بورسیه تحصیلی

چطور بورسیه تحصیلی بگیریم؟ (16 ترفند کاربردی)

Gamma koli

با وجود هزینه های تحصیل در دانشگاه که به طور متوسط در سال تحصیلی 2017-2018 به 34740 دلار رسیده است، دانش آموزان و والدین به دنبال راه هایی برای کاهش هزینه های تحصیلات دانشگاهی هستند. با توجه به این که اکثر بورسیه ها و گرنت ها می توانند کل هزینه های تحصیلی را تحت پوشش خود درآورند، اما معمولاً هزینه هایی وجود دارند که باقی می مانند و شامل این کمک هزینه های تحصیلی نمی شوند، مگر این که بورسیه کامل تحصیلی را کسب کرده باشید. بورسیه های کامل، شهریه تحصیل و موارد دیگر را پوشش می دهد و نیازی به پرداخت شهریه دانشگاه نیست. انواع مختلفی از بورسیه های کامل تحصیلی ارائه می شود که همه دانشجویان می توانند از این بورسیه ها استفاده کنند.

انواع بورسیه های کامل تحصیلی

به طور کلی، اصطلاح «بورسیه کامل تحصیلی» توجه افراد بسیاری را به خود جلب می کند، اما در واقع اکثر مردم نمی دانند که این بورسیه ها شامل چه چیزهایی هستند. در ادامه ما برای روشن شدن ابهامات درباره این بورسیه ها، به سوالات متداول دانش آموزان و والدین در مورد بورسیه های کامل تحصیلی پرداخته ایم.

بورسیه کامل تحصیلی چیست؟

بورسیه کامل تحصیلی امتیازی برای دریافت کمک مالی است که تمام هزینه های دانشگاه را پوشش می دهد. این هزینه ها شامل شهریه دانشگاه، هزینه های کتاب، اتاق و تخت، هزینه سفر و سایر هزینه های زندگی است. هدف این بورسیه ها رفع کلیه نیازهای مالی دانشجو برای تحصیل است.

انواع مختلف بورسیه های کامل تحصیلی چیست؟

هر کسی بسته به رزومه تحصیلی، مهارت و تجربیات خود می تواند واجد شرایط دریافت بورسیه کامل تحصیلی باشد. اکثر دانشجویان به دلیل رزومه تحصیلی، مهارت های ورزشی، مدیریت یا شایستگی خود می توانند این بورسیه ها را دریافت کنند. بورسیه هایی نیز وجود دارند که به دلایل مختلف توسط دانشگاه ها ارائه می شوند و می تواند از طریق کالج، دولت ایالتی یا دولت فدرال یا سازمان های خصوصی ارائه شود.

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی چرب زبان، انگلیسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان انگلیسی مثل بلبل حرف بزن!


 

  • بورسیه تحصیلی مهارت های خاص (Prestige). این بورسیه ها به دانشجویانی ارائه می شود که دارای مهارت مدیریتی بالا و در زمینه های مختلف دارای مهارت خاص هستند. گاهی اوقات به دانشجویان با توانایی بالا که دارای مهارت ویژه ای هستند هم این بورسیه کامل تحصیلی تعلق می گیرد.
  • بورسیه ورزشی (Athletic). بورسیه کامل ورزشی توسط کالج های دسته یک و دو ورزشی انجمن ملی ورزشکاران دانشگاهی به دانش آموزان ورزشکار با استعداد که یک مهارت ورزشی خاص دارند، اعطا می شود. بورسیه های کامل ورزشی فقط به فوتبال، بسکتبال مردان و بسکتبال زنان، والیبال، تنیس و ژیمناستیک ارائه می شود.
  • بورسیه ایالتی (State-sponsored). برخی از ایالت ها برنامه هایی برای اعطای بورسیه تحصیلی دارند که کل هزینه های دانشگاه را پوشش می دهد. این نوع بورسیه ها از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت هستند و اغلب در دانشگاه های دولتی خاص قابل استفاده است.
  • بورسیه دولتی (Government). دولت به برخی از دانش آموزان بورسیه کامل تحصیلی اعطا می کند. برخی از این بورسیه های کامل تحصیلی که توسط دولت ارائه می شود، برای دانشجویان ROTC یا دانش آموزانی است که در یک آکادمی نظامی تحصیل می کنند.
  • بورسیه شایستگی علمی (Merit Based). یکی از رایج ترین انواع بورسیه های کامل تحصیلی، بورسیه های مبتنی بر شایستگی مختص دانشجویانی است که از نظر علمی برتری دارند. این بورسیه های تحصیلی معمولاً از طریق ارزیابی میانگین نمرات یا معدل کل ((GPA، آزمون SAT، و آزمون ACT یا ترکیبی از این سه اعطا می شود.
  • بورسیه بر اساس نیاز مالی (Financial need based). برخی از دانشگاه ها به دانش آموزان از خانواده های کم درآمد، بورسیه کم درآمد ها یا بورسیه بر اساس وضعیت مالی اعطا می کند. همچنین بورسیه های کامل خصوصی وجود دارند که بر اساس اعتبار، شایستگی و نیاز مالی به متقاضیان داده می شود.
  • سایر بورسیه ها (Additional options). انواع بورسیه های کامل تحصیلی به دلایل مختلف به متقاضیان داده می شود. برخی از بورسیه ها با سرمایه و بودجه مشخص دانشگاه ها و سازمان ها ارائه می شوند و برخی دیگر از طرف افراد خیر اهدا می شوند. تقریباً همه دانشجویان تازه وارد می توانند از برخی انواع بورسیه های کامل تحصیلی استفاده کنند.

آیا همه دانشگاه ها بورسیه کامل تحصیلی ارائه می دهند؟

خیر. همه دانشگاه ها بورسیه کامل تحصیلی به دانش آموزان اعطا نمی کنند، اما بسیاری از آنها این بورسیه ها را ارائه می دهند. همچنین، از آنجا که برخی از بورسیه های کامل تحصیلی در مناطق مختلف ارائه می شوند، همه دانشجویان می توانند بدون نگرانی در مورد هزینه ها در هر دانشگاهی تحصیل کنند.

تفاوت بین بورسیه کامل تحصیلی و کمک هزینه کامل تحصیلی چیست؟

به طور کلی، کمک هزینه های کامل تحصیلی فقط هزینه های تحصیل را شامل می شود که شامل شهریه دانشگاه، هزینه کتاب و سایر هزینه های تحصیل می شود. به طوری که هزینه های مربوط به کرایه اتاق و تخت، هزینه سفر یا سایر هزینه های زندگی تحت پوشش این کمک هزینه های تحصیلی قرار نمی گیرد.

آیا دانشجویان انتقالی می توانند بورسیه کامل تحصیلی دریافت کنند؟

بله، دانشجویان انتقالی هم می توانند این بورسیه ها را بگیرند، حتی اگر از یک دانشگاه دیگر یا در سال دوم تحصیلات خود باشند. البته هر دانشگاه برای انتقال دانشجویان خود که شانس دریافت بورسیه کامل تحصیلی را دارند، مراحل خاص خود را دارد، بنابر این بهتر است که شرایط دانشگاه مورد نظر خود را بررسی کنید.

گرفتن بورسیه کامل تحصیلی چقدر سخت است؟

در واقع، کمتر از 2 درصد از دانشجویان می توانند بورسیه کامل تحصیلی را دریافت کنند که نشان می دهد به دست آوردن آن چقدر سخت است. با این حال، با یک رزومه تحصیلی مناسب، برنامه ریزی صحیح و با یک انتخاب درست شانس شما برای دریافت بورسیه کامل تحصیلی افزایش می یابد.

نکات مهم برای کسب بورسیه های کامل تحصیلی

دریافت بورسیه کامل تحصیلی بدون هیچ گونه کمک و راهنمایی می تواند مشکل باشد. خوشبختانه، در این زمینه کارشناسانی هستند که تجربه زیادی در ارتباط با دانشجویانی دارند که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی شده اند. در اینجا نکاتی از ورونیکا شوفیلد، مشاور بورسیه تحصیلی آورده شده است که با هم می خوانیم:

ترفندهای کاربردی برای گرفتن بورسیه تحصیلی

به سرمایه خود نگاه کنید

برخی از بورسیه ها نیازی به موفقیت تحصیلی یا ورزشی ندارند. در واقع، سرمایه شما یا تامین مالی توسط هر سازمان دیگری می تواند شانس شما را در دریافت بورسیه خصوصی کامل تحصیلی در موسسات معتبر افزایش دهد.

همه ورزشکاران می توانند بورسیه بگیرند

با توجه به این که کالج های دسته یک ورزشی فقط به 6 رشته ورزشی بورسیه کامل تحصیلی می دهند، سازمان های خصوصی وجود دارند که به ورزشکاران بورسیه کامل تحصیلی ارائه می دهند. ورونیکا شوفیلد می گوید: «من یک لیگ بولینگ می شناسم که بورسیه کامل تحصیلی می دهد!»

به اپلای کردن ادامه دهید

در واقع، هر اپلیکیشن یا تقاضا نامه ای که می دهید، فرصتی برای تمرین است. هر چه بیشتر درخواست دهید، تقاضانامه های شما قوی تر می شوند.

خلاق باشید

با این که بسیاری از متقاضیان پذیرش، واجد شرایط بورسیه کامل تحصیلی هستند، اما هنوز بورسیه مناسبی پیدا نکرده اند. پس خلاقیت داشته باشید!

همیشه اپلای کنید

اگر فکر می کنید شانس کسب بورسیه کامل تحصیلی را دارید، پس حتما درخواست دهید.

هر چه سریع تر درخواست خود را ارائه دهید

از آن جایی که برنامه های پذیرش کالج و دانشگاه ها معمولا مدت ها قبل از ارسال بیانیه شخصی و ریزنمرات به دانشگاه شروع می شوند (بهرحال، بعد از ارسال مدارک، شما نمی توانید به عقب برگردید و نمرات بهتری بفرستید)، اگر به این فکر کنید که شرایط یک متقاضی مناسب برای پذیرش چیست و در اسرع وقت برای انجام آن اقدام کنید، شانس شما در گرفتن بورسیه کامل تحصیلی بالا می رود، مهم نیست که شما هنوز در سال آخر دبیرستان هستید یا در مقطع کارشناسی.

با توجه به این که انواع بورسیه های تحصیلی شرایط و عوامل مختلفی را در نظر می گیرند، شما می توانید با کسب نمرات خوب، شرکت در فعالیت های فوق برنامه و ارتباط با معلمان، اساتید و افرادی که شما را تایید می کنند، در این رقابت پیروز شوید.

علاوه بر این، برای بورسیه برخی دانشگاه ها شما باید درخواست خود را به صورت کتبی بفرستید، بنابر این، در کلاس های دستور نگارش و نوشتاری شرکت کنید. زیرا مهارت های نگارشی شما در نوشتن سریع و صحیح برای تکمیل چندین مقاله، هم برای برنامه های مدرسه و هم برای بورسیه های تحصیلی کمک زیادی به شما می کند.

بررسی بورسیه های دانشگاهی

در ادامه قبل از هر چیز نحوه تأمین بودجه بورسیه توسط دانشگاه را بررسی خواهیم کرد. دانشگاه ها انواع مختلفی از بورسیه را ارائه می دهند، پس قبل از این که دانشگاه خود را انتخاب کنید، حتماً درباره مبلغ تعیین شده برای بورسیه از امور کمک های مالی دانشگاه مربوطه پرس و جو کنید.

جو اُرسولینی عضو انجمن «برنامه ریزان کمک های دانشگاهی» که متشکل از گروهی از مشاوران است که به منظور انجام پروسه های عملیاتی دانشگاه گرد هم آمده اند، می گوید: «بیش از 90 درصد بودجه کمک مالی توسط خود دانشگاه تأمین می شود، در واقع بیشتر مبالغ مربوط به بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی از طریق برنامه های تعیین شده همان دانشگاه به دست می آید.»

۸ دانشگاه برتر در انگلستان برای دانشجویان بین المللی

برای مثال، دانشگاه دولتی بِرکلی کالیفرنیا(UC) که بخشی از سیستم آموزش عالی ایالت کالیفرنیا محسوب می شود، یک بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی را به متقاضیان ارائه می دهد که از مهم ترین شرایط دریافت آن علاوه بر رعایت شرط معدل، وضعیت (نا مناسب) مالی درخواست کنندگان است و این موضوع را از طریق اطلاعات فرم FAFSA داوطلبان تشخیص می دهد. از آن جایی که وضعیت مالی متقاضیان بر اساس شرایط مالی خود متقاضی و میزان درآمد والدینش تعیین می شود، تنها شرطی که داوطلب برای حایز شرایط شدن دریافت بورسیه می تواند به شخصه روی آن تاثیرگذار باشد، شرط بالا بودن میزان نمرات و معدل مدنظر دانشگاه است. از طرف دیگر، دانشگاهی مانند سانتا کلارا بورسیه های تحصیلی شایسته محور مختلفی به متقاضیان ارائه می دهد که مبالغ آنها کاملاً مشخص است و تخصیص آن به داوطلبان ارتباطی با وضعیت مالی آنها ندارد.

متقاضیان معمولاً بر اساس اطلاعات تقاضانامه و فرم FAFSA خود حایز شرایط دریافت بورسیه های تحصیلی می شوند، در هر دوی این فرم ها شما باید علت انتخاب دانشگاه خود را توضیح دهید. اما خبر خوش این که شرایط دریافت بورسیه به همین موارد ختم می شود و نیاز به انجام کار و پرداخت هزینه اضافی نیست. البته با وجود کامل بودن مدارک پذیرش، چنانچه متقاضی دریافت بورسیه های تحصیلی بخش خصوصی باشید نیاز به تلاش بیشتری دارید، اول نحوه پیدا کردن این نوع بورسیه ها و سپس پرکردن فرم های مربوطه.

جستجو برای بورسیه های بخش خصوصی را در بین دانشگاه های محلی انجام دهید

بعد از این که تصمیم گرفتید جستجوی خود برای یافتن بورسیه های تحصیلی را آغاز کنید، ابتدا در میان دانشگاه های محلی بگردید؛ به دلیل رقابت کمتر در این دانشگاه ها، شانس شما برای دریافت بورسیه بالاتر می رود. ارسولینی، که سال های متمادی مسئولیت پیاده سازی برنامه بورسیه ای اتاق بازرگانی لُمبارد در ایلینویز را بر عهده داشت، اظهار می دارد که درخواست های ارائه شده برای دو نوع بورسیه این دانشگاه بین 12-15 نفر بوده است.

با این تعداد متقاضی، شانس واجد شرایط شدن دریافت بورسیه، یک به هفت است که این نسبت خیلی بهتر از نسبت یک به هزار دریافت کمک هزینه تحصیلی شرکت Dr. Pepper است.

مقدار فاند دانشگاه های آمریکا و شرایط گرفتن فول فاند

متقاضیان مقطع کارشناسی بهتر است جستجوی خود را از دوران دبیرستان شروع کنند. دبیرستان های زیادی اطلاعات مربوط به بورسیه های محلی دانشگاه های نزدیک خود را در وب سایت شان قرار می دهند، و کمک گرفتن از مشاوران تحصیلی دبیرستان ها هم در این زمینه می تواند راهنمای دقیق تری برای نشان دادن بهترین مسیر باشد.

دانشجویان مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی با بررسی سایت دانشگاه می توانند اطلاعاتی در مورد لیست بورسیه های تحصیلی که سازمان های محلی و فارغ التحصیلان قبلی دانشگاه در اختیار آنان قرار داده اند، به دست آورند. اگر نیاز به کمک تخصصی تری دارید، بهترین روش، مراجعه به امور کمک هزینه های مالی دبیرستان و صحبت کردن با مشاوران آنجاست.

برای داشتن یک جستجوی کامل تر، از موتورهای جستجوی بورسیه استفاده کنید

حتی اگر تمامی شرایط مورد نیاز دریافت بورسیه را داشته باشید، همچنان موارد دیگری برای تکمیل ثبت نام وجود دارد. این انتخاب به اندازه ای ارزشمند است که بهتر است برای انجام بهینه آن وقت کافی بگذارید. سایت های زیر می توانند به جستجوی بهتر شما درباره بورسیه های تحصیلی کمک کنند:

سعی کنید جستجوی خود را بیشتر بر اساس مواردی که توانایی و رزومه قوی تری در آنها دارید، فیلتر کنید. برای مثال، در سایت FastWeb، لیست بورسیه های تحصیلی را بر اساس سال تحصیلی، گذراندن خدمت سربازی، تسلط به زبان های مختلف و … دسته بندی کرده است. در هنگام جستجو دقت داشته باشید تا مناسب ترین بورسیه با شرایط خود را پیدا کنید.

بهتر است جستجوی خود را از میان بورسیه های تحصیلی پیشنهادی انجمن های صنعتی و بر اساس شغل آینده تان انجام دهید. آیا شما یک متقاضی بورسیه مقطع کارشناسی رشته پرستاری هستید؟ بنیاد انجمن ملی دانشجویان پرستاری بهترین بورسیه های موجود برای متقاضیان مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی این رشته را به شما معرفی می کند. آیا متقاضی بورسیه تحصیلات تکمیلی رشته مهندسی برق هستید؟ کافی است سری به انستیتوی مهندسان برق و الکترونیک بزنید. کلام آخر این که، برای افزایش شانس موفقیت خود، به دنبال بورسیه هایی باشید که شرایط پذیرش آنها، جزئیات بیشتری داشته باشند.

بورسیه های مورد نظرتان را اولویت بندی کنید

بعد از این که بورسیه هایی که شرایط دریافت آنها را دارید، مشخص کردید، لیستی تهیه کنید و بورسیه های منتخب خود را بر اساس مواردی از قبیل میزان کمک هزینه یا شرایط اولیه مورد نیاز اولویت بندی کنید. شاید مجبور شوید این لیست را بارها و بارها بالا پایین کنید؛ در هر صورت اولویت های اول را به بورسیه هایی با شرایط پذیرش آسان تر اختصاص دهید.

اگر به مقاله هایی که درباره قواعد و دستورالعمل های مربوط به بورسیه های تحصیلی است دسترسی دارید، حتماً آنها را مطالعه کنید.

۱۶ سوال رایج درباره اپلای و پذیرش دانشگاههای خارج از کشور

کوین لَد، مدیر اجرایی ارشد سایت Scholarships.com، به متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی این چنین توصیه می کند: «تلاشی سخت و هوشمندانه لازم است… اگر به مقاله هایی که درباره قواعد و دستورالعمل های مربوط به بورسیه های تحصیلی است دسترسی دارید، حتماً آنها را مطالعه کنید.»

علاوه بر انجام کارهای مورد نیاز جهت ثبت نام دریافت بورسیه، لازم است بورسیه هایی که احتمال قبولی در آنها بیشتر است بر اساس مبلغ کمک هزینه اهدایی مقایسه شوند. شاید نیازی نباشد برای دریافت یک بورسیه 500 دلاری دردسر نوشتن مقاله ای 5 صفحه ای را به خودتان بدهید، اما وقتی این مبلغ به 5000 دلار برسد، هر چقدر که تلاش کنید و زحمت بکشید ارزشش را دارد.

اپلای بورسیه تحصیلی را به صورت مداوم انجام دهید

جستجو برای دریافت کمک هزینه تحصیلی را حتی بعد از ورود به دانشگاه در سال اول متوقف نکنید. هر ساله برای دانشجویان دانشگاه (برای تمامی مقاطع) کمک هزینه های زیادی وجود دارد، پس برای این کار برنامه ریزی کنید و زمانی را به جستجو و اپلای بورسیه های جدید در هر سال اختصاص دهید. حتی اگر در آخرین مرتبه، جستجوی خیلی گسترده ای انجام داده باشید، دست از تلاش بر ندارید، طبق نظر لد، بورسیه های جدیدی دائماً در حال شکل گیری هستند. مشاهده بورسیه های ارائه شده جدید بعد از آخرین جستجوی شما، خالی از لطف نیست.

چگونه بورس تحصیلی کره جنوبی بگیریم؟ (آپدیت 2022)

فرصت های دریافت بورسیه تحصیلی را از دست ندهید

فقط به دنبال پیدا کردن بورسیه نباشید، به موازات این جستجو، رزومه و تجربیات خود که در بالا بردن سطح شما به عنوان یک متقاضی موثرند را هم ارتقا دهید. جستجوی خود را با برنامه و بر اساس اولویت بندی انجام دهید و نگران بالا بودن تعداد متقاضیان بورسیه نباشید. در نهایت، جستجوی خود را هر سال تدوام ببخشید تا بتوانید از کمک هزینه های تحصیلی بیشتری بهره مند شوید. فقط کافی است چند روز از هر سال را به این کار اختصاص دهید، و بعد ملاحظه خواهید کرد که بار هزینه های تحصیلی مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی چقدر سبک می شود و بعد از فارغ التحیل شدن، دغدغه فکری پرداخت بدهی و وام دانشگاه را ندارید.

mohajerat paziresh

حتما بخوانید!

1 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست