English
پوستری برای نشان دادن یادگیری از طریق فیلم و سریال

بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی از طریق فیلم و سریال- راهنمای کامل

در ادامه سری آموزش های کاربردی زبان انگلیسی، در این پست به شما نشان می دهیم که روش

در ادامه سری آموزش های کاربردی زبان انگلیسی، در این پست به شما نشان می دهیم که روش اصولی برای یادگیری زبان انگلیسی از طریق تماشا کردن فیلم و سریال چیست و کدام فیلم ها و سریال ها، بهترین ها برای یادگیری زبان انگلیسی هستند. به نظر شما سرگرم کننده ترین و جالب‌ترین راه برای یادگیری زبان انگلیسی چیست؟ اگر از رفتن به کلاس آموزش زبان و یا خواندن کتاب‌های انگلیسی برای یادگرفتن زبان، خسته شده‌اید در این صورت هیچ چیزی بهتر از این نیست که زبان انگلیسی را از طریق تماشای سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی که به زبان انگلیسی هستند، یاد بگیرید.

آیا یادگیری زبان انگلیسی از طریق سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی مناسب است؟

در حال حاضر یادگیری یک زبان خارجی سخت است و فرهنگ خارجی زبان‌ها بافرهنگ خود شما متفاوت است بنابراین گاهی اوقات ممکن است که شما متوجه نشوید که بازیگران چه می‌گویند و در حال انجام چه‌کاری بر روی صحنه نمایش هستند که این امر خود برای شما دردسر ساز است.

خوب، امروز قصد دارم که نکاتی را در مورد یادگیری زبان انگلیسی از طریق فیلم‌ها با شما درمیان بگذارم که این راهکارها به شما در یادگیری مؤثر کلمات و عبارات جدید کمک خواهند کرد اما باید به این نکته توجه داشت که حین تماشای فیلم باید از دیدن آن لذت برد.

بسیار خوب، بیایید باهم شروع کنیم!

۳ دلیل برای اینکه چرا در یادگیری زبان انگلیسی از فیلم و سریال استفاده کنیم؟

شاید شما هنوز از این موضوع در تعجبید که آیا می‌توانید واقعاً زبان انگلیسی را از طریق تماشای فیلم و سریال یاد بگیرید یا نه؟

بهر حال، از هر چیزی که بگذریم این نکته را نباید نادیده گرفت که تماشا کردن فیلم و سریال حداقل برای ما جالب و سرگرم کننده است. بنابراین جای این سؤال هست که چگونه وقتی که شما با یک فیلم خیلی سرگرم شده‌اید زبان انگلیسی را یاد می‌گیرید؟ و از همه مهم‌تر چرا باید شما زبان انگلیسی را از طریق تماشای فیلم یاد بگیرید بجای اینکه کتاب‌هایی به زبان انگلیسی بخوانید؟

نکته مهم! ۲۰ اصطلاح ضروری برای اینکه یک انگلیسی زبان حرفه ای به نظر برسید

اینجا سه دلیل بر تأثیر این گفته وجود دارد و به نظر من آن‌ها مفید هستند و علت اینکه بنده این پیشنهاد را به شما می‌دهم که برای یادگیری زبان بهتر است این کار را انجام دهید، به خاطر دلایل زیر است:

۱٫ شما با دیدن فیلم زبان انگلیسی واقعی را یاد می‌گیرید در صورتی که اگر کتاب و متن درسی مطالعه کنید این‌طور نیست

زبان انگلیسی که شما از طریق کتاب‌های زبان یا متون درسی یا در کلاسهای آموزش زبان یاد می‌گیرید آن زبانی نیست که شما از گفته‌های مردم می‌شنوید. مثلاً در کلاس‌هایی که زبان انگلیسی را به‌صورت ابتدایی آموزش می‌دهند ممکن است چگونگی بیان ساعت را یاد بگیرید مثلاً بگویید ساعت یک ربع مانده به هفت است یا مثلاً بارش باران سگ‌ها و گربه‌ها را خیس کرد.درست است که این جملات در زبان انگلیسی به‌صورت درست و صحیحی استفاده می‌شوند اما تقریباً هرگز آن‌ها را در زندگی واقعی نمی‌گوییم.

در مقابل زبان انگلیسی که در فیلم‌ها مورد استفاده واقع می‌شود کاملاً طبیعی و بسیار نزدیک به آنچه که شما هنگام صحبت با یک کسی که زبان انگلیسی زبان اول و زبان مادری‌اش می‌باشد، می‌شنوید که این موضوع باعث تقویت زبان انگلیسی گفتاری شما می‌شود.

۲٫ شما کلمات انگلیسی را در محتوای متن و جملات یاد می‌گیرید نه به‌تنهایی

این مورد یکی از دلایلی است که من تماشای فیلم‌ها را دوست دارم. بیایید بگوییم که شما علاقه‌مند به تماشای فیلم‌های جنایی هستید(آن‌ها واقعاً عالی هستند). شما بعد از تماشای ۱۰ یا بیست عدد فیلم جنایی شروع به یادگیری واژگان مرتبط با محتوا و موضوع فیلم‌ها که همان جرم و جنایت است، می‌کنید.

معمولاً وقتی که ما کلمات را به‌صورت قدیمی ( مثلاً در مدرسه) یاد می‌گیریم، اشیا را مثل فهرست‌های واژگانی مطالعه می‌کنیم که این امر خود دردسر ساز است وقتی که شما یک لیست کلمه یاد می‌گیرید اما نمی‌دانید کجا و چگونه و چه وقت باید از آن‌ها استفاده کرد و دقیقاً چه معنی دارند.

مثلاً بیایید بگوییم که شما کلمه جدید detective“:کارآگاه ” را یاد گرفته‌اید به‌وسیله دیکشنری شما می‌دانید که چه معنی دارد” شخصی که جرم‌ها را بررسی می‌کند” اما تا زمانی که این کلمه نمی‌تواند برای شما این ایده را به وجود بیاورد که کجا و چگونه و چه موقع استفاده می‌شود به‌راحتی این کلمه را فراموش خواهید کرد.

به عبارت دیگر، اگر شما این کلمه کارآگاه را از طریق تماشای فیلم‌های جنایی یاد بگیرید، خواهید دانست که این کلمه می‌تواند معنا گر خیلی چیزها باشد. با این روش نه تنها شما کلمه را یاد می‌گیرید بلکه می‌فهمید که کجا از آن استفاده می‌شود- با یک تیر دو نشان زدن. اگر فقط کتاب درسی و متن بخوانید هرگز قادر نخواهید بود که مهارت بالا را به دست آورید.

۳٫ شما نحوه تلفظ کلمات را در فیلم‌ها خواهید شنید

در زبان انگلیسی، معمولاً ۳۰ درصد مردم آنچه که ما انتظار داریم کلمه صحیح تلفظ شود را مطابق میل ما تلفظ می‌کنند.

پس تکلیف ۷۰ درصد باقی مانده چیست؟

معلوم است که ۷۰ درصد بقیه مردم کلمات را در کیفیت جمله بیان می‌کنند مثلاً وقتی جمله را با لبخند یا اخم و تن صدا یا آهنگ جمله مثل وقتی که عصبانی هستند یا ناراحت هستند، بیان می‌کنند. همان‌طور که شما می‌توانید حدس بزنید این مسئله برای بیشتر مردم انگلیسی زبان مهم‌تر است. اجازه دهید برای شما مثالی بزنم.

مطمئنم یکی از عباراتی که شما می‌خواهید به زبان انگلیسی یاد بگیرید جمله I love you می‌باشد اما آیا شما تا به حال تصور کرده‌اید که این جمله را با چه کیفیتی بخواهید بیان کنید آیا این جمله در حالات مختلف احساسی تغییر خواهد کرد؟

عاشقتم…. شما ممکن است این جمله را بعد از جر و بحث دو نفر باهم بشنوید ( مخصوصاً دو نفری که عاشق هم هستند)! فردی ممکن است در تلاش برای گفتن این جمله به شخص دیگری باشدreally love you…why don’t you believe me!

 

نکته مهم! با این ۱۱ داستان فوق العاده انگلیسی، هم بخندید و هم زبانتان را تقویت کنید!

اما اگر شما این جملات را با صدای بلندی بشنوید این حس در شما ایجاد خواهد شد که معانی را متوجه شوید.

دانستن اینکه فرد چه می‌گوید مهم است اما دانستن چگونه بیان کردن جمله از آن مهم‌تر است که به آن در زبان انگلیسی کیفیت بیان جمله و آگاهی دادن می‌گویند.

از طریق مشاهده بازی بازیگران در فیلم‌ها نه تنها شما این توانایی را خواهید داشت که معنی کلمه را یاد بگیرید بلکه همچنین خواهید فهمید که کلمات چگونه بیان می‌شوند. بازیگران در حین اجرا ممکن است ناراحت شاد عصبانی باشند و صحبت کنند و شما سریع این احساسات را درک می‌کنید.

راهکارهای یادگیری زبان انگلیسی از طریق فیلم و سریال زبان انگلیسی

۱-یک فیلم سینمایی جالب را انتخاب کنید. که این موضوع به نظر واضح است که درصورتی‌که اگر شما یک فیلم سینمایی خسته کننده را انتخاب کنید باعث خستگی شما و دل‌زدگی شما می‌شود و اگر شما خسته شوید واقعاً سخت است که به فیلم توجه کنید و بیشتر از یک ساعت و نیم برای تماشای آن وقت بگذارید.

۲-یک فیلم سینمایی را که با سطح زبان انگلیسی شما در ارتباط است انتخاب کنید. مثلاً پیشنهاد من برای افرادی که در مرحله آغازین یادگیری زبان هستند این هست که از فیلم‌های انیمیشنی استفاده کنند و زبان را یاد بگیرند و دلیل اصلی آن هم در استفاده زبان به‌صورت خیلی خوب و صمیمی می‌باشد و راحت می‌شود آن را فهمید. به عبارت دیگر اگر شما تلاش کنید که فیلم رومیو و ژولی یت را ببینید این فیلم شما را خیلی گیج خواهد کرد چون زبانی که شکسپیر استفاده کرده زبان انگلیسی هست که در زمان‌های قدیم مورد استفاده واقع می‌شده و فهمیدن آن از طریق پرده نمایش حتی برای کسانی که در مرحله پیشرفته یادگیری زبان انگلیسی هستند، بسیار مشکل است

۳-دیکشنری خود را همراه داشته باشید. ممکن است که نیاز باشد اینجا نکته ۳٫۵ را بیاورم و آن اینکه فیلمی را که دارای زیر نویس است انتخاب کنید و سپس شما کلمه ایی را که به آن علاقمندهستید را خواهید شنید و آن را در دیکشنری بررسی کنید چون اگر این کار را نکنید در طول فیلم فهمیدن معنای آن برای شما دردسر ساز خواهد بود و با این کار این کلمه تا مدت‌ها در ذهن شما باقی خواهد ماند.

۴-جملات کوتاه را تکرار کنید. گاهی اوقات ممکن است که شما چیزهای جالبی در فیلم ببینید مثلاً جملات کوتاه یا بسیار عامیانه مثل جهنم واقعی یا بدون شک یا باتو شرط می‌بندم. که این جملات به‌وفور در زبان انگلیسی استفاده می‌شوند. در صورتی که شما مایل به تلفظ آن‌ها هستید باید آن‌ها را تکرار کنید وقتی که آن‌ها را با صدای بلند تکرار کردید ماندگاری آن‌ها در ذهن شما تا مدت‌ها باقی خواهد ماند. این تمرینی واقعاً عالی و لذت بخشی است که یکی از کارهایی است که من به‌شخصه انجامش را دوست دارم.

۵-فیلم بدون زیر نویس. می‌دانم که تماشای فیلم خارجی بدون زیرنویس واقعاً چالش برانگیز است. بنابراین پیشنهاد من در اینجا این هست که وقتی که شما برای اولین بار فیلمی را می‌خواهید تماشا کنید زیرنویس آن راهم همگام با فیلم مشاهده کنید اما برای بار دوم که شما فرصت تماشای مجدد آن را به دست آوردید سعی کنید که زیرنویس آن را خاموش کنید. در این روش شما موضوع داستان را در مشاهده اول خواهید فهمید و در این زمان که بدون زیر نویس فیلم را تماشا می‌کنید می‌توانید تلاش کنید که به کلماتی که افراد می‌گویند گوش کنید و آن‌ها را برای بار آخر در دیکشنری بررسی کنید یا ممکن است در تلاش برای فهمیدن فیلم بدون زیرنویس باشید.

۶-استفاده از برنامه VLC player. این برنامه واقعاً پخش کننده ویدیویی است که پیشنهاد می‌کنم حتماً بر روی کامپیوترتان آن را نصب کنید. در اینجا علت تفاوت استفاده خود از این برنامه را خواهم گفت: اگر شما فیلمی را به‌صورت آنلاین دانلود کنید و آن را اجرا کنید می‌دانید که چرا گاهی اوقات زبان انگلیسی را متوجه نمی‌شوید؟ VLC player به شما این اجازه را می‌دهد که فیلم را با نصف سرعت یا یک چهارم سرعت به عقب بزنید و تماشا کنید بنابراین اگر بخش‌هایی از فیلم را متوجه نشدید می‌توانید آن را با سرعت کمتری به عقب برگردانید و مجدد تلاش کنید که این کار برای تمرین مهارت شنیداری شما بسیار مفید است.

۷-اگر کلمه ایی را حین تماشای فیلم متوجه نشدید و آن را از دست دادید نگران نباشید. فقط اجازه دهید فیلم پیش برود و در پایان همه این‌ها به یاد دارید که در ابتدا چه گفتیم؟ تماشای فیلم‌های سینمایی باید سرگرم کننده باشند….. بنابراین اگر شما کلمه ایی یا جمل‌هایی یا حتی جملات زیادی را نفهمیدید نگران نباشید فقط زیر نویس را دنبال کنید و شیوه ادای جمله و کلمه را یاد بگیرید. اصلاً خودتان را مجبور نکنید که بعد احساس ناراحتی کنید….. فرض بر این است که تماشای فیلم‌های سینمایی سرگرم کننده باشد.

متد پیشرفته‌تر برای یادگیری زبان انگلیسی به‌وسیله فیلم و سریال

اقرار می‌کنم درحالی‌که یادگیری زبان انگلیسی می‌تواند جالب و سرگرم کننده باشد اما کمی هم معایب دارد که در اینجا به برخی از آن‌ها اشاره خواهد شد: برای فیلم زیرنویسی نباشد که این موضوع امروزه چیز بسیار نادری است اما اگر شما فیلمی را بدون زیرنویس تماشا کنید مشکل است که بفهمید چه اتفاقی دارد در فیلم می‌افتد و موضوع فیلم درباره چیست.

۱-شما مجبورید که فیلم را ثابت کنید و مجدد اجرا کنید تا بفهمید چه می‌گوید. که ممکن است زمان بر باشد چون گاهی اوقات فیلم ممکن است فیلمی بسیار آسان و ساده باشد. اما در زمان دیگری ممکن است فهمیدن فیلمی بسیار مشکل باشد( مثلاً شخصیت‌هایی که بازیگر نقش پروفسور و دانشمند هستند از کلمات و جملاتی استفاده می‌کنند که ممکن است شما تا کنون اصلاً آن‌ها را نشنیده باشید و به‌سختی متوجه منظور آن‌ها شوید)

۲-شما مجبورید که به دنبال معانی کلمات بگردید. و برای هر کلمه ایی که نمی‌دانید ممکن است بخواهید از دیکشنری استفاده کنید. درحالی‌که امروزه پیدا کردن لغت بسیار آسان شده است و می‌توان با گوشی همراه هم این کار را کرد ولی ثابت کردن فیلم و معنی کلمه پیدا کردن می‌تواند آزار دهنده باشد.

۳-شما نمی‌توانید این کلمات را بعداً هم به خاطر بیاورید. سخت است که شما آنچه را که یاد گرفته‌اید را ردیابی کنید چون خیلی زمان‌بر است و نیازمند یادداشت برداری‌های طاقت فرسایی است درحالی‌که ما می‌خواهیم تجربه لذت بخشی را از تماشای فیلم‌های سینمایی داشته باشیم بدون اینکه بخواهیم هر بار در فیلم وقفه ایجاد کرده و هر کلمه جدیدی را یادداشت کنیم

۴-نمی‌دانید که آیا بعداً این کلمات را به خاطر خواهید آورد یا نه. بعد از یک هفته یا یک ماه یا حتی سه ماه و ممکن است حتی آنچه را که یاد گرفته‌اید فراموش کنید و ممکن است یادداشت برداری نکرده باشید و واقعاً نمی‌توانید خودتان را در آخر امتحان کنید.

۷ فیلم سینمایی عالی برای کمک به یادگیری زبان انگلیسی

۱-در جستجوی نمو- Finding Nemo

فیلم انیمیشنی در جستجوی نمو در مورد دلقک ماهی است که پسرش نمو را گم می‌کند و در راه این ماهی با یک ماهی دیگری بنام داری آشنا می‌شود که با همدیگر سفر مهیج و جالبی را برای یافتن نمو در سراسر اقیانوس عظیم آغاز می‌کنند. نمی‌خواهم که فراز نشیب‌های این فیلم را نشان دهم بلکه می‌خواهم بگویم که این فیلم واقعاً برای هرکسی که تماشایش کند عالی و جالب است و یکی از بهترین فیلم‌های انیمیشنی در همه زمان‌ها بوده است.

۲-ویرانگر- Terminator

مجموعه ویرانگر یک داستانی است که جنگ میان ماشین‌های هوشمند مصنوعی را با انسان‌ها بیان می‌کند که پیش بینی شده است این جنگ در آینده اتفاق بیفتد. زمانی که انسان‌ها در حال پیروزی بر این ربات‌های ماشینی هستند این ماشین‌های مصنوعی باهوش ماشین‌های کشنده خود را به زمان گذشته می‌فرستند و هدفشان تلاش برای کشتن رهبر مخالف از نوع انسانی بنام جان کانر و خانواده اش است که این فیلم علمی داستانی لرزاننده واقعاً یکی از انواع این ژانر است.

۳-تایتانیک- Titanic

تایتانیک یکی از فیلم‌هایی است که در طول تاریخ فیلم سازی همیشه مورد تجلیل و تقدیر واقع شده است و داستان این فیلم بر اساس زندگی واقعی می‌باشد. این فیلم داستان عاشقانه بین دختری بنام رز دیویت باکاتر( دختری از یک خانواده ثروتمند) و پسری بنام جک داوسون ( پسری از یک خانواده فقیر و این پسر هنرمند است و در کشتی شعبده بازی می‌کند). این فیلم همچنین صحنه های مهیجی دارد که وقایعی را در صحنه RMS تایتانیک ( یکی از قدیمی ترین خطوط مسافربری در آن زمان) قبل از غرق شدنش نشان می‌دهد. فیلم تایتانیک همچنین آغازگر ترانه مشهور ” قلبم به تپیدن ادامه خواهد داد” به خوانندگی ” کلین دیون” می‌باشد که ممکن است تا کنون شما آن را شنیده باشید. یک شاهکار تکنولوژی پیچیده عالی و یک موسیقی کلاسیک عالی.

۴- هری پاتر- Harry Potter

اگر شما علاقه‌مند به جادو هستید فیلم هری پاتر شما را به رازهای هاگوارت و جهان جادوگری می برد. کتاب هری پاتر مجموعه مشتمل بر هفت کتاب است که (هشت حلقه فیلم دارد) در مورد نزاع بین جادوهای خوب و بد است و کل داستان بر روی شخصیت‌هایی مثل هری پاتر و شاه والدرمورت متمرکز است.

بعد از اینکه شما این مجموعه را نگاه کنید خواهید فهمید که مجددا جادو هرگز بصورت یکسان نخواهد بود.

۵-جنگ ستارگان- Star Wars

جنگ ستارگان یکی دیگر از مجموعه فیلم‌های حماسی کمی عجیبی است که این مجموعه ها به ترتیب ساخته نشده اند و اگر شما می‌خواهید این فیلم را از ابتدا تا انتهای مجموعه اش تماشا کنید بهتر است که به ترتیب زیر تماشا کنید: ۴و۵و۱و۲و۳و۶٫ که مجموعه جنگ جهانی ستارگان اینگونه ساخته شده است. این داستان به دنبال پایان یافتن جنگ طولانی میان دو نیروی متضاد جهانی بنام سلطنت جدی و شاهان ششم می‌باشد.

در مجموعه فیلم‌های جنگ جهانی اعتقاد بر این است که یک ” نیرویی” جهان را در کنار هم نگه داشته است این در حالی است که سلطنت جدی بر این باور است که دلسوزی و مهربانی منشا استفاده از این نیرو است و شاهان ششم اعتقاد دارند که با وجود تنفر، حسادت و عصبانیت و احساسات منفی دیگر است که می‌شود از این نیرو استفاده کرد.

۶- ارباب حلقه ها- Lord of the Rings

ارباب حلقه ها یکی دیگر از عالی ترین فیلم‌های مجموعه دار در قالب جادو می‌باشد. مجموعه هایی از زمینهای خاور میانه که سه طایفه بدوی بنام کوتوله ها، انسان‌ها و جنیان همچنین طوایف دیگری مثل هابیتها، غولها و گرگ نماها در ان زندگی می‌کنند.

این مجموعه ها دنبال کننده نقطه تاریکی است که فردی یاغی بنام سارون در حال رهبری انجا می‌باشد که سارون شرورترین موجودات را در آن سرزمینها در تمام آن زمانهایی که مشغول حکومت است به کار گرفته است. گروهی کوچکی از جنگندگان برای از بین بردن این شیطان ماموریت شجاعانه ایی را انجام می‌دهند مبنی بر اینکه آن‌ها باید حلقه ایی را که نماد قدرت شخص سارون می‌باشد نابود کنند تا سارون و حکومتش با نابودی این حلقه از بین بروند.

۷- دزدان دریایی کاراییب- Pirates of the Caribbean

دزدان دریایی کاراییب مجموعه فیلم‌هایی است در مورد دزدان دریایی که در آن ماجراجوییهای جک اسپارو کاپیتان کشتی جک بنام مروارید سیاه نشان داده می‌شود و در اولین فیلم مجموعه این‌طور آغاز می‌شود که جک تلاش می‌کند که کشتی اش را که از او دزدیده اند را پیدا کند و برگرداند. در فیلم‌های بعدی جک به دنبال یافتن قفسه سینه مرد مرده ایی میرود که دارنده قلب کاپیتان دیوید جانز می‌باشد شخصی که جک به او علاقه‌مند است و در پایان جک به دنبال سر چشمه جوانی می رود که چشمه جادویی که نوشیدن آب آن تضمین کننده جوانی جاودانه می‌باشد.

این فیلم‌ها جزئی آن دسته از فیلم‌هایی هستند که در تاریخ فیلم سازی همیشه مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفته اند و امیدواریم که شما از دیدن آن‌ها لذت ببرید.

نکته مهم! با کمک این بسته های استثنایی، زبان انگلیسی را بصورت حرفه ای، سریع و بدون نیاز به کلاس بیاموزید!

بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی کدامند؟

در اینجا بطور خلاصه سه سریال را بعنوان بهترین منبع برای یادگیری زبان انگلیسی به شما معرفی می‌کنیم:

سریال دوستان  Friends 1994-2004

سریال آناتومی گری Grey’s Anatomy 2005-2016

و سریال بتی زشت  Ugly Betty 2006 – ۲۰۱۰

اگر سوالی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید.

ثبت دیدگاه