ielts toefl

آیلتس را انتخاب کنم یا تافل؟ پاسخ به 9 سوال رایج کاربران

گاما

تحلیل کامل ما در مورد آیلتس یا تافل را دنبال کنید. در این پست بر حسب تجربه و مطالعات کامل، به شما می گوییم که تفاوت های IELTS و TOEFL کدامند؟ و شما باید کدام یک را برای خود انتخاب کنید؟

بطور خلاصه

این که شما به آیلتس نیاز دارید یا تافل، کاملا بستگی به موسسه ای (دانشگاه، کارفرما و …) دارد که برای شما دعوت نامه ارسال می کند. او تعیین می کند که شما به چه مدرکی و با چه نمره ای نیاز دارید.

اما به طور خلاصه اگر برای کشور آمریکا یا کانادا اقدام می کنید نیاز به تافل دارید (با نمره بالای ۸۰) و اگر برای هر کشور دیگری بجز آمریکا یا کانادا اقدام می کنید پیشنهاد می کنیم آیلتس شرکت کنید (برای بیش از 80 درصد دانشگاه یا موسسات نمره بالای ۶٫۵ نیاز دارید). ضمنا آیلتس دو نوع است: آیلتس جنرال یا عمومی و آیلتس آکادمیک یا تخصصی. آیلتس جنرال برای موارد کار و زندگی نیاز است و آیلتس آکادمیک برای موارد تحصیل در یک کشور.

نکات مهم

اگر شما هم مثل خود من یک بومی انگلیسی زبان نیستید، پس حتما در مورد آزمون های زبان انگلیسی برای دانشجویانی که قصد تحصیل دارند، یا افرادی که برای کار به کشورهای انگلیسی زبان مهاجرت می کنند، شنیده اید. داشتن مدرک یکی از آزمون های تافل و آیلتس برای شما بعنوان بخشی از application (درخواست) این موارد ضروری است.

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی چرب زبان، انگلیسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان انگلیسی مثل بلبل حرف بزن!


 

دو آزمونی که در حال حاضر در دنیا بعنوان معیار پذیرفته شده اند:

آزمون تافل (TOEFL: Test Of English as a Foreign Language)- سایت رسمی

آزمون آیلتس (International English Language Test System)- سایت رسمی

 • دقت کنید هر دو این آزمون ها هزینه تقریبا یکسانی دارند (حدود 9 میلیون تومان)
 • دقت کنید برای شرکت در این آزمون ها هیچ محدودیت سنی وجود ندارد. هیچ کلاسی هم نیاز نیست شرکت کنید
 • دقت کنید شما در این آزمون ها مردود نمی شوید بلکه نمره شما کم و زیاد می شود. حتی کسب نمره ۱ هم به معنای رد شدن شما نیست فقط باید ببینید که کشور مقصد شما چه نمره ای از شما می خواهد.
 • دقت کنید زمان برگزاری این دو آزمون را خودتان انتخاب می کنید (با مراجعه به سایت های رسمی شان)- معمولا هر ماه دو بار و فقط در شهرهای بزرگ ایران برگزار می شود. سعی کنید از ۳ ماه قبل رزرو کنید.
 • برای موفقیت در هر دو آزمون فقط باید زبان عمومی تان را تقویت کنید و ۳-۴ ماه قبل از آن آزمون تکنیک هایش را تمرین کنید
 • هیچ کدام از آن یکی سخت تر نیست و هر دو سختی های خاص خود را دارند.

آیلتس (IELTS) چیست؟

آیلتس یک آزمون زبان انگلیسی است که برای مقاصد تحصیل، مهاجرت و کار در کشورهای دیگر، توسط ۹۰۰۰ موسسه در ۱۳۰ کشور جهان پذیرفته شده و بطور مشترک توسط شورای British council و  University of Cambridge ESOL استرالیا سازماندهی و برگزار می شود.

آیلتس در واقع از ساختار و لهجه ی بریتانیایی استفاده می کند و بیشتر توسط موسسات بریتانیایی و موسساتی که در کشورهای مشترک المنافعی همچون استرالیا و نیوزیلند و کشورهای اروپایی معتبر شناخته می شود. بسته به هدف شما (کار یا تحصیل یا مهاجرت؟) شما باید دوره های آموزش آیلتس عمومی (General) یا دوره های آموزش آکادمیک (Academic) را بگذرانید. آیلتس جنرال برای کار و زندگی در یک کشور باید گرفته شود و آیلتس آکادمیک برای تحصیل در یک کشور.

آیلتس (IELTS)

حتما بخوانید: مطالب کاربردی چرب زبان درباره آیلتس

تافل (TOEFL) چیست؟

آزمون تافل بدنبال آن است که مهارت شما را در محیط های آکادمیک (دانشگاهی) همچون خوابگاه، دانشگاه یا کلاس درس بسنجد.  توسط ۸۵۰۰ موسسه در ۱۳۰ کشور جهان شامل بریتانیا، آمریکا و استرالیا و همچنین توسط ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا پذیرفته می شود. آزمون تافل توسط سازمان آمریکایی ETS (Education Testing Service برگزار می شود و لهجه و ساختار زبانی که در تافل یاد می گیرید، از نوع آمریکایی است. این آزمون بیشتر توسط موسسات آمریکایی و کانادایی پذیرفته می شود.

تافل (TOEFL)

حتما بخوانید: مطالب کاربردی چرب زبان درباره تافل

تفاوت های کلی تافل و آیلتس

جدای از گونه و روش آزمونی که هر کدام از این دو دارند، در آزمون تافل سوالات عمدتا بصورت چند گزینه ای (Multiple choice) هستند، در حالیکه در آیلتس شما طیفی از انواع سوالات را دارید، از جمله پاسخ های کوتاه، پر کردن جای خالی و نوشتن مقالات کوتاه (Short essay tasks).

از طرف دیگر زمان امتحان ایلتس (۲ ساعت و چهل دقیقه)، بطرز قابل توجهی کوتاه تر از ازمون تافل (حدود چهار ساعت) است. 

همچنین فقط یک نوع آزمون تافل وجود دارد که آن هم فقط و فقط با کامپیوتر برگزار می شود در حالیکه آیلتس دو نوع آزمون دارد، روی کاغذ و با کامپیوتر. همانگونه که گفتیم، آزمون آیلتس جنرال مخصوص افرادی است که قصد مهاجرت یا اشتغال دارند، آزمون آیلتس آکادمیک هم برای کسانی است که قصد تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان را دارند.

ساختار آزمون های تافل و آیلتس

هر دو آزمون تافل و آیلتس از چهار بخش کلی تشکیل می شوند:

 • بخش گفتاری
 • بخش نوشتاری
 • بخش درک مطلب
 • بخش شنیداری
تصویری از محیط آزمون تافل

تصویری از محیط آزمون تافل

Speaking (بخش گفتاری)

در حالیکه هر دو آزمون بخشی به نام Speaking دارند، در آیلتس بخش گفتاری بصورت رو در رو (face to face) با یک نفر امتحان گیرنده انجام می شود. (در تافل شما در میکروفون به سوالاتی که از قبل طراحی شده و برای همه یکسان است جواب می دهید)

در بخش گفتاری تافل شما به ۶ سوال ضبط شده در کامپیوتر پاسخ می دهید که جواب شما بعد از ضبط شدن در کامپیوتر بصورت اتوماتیک برای ۶ نفر جهت تصحیح فرستاده می شود. (در آیلتس جواب های شما توسط یک نفر تصحیح می شود)

زمان بخش اسپیکینگ تافل  حدود ۲۰ دقیقه است که حتما در همان روز امتحان برگزار می شود، ولی زمان این بخش در آیلتس حدود ۱۴ دقیقه است که ممکن است در همان روز برگزار نشود.

بخش گفتاری ازمون ایلتس برای کسانی که به لهجه های غیر آمریکایی صحبت می کنند مناسب تر است. (تافل لهجه آمریکایی را در بخش گفتاری بهتر می پسندد و ثابت شده است که نمرات افراد با لهجه مناسب تر آمریکایی بالاتر بوده است)

نکته مهم: بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی طبق مطالعات جدید کدام است؟ (بخوانید)

Writing (بخش نوشتاری)

بخش نوشتاری آزمون تافل بصورت تایپی، و آزمون ایلتس بصورت نوشتاری بر روی کاغذ انجام می شود. در این بخش از ازمون تافل شما باید دو قسمت (Task) را تکمیل کنید. بخش اول یک مقاله ۳۰۰ تا ۵۰۰ کلمه ای باید بنویسید و در بخش دوم شما باید از یک Lecture یا ارائه کلاسی، یادداشت برداری کنید و بعد یک جواب ۱۵۰ تا ۲۲۵ کلمه ای را متناسب با سوال بنویسید. اما در این بخش از ازمون ایلتس دو قسمت وجود دارد: قسمت اول به شما می گوید که اطلاعات و مفهوم کلی یک پاراگراف یا جدول یا نمودار را روی کاغذ بنویسید. و در بخش دوم باید یک مقاله ۲۰۰ تا ۲۵۰ کلمه ای را در مورد دیدگاه شما راجب یک موضوع خاص یا در مورد یک سوال کلی بنویسید.

Reading (بخش خواندن و درک مطلب)

بخش خواندنی هر دو آزمون بسیار شبیه به هم است. در آزمون تافل که از ۳ تا ۵ زیربخش ریدینگ تشکیل شده است شما ۲۰ دقیقه زمان دارید تا به آنها پاسخ دهید. موضوعات مطرح شده در این ریدینگ ها عمدتا موضوعات دانشگاهی یا علمی بوده و سوالات بصورت چند گزینه ای مطرح می شوند. در ریدینگ آیلتس شما ۳ زیربخش دارید که مانند تافل، هر کدام ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارند و موضوعات مطرح شده عمدتا موضوعات طبیعی (Natural) و دانشگاهی هستند. اما سوالات به گونه های متنوعی مطرح می شوند، پاسخ کوتاه، پر کردن جای خالی و چند گزینه ای. هم در تافل و هم در آیلتس برای پاسخ دادن، باید مفهوم و ایده اصلی مطلب را درک کرده باشید.

Listening (بخش شنیداری)

آزمون ها بطور کاملا قابل توجهی در بخش شنیداری باهم تفاوت دارند! آزمون شنیداری تافل حدود ۴۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد و در این مدت به فایل های صوتی دانشگاهی، لکچر و مکالمات دونفره گوش می دهید. در حین گوش دادن می توانید یادداشت برداری کنید و بعد از تمام شدن فایل صوتی، به سوالات چند گزینه ای پاسخ دهید. در این بخش ازمون ایلتس داوطلبان می توانند به سوالات پاسخ دهند در حالیکه دارند به فایل صوتی گوش می دهند، همچنین سوالات علاوه بر چند گزینه ای شامل انواع مختلف دیگری از سوالات می شود.

امتیاز دهی به آزمون تافل و آیلتس

بخش گفتاری و نوشتاری آزمون تاقل به صورت کلی نمره دهی می شوند (منظور کارنامه ای است که بعد از آزمون به شما تعلق می گیرد). یعنی  از ۱ تا ۳۰، یک نمره به بخش گفتاری و نوشتاری اختصاص پیدا می کند. ولی در کارنامه آیلتس هر جزئی بصورت جدا نمره دهی می شود، مثلا منطق نوشتاری، گرامر، روانی، مثلا اگر یکی از زیربخش های ازمون رابا منطق قوی ولی گرامر ضعیف نوشته اید، در تافل نمره بالاتری کسب می کنید در حالیکه اگر همان مقاله را در ایلتس با گرامر قوی تر ولی کلمات و ایده های ضعیف تر بنویسید، نمره بالاتری در این بخش کسب می کنید.

نمره دهی کل آزمون آیلتس از ۱-۹ است (نمره کلی شما متوسط چهار بخش ذکر شده در بالاست که رند شده است). مثلا اگر متوسط چهار بخش آزمون شما ۶٫۲۵ شده باشد، به شما نمره کلی ۶٫۵ تعلق می گیرد. اکثر موسسات خارجی نمره بالای ۶٫۵ را از شما قبول می کنند (به معنای نمره خوب)

نمره دهی در آزمون تافل از ۱۲۰ نمره است، که امتیازات هر چهاربخش ( که هرکدام ۳۰ نمره دارند) جمع می شود و یک نمره کلی تعلق می گیرد. اکثر موسسات خارجی نمره بالای ۸۰ را از شما قبول می کنند (به معنای نمره خوب و البته بالای 85 نمره عالی محسوب میشه)

نمره تافل (iBT) نمره آیلتس
120 9.0
116-119 8.5
110-115 8.0
102-109 7.5
94-101 7.0
79-93 6.5
60-78 6.0
46-59 5.5
35-45 5.0
32-34 4.5
0-31 0-4.0

سوالات رایج کاربران درباره این دو آزمون

به عوامل زیادی بستگی دارد اما دقت کنید سختی دو ازمون در یک حد است هر چند بعضی تافل را سخت تر معرفی میکنند، بطور کلی برای یک زبان آموز معمولی و مشتاق مبتدی بین 4-6 ماه برای نمره عالی زمان نیاز است (ایلتس نمره حداکثر 9 است و نمره بالای 7 نمره عالی محسوب میشه و تافل حداکثر 120 هست و نمره بالای 85 عالیه)

حتما بخوانید!

5 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • به نظر شما تافل بهتره یا ایلتس؟

  پاسخ
 • سلام ببخشید من قصد یادگیری زبان انگلیسیرو دارم ولی فعلا برنامه ای برای مهاجرت ندارم
  میخوام آیلتس رو بگذرونم ولی نمیدونم کدوم نوع رو، جنرال یا آکادمیک ؟؟

  پاسخ
  • میلاد حیدری
   آذر 22, 1402 4:40 ق.ظ

   اگه نمیدونید جنرال رو ولی این رو مدنظر داشته باشید اگه ایلتس بگیرید باید تا دو سال دیگه اونور باشین وگرنه وقتش تمام میشه حتی خیلی ها میگن یک و نیم سال باید حساب کنید روی مدرک چون اخرای اتمامش هم خیلی ها نمیپذیرن

   پاسخ
   • سطح انگلیسی متوسط دارم حدود ۴۰ فیصد نظر شما چیست مستقیم برم روی نهاد های آموزشی آیلتس یا نخست کورس های تقویتی شروع نمایم ؟

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست