هلند

مردم هلند: آشنایی با فرهنگ، دین، زبان و همه موارد ضروری

گاما

تیم ملی فوتبال هلند در مسابقات جام جهانی در سه فینال بازی کرده است. در سال ۱۹۷۴ (در برابر آلمان)، ۱۹۷۸ (مقابل آرژانتین) و ۲۰۱۰ (مقابل اسپانیا) اما متأسفانه هرگز برنده جام نبوده است. کشور کوچک هلند در صحنه فوتبال بین المللی نقش نسبتاً بزرگی ایفا می کند. فوتبال ورزش ملی شماره یک است: دوچرخه سواری شماره دو و اسکیت سرعت شماره سه.

آمستردام پایتخت هلند است. این شهر به داشتن آزادی های مختلف مشهور است. هلند با ۱۷ میلیون نفر جمعیت و تراکم جمعیت ۴۸۸ نفر در هر کیلومتر، پرجمعیت ترین کشور اتحادیه اروپا و یکی از پرجمعیت ترین کشورها در جهان است. مساحت هلند ۴۱٫۵۰۰ کیلومتر مربع است. آمستردام پایتخت این کشور است، اما دولت در لاهه اقامت دارد. بیش از ۴۰٪ از کل جمعیت در شهرهای آمستردام، روتردام، لاهه و اوترخت زندگی می کنند.

۱-آمار و حقایق

 • مساحت کل: ۴۱،۵۲۸ کیلومتر مربع (۱۸٫۴۱٪ آب)
 • جمعیت: ۱۷ میلیون نفر
 • تراکم جمعیت: ۴۸۸ نفر در کیلومتر مربع
 • پایتخت: آمستردام (با جمعیت: ۸۳۴،۱۱۹ در سال ۲۰۱۴)
 • دولت: لاهه
 • زبانهای رسمی: هلندی، فریسی (فقط در Friesland صحبت می شود)
 • نوع دولت: سلطنت مشروطه – دموکراسی پارلمانی
 • دین: ۴۴٪ بدون مذهب، ۲۹٪ کاتولیک رومی، ۱۹٪ پروتستان، ۶٪ مسلمان، ۱٪ هندو، ۱٪ بودایی
 • ارز: یورو
 • تعطیلات ملی: روز پادشاهی (۲۷ آوریل) روز آزادی (۵ مه)
 • متوسط ​​دما در جولای: ۱۷٫۴ درجه سانتی گراد
 • متوسط ​​دما در ژانویه: ۲٫۸ درجه سانتی گراد

۲-زبان

زبان رسمی هلندی است. جمعیت استان فریسلند به زبان های هلندی و فریسی، تنها زبان رسمی منطقه ای که رسماً شناخته شده است، صحبت می کنند. هلند همچنین شامل زبان های منطقه ای آلمانی غربی و لیمبورگ نیز هست. در سایر مناطق هلند، مردم غالباً به جز هلندی استاندارد، با یک گویش خاص صحبت می کنند. بسیاری از مردم هلندی نیز به آلمانی و انگلیسی صحبت می کنند.

اگرچه هلند یک کشور کوچک تلقی می شود، اما بیش از سی گویش منطقه ای مختلف دارد. بخشی از هلند در زیر رودخانه های اصلی راین، تشلد و موز از نظر تاریخی کاتولیک است و بیشتر به بلژیک و فرانسه گرایش دارد. در این بخش به گویش هایی مانند “Brabants”, “Limburg”  و “Zeeuws” صحبت می شود.

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزشی چرب زبان، هرررر زبانی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان زبان مدنظرتو مثل بلبل حرف بزن!


 

قسمت بالای رودخانه های اصلی به طور سنتی پروتستان بوده و به اسکاندیناوی گرایش دارد. در این قسمت به لهجه هایی مانند “Gronings”, “Drents” و “Achterhoeks” صحبت می شود. “Fries” در واقع یک زبان رسمی است که در فریسلند، یک قلمرو شمالی در هلند صحبت می شود.

هلند

۳-چشم انداز

آب بر چشم انداز هلند حاکم است. سه رودخانه بزرگ اروپایی (راین، موز و تشلد) از طریق هلند به اقیانوس می رسند و یک دلتای مهم ایجاد می کنند. ۲۶٪ هلند زیر سطح دریا قرار دارد. هلند تنوع بیشتری نسبت به چشم انداز آشنای سبز و مسطح همراه با گاوهای سیاه و سفید ارائه می دهد.

۴-اقتصاد

هلند به عنوان کشوری با ثبات سیاسی شناخته می شود و دارای یک سیاست مالی صحیح است. هلند یکی از بازترین اقتصادهای جهان و یکی از ۵ صادرکننده برتر جهان است.

سه چهارم جمعیت حرفه ای در بخش سوم اقتصادی (خدمات)، یک چهارم در بخش صنعت و تنها ۴ درصد در بخش کشاورزی فعالیت می کنند. با وجود این رقم، هلند صادر کننده بزرگ محصولات کشاورزی و باغداری است. برخی از شرکت های بزرگ هلندی عبارتند از: Shell ، Unilever ، Akzo Nobel ، Philips ، Aegon ، ING Group ، Rabobank ، Heineken ، TNT و Randstad.

۵-ورزش

ورزش برای بسیاری از شهروندان هلند بخش مهمی از زندگی آنها است. در حال حاضر بیش از ۳۵۰۰۰ باشگاه ورزشی در هلند وجود دارند و تقریباً ۲۸٪ از جمعیت در این باشگاه ها عضو هستند. علاوه بر این، کسانیکه عضو باشگاه نیستند نیز ورزش می کنند.

فوتبال در هلند بسیار پرطرفدار است. فدراسیون فوتبال سلطنتی هلند معتبرترین فدراسیون فوتبال در کشور است و یکی از بنیانگذاران فیفا بوده است. در طول سال ها، هلندی ها در فوتبال به موفقیت های مختلفی رسیده اند، از جمله سه مدال برنز در المپیک و سه بازی فینال جام جهانی فیفا. یوهان کرایف مشهورترین فوتبالیست کشور است.

دوچرخه سواری در هلند

دوچرخه سواری در هلند از اواخر دهه ۱۸۹۰ آغاز شد. در سال ۱۹۲۸، اتحادیه دوچرخه سواری رویال هلند تشکیل شد و دوچرخه سواری به ورزش برتر در هلند تبدیل شد و از آن زمان تاکنون وضعیت خود را حفظ کرده است.

در حالی که فوتبال و دوچرخه سواری در بیشتر سال انجام می شوند، در فصل زمستان، اسکیت سرعت به پادشاه بلامنازع ورزش ها تبدیل می شود.

۶-سرود ملی

سرود ملی هلند Het Wilhelmus است که شامل ۱۵ استنزا در مورد شاهزاده ویلیام از ناسائو است. این سرود هنوز در مناسبت های رسمی پخش می شود، اما بیشتر مردم هلند آن را می شناسند زیرا در مسابقات بین المللی فوتبال پخش می شود.

۷-دیدگاه اجتماعی

هلندی ها خلاق، متفکر و عملگرا هستند. آنها همچنین نسبتاً مستقیم، صادق و در روابط خود با دیگران باز هستند. هلندی ها به داشتن دیدگاه باز نسبت به مباحثی مانند سقط جنین، اتانازی و استفاده از مواد مخدر مشهور هستند.

۸-دین

سکولار. هلند یکی از سکولارترین کشورها در اروپای غربی است. فقط حدود ۳۹٪ از شهروندان ادعا می کنند که دارای مذهب هستند و از این ۳۹٪ فقط ۶٪ به طور مرتب در کلیسا حاضر می شوند.

ادیان اصلی در حال حاضر کاتولیک رومی و پروتستان هستند. کاتولیک های رومی تقریبا ۲۵٪ از جمعیت هلند، و پروتستان ها تقریبا ۱۵٪ از آن را تشکیل می دهند.

مسلمانان ۵٪ از جمعیت، بودایی ها ۱٪ و هندوها ۰٫۹٪ آن را تشکیل می دهند.

۹-آداب آشپزی و غذا خوری

آشپزی

غذاهای سنتی هلندی چندان متنوع نیستند. این غذاها که عمدتا بسیار ساده و راحت هستند شامل سبزیجات زیاد و کمی گوشت می باشند.

به طور متوسط ​​در یک خانواده هلندی، غذای سایر فرهنگ ها نیز طبخ می شود. غذاهای ایتالیایی، چینی، مدیترانه ای و اندونزیایی رایج ترین ها هستند. این غذاها و تعدادی دیگر در رستوران های هلند نیز سرو می شوند.

صبحانه به طور معمول از یک تکه نان و خوراکی های مختلف مانند پنیرهای متفاوت، کره بادام زمینی، شیره قند و شکلات صبحانه تشکیل می شود.

در حالی که ناهار می تواند غذاهای مشابه صبحانه را شامل شود، اما اغلب اوقات شامل ساندویچ هایی از انواع مختلف کالبسش و پنیرها می شود- گودا، ادم و لیدن.

غذاهای هلندی

شام در هلند به طور معمول یک وعده غذایی دو یا سه قسمتی است که شامل سوپ به عنوان پیش غذا، سیب زمینی و سبزیجات به همراه کمی گوشت به عنوان غذای اصلی، و شیرینی های مخصوص به عنوان دسر است. Stamppot (یا خورش) یک غذای سنتی زمستانی است و snert (سوپ نخود فرنگی) اغلب اوقات برای شام تهیه می شود.

هلند به داشتن انواع پنیر معروف است. گودا، ادام و لیدن در سراسر جهان شناخته شده اند و آلکمار شهری است که به بازار پنیر خود معروف است. شاه ماهی شور یکی دیگر از غذاهای اصلی هلندی ها است. سایر خوراک های اصلی عبارتند از: hagelslag (تکه های شکلات)، stroopwafel (کلوچه وافل کارامل)، سیب زمینی سرخ کرده و سس مایونز فرانسوی، و pffertjes (نوعی پنکیک کوچک و ضخیم).

آداب غذاخوری

صبحانه اولین وعده غذایی است که صبح ها بین ۶ تا ۸ سرو می شود. ناهار معمولاً بین ۱۲ و ۱ است و شام معمولاً از حدود ۶ عصر شروع می شود. (طبق استانداردهای بین المللی.)

صرف چای یک رویداد آشپزی و اجتماعی ترکیبی است. این کار معمولاً بین صبحانه و ناهار (۱۰ تا ۱۱ صبح) یا ناهار و شام (۴ تا ۵ بعد از ظهر) انجام می شود. این سنت شامل دعوت از دوستان و / یا همسایگان برای صرف چای یا قهوه و بیسکویت یا کوکی است.

آداب غذا خوری در هلند

ترک میز غذا به هر دلیلی، چه برای پاسخ دادن به یک تماس تلفنی و چه برای رفتن به دستشویی، ناخوشایند است.

در شروع مقدار کمی غذا بکشید زیرا میزبان مجددا از شما درخواست می کند که غذا بکشید. پذیرش این پیشنهاد مودبانه است.

در هلند بهتر است هنگام صرف غذا دست های خود را روی میز بگذارید. البته باید توجه داشته باشید که آرنج هایتان را روی میز قرار ندهید.

۱۰-آداب و معاشرت اجتماعی

هرچند آداب معاشرت هلند نیز مانند بقیه کشورهای اروپایی است، اما برخی از ویژگی ها و عملکردهای خاص در بین شهروندان این کشور رواج دارند. توجه داشته باشید که آنچه که در ادامه می خوانید ممکن است در همه زمینه ها و توسط همه افراد اجرا نشود. نکات زیر را بعنوان یک راهنمای کلی در مورد آداب و معاشرت در کشور هلند در نظر بگیرید.

هلندی ها در هنگام خوشامدگویی و خداحافظی (تا حدودی رسمی) با یکدیگر دست می دهند و اگر ارتباط نزدیکی با شخص مقابل داشته باشند سه بار گونه یکدیگر را می بوسند- شروع از گونه چپ. در کنار این موارد استفاده از کلمه “سلام” کافی خواهد بود.

حتما بخوانید: ۱۰ کشور برتر دنیا از نظر پناهندگی/زندگی بی دردسر (از نظر آماری)

از اینکه دوست هلندی شما برنامه شام را از شش هفته قبل برنامه ریزی می کند تعجب نکنید. هلندی ها طبق برنامه زندگی می کنند و برنامه خود را با جدیت پیروی می کنند. هرگز بدون اطلاع به خانه هلندی ها نروید. لازم است ابتدا با میزبان توافق شود و در برنامه قرار بگیرد.

شهروندان هلند بسیار رو راست و مستقیم هستند. آنچه برخی از مردم آن را زشت می نامند، از نظر هلندی ها باز بودن و صداقت نامیده می شود. آنها حرف خود را صادقانه و مستقیم بیان می کنند. این به معنای بی ادبی نیست، بلکه سبک خاص آنهاست.

هلندی ها هنگام مکالمه با دیگران، تماس چشمی را حفظ می کنند.

آنها همچنین در گفتار خود بسیار مستقیم و رک هستند. انتقاد مورد استقبال قرار می گیرد و بیشتر هلندی ها به راحتی ناراحت نمی شوند.

آداب و معاشرت اجتماعی هلند

اگر با شخصی به هلندی سلام و احوالپرسی کردید و او به زبان انگلیسی پاسخ شما را داد تعجب نکنید. هلندی ها در صحبت کردن به زبان های خارجی بسیار ماهر هستند و به راحتی می توانند لهجه های خارجی را تقلید کنند.

اگرچه هلندی ها با ثروتمند شدن مشکل خاصی ندارند اما اگر در ملا عام پول زیادی خرج کنید، معمولاً به عنوان یک شخصیت منفی قلمداد خواهید شد. این کار در هلند مصداق بارز نمایش خود به دیگران است. همچنین، هرگز از کسی نپرسید که چقدر پول در می آورد.

حتما بخوانید: به عنوان یک توریست در اروپا این ۱۵ کار را هرگز انجام ندهید!

به بیان ساده، هلندی ها می توانند در جاده بی تاب و بی ادب باشند. به عبارت دیگر، اگر در هلند رانندگی کنید، برای یک ماجراجویی آماده شوید.

اگر به خانه یک هلندی دعوت شده اید، بهتر است هدیه ای را برای میزبان تهیه کنید. قابل قبول ترین هدایا شامل گل (بهتر است تعداد گل ها فرد باشد البته به جز سیزده)، کتاب و شکلات های مرغوب هستند.

۱۱-هنر و اوقات فراغت

هلند به داشتن تعداد بسیار زیادی از موزه های هنری و تاریخی به همراه مجموعه چشمگیری از هنرهای زیبا شهرت جهانی دارد. پربارترین دوره برای هنر هلندی دوران طلایی (قرن ۱۷) بود، در این زمان سبک باروک، که از ایتالیایی ها به ارث رسیده بود، پایه و اساس چندین شاهکار هلندی شد. رستاخیز بعدی در قرن بیستم با هنر مدرن آغاز شد و تا به امروز ادامه داشته است. جشنواره های بین المللی هنری در طول سال برگزار می شوند و جمعیت زیادی از سراسر جهان را به خود جلب می کنند.

معماری هلند نیز در دوره طلایی برجسته شد، در این دوره ساختمان های سبک باروک به عنوان یک هنجار در نظر گرفته می شدند. در اواخر قرن نوزدهم معماری هلند احیا شد و معماری مدرن جایگاه خود را پیدا کرد. طیف گسترده ای از ساختمان ها منظره ای باشکوه از سبک های مختلف تاریخی را ارائه می دهد.

حتما بخوانید: سفر به اروپا: زمان مناسب، وسایل مورد نیاز و نکات مهم دیگر

موسیقی سنتی هلند متشکل از ملودی ها و قافیه های ساده است که بر مضامین عاطفی مانند تنهایی، خوشبختی و غم و اندوه تمرکز دارد. امروزه فرهنگ عامه بر موسیقی پاپ، الکترونیک / ترنس و هیپ-هاپ هلندی متمرکز شده است. سبک های کلاسیک و ارکسترال نیز بسیار پرطرفدار هستند، و ژان سویلینک هنوز هم پرفروش ترین آهنگساز در تاریخ موسیقی هلند محسوب می شود. ژانرهای محبوب دیگر شامل جاز و انواع مختلف متال می باشند.

هنر و اوقات فراغت

هلند بستری گرم برای رویدادهای سالانه در انواع مختلف سوله ها و بازارها است و مردم محلی دوست دارند در آن شرکت کنند. برای هنر نمایشگاه  Maastricht در نیمه اول مارس برگزار می شود. جشنواره msterdam Roots در ماه ژوئن موسیقی هلند و سایر نقاط جهان را به نمایش می گذارد. برای دوستداران فناوری، مراسم رژه رقص FFWD در ماه آگوست برگزار می شود. و Sinterklaas در ماه دسامبر است.

۱۲-جشنواره ها و سنت های هلندی

“Sinterklaas” یکی از اصلی ترین تعطیلات سنتی این کشور است. Sinterklaas یک اسقف اهل اسپانیا بود. وی به همراه دوست خود – colorful Peter- برای تحویل هدایا به کودکان به هلند سفر می کند. او این کار را با بالا رفتن از پشت بام خانه ها با اسب بلند و سفید خود به نام “شامپیل” انجام می دهد. سپس روی پشت بام هر خانه متوقف می شد و colorful Peter از دودکش داخل می رفت و هدایا را در کفش بچه ها که در کنار شومینه قرار داده شده بود، می گذاشت.

یکی دیگر از تعطیلات مهم هلند Koninginnedag یا روز ملکه است که در تاریخ ۳۰ آوریل جشن گرفته می شود. مردم تولد ملکه را با پایکوبی، آواز خواندن و غذا خوردن در خیابان ها جشن می گیرند. به طور سنتی، این جشن فرصتی عالی برای فروش کالاهای قدیمی و بلااستفاده است که در زیرزمین ها خاک می خورند. بسیاری از مراکز شهر در این روز تبدیل به فروشگاه های بزرگ می شوند.

حتما بخوانید: بهترین روش معرفی خود به زبان انگلیسی (کاملا ساده و اصولی)

کریسمس و عید پاک نیز در هلند جشن گرفته می شوند. در طول کریسمس، خانواده ها برای جشن گرفتن و خوردن خوراکی های خوشمزه دور هم جمع می شوند. هدایا در طول کریسمس اهدا نمی شوند زیرا بیشتر برای Sinterklaas رزرو می شوند.

۱۳-لباس های سنتی هلندی

کفش های چوبی جز سنت هلند محسوب می شوند. آنها به طرز چشمگیری سبک، راحت و در واقع بسیار مناسب برای پاهای شما هستند. این کفش ها برای استفاده در مزارع هلند طراحی شده اند. پوشیدن کفش های چوبی از انگشتان پای کشاورزها محافظت می کند.

علاوه بر ایمنی، کفش های چوبی گرم نیز هستند. وقتی کفش های چوبی فرسوده می شوند، غالباً در انبار یا دیوارساختمان میخ می شوند و به عنوان محلی برای کاشت گل یا فضای سبز استفاده می شوند.

غذاهای هلندی

حتما بخوانید: ۴۰ تا از مهمترین قواعد رفتاری در فرهنگ انگلیسی زبان ها که باید بدانید!

۱۴-غذاهای هلندی

فست فود شماره یک در هلند، سیب زمینی سرخ کرده تازه است که با انواع سس ها سرو می شود. علاوه بر این، غذاهای محبوب محلی شامل ساندویچ های مارماهی و شاه ماهی خام با نان قهوه ای سفت و سخت با پنیر گودا، و غذاهای غنی از سیب زمینی مانند hutspot و boerenkool هستند. Hutspot از سیب زمینی آب پز، هویج و پیاز تهیه می شود. بعد از اینکه جوش آمد، باید با مقدار زیادی کره و انواع پنیر پوره شود سپس با کالباس سنتی و قارچ خامه ای سرو می شود.

تنوع زیادی از شیرینی های خوشمزه مانند شکلات، بیسکویت های ادویه دار و “استروپ وافل” نیز وجود دارد. برای تهیه استروپ وافل دو وافل ویفری که یک لایه شربت کاراملی خوشمزه بین آنها است پرس می شوند تا دسر کوکی مانند بسیار لذیذی حاصل شود. قبل از مصرف می توانید کوکی ها را در بالای یک فنجان چای یا شکلات داغ قرار دهید تا کمی نرم شوند.

بسیار کاربردی

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست