قبرس

آشنایی با کشور قبرس: از شناخت مردم تا فرهنگ و رفتارها

گاما

به عنوان کسی که برای اولین بار به قبرس سفر می کند، ممکن است جایی باشد که اساطیر با واقعیت دیدار کنند، گذشته با زمان حال دیدار کند ، جایی که با نفوذ سه قاره ی متفاوت و با وجود شش فرهنگ جداگانه و همچنین با قدمتی بیش از هزار سال، مردم به صورت یکپارچه در کنار هم زندگی می کنند. تنوع فرهنگی امروزه ی این جزیره غالبا برای تاریخ مشکل آفرین بود . در این بخش مهم ترین حقایق تاریخی و فرهنگی درباره قبرس و ساکنان کشور را می آموزید.

۱-تاریخ قبرس به طور خلاصه

تاریخ یک کشور باستانی مثل قبرس را نمی توان تنها با چند کلمه بیان کرد. با این وجود ، در بخش های بعدی تنها مهم ترین واقعیت هایی که گذشته قبرس را شکل داده است و همچنین اثرات آن در زمان حال هم تاثیر داشته است را می آموزید. داشتن این اطلاعات پایه به شما کمک می کند تا وضعیت فعلی قبرس و همچنین نکات دقیق و ظریف فرهنگی که ممکن است غیر قابل توضیح باشند را بهتر درک کنید .

چطور شد که این جزیره قبرس نام گرفت؟

منشا نام این جزیره تا حد زیادی یک راز و یک حدس و گمان باقی مانده است. برخی از تئوری ها نشان می دهد که شکل کلاسیک یونانی نام قبرس از واژه یونانی باستان برای درخت سرو مدیترانه ناشی می شود. سایر نظریات از کلمه ی باستانی مس که به وفور در یونان یافت می شود و از روزگار باستان به آن معروف است، نشات می گیرد.

با توجه به نظریه های موجود دیگر، این نام به الهه افرودیت اشاره دارد، زمانی که او توسط هومر- خالق اثر باستانی ایلیاد – kiprida نامیده شد . در هر صورت ریشه یابی آن درست است زیرا که این نام با عناوین مختلف در بسیاری از داستان ها و متون باستانی ظاهر شده که اهمیت تاریخی این جزیره را در طول سال ها نشان می دهد.

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزشی چرب زبان، هرررر زبانی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان زبان مدنظرتو مثل بلبل حرف بزن!


 

چهار راه تمدن ها

قبرس با موقعیت استراتژیک خود در گوشه دور شرق دریای مدیترانه، از سواحل مصر تا جنوب ( که چندان دور نیست ) ، سوریه به شرق، ترکیه تا شمال، و یونان در غرب، همواره مورد توجه بوده است. اروپایی ها و خاورمیانه ای ها در طی قرن ها برای قدرت و نفوذ در منطقه با هم به مبارزه پرداختند .

با این حال، تاریخ قبرس بسیار مسالمت آمیز آغاز شد. اگر چه در مورد باستانی ترین تاریخ قبرس اطلاعات زیادی وجود ندارد، اما به نظر می رسد که مهاجرین در اقصی نقاط بخش های جنوبی یونان کنونی، اول از همه در این جزیره ساکن شدند.

م=وقعیت جغرافیایی قبرس

نفوذ آن ها تا به امروز را می توان به راحتی در سراسر کشور مشاهده کرد، به ویژه در پافوس، پایتخت باستانی این جزیره، با ویرانه های یک معبد که متعلق به قرن دوازدهم قبل از میلاد مسیح است. طبق افسانه های اساطیری، هر دو شهر و معبد توسط پسر پادشاه باستان پیگمالون ساخته شده است، پسری که بعد از ازدواج او با Galatea – یک مجسمه ی عاج که توسط افرودایت به زندگی برگشت – به دنیا آمد.

در قرون بعدی، قبرس بار ها دست خوش تغییرات شد و به یک نقطه ی استرتژیکی مهم برای امپراتوری های مختلف و پادشاهان آن ها تبدیل شد. قبل از این که این کشور توسط اسکندر بزرگ تصرف شود، آشوریان، مصری ها و پارس ها در آن جا حکومت می کردند. چند قرن بعد در سال ۳۱ قبل از میلاد ، قبرس رسما تحت تصرف مسحیان در آمد و بخشی از امپراتوری عظیم آن ها شد.

قبرس در اواخر دوران باستان و قرون وسطی

هنگامی که امپراتوری روم به بخش های غربی و شرقی تقسیم شد، قبرس تحت تأثیر بیزانس یا امپراتوری روم شرقی قرار گرفت. در قرن هفتم میلادی توسط اعرابی که نفوذ آن ها در جزیره تا قرن دهم به طول انجامید، مورد هدف قرار گرفت و با موقیت تصرف شد .

بعد ها قبرس به یکی از اهداف جنگ صلیبی سوم که توسط ریچارد لیونهارت سازماندهی می شد، تبدیل شد. پادشاه انگلیسی با موفقیت این جزیره را فتح کرد اما بعداً آن را به تمپلارها فروخت. این سرآغاز پادشاهی قبرس را نشان می دهد که تا سال ۱۴۸۹ ادامه یافت . این دوره تاثیر چشمگیر اروپای قرون وسطایی بر روی جزیره را نشان می دهد که بقایای آن حتی امروزه در کلیسا های قرون وسطایی قبرس و چند قلعه مانند قلعه معروف کلوسی در لیماسول قابل مشاهده می باشد .

از حکومت عثمانی تا جمهوری قبرس

قرون بعدی، سلطه ی کوتاه مدت ونیزی ها بر این جزیره را به همراه داشت که با حمله عثمانی به پایان رسید. عثمانی ها ساکنین ترک زبان امپراتوری عثمانی و به اصطلاح مسلمان بودند. حکومت آن ها بر قبرس، قومیت جدیدی را به جمعیت جزیره و همراه با آن – آداب و رسوم و آیین نوین وارد کرد.

این همچنین دلیلی بر تنش های جدی سیاسی و اجتماعی بود که قرن ها این جزیره را تکان داد و پیامد های چشمگیر آن حتی در تاریخ مدرن قبرس نیز قابل احساس است . پس از یک دوره اشغال نظامی در طول جنگ جهانی اول ، قبرس در سال ۱۹۲۲ به مستعمره انگلیس تبدیل شد و تا ۱۶ اوت ۱۹۶۰ وقتی این جزیره استقلال پیدا کرد و به طور رسمی جمهوری قبرس شد ، همچنان بخشی از امپراتوری انگلیس باقی ماند.

تقسیم قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی

پس از استقلال، تنش های روز افزون بین یونان و جمعیت ترکیه غالباً در طی این دهه به اوج خود رسید که با درگیری های شدید همراه بود . این ها به نوبه خود به تقسیم نیکوزیا – پایتخت این کشور- به یک بخش یونانی و یک بخش ترکی با یک منطقه بی طرف به نام خط سبز در وسط منجر شد. در سال ۱۹۷۴ پس از آنکه یک دولت نظامی در یونان، قبرس را تحت کنترل خود در آورد، ترکیه به این جزیره حمله کرد.

اگرچه عمر این مداخله ی نظامی کوتاه بود اما منجر به تقسیم دائمی قبرس به بخش جنوبی یونان و بخش شمالی ترکیه شد. این تقسیم در سال ۱۹۸۳ تقویت شد هنگامی که ترک های قبرسی جمهوری ترکی در قبرس شمالی را اعلام کردند، کشوری مستقل که جدا از ترکیه ، توسط جامعه بین المللی به رسمیت شناخته نشده است. علیرغم تلاش هایی برای ایجاد وحدت و یکپارچگی در طی چند دهه گذشته، قبرس همچنان به دو بخش تقسیم شده، باقی مانده است. با این حال، در واقع پیشرفت هایی حاصل شده است.

به عنوان مثال از زمانی که این کشور در سال ۲۰۰۴ به اتحادیه اروپا پیوست، عبور از مرز بین قسمت های جنوبی و شمالی آن بسیار ساده تر شده است . علاوه بر این، در سال ۲۰۰۸ دیوار تقسیم بندی پایتخت جزیره – نیکوزیا – تخریب شد. در سال ۲۰۱۵ مذاکرات برای ایجاد وحدت دوباره بین رهبران دو جامعه ی قبرس از سر گرفته شد و تا زمانی که این خطوط ارتباطی باز باشد، نمی توان وحدت دوباره ی آینده قبرس را نامحتمل دانست.

۲-چشم انداز فرهنگی قبرس

اگر قبلاً در قبرس بوده اید، بدون شک از قبل می دانید که قبرسی ها ملتی مهمان نواز و آزاد اندیش هستند که پذیرای گردشگران و آداب و رسوم آن ها می باشند. اما اگر قصد دارید که برای زندگی به قبرس بروید، تسلط بر الفبای فرهنگی و بومی و همچنین آداب و رسوم به شما کمک می کند تا روابط اجتماعی و تجاری پایداری را برقرار کنید، از رنجش و اذیت کردن دیگران خودداری کنید و در کل یک تجربه ی لذت بخش تری خواهید داشت. علاوه بر این ، شما قادر خواهید بود هم افراد اطراف خود و هم عملکرد آن ها را بهتر بشناسید. در این بخش اطلاعات مهمی در مورد ارزش های فرهنگی قبرس پیدا خواهید کرد.

کشوری با رویکرد خانواده محور

شاید به دلیل تأثیر دو دین بزرگ یعنی ارتدکس و اسلام در قرون گذشته بر قبرس، جامعه ی امروزی هنوز بر ارزش ها و سلسله مراتب خانوادگی بر اساس سن و مقام احترام می گذارد. پیوند های مهمی بین بستگان دور و نزدیک برقرار است و به همدیگر کمک می کنند. خیلی دور از ذهن و غیر معمول نیست اگر چندین نسل از یک خانواده در کنار هم زندگی کنند به دلیل این که از فرزندان انتظار می رود تا به هنگام پیری والدینشان به ان ها کمک کنند . احترام به سالمندان بخش مهمی از فرهنگ است و اغلب به صراحت نشان داده می شود. برای مثال، در یک محیط اجتماعی مسن ترین فرد قبل از همه معرفی و خدمت رسانی می شود.

۳-آداب و رسوم مذهبی

همان طور که گفته شد، دو دین اصلی در قبرس مسیحیت ارتدکس و اسلام هستند اما حدود ۷۲٪ از جمعیت مردم، خود را مسیحی می دانند. در حالی که اکثر مردم در بخش شمالی این جزیره مسلمان و بسیار با ایمان هستند، در جنوب فقط چند مسجد خواهید یافت . مهم تر از آن، آزادی دین در قانون اساسی کشور قید شده و توسط دولت حمایت می شود. علاوه بر این تعداد روز افزونی از مردم قبرس هستند که خود را وابسته به هیچ گرایش مذهبی نمی دانند.

۴-آداب و معاشرت اجتماعی

برای شخصی که یک کشوری با فرهنگ ساده تر و آسان گیر تری دارد، آداب و رسوم اجتماعی در این جزیره ممکن است کمی رسمی به نظر برسد. به عنوان مثال ، مرسوم است که با استفاده از عنوان رسمی (Kyrie (Mister یا (Kiria (Missus بزرگان را خطاب کنند . به طور کلی شما فقط وقتی افراد را با نام کوچکشان صدا می زنید که صراحتا از تان درخواست شود. علاوه بر این در آغاز و در پایان یک محفل اجتماعی، از شما انتظار می رود که از هر مهمان شخصا قدردادنی کنید و با آن ها دست بدهید.

سلام و احوال پرسی کردن

اگرچه مرسوم است که قبرسی های یونانی همچنان تماس چشمی و لبخند خود را حفظ کنند به خصوص به هنگام سلام کردن اما ممکن است با بسیاری از ترک های قبرس مواجه شوید که به نشانه ی احترام چشم خود را پایین بیاورند. این را هم باید بدانید که در میان قبرس های یونانی، سلام و احوالپرسی با بوسه روی گونه بین یک مرد و یک زن و دو زن مرسوم است . با این حال ، مردان معمولاً با فشردن دست سلام می کنند.

مردم قبرس

وقت شناسی

جالب است که این تشریفات ظاهری در قبرس به نوع نگرششان به وقت و وقت شناسی تعمیم داده نشده است. به عبارت دیگر مدیریت های زمانی بسیار انعطاف پذیر هستند . به عنوان مثال، به ندرت پیش می اید که جلسات سر موقع برگزار شوند و هنگامی که به یک دورهمی یا مهمانی دعوت می شوید ، تقریباً از شما انتظار می رود که دیر بیایید.

حتما بخوانید: اگر بهترین کشورهای مقصد ایرانیان را می خواهید این مطلب را بخوانید (کلیک کنید)

مهمان نوازی

مهمان نوازی در قبرس به نوعی یک رسم ملی است و قبرسی ها به آن افتخار می کنند. بنابراین اگر با افراد قبرسی دوست شوید، به احتمال زیاد برای شام یا ناهار دعوت می شوید . در این قسمت چیزهای مهمی هستند که باید آن ها را به یاد داشته باشید:

۱-همیشه برای میزبان خود یک بسته شیرینی یا شکلات هدیه ببرید.

۲- در مناسبت های اجتماعی، مرسوم است که آراسته باشید تا این که لباس راحتی مانند پیراهن و شلوارک بپوشید.

۳- در میان جمع یک خانواده سنتی قبرس ، تا زمانی که از شما درخواست نشود که بنشینید، باید بایستید.

۴- همچنین باید بدانید که اگر قبل از بانوی صاحب خانه شروع به غذاخوردن کنید و با دست چپ ظروف را دست به دست کنید، ممکن است بی ادبی تلقی شود.

۵- علاوه بر این شاید خوردن تمام خوراکی هایی که با آن ها پذیرایی شدید قدری مشکل باشد ، اما نخوردن کامل غذای درون بشقابتان ممکن است بی ادبی تلقی شود .

۵-موقعیت تجاری ( کاری)

مردم قبرس ترجیح می دهند به جای تلفن یا ایمیل، کار ها را حضوری انجام دهند. بنابراین اگر می خواهید به بهترین نتیجه ی کاری برسید، باید آن را در نظر بگیرید. ملاقات حضوری ترجیح داده می شود زیرا به عنوان نشانه احترام پذیرفته شده است و برای ایجاد اعتماد می باشد که برای قبرس ها هنگام انجام کار بسیار مهم است. شما همچنین باید بدانید که وفاداری قبرسی ها در یک تجارت، مستقیماً به خود فرد خواهد بود تا این که به سمت یک سازمان، یک شرکت یا یک موسسه باشد.

بنابراین، تغییر نماینده شرکت ممکن است نیازمند برقراری مجدد اعتماد و ایجاد یک رابطه موفق باشد . به علاوه ی اینکه از مقابله یا کشمکش مستقیم با شریک تجاری خود جلوگیری کنید. این کار می تواند بی ادبی تلقی شود، خصوصاً اگر در ملاء عام یا در جلسه انجام شود.

۶-آداب و هوا

قبرس سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه با ۶۴۸ کیلومتر خط ساحلی است. این جزیره در بزرگترین نقطه خود ۲۲۵ کیلومتر وسعت دارد و همچنین در وسیع ترین نقطه ۹۷ کیلومتر عرض دارد. این جزیره دارای مناظر طبیعی گوناگون و دشت های مسطح بزرگی در وسط آن به نام Mesaoria و رشته های مختلف کوهستانی در اطراف خود می باشد.

دشت ها توسط دریای مدیترانه در شرق و غرب و همچنین کوه های تروودوس در جنوب و کوه های کرنیا در شمال محاصره شده اند . بلند ترین قله قبرس کوه المپوس با ارتفاع هزار و ۹۵۲ متر (یا ۶،۴۰۴ فوت) است. آب و هوای عالی یکی از مهم ترین دلایلی است که ممکن است بخواهید همیشه به قبرس بروید، به خصوص اگر از یکی از کشورهای اروپای شمالی آمده باشید ، جایی که آفتاب همیشه در آن جا کم فروغ است. در قبرس، هر سال می توانید بیش از ۳۰۰ روز از خورشید لذت ببرید. میانگین دمای روزانه سالانه به ۲۴ درجه سانتیگراد می رسد اما در تابستان می تواند تا ۴۰ درجه سانتی گراد نیز افزایش پیدا کند. تابستان ها معمولاً خشک و واقعاً گرم هستند اما زمستان ها با متوسط ​​دمای روز یعنی ۱۸ درجه سانتی گراد به طرز دلپذیری گرم هستند .

حتما بخوانید: ۱۰ کشور برتر دنیا از نظر پناهندگی/زندگی بی دردسر (از نظر آماری)

با این وجود، توصیه می شود آب و هوای سال را در منطقه ای که می خواهید زندگی کنید بررسی کنید تا بتوانید محل مناسبی پیدا کنید و همچنین لباس مناسب تهیه کنید، برای مثال در ماه های سرد زمستان ( از دسامبر تا فوریه ) باران را خواهید داشت که باعث می شود در مناطق ساحلی سرمای بیشتری احساس شود.

۷-مهاجرت به قبرس

قوانین و سیاست های مهاجرتی قبرس تا حد زیادی با مقررات مربوط به اتحادیه اروپا یکسان است. این امر مهاجرت و کار کردن در قبرس را خصوصا برای ساکنین اتحادیه ی اروپا آسان می کند و با انجام مراحل اداری خیلی کم یا بعضا بدون تشریفات اداری صورت می گیرید. کارگران کشور های غیر اتحادیه اروپا به مجوز اشتغال نیاز دارند تا بتوانند در قبرس کار کنند اما مراحل دریافت این نوع مجوز نسبتاً ساده است.

علاوه بر این افرادی که شهروند خارج از اتحادیه اروپا هستند ، نیاز به اخذ اجازه اقامت موقت در یک اداره مهاجرت دارند. با این حال، طی کردن این مراحل خیلی پیچیده نیست اما یک شرط مهم برای دستیابی به چنین مجوزی ، داشتن ملک در قبرس می باشد .

فرهنگ مردم قبرس

پس از کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاریخ و فرهنگ قبرس ، بدون تردید به قدردانی از غنای جزیره، تنوع و زیبایی های کاملی از تجربیات ارائه شده می پردازید. با این حال به همان اندازه که ممکن است شیفته ی قبرس شوید، ممکن است هنوز به این فکر کنید که آیا مهاجرت به قبرس برای شما و خانواده تان خوب است یا خیر. چنین شک و تردیدهایی کاملاً قابل درک است ، با این حال ما دوست داریم آن ها را به سرعت از شما دور کنیم.

بسیاری از افراد خارجی جابجایی و سازگاری با فرهنگ قبرس را بسیار آسان می دانند. در این بخش با سه دلیل اصلی مواجه خواهید شد که چرا تعداد شهروندان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا که هر ساله به قبرس نقل مکان می کنند رو به افزایش است – یعنی سیستم سیاسی کشور ، قوانین مالیاتی آن و سیاست های مهاجرت.

۸-سیستم سیاسی

قبرس در تاریخ ۱ می ۲۰۰۴ یکی از اعضای اتحادیه ی اروپا شد. هر چند که اتحادیه اروپا تصمیم به اعطای عضویت به کل قبرس گرفت اما در حال حاضر اعمال مراحل ، فرآیند ها و قوانین اتحادیه اروپا در جمهوری ترکیه واقع در قبرس شمالی تا زمان دستیابی به توافق یا ایجاد وحدت و یکپارچگی، فعلا متوقف شده است. مهم ترین قدرت های سیاسی در قبرس در دفتر رئیس جمهور ، که هم رئیس دفتر و هم رئیس دولت است، برگزار می شود.

رئیس جمهور با رأی مردمی برای یک دوره ۵ ساله انتخاب می شود. نیکوس آناستاسیادس پس از انتخاب در سال ۲۰۱۸ برای یک دوره ۵ ساله دیگر رئیس جمهور فعلی قبرس شده است . پارلمان قبرس از نمایندگان مجلس تشکیل شده که ۸۰ کرسی دارد که از این تعداد تنها ۵۶ کرسی اشغال شده است، ۳۰٪ باقی مانده به ترم های قبرسی اختصاص دارد اما از سال ۱۹۶۴ خالی از سکنه است. انتخابات پارلمان هر ۵ سال یک بار برگزار می شود.

حتما دانلود کنید: دانلود Pdf آموزش انگلیسی در سفر

در حال حاضر ۹ حزب در مجلس وجود دارد. حزب حاکم فعلی دیموکراتیک Sinagermós یا رالی دموکراتیک است که به عنوان محافظه کار و دموکرات های مسیحی طبقه بندی می شوند .

۹-قوانین مالیاتی

این طور به نظر می رسد که قبرس یکی از سودمندترین سیستم های مالیاتی در اتحادیه ی اروپا را دارد. آستانه ی مالیات بر درآمد ۱۹۵۰۰ یورو می باشد که این خود یک کمک هزینه ی بزرگی است . به این صورت که افراد با این مقدار درآمد از پرداخت مالیات معاف هستند . بالاتر از این مقدار ، مالیات بر درآمد با نرخ تصاعدی مطلوب اخذ می گردد.علاوه بر این ساکنان می توانند از مزایای مالیاتی متعدد از جمله کسر و معافیت های سخاوتمندانه برخوردار شوند. سیستم مالیات قبرس برای شرکت ها نیز سودمند است – زیرا این کشور پایین ترین نرخ مالیات بر درآمد شرکت ها در اروپا را دارد .

رقص محلی قبرس

۱۰-زمانی که در قبرس هستید… ملاحظات عملی در زندگی

رفتن به قبرس چقدر آسان است؟ آیا در صورت بروز فوریت های خانوادگی یا دلایل مهم دیگری قادر به بازگشت سریع و راحت به کشور خود خواهید بود؟ جا به جا شدن در اطراف جزیره چقدر راحت است؟ هزینه های اساسی زندگی چقدر است؟ در این بخش سعی خواهیم کرد برخی از شبهاتی که ممکن است هنگام صحبت از جنبه های عملی زندگی در قبرس پیش آید را از شما دور کنیم.

فرودگاه بین المللی لارناکا در ۴ کیلومتری شهر لارناکا واقع شده است و با بیش از ۳۰ خط هوایی از جمله بسیاری از شرکت های هواپیمایی ارزان قیمت مانند WizzAir اداره می شود . علاوه بر این، فرودگاه بین المللی پافوس نیز توسط تعداد زیادی خطوط هوایی اروپایی از جمله بریتیش ایرویز، فاینایر ، لوفت هانزا، نروژی و همچنین بسیاری از ایرلاین های ارزان قیمت مانند Ryanair ، easyJet یا TUI Airways اداره می شود .

حتما بخوانید: زبان بدن انگلیسی زبانان چگونه است؟ ما چطور باشیم؟

۱۱-پرواز ها به مقصد قبرس

در حال حاضر دو فرودگاه بین المللی در جمهوری قبرس و دیگری در منطقه اشغالی ترکیه وجود دارند (تمام پروازها به ترکیه به صورت بین المللی ممنوع است، بنابراین تمام پروازها از سایر کشورها به مقصد قبرس شمالی باید در ترکیه متوقف شوند ) .

فرودگاه های اصلی این کشور عبارتند از:

  • فرودگاه بین المللی لارناکا
  • فرودگاه بین المللی پافوس
  • فرودگاه بین المللی ارکان ( قبرس شمالی )

۱۲-جا به جایی به اطراف: حمل و نقل در قبرس

قبرس دارای شبکه ای عالی از جاده ها و بزرگراه ها در سراسر جزیره می باشد. با این حال برخی از گردشگران ممکن است توجه کرده باشند که استانداردهای راهنمایی و رانندگی برای بسیاری از رانندگان بی نظم که هر کدام به یک میزان خیلی کم به چراغ راهنما احترام می گذارند، خیلی مناسب نیست. حد مجاز سرعت در بزرگراه ها ۸۰ یا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت است. در مناطق مسکونی یا پر از ساختمان، حد مجاز به ۵۰ کیلومتر در ساعت می رسد اما در مجاورت مدارس و سایر مناطق با ترافیک زیاد عابر پیاده، به سی کیلومتر در ساعت کاهش می یابد.

اگر برای اولین بار به قبرس می آیید ، ممکن است بخواهید یک اتومبیل اجاره کنید زیرا قیمت ها خیلی بالا نیستند و با کمترین میزان قیمت اجاره یعنی ۱۲ یورو در روز شروع می شوند. جا به جایی در اطراف جزیره با اتوبوس نیز ایده خوبی است. با این حال، اگر سعی می کنید به دنبال برنامه ی اتوبوس و یا یک برنامه زمانی دقیق در نزدیکی ایستگاه اتوبوس باشید، ممکن است نا امید شوید. جدول زمانی فقط در مراکز اطلاع رسانی یا اینترنت قابل مشاهده می باشد. آن چه که سفر در اتوبوس را بسیار جذاب می کند قیمت آن است ، شما معمولاً تنها ۱٫۵ یورو بدون توجه به مسافت سفر خود می پردازید .

حتما بخوانید: مهم ترین سوالات +روش پاسخ به سوالات انگلیسی خارج از کشور

۱۳-هزینه های زندگی

هزینه های زندگی در قبرس در مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا، به ویژه برای مهاجران کشورهای دیگر پایین است. به عنوان مثال، هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در یکی از شهرهای بزرگ حدود ۷۰۰ یورو با لوازم پایه ی زندگی را شامل می شود. یک وعده غذایی در یک رستوران ارزان قیمت برای شما در حدود ۱۰ یورو خواهد بود . یک وعده ی کوچک در یک فست فود حدود ۶ یورو هزینه دارد.

غذاهای بومی قبرس

۱۴-غذا

نمی دانیم که ایا به قبرس سفر خواهید کرد یا خیر، اما مطمئن هستیم که غذاهای محلی را دوست خواهید داشت. غذاهای قبرس به اندازه میراث فرهنگی و تاریخی طولانی مدت این جزیره غنی و خوش طعم است. غذای آن ها سرشار از انواع مختلف گوشت و ادویه جات و ترشی جات با دستور العمل های ترکیبی از ایده ها و طعم دهنده های جالب یونان ، خاورمیانه و ترکیه است.

این ها برخی از غذاهای مورد علاقه ی ما هستند که باید در طول اقامت خود امتحان کنید، صرف نظر از این که چه مدت اقامت خواهید داشت :

  • هالومی – هالومی پنیر سفید و کمی شور است که از شیر بز و گوسفند تهیه می شود . گاهی برای تهیه آن از گوشت گاو هم استفاده می شود. برای درست کردن غذا ، این پنیر را حسابی سرخ و برشته کرده و با سبزیجات و سس سرو می شود .
  • سوواکلیا و شفتالیا – سوواکلیا گوشت کبابی است که با سیخ یا بر روی نان کبابی سرو می شود . این غذا اغلب همراه با شفتالیا ، یک کالباس خوش طعم و کبابی است . این غذا در واقع کباب یونانی است که با کمی تغییرات به شکا کباب قبرسی معروف شده است . گاها سبزیجات، نان پیتا و سیب زمینی سرخ کرده نیز در کنار این کباب سرو می شود .
  • کوپس – یک نوع کروکت است که با گندم ، آرد، نمک ، روغن و آب تهیه می شود که گاها از تخم مرغ نیز استفاده می کنند. داخل این خمیر را با استفاده از گوشت چرخ کرده، پیاز، جعفری و ادویه پر می کنند.
    شفتلیا- برای تهیه این غذا سوسیس را کبابی می کنند و به همراه پیاز و گوجه فرنگی و جعفری سرو می شود.
  • اوکومادس- یک دسر یا میان وعده فوق العاده است. توپهای سرخ شده ای که به خامه و عسل آمیخته شده و با آجیل خرد شده و کنجد، دارچین پوشانده می شود.

در ادامه بخوانید: آشنایی با کشور قبرس: از شناخت مردم تا فرهنگ و رفتارها

mohajerat paziresh
رادتایم

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست