبرنامه ها، کاتالوگ ها و سایر رسانه ها هستند.

3- متخصص منابع انسانی

 • میانگین حقوق: 51531 دلار در سال
 • وظایف اصلی: متخصصان منابع انسانی وظیفه جذب، مصاحبه و استخدام کارمندان در شرکت ها را به عهده دارند. این افراد می توانند برای بخش منابع انسانی شرکت های مختلف کار کنند و علاوه بر این ممکن است مسئول روابط کارکنان، جبران خسارت و آموزش هم باشند.

4- وکیل دادگستری

 • میانگین حقوق: 70804 دلار در سال
 • وظایف اصلی: وکلای دادگستری به افراد، مشاغل و سازمانهای دولتی مشاوره حقوقی می دهند و می توانند در دادگاهها و معاملات حقوقی نماینده آنها باشند. وکلا طیف گسترده ای از فعالیت ها از نوشتن وصیت نامه گرفته تا دفاع از افراد در دادگاه را انجام می دهند.

5- مدیر روابط عمومی

 • میانگین حقوق: 76353 دلار در سال
 • وظایف اصلی: مدیر روابط عمومی مسئول حفظ چهره عمومی یک فرد یا یک سازمان است. این افراد بیانیه مطبوعاتی می نویسند، در رسانه های اجتماعی برای آن فرد یا سازمان فعالیت می کنند و یا ممکن است کمپین های تجاری راه اندازی کنند.

روش های تقویت مهارت رایتینگ انگلیسی

1- ایده های خود را سازماندهی کنید و ارتقا بدهید

مقاله نویسی معمولا فرایند کندی است و برای همین به شما امکان می دهد تا قبل از ساخت جملاتتان، ایده ها و افکارتان را سازماندهی کنید.

همانطور که برای نوشتن وقت می گذارید، می توانید به تدریج کلمات مختلف را پردازش کنید. حتی می توانید قبل از اینکه کلماتتان را روی کاغذ یا فایل دیجیتالی تان بنویسید آنها را جستجو کنید. این کار به شما فرصت می دهد که مرحله به مرحله املا، واژگان و تلفظ خودتان را هم بهبود ببخشید. بعد از اتمام کار، فقط کافیست چیزی که نوشته اید را دوباره مرور کنید و اصلاحات لازم را به عمل بیاورید.

2- از پیشرفتتان خروجی بگیرید

یادتان باشد که کار نیکو کردن از پر کردن است. این جمله از همه بیشتر در مورد مقاله نویسی صدق می کند. آیا تا به حال اشتباه کرده اید؟ صد البته که بله! همه ما هر از گاهی اشتباه می کنیم. این خصوصیت مختص همه انسانهاست. بنابراین موقع تلاش برای افزایش مهارت های زبان انگلیسی تان همیشه این مساله را مد نظر داشته باشید.

فقط چند هفته به خودتان فرصت بدهید و تمرین کنید. بعد می توانید میزان پیشرفت و نقاط ضعف و قوت خودتان را ارزیابی نمایید. به خاطر داشته باشید که عدم توجه به اشتباهات نوشتاری، اسپیکینگ یا همان مهارت گفتاری شما را هم مختل می کند. مقاله نویسی را ه عنوان وسیله ای بکار ببرید که نه تنها مهارت های نوشتاری تان را به کار می گیرد، بلکه طور مداوم ساختار جملات و واژگان شما را هم تقویت می کند. ناگفته نماند که می توانید توانایی ریدینگ یا خواندن خودتان را هم از این طریق افزایش بدهید.

3- از دیگران بازخورد بگیرید

تصحیح خروجی تان مرحله مهم و ضروری بعدی است نوشته شما را باید معلم و دوستانتا ارزیابی کنند. بازخورد گرفتن در مقاله نویسی مرحله بسیار کلیدی و مهمیست. اگر این کار را نکنید، مرتبا همان اشتباهات گذشته را مرتکب می شوید بدون اینکه متوجه شوید.

پس یادتان باشد که بازخورد گرفتن را فراموش نکنید. این که کسی مقاله شما را به طور کامل بخواند و به شما پیشنهاد دهد که چطور می توانید مهارت نوشتاری تان تقویت کنید، گامی در جهت تقویت رایتینگ شماست. وقتی منابع درست را در اختیار داشته باشید فرایند یادگیری آسان تر می شود و بهترین مشاوره ها را برای ارتقای مهارت های خود دریافت می کنید.

4- همه چیزهایی که یاد گرفته اید را مرور کنید

وجود قوانین، کلمات و عبارات زیاد در یک زبان جدید باعث می شود احساس سردرگمی و گیج شدن کنید. شما نمی توانید همه این موارد را حفظ کنید، اما هیچ اشکالی ندارد. تحقیقات متعدد نشان می دهند که نوشتن باعث می شود اطلاعات بهتر در ذهن حفظ شوند، چون برای اینکه چیزی ملکه ذهن شود باید آن را به صورت عملی پیاده سازی کرد.

تمرین کردن، مسیرهای عصبی جدیدی در مغز شما ایجاد می کند. وقتی می نویسید، اطلاعاتی که قبلا جمع آوری کرده اید را ارزیابی و سازماندهی می کنید. این فرایند به حل مسائل در مغز شما کمک می کند و منجر به یادآوری چشمگیر مطالب و موضوعاتی می شود که قبلا یاد گرفته اید. پس وقتی به طور مرتب مقاله می نویسید احتمال اینکه چیزهایی که یاد گرفته اید را فراموش کنید کم می شود.

5- دستور زبان و دایره لغاتتان را تقویت کنید

این را بدانید که مطمئنا خوانندگان شما برخی اشتباهات املایی و دستوری را می بخشند؛ اما از طرفی هم ممکن این اشتباهات جریان خواندن آنها را مختل یا قطع کند. قطعا شما دلتان می خواهد مخاطبتان از خواندن نوشته شما لذت ببرد و برای فهمیدن منظورتان به دردسر و زحمت نیفتد.

تجربه ثابت کرده اینکه خودتان بخواهید خطاها و اشتباهات نوشته تان را پیدا کنید کار سختیست. ولی خوشبختانه چندین راه حل وجود دارد که می تواند به شما برای این کار کمک کند:

 • بین نوشتن و ویرایش متن خود استراحت طولانی داشته باشید: توصیه می کنیم وقتی نوشتن مقاله تان تمام شد، 24 تا 48 ساعت صبر کنید و دوباره به سراغش برگردید تا با ذهنی باز و تازه آن را بازخوانی کنید.
 • با استفاده از نرم افزارهای مختلف، املای کلمات و گرامر مورد استفاده تان را بررسی کنید: وقتی این کار را می کنید، همیشه به اشتباه خودتان و نسخه تصحیح شده دقت کنید تا از آن درس بگیرید و دیگر تکرارش نکنید.
 • از دوستتان بخواهید متن شما را تصحیح کند: به قول معروف: دو تا فکر بهتر از یه فکره! پس چه بهتر که از دوستتان بخواهید نظرش را درباره متن شما بگوید و خطاهایش را تصحیح کند.
 • کاربردی ترین لغات زبان را داشته باشید و کار کنید (در اینجا می توانید دانلود کنید)

از طرف دیگر، داشتن یک دایره لغات و واژگان وسیع، محتوای تولید شده شما را بهتر می کند و کمک می کند تا ایده هایتان را از ذهنتان به روی کاغذ منتقل کنید. هر چه کلمات بیشتری بدانید بهتر، سریعتر و روانتر هم می توانید بنویسید. وقتی دایره لغاتتان وسیع باشد لازم نیست موقع نوشتن مدام متوقف شوید و فکر کنید که باید چه کلمه ای به کار ببرید.

علاوه بر این، سعی کنید موقع نوشتن از یک اصطلاحنامه استفاده کنید تا بتوانید مترادفهای بیشتری برای کلماتی که یاد گرفته اید پیدا کنید تا بتوانید در محتوایتان تنوع بیشتری ایجاد کنید.

در نهایت اینکه تا جایی که می توانید محتوای انگلیسی بشنوید و ببینید. کتاب بخوانید، فیلم و سریال ببینید، آهنگ انگلیسی گوش کنید، شعر بخوانید و با دیگران به انگلیسی چت کنید. مهارت های گوش دادن، خواندن، صحبت کردن و نوشتن را به خوبی با هم ترکیب کنید تا بتوانید مهارت رایتینگ انگلیسی خودتان را به عنوان یک زبان آموز غیر بومی تقویت کنید و اعتماد به نفستان را بالا ببرید.

6- نوشته تان را بر اساس نوع محتوا و مخاطب تنظیم کنید

محتوای حرفه ای و فنی شکل های مختلفی دارد که همه آنها متفاوت از همدیگر نوشته می شوند. به عنوان مثال، یک پست وبلاگ از یک گزارش پروژه معمولی تر و غیر رسمی تر است. مخاطب شما از شما انتظار دارد که سبک نوشته تان را متناسب با او و هدف مورد نظر تنظیم کنید. مثلا شما ایمیلی که به مشتری می فرستید را کاملا متفاوت تر از چیزی که برای همکارتان ارسال می کنید می نویسید.

بنابراین باید نحوه ایجاد سبک ها و لحن های مختلف در نوشتار را هم یاد بگیرید. هر چه محتوایتان با مخاطب مطابقت بیشتری داشته باشد و برای خواننده جذابتر باشد، موفق تر خواهید بود.

سعی کنید به طور مرتب برای مخاطبان مختلف محتوای نوشتاری تولید کنید تا با سبک های مختلف نوشتن آشنا شوید. به این ترتیب دیگر لازم نیست وقت زیادی صرف این کنید که آیا محتوایتان بیش از حد معمولی یا بیش از حد رسمی است. علاوه بر این، خواندن نوشته های مختلف در سبک های متفاوت هم به شما کمک می کند تا با شیوه های مختلف نوشتن آشنا شوید.

7- از نرم افزارهایی استفاده کنید که مهارت های نوشتن محتوای فنی را در شما به عنوان یک گوینده غیر بومی ارتقا می دهند

یادتان باشد درست است که این ابزارها می توانند به شما در تقویت مهارت رایتینگ انگلیسی کمک کنند؛ اما شما باید از ذهن خودتان هم استفاده کنید. گاهی اوقات الگوریتم های استفاده شده در این نرم افزارها نمی توانید نتایج دقیقی به شما بدهند. این اتفاق دلایل زیادی دارد و بیشتر اوقات به این خاطر اتفاق می افتد که آنها زمینه یا بافت (context) متن شما را درک نمی کنند و برای همین ممکن است ترجمه غلط یا اشتباهات دستوری دیگری موقع استفاده از این ابزارها رخ بدهد.

در ادامه ما به برخی از بهترین نرم افزارها که به شما کمک می کنند مهارت رایتینگ خودتان را تقویت کنید اشاره می کنیم:

1- DeepL

به احتمال زیاد تا الان بارها از Google Translate استفاده کرده اید؛ اما باید بدانید که DeepL در ترجمه جملات پیچیده به چیزی که قابل فهم و خواندنی باشد بسیار بهتر عمل می کند. این سایت متن جمله را به خوبی تحلیل می کند و وقتی روی یک کلمه ترجمه شده کلیک می کنید، مترادف های آن را هم نشان می دهد که واقعا کاربردی و مفید است.

2- Grammarly

شاید خودتان قبلا از این سایت برای پیدا کردن خطاهای املایی و گرامری در متنتان استفاده کرده باشید و با ویژگی هایش آشنا باشید. این سایت هم نسخه پریمیوم ارائه می کند و هم نسخه رایگان. نسخه پریمیوم به شما اجازه می دهد تا از قابلیت های بیشتری برخوردار شوید و حرفه ای تر کار کنید. ولی با این حال حتی نسخه رایگان هم می تواند به سرعت در بهبود کیفیت محتوا به شما کمک کند.

3- Google Docs

محصولات گوگل واقعا فوق العاده اند و جای هیچ حرفی برای گفتن نمی گذارند! اگر از Google Docs استفاده کنید احتمالا سراغ نرم افزارهای نوشتاری دیگر نمی روید و آن را به هر چیزی ترجیح می دهید. کار با این ابزار بسیار آسان است و شما می توانید از طریق آن به سرعت اسنادتان را با دیگران به اشتراک بگذارید.

ویژگی جالب و قابل توجه این نرم افزار قابلیت پیشنهاد خودکار یا تکمیل خودکار است. گاهی اوقات موقع نوشتن جملات، Google Docs منظور شما را حدس می زند و یک املای پیشنهادی مربوطه را ارائه می دهد. شما می توانید با کلیک کردن روی این پیشنهاد آن را بپذیرید تا به سرعت در متن شما جایگذاری شود. این کار باعث صرفه جویی در وقتتان می شود، به خصوص موقع نوشتن پیش نویس ها!

8-از یک دیکشنری یا فرهنگ لغت استفاده کنید

هنگام تمرین رایتینگ از ابزارهایی مانند Grammarly و Dictionary.com برای تقویت نوشتن خود استفاده کنید و دستور زبان و واژگان انگلیسی خود را بررسی نمایید. هنگام نوشتن متن، از کلمات جدیدتری استفاده کنید تا لغات جدید را بیاموزید و بخاطر بسپارید.

اگر با واژگان جدید آشنایی ندارید، معنی آنها را پیدا کنید تا دایره ی لغات خود را گسترش دهید و در متن های خود از آنها استفاده نمایید. ضمنا ما بهترین دیکشنری ها را برای دانلود اینجا معرفی کرده ایم

9-کامنت گذاشتن در وبلاگ های مختلف آنلاین

وبلاگ‌ های تعاملی هستند و خوانندگان اجازه دارند که کامنت بگذارند و نظر خود را به جزئیات مربوط به پست بیان کنند. حتی اگر یک طرفدار تخصصی از این صفحه خاص حساب نمی شوید،  اما باز هم می توانید با قرار دادن یک کامنت ساده در این مورد نقش مهمی داشته باشید. فقط چند جمله در مورد چیزی که فکر می‌کنید، چیزی که در مورد محتوا احساس می کنید، کامنت بگذارید. این یک راه عالی برای تمرین رایتینگ یا نوشتار و مهارت های ارتباطی در زبان انگلیسی است. همچنین می توانید در این مسیر با افراد دیگر آشنا شوید.

10-از طریق چت کردن با دیگران مکالمه داشته باشید

مکالمات به زبان انگلیسی از طریق چت کردن برای شما آسان تر است. با انجام این کار قادر خواهید بود با افراد بومی زبان ارتباط برقرار کنید که آن ها هم به زبان انگلیسی صحبت می کنند .‌ همچنین می توانید در مورد فرهنگ آن ها چیز هایی را یاد بگیرید. از طریق انجام این کار می توانید دوستان خود را به صورت آنلاین در جای جای دنیا مشاهده کنید. بهترین برنامه های چت انگلیسی در اینجا

رایتینگ را برای آزمون خاصی می خواهید؟

جمع بندی

یادگیری زبان انگلیسی پروسه طولانی مدتیست و به صبر و تمرین زیاد نیاز دارد. از نکاتی که در این مطلب به آنها اشاره شد استفاده کنید تا مهارت رایتینگ خودتان را تقویت کنید. از همه مهمتر اینکه اجازه ندهید منِ انتقادگر درونی تان شما را از به اشتراک گذاری افکار و ایده هایتان با دیگران باز دارد.

بیایید واقع بین باشیم. همه ما در هر کاری دچار اشتباه می شویم اما چیزی که مهم است درس گرفتن از این اشتباهات و تکرار نکردنشان است. امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد.

مهارت های چهارگانه انگلیسی کدامند؟ (روش تقویت آنها)

English

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست