سوئد

مدرک رسمی زبان سوئدی چیست؟ (سطوح زبان سوئدی)

گاما

اگر قصد دارید در سوئد و به زبان سوئدی به تحصیل یا کار بپردازید، داشتن مدرک تخصص زبان سوئدی می‌تواند سودمند و یا یک پیش‌نیاز باشد. آزمون‌های زیر، مدرک تخصص در سطوح مختلف را برایتان فراهم می‌کند.

سطوح زبان سوئدی

احتمالا شما هم می دانید که زبان سوئدی یکی از زبان‌های زنده و رسمی کشور سوئد است و همچنین در مناطق دیگری مانند فنلاند و استونی نیز تکلم می‌شود. این زبان برای افرادی که می‌خواهند به سوئد مهاجرت کنند یا در این کشور تحصیل کنند، بسیار مهم است.

برای اندازه‌گیری سطوح زبان سوئدی می‌توان از سیستم‌های مختلفی استفاده کرد، اما معمولاً از مقیاس‌هایی مانند مقیاس معتبر CEFR (معیار اروپایی زبان‌ها) استفاده می‌شود که به زیر می‌توانید سطوح CEFR را در زبان سوئدی ببینید:

 1. سطح A1 – مبتدی:
  • شناخت ساده‌ای از کلمات و اصطلاحات روزمره.
  • توانایی ارتباط در مواقع ساده و با استفاده از جملات کوتاه و ساده.
  • توانایی معرفی خود و سوالات ساده را پرسیدن و پاسخ دادن به آنها.
 2. سطح A2 – مبتدی متوسط:
  • شناخت و استفاده از کلمات و اصطلاحات بیشتر.
  • توانایی ارتباط در مواقع روزمره و در موضوعات معمول با استفاده از جملات کوتاه و معمولی.
  • توانایی بیان نیازها، خواسته‌ها و علایق خود به زبان سوئدی.
 3. سطح B1 – متوسط:
  • توانایی فهمیدن مطالب ساده و مرتبط با موضوعات روزمره.
  • توانایی برقراری ارتباط در مواقع روزمره و در موضوعات معمول با استفاده از جملات متوسط و کوتاه.
  • توانایی شرح دادن تجربیات شخصی و دیدگاه‌های مختلف.
 4. سطح B2 – متوسط پیشرفته:
  • توانایی فهمیدن مطالب متنوع و نسبتاً پیچیده.
  • توانایی برقراری ارتباط در مواقع مختلف با استفاده از جملات گسترده و پیچیده‌تر.
  • توانایی بیان نظرات، ایده‌ها و دیدگاه‌های خود به شکل منطقی و روان.
 5. سطح C1 – پیشرفته:
  • توانایی فهمیدن مطالب پیچیده و تخصصی با مشکلات کم.
  • توانایی ارتباط در مواقع مختلف و در موضوعات پیچیده و تخصصی.
  • توانایی بیان انتقادات، تحلیل‌ها و استدلال‌های پیچیده.
 6. سطح C2 – فوق پیشرفته:
  • توانایی فهمیدن مطالب پیچیده و فنی با زبانی دقیق و بدون مشکل.
  • توانایی بیان ایده‌ها، دیدگاه‌ها و مطالب تخصصی با استفاده از زبان روان و دقیق.
  • توانایی شرکت در بحث‌ها و گفتگوهای پیچیده و تخصصی.

این سطوح به شما کمک می‌کند تا به راحتی بفهمید که در کدام سطح از زبان سوئدی هستید و چه میزان توانایی دارید. از این طریق، می‌توانید برنامه‌های خود را برای بهبود مهارت‌های زبانی‌تان تنظیم کنید.

اما برای اینکه نشان دهید در چه سطحی از زبان سوئدی هستید، باید یک مدرک زبان سوئدی داشته باشید و رایج ترین مدارک زبان سوئدی در حال حاضر دو مدرک زیر هستند (بیشتر مدرک شماره 1 مورد قبول است):

۱- آزمون TISUS

TISUS یا آزمون زبان سوئدی برای تحصیلات دانشگاهی، مدرک شایستگی برای فراگیری دروس دانشگاهی به سوئدی را فراهم می‌کند. TITUS شامل درک مطلب، ارائه شفاهی یا مصاحبه و نگارش نوشتاری است و دوبار در سال در سوئد، تعدادی از سفارتخانه‌ها یا دانشگاه‌های خارج از سوئد برگزار می‌شود.

آزمون TISUS شامل سه بخش درک مطلب (reading)، بخش نوشتاری (writing) و مصاحبه (speaking) می‌باشد و بخش درک مطلب و نوشتاری به صورت کتبی و بخش مصاحبه به صورت شفاهی برگزار می شود.در این مقاله که به قلم نویسندگان قدم یار به سرپرستی مهندس فرشاد مارچینی گرد آوری شده است.سعی می شود به صورت خلاصه و با زبانی ساده در رابطه با آزمون TISUS جهت استفاده دانشجویان گرامی ارائه گردد.

آزمون TISUS اختصار یافته ی Test in Swedish for University Studies می‌باشد که دانشجو برای اثبات تسلطش بر زبان سوئدی برای ورود به رشته های سوئدی زبان نیاز به قبول شدن در این امتحان دارد. این آزمون شامل سه بخش درک مطلب (reading)، بخش نوشتاری (writing) و مصاحبه (speaking) می‌باشد و بخش درک مطلب و نوشتاری به صورت کتبی و بخش مصاحبه به صورت شفاهی برگزار می شود. آزمون TISUS هر ساله در چند نوبت برگزار می شود اما در خارج از سوئد این آزمون درسفارت‌خانه ها برگزار می گردد.

این آزمون برخلاف تافل و آیلتس نمره ای محاسبه می شود و دانشجو در این آزمون یا قبول (godkänd) می‌شود یا مردود (underkänd). در واقع دانشجو باید هر سه بخش را با موفقیت بگذراند تا بتواند قبول شود. اگر یک بخش را رد شوند می‌توان آن را در ظرف یکسال دوباره تکرار کند.
این آزمون برابر با سطح C1 در چارچوب زبان اروپایی است.

۲- آزمون سوئدکس

آزمون‌های سوئدکس، مهارت در زبان سوئدی برای صحبت‌کنندگان غیربومی را مورد سنجش قرار می‌دهد. با تخصیص بودجه در این بخش توسط کمیسیون اروپا، آزمون‌های سوئدکس به طور منظم در سوئد و سراسر اروپا برگزار می‌شود. آزمون‌های سوئدکس بر اساس چارچوب اروپایی مشترک مرجع برای زبانها در سطوح A2، B1 و B2 برگزار می‌شود.

گواهینامه سوئدکس مدرکی برای زبان سوئدی به عنوان یک زبان خارجی است که هم در سوئد و هم در سطح بین‌الملل اعتبار دارد. می‌توان از این مدرک برای استخدام، تحصیل به زبان سوئدی و غیره بهره برد.

در آزمونهای سوئدکس، مهارتهای اصلی و پایه‌ای زبان یعنی مهارت شنیداری، خواندن، نوشتاری و گفتاری مورد سنجش قرار می‌گیرند و چند ساعتی طول می‌کشد. شما می‌توانید به صورت انفرادی یا به عنوان عضوی از یک گروه آزمون بدهید.

هزینه این آزمون هم ۲۴۸ دلار است و شامل تمام لوازم مورد نیاز و همچنین گواهینامه می‌باشد. هزینه شرکت در آزمون سطح C1 با توجه به موازین فنی مربوطه بالاتر است. شما می‌توانید از طریق انجمن زبانشناسان اقدام کنید. لازم است ۱۰ درصد از هزینه کل (بیعانه) را قبل از درخواست و باقی آن را در روز امتحان پرداخت کنید. لازم به ذکر است بیعانه پس داده نمی‌شود.

مطالب بسیار کاربردی

sweden

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست