در حال یادگیری

۵۰ تا از عبارات انگلیسی رایج بسیار کاربردی که باید یاد بگیرید!

ielts gama-min

آیا قصد دارید به یک کشور انگلیسی زبان سفر کنید؟ آیا می خواهید با یادگیری زبان ملکه، اطرافیان خود را تحت تأثیر قرار دهید؟ ۵۰ عبارات رایج انگلیسی زیر را یاد بگیرید. و یک ارتباط آسان تر و لذت بخش تر را تجربه کنید.

pdf

دانلود این صفحه به صورت PDF 

 

۱- ?How is it going- این سؤال را معمولا از اشخاصی می پرسیم که مدت طولانی ندیده ایم. این سؤال درمورد اوضاع و احوال شخص مورد نظر و اینکه چه کارهایی انجام داده است می پرسد علاوه بر این می تواند برای بررسی پیشرفت پروژه، تعهدات یا دستاوردها نیز استفاده شود.

۲- Long time no see- وقتی دلتان برای یک دوست یا یکی از اعضای خانواده تنگ می شود، می توانید این عبارت را بکار ببرید. این جمله امکان بحث و به روزرسانی بیشتر در مورد زندگی شخص افراد را فراهم می کند. به یاد داشته باشید این عبارت تنها برای دوستان، اعضای خانواده و همکاران نزدیک مورد استفاده قرار می گیرد.

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی چرب زبان، انگلیسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان انگلیسی مثل بلبل حرف بزن!


 

۳- ?What have you been up to- اگر احساس می کنید می خواهید اطلاعات بیشتری درمورد وضعیت یک دوست یا همکار نزدیک به دست آورید این عبارت را بکار ببرید و در مورد وضعیت زندگی، کار یا تحصیلی آنها اطلاعات بیشتری دریافت کنید. این عبارت بیشتر برای دوستان نزدیک بکار می رود.

۴- Can’t complain- یک پاسخ معمولی برای این سؤال استhow have you been?’  . می توانید از آن در شرایطی که اوضاع کلی زندگی شما خوب است، اما موفقیت یا دستاورد بزرگی هم نداشته اید استفاده کنید. مثل این است که بگویید خدا را شکر بد نیست.

۵- ?How do you know- وقتی شخصی چیزی به شما می گوید که انتظار آن را نداشتید می توانید این پرسش را مطرح کنید. به عنوان مثال، وقتی می خواهید بفهمید شخص از قبل چیزی را میدانسته یا نه، می توانید از این سوال استفاده کنید.

۶-That’s a good one = that’s a good joke- وقتی شخصی چیزی که واقعاً خنده دار است یا چیزی که انتظار نداشتید بشنوید، را می گوید، می توانید این عبارت را به کار ببرید. علاوه بر این، در جواب یک اظهار نظر یا پاسخ کنایه آمیز و یا اظهار تعجب، می توانید از  ‘that’s a good one’استفاده کنید.

۷-Its very kind of you- اگر کسی در را برای شما باز کرده یا کاری به ظاهر کوچک اما بسیار مهم برای شما انجام داده است می توانید با این عبارت از او تشکر کنید. این عبارت در جایی متداول است که دوستان و همکاران برای یکدیگر کاری غیر عادی انجام می دهند. وقتی کسی شما را در اداره، خانه ، مدرسه و … شگفت زده می کند، می توانید از آن استفاده کنید.

۸- Thank you anyway- فرض کنید شخصی به صورت داوطلبانه و صرفا برای کمک کاری را انجام داده است. با استفاده از این عبارت می توانید از او بخاطر کمک و تواضعش تشکر کنید. این نشان می دهد که شما حتی در صورتی که نتیجه مطلوب به دست نیامده باشد، هم قدردان آنها هستید.

۹-Thank you in advance- آیا می خواهید از یک دوست درخواست کمک کنید و از پاسخ منفی او می ترسید؟ با استفاده از این عبارت می توانید برای قبول درخواست خود، در شخص مقابل انگیزه ایجاد کنید. وقتی از کسی قبل از انجام کاری تشکر می کنید، اشتیاق خود را به انجام آن کار نشان می دهید و طرف مقابل را برای کمک و همکاری ترغیب می کنید.

۱۰-No worries- فرض کنید به شما می گویند چای آنقدر که انتظار دارید گرم نیست، می توانید در جواب به آنها بگویید No worries . این جمله کوتاه نشان می دهد که شما با هر شرایط یا نتیجه ای کنار میایید و مشلکی نخواهید داشت.

۱۱- ?What’s going on- آیا می خواهید یک هم تیمی، همکار یا دوست را ارزیابی کنید؟ از این عبارت استفاده کنید تا نشان دهید که منتظر بهترین ها هستید. این عبارت معمولاً در جایی مورد استفاده قرار می گیرد که می دانید شخص مورد نظر در حال دست و پنجه نرم کردن با چیز خاصی است و شما قلبا تمایل دارید به حل مسئله کمک کنید.

۱۲- ?Did I get you right- گاهی افراد چیزی می گویند یا کاری انجام می دهند که ما توقع نداریم. این عبارت یکی از بهترین عبارات برای پاسخ به یک عمل یا جمله غیر منتظره است و نشان می دهد شما از طرف مقابل چنین انتظاری نداشته اید و بدنبال توضیح و توجیه هستید.

۱۳- Don’t take it to heart – وقتی از این عبارت استفاده می کنید که می خواهید به دیگران انتقاد کنید و در واقع می خواهید به آنها هشدار دهید! از طرف مقابل می خواهید که از موضوع برداشت شخصی نکند و به دل نگیرد.

۱۴- I didn’t catch the last word- اگر کسی با شما صحبت کرده باشد و شما آخرین قسمت جمله را متوجه نشده باشید می توانید با استفاده از این جمله از او بخواهید آنچه را که گفته مجددا تکرار کند. این یک یک درخواست صمیمانه برای شفاف سازی است. یک شریک تجاری که شرایط یک قرارداد رسمی را متوجه نشده است می تواند این سؤال را مطرح کند و انتظار شفاف سازی و توضیحات تکمیلی داشته باشد.

۱۵- Sorry, I wasn’t listening- فرض کنید کسی در حال صحبت کردن با شما است و شما حواستان جای دیگری است، و به چیزهای دیگر گوش می کنید، یا فکر می کنید، این یک روش مؤدبانه برای این است که به آنها بگویید حواستان جای دیگری بوده است. این عبارت را هنگامی که با دوستان نزدیک خود صحبت می کنید به کار ببرید نه در مقابل استاد دانشگاه یا رئیس خود در محل کار!

۱۶- It doesn’t matter- بعضی اوقات چیزی را از دست می دهیم و دلسرد می شویم، یا از دست دیگران یا شرایط ناامید، عصبانی یا دلخورمی شویم. در این حالت می توانید از این عبارت نه چندان محتاطانه که در واقع به این معنی است که همیشه قرار نیست اوضاع به وفق مراد باشد و طبق برنامه ریزی ما پیش برود استفاده کنید.

۱۷- Fingers crossed- شما در یک مصاحبه شغلی شرکت کرده اید و امیدوار هستید و بهترین ها را آرزو می کنید. وقتی دوستانتان می پرسند که مصاحبه چگونه بوده است، می توانید از عبارت Fingers crossed! برای ابراز خوش بینی خود نسبت به یک نتیجه مثبت استفاده کنید.

۱۸- Oh, that. That explains it- این موقعیت را تصور کنید: جودی در حالیکه از چیزی هیجان زده است به اداره می آید، اما شما نمی دانید موضوع چیست. چند ساعت بعد، الکس خبرهایی مبنی بر ارتقای شغلی جودی به شما می دهد. شما می توانید بگویید Oh, that. That explains it به این معنی که اکنون می توانید دلیل خوشحالی او را درک کنید.

۱۹- Things happen – زندگی پر از چیزهای غیر منتظره، غافلگیر کننده و وقایع غیرقابل پیش بینی است. وقتی می خواهید اتفاقی را برای کسی توضیح دهید که نمی تواند آن را درک کند، این عبارت می تواند کمک کننده باشد. به نوعی همان ، “زندگی قابل پیش بینی نیست” است.

۲۰- Sorry to bother you- آیا می خواهید با دوستی که مشغول انجام کاری است صحبت کنید؟ با استفاده از این عبارت به طرف مقابل نشان دهید که قصد مزاحمت ندارید. این عبارت را می توان به جای ‘Excuse me’ یا ‘do you have a minute?’ بکار ببرید. در واقع زمانی از آن استفاده می کنید که می خواهید از دیگران درخواست کمک کنید.

۲۱- I’ll be with you in a minute – دیر به جلسه رسیده اید اما باید به یک ایمیل فوری پاسخ بدهید. در چنین شرایطی می توانید این عبارت را رو به افراد حاضر در جلسه بگویید و به آنها اطلاع دهید که خیلی زود بر می گردید. این عبارت نشان می دهد که شما کار واجب تری دارید که باید انجام دهید.

۲۲- ?Where were we- فرض کنید که برای مدت کوتاهی جلسه کاری خود را ترک کرده اید و مجددا به جلسه بازگشته اید، اکنون می خواهید بدانید که جلسه تا چه حد پیش رفته است با استفاده از این سوال می توانید از آخرین وضعیت جلسه مطلع شوید.

۲۳- I’m sorry, I didn’t catch you – وقتی کسی خیلی سریع و برای یک مدت طولانی صحبت می کند و شما احساس می کنید که متوجه صحبت های او نشده اید با کمک این روش مؤدبانه می توانید از او بخواهید آنچه گفته را تکرار کند. این نشان می دهد که شما واقعاً سعی در شنیدن داشتید، اما بنابر دلایلی متوجه نشده اید.

۲۴- Lucky you- دوست شما در موقعیت خوبی است که شما بدنبال آن هستید. به عنوان مثال باران آمده است و همکار شما برای رفتن به خانه ماشین دارد، در حالی که ماشین شما خراب است. این عبارت نشان می دهد که شما ترجیح می دادید در شرایط مشابهی با طرف مقابل باشید.

۲۵-I freaked out = to become very angry, scared or excited- این عبارت رایج وضعیتی از شوک، ترس، تردید و اضطراب را نشان می دهد. و در شرایطی کاربرد دارد که درمورد یک موقعیت ترسناک که اخیرا برایتان رخ داده است صحبت می کنید.

۲۶- Good for you- اگر می خواهید کسی را که کار بدی در حق شما کرده است را مجازات کنید می توانید از این عبارت استفاده کنید و نشان دهید که از مجازات یا عواقب یک عمل اشتباه یا توهین خوشحال هستید.

۲۷- You’ve got to be kidding me- این شاید بهترین واکنش در برابر چیزی که برای شما کاملاً غیرقابل باور است باشد. اگر کسی کار عجیب، و غریب و غیر عادی انجام داده است، می توانید با این عبارت تعجب و شوک خود را بیان کنید.

۲۸- Cheer up – هنگامی که یکی از نزدیکان شما اتفاق وحشتناکی مانند یک بیماری یا از دست دادن چیزی یا کسی را تجربه می کند، می توانید از این عبارت استفاده کنید و او را تشویق کنید. این عبارت روشی ساده و در عین حال مؤثر برای دلداری دادن به افراد و بیان این نکته که لحظات سخت و اندوه گذرا هستند، است.

۲۹- Come on, you can do it- این یک عبارت رایج در بین مربیان، سرمربیان و مدیران است. از این عبارت برای ایجاد انگیزه، تشویق و الهام بخشیدن به کسی که به خود باور ندارد استفاده می شود. و به او انگیزه می دهد تا دست از تلاش برندارد.

۳۰- Keep up the good work – این عبارت رایج انگلیسی توسط معلمان و استادان دانشگاه برای تبریک و تشویق عملکرد استثنایی دانشجویان و دانش آموزان به کار می رود. والدین نیز می توانند از آن برای تبریک به فرزندانشان استفاده کنند.

۳۱- It’s not the end of the world – وقتی شخصی نتوانسته به نتیجه مطلوب، دستاورد یا نقطه عطفی برسد، می توانید از این عبارت استفاده کنید و به او بگویید که می تواند در آینده دوباره تلاش کند. این عبارت به اشخاص انگیزه می دهد تا درک کنند که می توانند فرصت های بهتری داشته باشند.

۳۲- That’s lit! = That’s amazing – یک عبارت متداول دیگربرای تحسین نتایج مثبت و دستاوردهای شخصی افراد نزدیک به شما که می توانید از آن به جای  ‘congratulations’ استفاده کنید.

۳۳- There you go – آیا تابحال یک موقعیت مشکل ساز و مشکل را سپری کرده اید. از این عبارت برای تشویق و یا خوشحالی کردن استفاده می شود. همچنین می توانید با استفاده از این عبارت یک نتیجه استثنایی، که یک دوست یا شخص نزدیک بدست آورده است را تحسین کنید.

۳۴- Not a bit – این عبارت برای نشان دادن عدم علاقه شما نسبت به یک پیشنهاد بکار می رود. همچنین می تواند برای ابراز عدم علاقه به شرکت در یک فعالیت، یا پروژه و … نیز مورد استفاده قرار بگیرد. به این معنی که شما هیچ علاقه ای به آن کار ندارید.

۳۵- There is no room for doubt- وقتی کسی کاری را طوری انجام داده است که ذره ای جای شک وشبهه باقی نمانده باشد، می توانید بگویید جایی برای تردید وجود ندارد (There is no room for doubt). این عبارت هنگامی که وکلا و دادستان در دادگاه در حال رسیدگی به یک پرونده هستند نیز رایج است و در مکالمات معمولی، نشان دهنده یقین شما است.

۳۶- I’ll text you – این عبارت زمانی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد که در حال حاضر پاسخی ندارید. بنابراین به فرد اطلاع می دهید که به زودی با او تماس خواهید گرفت. این یک روش غیررسمی برای خریدن زمان برای فکر کردن و در نظر گرفتن گزینه های ممکن است. این دقیقاً به معنی این نیست که الزاما پیامک بفرستید، در کل به معنی برقراری تماس است.

۳۷- it’s not worth it- هنگامی که با شرایطی روبرو می شوید که نمی توانید نتیجه مثبتی را پیش بینی کنید، می توانید از این عبارت استفاده کنید: اگر یک پروژه یا تعهد باعث شود منابع بیشتری نسبت به آنچه می توانید به دست می آورید خرج کنید، سرمایه گذاری روی آن پروژه ارزش نخواهد داشت. مدیران غالباً از این عبارت استفاده می کنند تا اعضای تیم خود را از اختصاص دادن وقت و هزینه به چیزی که نتیجه نخواهد داد، بر حذر کنند.

۳۸- You rock- هنگامی که شخصی کار خارق العاده و شگفت انگیزی انجام می دهد، می توانید از این عبارت استفاده کنید. یک عبارت عامیانه که راه خود را در زبان انگلیسی پیدا کرده و به این معنی است که شما فوق العاده، شگفت انگیز، باورنکردنی و عالی هستید. این عبارت را می توان به یک هم تیمی که در مدرسه یا محل کار نتایج بسیار خوبی کسب کرده است، گفت.

۳۹- You should go the extra mile- این جمله انگلیسی متداول به این معنی است که باید کمی سخت تر از گذشته کار کنید و اغلب برای الهام بخشیدن، تشویق و فشار آوردن به کسی برای تلاش بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، به خصوص اگر تلاش های گذشته شکست خورده باشند. می توانید آن را با عبارت ‘do not give up’ جایگزین کنید.

۴۰- Step up your game = Start performing better- آیا تابحال احساس کرده اید که هم تیمی شما کار خود را به نحوی که باید انجام نداده است؟ می توانید از او بخواهید که بیشتر تلاش کند تا بتواند نتایج بهتری کسب کند. این عبارت رایج توسط افراد با تجربه هنگام خطاب قرار دادن افراد بی تجربه تر استفاده می شود.

۴۱- Pull yourself together = Calm down and behave normally- وقتی افراد با شرایط سخت و چالش های زندگی روبرو هستند، به راحتی می توانند ناامید شوند و تمرکز خود را از دست بدهند. این عبارت انگلیسی هنگام صحبت با شخصی که نیاز به تشویق دارد به کار می رود. وقتی کسی از مرگ یک دوست نارا حت است، می توانید از این عبارت استفاده کنید و از او بخواهید که اشکهای خود را پاک کند و شرایط را به نحو بهتری مدیریت کند.

۴۲- You sold me! = You convinced me on something – وقتی چیزی را به کسی می فروشید، به این معنی است که اعتماد او را به خوبی جلب کرده اید و توانسته اید او را مجاب کنید که ۱۰۰٪ با شما موافقت کنند. این جمله به این معنی است که شخص متقاعد شده، هر آنچه که به او پیشنهاد شده، را امتحان کند.

۴۳- Couldn’t care less = used to express total lack of interest in something- این عبارت برای نشان دادن عدم اعتماد به نفس یک شخص به یک پیشنهاد، یک مورد یا یک ایده استفاده می شود. وقتی از care less استفاده می کنید، به این معنی است که فکر نمی کنید این ایده نتیجه بخش باشد. خانم هایی که از همسرانشان عصبانی هستند، اغلب از این عبارت درموقعیت های غیررسمی استفاده می کنند.

۴۴-This is a no-brainer = Easy decision – این عبارت ها در شرایطی که امکان تصمیم گیری بدون ترس و نگرانی وجود دارد به کار می روند. احتمال هیچ مشکل، معضل یا نگرانی در مورد اقدام خاصی وجود ندارد. وقتی می خواهید دیگران را متقاعد کنید که تصمیم خاصی بگیرند، می توانید از این عبارت استفاده کنید.

۴۵- You screwed up – این عبارت زمانی به کار برده می شود که شما یک اشتباه وحشتناک و بزرگ انجام داده اید که برای تیم، شرکت یا انجمن هزینه خواهد داشت. اگر رئیس شما به شما بگوید You screwed up، متوجه می شوید که به دلیل خطاهایی که مرتکب شده اید، دچار دردسر بزرگی خواهید شد و باید خود را برای مجازات قریب الوقوع آماده کنید.

۴۶- You are driving me nuts- این عبارت به این معنی است که شخص مقابل از شما عصبانی، ناامید و ناراضی است و بیشتر زمانی به کار برده می شود که چندین بار متوالی دچار اشتباه شده اید یا نتوانسته اید انتظارات دیگران را تحقق ببخشید.

۴۷- ?Can you cover me? = Can you work in my place- وقتی از کسی می خواهید که به شما لطف کند و به جای شما کاری را انجام دهد، از این عبارت استفاده کنید. برای مثال در محل کار به کمک همکار خود نیاز دارید تا به جای شما کاری را انجام دهد یا به شما کمک کند.

۴۸- I’d better be going – این عبارت وقتی استفاده می شود که باید بیرون بروید یا وقتی برای قرار ملاقات یا جلسه ای دیر کرده اید. فرض کنید برای بازگشت به خانه و انجام کارهای مربوط به فرزندانتان دیر کرده اید، در این شرایط می توانید از این عبارت استفاده کنید.

۴۹- Thank heavens it’s Friday – این عبارت انگلیسی بیشتر در ادارات و در روزهای پایانی هفته شنیده می شود. شما از فعالیت های هفته خسته شده اید و در واقع با این عبارت نشان می دهید که منتظر یک آخر هفته آرام هستید.

۵۰- Take care – زمانیکه می خواهید از یک دوست نزدیک، همکار یا یکی از اعضای خانواده خداحافظی کنید می توانید از این عبارت استفاده کنید و به آنها بگویید آرزوی خوبی برایشان دارید. این عبارتی نشان دهنده امیدواری شما برای دیدار مجدد در آینده نزدیک است.

pdf

دانلود این صفحه به صورت PDF 

 

بقیه عبارات رایج انگلیسی

 

pdf۲۵۰ تا از کاربردی ترین اختصارات در انگلیسی مدرن که باید بلد باشید

 

pdfدانلود ۵۰ متن کوتاه انگلیسی با ترجمه فارسی (بسیار کاربردی)

 

pdf۱۵۰ تا از اصطلاحات و ضرب المثل های روزمره انگلیسی با ترجمه فارسی

 

pdfلیست تمام اصطلاحات پرکاربرد انگلیسی که حتما باید بلد باشید!

 

pdf۱۰۰ متن انگلیسی در مورد کارهای روزانه +دانلود pdf

 

pdf۱۰۰ تا از پرکاربردترین عبارات زبان انگلیسی با موضوع تجاری (بیزینس)

 

pdf

۹۴ کلمه مخفف در زبان انگلیسی که برای آزمونهای زبان بسیار مفیدند

 

موارد فوق فقط تنها چند نمونه از رایج ترین عبارات در زبان انگلیسی هستند. باید بدانید که صدها عبارت این چنینی دیگر نیز وجود دارند و شما می توانید با یادگیری آنها دایره واژگان خود را گسترش دهید.

English

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست