آذربایجان

مردم آذربایجان: آشنایی با فرهنگ، دین، زبان و نکات لازم

گاما

کافی است یک سفر به آذربایجان بروید و تجربه بهترین مهمان نوازی ها در جهان را داشته باشید. افراد بومی به شما کمک بسیار زیادی می‌ کنند. مهمان ها برای آن ها ارزش ویژه ای دارند. در این مطلب بصورت مختصر و در عین حال کامل هر چیزی که راجب این کشور نیاز دارید را به شما یاد می دهیم.

حقایقی در مورد آذربایجان

 • نام اصلی: جمهوری آذربایجان
 • نوع دولت: جمهوری
 • پایتخت: باکو
 • جمعیت : ۹,۷۸۰,۷۸۰
 • زبان رسمی: آذری
 • واحد پول: منات آذربایجانی
 • وسعت: ۸۶,۶۰۰ کیلومتر مربع

پرچم آذربایجان

موقعیت مکانی کشور آذربایجان

۱-آذربایجان: جغرافیا و طبیعت

آذربایجان در آسیا واقع شده و با چهار کشور روسیه ، گرجستان، ارمنستان و ایران احاطه شده است و شرق این کشور به دریای کاسپین می‌ خورد. فلامینگو، قو و مرغ ماهیخوار در این ناحیه به وفور یافت می شود. بخش اعظم شمالی و غربی این کشور توسط کوه های قاف احاطه شده است.

کوه های قاف و کوه هایی با ارتفاع کم تر را می توانید در نواحی شمالی و غربی آذربایجان مشاهده کنید.

در بخشی از آذربایجان که خارج از شهر باکو است، سرزمینی وجود دارد که نفت و گاز زیادی در آن یافت می شود. این مناطق دقیقا همان جایی هستند که نفت و گاز از آن استخراج می شود و به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می گیرند. کوه های آتشفشان نیز در بالای بعضی از این سرزمین ها یافت می شود. البته کوه های آتشفشان حاوی ترکیبی از آب، شن، گاز و گاهی اوقات نفت هستند.

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزشی چرب زبان، هرررر زبانی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان زبان مدنظرتو مثل بلبل حرف بزن!


 

۲-آذربایجان، سرزمین آتش!

این آتش طبیعی حداقل ۵ سال است که در آذربایجان وجود دارد . یکی از مشهور ترین مکان ها در آذربایجان یانار داگ یا کوه سوزان است که یک آتش طبیعی روی این تپه در طول دریای کاسپین می درخشد. این کوه مانند نامش است. حداقل ۶۵ ساله که مشتعل است. گاز های طبیعی از زیر شعله ها به روی زمین می آیند. بنابراین آتش هرگز از بین نمی رود. البته خود مردم آذربایجان هم مطمئن نیستند که این نام از کجا آمده است اما یانار داگ تنها جایی است که به سرزمین آتش معروف است.

۳-فرهنگ و سنت های آذربایجانی

آذربایجان تقریباً ده میلیون جمعیت دارد . نصف جمعیت آن در ناحیه مرکزی و شهر باکو زندگی می کنند. باکو پایتخت آذربایجان در قسمت غربی دریای کاسپین قرار گرفته است.

بعضی از ساکنان این کشور کارهای سنتی را در پیش می‌ گیرند که به آثار و صنایع دستی معروف است و در کل جهان مشهور بوده و زیبایی منحصر به فردی دارد. مثلا گروهی از افراد که به آن ها تالیش گفته می‌ شود ، فرش های دستباف می بافند که قدمتشان از صد سال پیش باقی مانده است. موسیقی سنتی هم توسط دستگاه هایی به نام کُبوز نواخته می شود که هنوز هم مشهور است. سنت های کشور آذربایجان مانند آتش یانار داگ هرگز خاموش نمی‌ شود.

۴-غذا و نوشیدنی در آذربایجان

غذاهای آذربایجانی تحت تاثیر غذاهای ترکیه ، روسیه و کشور های آسیایی قرار گرفته است. گوشت و برنج یا چلو گوشت جزء غذاهای رایج این افراد است. آن ها همچنین از ادویه های مختلف برای طعم دهی به غذا استفاده می‌‌ کنند. دستپخت آذربایجانی ها بسیار عالی است. همچنین وعده‌ های غذایی نسبتاً بزرگی را مصرف می‌ کنند. معمولاً محصولات و غذاهای تازه از همه نوع در کل سال یافت می شود.

یکی از غذاهای معروف آذربایجان پلو است که در آن گوشت ، سبزیجات و زعفران به کار رفته است. کباب و شیشلیک جزء غذاهای رایج در آذربایجان می باشد.

حتما بخوانید: اگر بهترین کشورهای مقصد ایرانیان را می خواهید این مطلب را بخوانید

چای سیاه هم همراه با مقداری ادویه یکی از نوشیدنی‌ های سنتی است که قبل و بعد از غذا مصرف می شود. با این که بیشتر مردم آذربایجان مسلمان هستند اما مصرف الکل در این کشور رواج دارد و بسیاری از مردم از آن استفاده می کنند .

۵-سلام و احوالپرسی در آذربایجان

در آذربایجان مردان هنگام احوالپرسی به یکدیگر دست می دهند. خانم‌ ها نیز به یکدیگر دست می ‌‌دهند و در بعضی از موارد که باید یکدیگر صمیمی باشند ، روبوسی هم می‌ کنند. اگر در این کشور با یک خانم ملاقات کنید، بهتر است صبر کنید که او قدم اول را برای ارتباط بردارد. عبارتی هم که هنگام دیدار با یکدیگر به کار می‌ برند، کلمه سلام است.

فرهنگ و مردم آذربایجان

آذربایجانی ها با افرادی که به تازگی به کشور آن ها پا گذاشتند، بسیار خوب رفتار می‌ کنند اما کمتر لبخند را بر روی صورتشان می بینید. به همین دلیل بعضی از افراد فکر می کنند آن ها مهمان نواز نیستند اما فرهنگ آن ها به گونه ای است که بیشتر به دوستان، نزدیکان و خویشاوندان خود لبخند می زنند.

۶-مذهب در آذربایجان

اگر چه که بسیاری از آذری ها جزء دسته مسلمانان محسوب می شوند اما تعداد کمتری از آن ها خودشان را مذهبی می دانند. آذربایجان یک ناحیه سکولار است و مذهب برای آن ها یک موضوع کاملاً شخصی است. آن ها در مورد مذهب آزادی بسیار زیادی دارند ؛ به طوری که مسلمانان در کنار افراد مسیحی، یهودی و ارتودوکس زندگی می کنند.

۷-صبوری

آذربایجان از اسلام شیعه پیروی می کند و در این مورد با کشور همسایه اش ایران یکسان است. هیچ چیز غیر طبیعی در این کشور وجود ندارد اما آن ها افراد سنی در ترکیه را برادر خود می دانند. بعد از قرن ها تاثیرگذاری از روسیه، بسیاری از آذربایجانی‌ ها به روسیه سفر و حتی مهاجرت کرده اند. به طور خلاصه می توان گفت فرهنگ آذربایجان ترکیبی از بهترین ها است.

۸-زبان

زبان رسمی آذربایجان که به خانواده ترکی زبان‌ ها مربوط می‌ شود، آذری است. اکثریت افراد در این کشور روسی را زبان دوم خود می‌ دانند و اعتقاد دارند که زبان روسی زبان فرهنگ آن ها است. همچنین بعضی از آن ها تسلط کاملی به زبان فرانسوی دارند . افراد جوان تر در آذربایجان نیز به تازگی شروع به یادگیری زبان انگلیسی کرده اند.

۹-مهمان نوازی

کافی است یک سفر به آذربایجان بروید و تجربه بهترین مهمان نوازی ها در جهان را داشته باشید. افراد بومی به شما کمک بسیار زیادی می‌ کنند. مهمان ها برای آن ها ارزش ویژه ای دارند. این افراد نیز با آنان بسیار عالی هستند. از میان وعده و چای برای پذیرایی از مهمان ها استفاده می کنند. زمانی که از آن ها آدرس بپرسید، همیشه بهترین پاسخ ها را در اختیار شما قرار می دهند . معمولاً افرادی که انگلیسی یا فارسی را بلد هستند، سعی می کنند راجع به کشور خود اطلاعات زیادی را ارائه دهند. مهمان ‌نوازی خوب آذربایجانی‌ ها معروف است.

حتما بخوانید: ۱۰ کشور برتر دنیا از نظر پناهندگی/زندگی بی دردسر (از نظر آماری)

۱۰-تضاد شخصیتی

این افراد از زمانی که تحت تاثیر امپراتوری روس قرار گرفتند ، دیگر به اندازه قبل مودب و یاری رسان نیستند. چند دهه قبل افرادی که مقام بالاتری داشتند، به دنبال قدرت بالاتر بودند . این روز ها آذربایجان توریست زیادی دارد و به یک کشور محبوب تبدیل شده است که البته این تغییر شخصیت ها باعث شده است که از احترام و ارزش آن کمی کاسته شود. البته عادت های قدیمی خیلی دیر از بین می روند. اما در کل درصد این اتفاق در آذربایجان بسیار کم بوده است.

۱۱-قدرت زن

یکی از جنبه های مثبت در دو قرن گذشته قوانین روسیه، روش احترام گذاشتن مردان به زنان است. مردان در اتوبوس جای خود را به خانم ها می دهند، سعی می کنند پول آن ها را حساب کنند و در را برای آن ها باز می کنند . آذربایجان در سال ۱۹۱۸ یکی از اولین کشورهای مسلمان بود که به خانم ها حق رای داد. خانم ها نیز از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند و می‌ توانند در ارتش هم حضور داشته باشند.

۱۲-جامعه سنتی

بر خلاف ظاهر لیبرال، جامعه سکولار کشور آذربایجان هنوز سنت های خود را حفظ کرده است. افراد محلی در خارج از شهر باکو هنوز سبک زندگی روستایی دارند. بسیاری از آن ها میوه و سبزیجات را در زمین های خود پرورش می دهند و اغلب در خانه های سنتی زندگی می کنند . این افراد در نزدیکی کوه های قفقاز ، فرهنگ و سنت غنی دارند که به هزاران سال پیش برمی‌ گردد.

حتما بخوانید: کدام کشورها برای ایرانیها ویزا نمی خواهند (آپدیت ۲۰۲۱)

۱۳-نام ارمنی ها را نیاورید

رابطه بین آذربایجان و ارمنستان بسیار خدشه دار است. آن ها از سال ۱۹۸۸ دچار کشمکش هایی بر سر ناحیه ناگورنو _ کاراباخ شدند . حتی بردن نام ارمنستان باعث می شود که این افراد ابرو های خودشان را بالا بدهند. صد ها هزار سال است که مهاجران آذربایجانی باید خارج از این منطقه زندگی کنند. این افراد کمی تلخ هستند. تنش زیادی در بین آن ها وجود دارد. صلح و آشتی هم در بین آن ها نادیده گرفته می‌ شود.

۱۴-رابطه آذربایجان با نفت

نفت در اواخر قرن ۱۹ یک جهش اقتصادی برای آذربایجان ایجاد کرد و باعث شد که باکو دارای قلعه ها، عمارت ها و ساختمان های بسیار چشم‌ نواز شود.

جهش اقتصادی دوم نفت ، باعث افزایش ثروت زیادی در این ناحیه شد. این طلای سیاه باعث رشد اقتصادی شد زیرا دلار آمریکا در سال ۲۰۱۵ به دلیل فروش نفت وارد این کشور شد.

این رابطه بسیار پیچیده است و بسیاری از افراد جوان در آذربایجان مایل هستند در صنعت نفت کار کنند. بسیاری دیگر سعی دارند که در ساختار های روستایی فعالیت کنند. در نفتالان که ۵۰ کیلومتر از مرکز آذربایجان فاصله دارد، اسپاها وجود دارند که نوع متفاوت و عجیب غریبی از درمان را ارائه می دهند که آن هم حمام کردن در نفت خام است.

۱۵-تنوع فرهنگی

این کشور نه تنها زمین آتش است، بلکه ۷۵ درصد از تنوع های آب و هوایی را در خودش دارد. فرهنگ آذربایجان بسیار گوناگون است. اسلام هم اخیراً باعث تاثیرگذاری روی فرهنگ های باستان و افراد مسیحی در این کشور شده است. همه این مذاهب با یکدیگر ترکیب شده‌ اند و سنت غذا و استایل مختص خود را به وجود آورده اند. اگرچه که تاثیر پذیری آن ها از ایران، ترکیه، روسیه و اخیراً کشور های غربی باعث شده است که فرهنگ آذربایجان جذابیت و تنوع بالایی داشته باشد .

مشابه: سفر به گرجستان: دیدنی ها، هزینه، زمان سفر و همه نکات مهم

راه کارهایی برای غلبه بر شوک فرهنگی در آذربایجان

 • اگرچه یادگیری زبان آذری سخت است اما افرادی که تازه وارد این کشور شده‌ اند، می‌ توانند با یادگیری چند عبارت رایج به خوبی ارتباط برقرار کنند.
 • اگر آذری زبان ها به شما لبخند نزدند، تعجب نکنید و ناراحت نشوید. زیرا فرهنگ آن ها به گونه ای است که به افراد غریبه لبخند نمی زنند.
 • هرگز نباید به دولت و مقامات این کشور توهین کنید . پس بهتر است که هرگز وارد بحث‌ های سیاسی نشوید و همچنین باید از بحث در مورد قرارداد های کشور مثل قرارداد با ارمنستان بپرهیزید.
 • در مورد مذهب با کسی صحبت نکنید. درست است که بیشتر مردم این کشور مسلمان هستند اما در کل دین و مذهب برای آن ها یک مسئله کاملا خصوصی است و نیازی نمی بینند که در مورد آن به کسی توضیح دهند .
رادتایم

حتما بخوانید!

1 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • من خودم اذری ایرانی هستم. قبل از کرونا چند بار به باکو رفتم. مردمشان واقعا خوش اخلاق هستنند. چند با همسرم در اتوبوس که کارت نداشیم مسافرین امدند و بجای ما کارت کشیدنند. . و پول هم نگرفتند.یکبار هم در اتوبوس یک خانم جوان زیبا جایش بمن داد. اگر از من برای بپرسید از بین ترکیه یا آذربایجان کدام کشور را برای مسافرت انتخاب میکنم حتما آذربایجان را.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست