French-Level-Infographic

سطوح زبان فرانسه+انواع مدرک زبان فرانسه (آموزش کامل)

گاما

بدنبال پرسش های متعدد زبان آموزان زبان فرانسه، در این پست بطور کامل در باره سطوح مختلف زبان فرانسوی و همچنین مدرک زبان فرانسه توضیحاتی را ارائه می دهیم که امیدواریم همه چیز در این زمینه برای شما روشن شود.

5 مدرک زبان فرانسه بطور خلاصه

مدارک زبان فرانسه معمولاً به عنوان اثری از مهارت‌ها و دانش زبانی یک فرد در زبان فرانسه مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مدارک می‌توانند برای ورود به دانشگاه‌ها، بهبود شغلی، مهاجرت و یا برای تأیید سطح زبانی در موسسات آموزش زبان مورد نیاز باشند. در زیر چند مدرک رایج زبان فرانسه آورده شده است:

 1. DELF (Diplôme d’Etudes en Langue Française) و DALF (Diplôme Approfondi de Langue Française): این مدارک توسط وزارت آموزش عالی و پژوهش فرانسه ارائه می‌شوند و سطوح A1 تا C2 را پوشش می‌دهند. DELF برای سطوح مبتدی و متوسط ​​است و DALF برای سطوح پیشرفته تر مخصوصاً برای افرادی که می‌خواهند در دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلی فرانسه تحصیل کنند، مناسب است.
 2. TEF (Test d’Evaluation de Français): این مدرک برای افرادی که می‌خواهند مهاجرت به کشورهای فرانسوی زبان مانند کانادا، سوئیس یا فرانسه را پیگیری کنند، ضروری است. TEF مهارت‌های شنیداری، خوانداری، نوشتاری و گفتاری را ارزیابی می‌کند.
 3. TCF (Test de Connaissance du Français): مانند TEF، TCF نیز برای افرادی که می‌خواهند مهاجرت یا تحصیل در کشورهای فرانسوی زبان را پیگیری کنند، مناسب است. این آزمون مهارت‌های زبانی را ارزیابی می‌کند و نتایج آن برای ورود به دانشگاه‌ها و دریافت ویزای مهاجرت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 4. DELF Prim و DELF Junior: این مدارک مخصوصاً برای کودکان و نوجوانان است که می‌خواهند دانش زبان فرانسه خود را ارزیابی کنند.
 5. TCF pour la Nationalité: این آزمون برای افرادی که می‌خواهند تابعیت فرانسوی دریافت کنند، ضروری است.

این مدارک معمولاً با مراکز آزمون مختلفی در سراسر جهان برگزار می‌شوند. بهتر است قبل از ثبت‌نام در هر مدرک خاص، الزامات و نیازهای آن را به دقت بررسی کنید.

 


french

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان فرانسه چرب زبان، زبان فرانسه رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان فرانسه رو مثل بلبل حرف بزن!


 

سطوح زبان فرانسه بطور خلاصه

سطوح زبان فرانسه معمولاً بر اساس معیارهایی مانند قابلیت‌ها و مهارت‌های زبانی فرد، ارزیابی می‌شوند. چندین سیستم ارزیابی سطوح زبان فرانسه وجود دارد که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به CEFR (Common European Framework of Reference for Languages) اشاره کرد. در این سیستم، سطوح زبان به شش دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

 1. سطح A1 – مبتدی: در این سطح، فرد توانایی ارتباط ابتدایی و انجام وظایف ساده‌ای را دارد. مثلاً، معرفی خود، ارائه اطلاعات شخصی، و سوال و پاسخ در مورد موضوعات روزمره.
 2. سطح A2 – مبتدی متوسط: در این سطح، فرد قادر به بیان خود در موضوعات ساده و روزمره است و می‌تواند در مکالمات روزمره شرکت کند.
 3. سطح B1 – متوسط: فرد در این سطح قادر به بیان خود در موضوعات مرتبط با زندگی روزمره و کار است. همچنین می‌تواند داستان کوتاه یا مقاله ساده برای تفکر و گفتمان بخواند.
 4. سطح B2 – متوسط به بالا: در این سطح، فرد مهارت‌های زبانی خود را به اندازه کافی توسعه داده است تا بتواند در موقعیت‌هایی که نیاز به مهارت‌های زبانی پیچیده‌تری دارند، عملکرد خوبی داشته باشد.
 5. سطح C1 – پیشرفته: فرد در این سطح توانایی بیان خود در موضوعات پیچیده‌تر و فلسفی‌تر را دارد و می‌تواند به راحتی با متون تخصصی و نظریه‌های پیچیده مواجه شود.
 6. سطح C2 – حرفه‌ای: در این سطح، فرد مهارت‌های زبانی خود را به اندازه کافی توسعه داده است تا بتواند به زبان مانند یک بومی‌زبان صحبت کند و با متون پیچیده و متخصصانه مواجه شود.

این سطوح معمولاً برای برنامه‌های آموزشی و آزمون‌های مختلفی مانند DELF و TCF استفاده می‌شوند. توجه داشته باشید که برنامه‌های مختلف و موسسات آموزشی ممکن است از سیستم‌های دیگری برای ارزیابی سطوح زبان استفاده کنند.

حالا توضیحات و نکات تکمیلی:

سطوح مختلف زبان فرانسه

در واقع سطوح مختلف زبان فرانسه که توسط سازمان CEFR تعریف شده است مشخص کننده این است که در زبان فرانسه تا چه حد مسلط هستید. تصویر زیر نشانگر سطوح مختلف زبان فرانسوی است:

سطوح زبان فرانسه

توضیح:

سطوح مقدماتی شامل A1 و A2 می باشد.

book icon   سطح A1:

در این سطح متقاضی می تواند کلمات روزمره و جملات ابتدایی را که در رابطه با نیاز های عمومی و مشخصی می باشد را درک کرده و استفاده نماید . همچنین متقاضی قادر خواهد بود تا خود را معرفی نماید و در ارتباطات روزانه خود با دیگران سوالاتی را مطرح نماید .

book icon  سطح A2:

متقاضی این سطح می تواند بعد از اتمام این سطح کلماتی با استفاده زیاد در ارتباط با موضوعات مشخص-مانند اطلاعات درباره خود و خانواده، خرید، کار و محیط اطراف- را به خوبی درک نماید و در موقعیت های ساده و معمول منظور خود را بیان نماید .

سطوح میانی شامل B1 و B2 می باشد.

book icon  سطح B1:

متقاضی این سطح می تواند بعد از این دوره آموزشی در صورت به کارگیری زبان استاندارد و گفتگو در مورد مسائل آشنا ، نکات اصلی را فهمیده و در اکثر موضوعاتی که در سفر به کشور فرانسه با آن برخورد می نماید ، از پس مشکلات خود برآمده و همینطور توانایی آن را خواهد داشت تا با استفاده از جملات ساده و پیوسته در رابطه با موارد آشنا و مورد علاقه خود ، صحبت نماید.

نکته مرتبط: همه آنچه که درباره زبان فرانسه باید بدانید!

book icon  سطح B2:

در این سطح متقاضی می تواند نکات اصلی متون دشوار در مورد مطالب مشخص را درک نماید و در رشته تخصصی خود بحث های تخصصی را پیگیری نماید. به عنوان مثال می تواند در یک کلاس درس به زبان فرانسوی شرکت کند و متوجه گفت و گو ها شود. همچنین متقاضی توانایی آن را خواهد داشت تا بدون آمادگی قبلی، روان و پیوسته صحبت نماید . به گونه ای که یک گفتگوی عادی با فردی که زبان مادریش است، بدون هیچ مسئله ای برای هر دو طرف به راحتی امکان پذیر باشد.

سطوح پیشرفته شامل C1 و C2 می باشد.

book icon  سطح C1:

در این سطح متقاضی می تواند متون طولانی شامل بخش بزرگی از واژه های سطح بالا را درک نموده و مواردی را که به اختصار مورد اشاره واقع شده اند را درک نماید. همچنین داوطلب می تواند بدون هیچ گونه آمادگی ، روان صحبت نماید بدون اینکه در جستجوی معنی لغتی بگردد.

book icon  سطح C2:

در این سطح از دوره زبان فرانسه متقاضی آنچه را می خواند یا می شنود بدون هیچگونه مشکلی متوجه می شود. همچنین می تواند اطلاعات کتبی یا شفاهی از منابع مختلف را جمع بندی کرده و در این مورد دلایل یا توضیحات مربوطه را پیوسته بیان نماید.


مدرک زبان فرانسه

حتما می دانید که زبان فرانسه نیز مانند سایر زبانهای اروپایی دارای سطوح مختلفی می باشد: A1/A2_ B1/B2 _C1/C2 که A1 مبتدی ترین سطح وC2 پیشرفته ترین سطح آن است. شما متناسب با هدفی که دارید می توانید سطح مورد نظر خود را فرا بگیرید و سپس آزمون داده و مدرک آن سطح را اخذ کنید. مدرک­های رسمی و معتبر زبان فرانسه DALF, DELF, TEF, TCF می باشد که برخی برای مهاجرت و برخی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور نیاز است اما اینکه دقیقا به کدام مدرک نیاز دارید باید حتما از دانشگاه یا موسسه مقصد بپرسید چون به انها بستگی دارد.

در حال خواندن زبان فرانسه

مدارک DELF و DALF دیپلم­های زبان فرانسه هستند که از سوی وزارت آموزش فرانسه صادر شده و برای ورود به برخی دانشگاه های فرانسوی لازم است و اعتبار آنها دائمی ست. مدارک TEFو TCF برای ادامه تحصیل در برخی دانشگاه ها و مهاجرت به کانادا لازم هستند که دارای مدت اعتبار محدودی هستند. برخی مؤسسات معتبر در تهران همچون علامه قطب راوندی یا بخش فرهنگی سفارت فرانسه در تهران نمایندگ­ی برگزاری این آزمون ها و اعطای این مدارک می باشند.

book icon   برای ثبت نام در آزمون زبان فرانسه اینجا را کلیک کنید!

دانشجویان خارجی (غیر اروپایی)، برای ثبت نام در سال اول یا دوم دانشگاه یا در مدرسه های معماری باید حتما روند « درخواست پذیرش اولیه» (DAP) را دنبال کنند. از این رو باید قادر باشند به نحوی تسلط شان به زبان فرانسوی را ثابت کنند، خواه با شرکت در آزمون خواه با ارائه مدرک زبان. برای ثبت نام در سال سوم لیسانس یا در مقطع مستر یا دکترا یا در مدرسه های تخصصی، قاعده مشخصی متداول نیست، هر موسسه آموزش عالی آزاد است، آشنایی به زبان فرانسوی دانشجوی پذیرفته شده را با معیارها خود بسنجد. بنابراین ضروری است اطلاعات لازم را از موسسه آموزشی ای که قصد دارید در آن ادامه تحصیل دهید، کسب نمایید.

نکته مرتبط: ۳ موسسه برتر برگزارکننده کلاس های آموزش زبان فرانسه در ایران

باز هم اگر سوالی بود در بخش نظرات با ما مطرح بفرمایید.

ترفندهای زبان فرانسه (کلی)

حتما بخوانید!

2 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • سلام
  دوره های DUEF که بعضی از دانشگاه های فرانسه برگزار میکنند چه نوع دوره ای هستند؟
  ممنون میشم جواب بدین …

  پاسخ
 • سلام مدرک لیسانس مترجمی فرانسه در دانشگاه های ایران معادل کدام یک از سطوحی که توضیح دادین میشه؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست