یادگیری زبان خارجی

۱۰ نکته بسیارمهم برای یادگیری موفق یک زبان خارجی

Gamma koli

بعد از شروع به خودآموزی زبان و بعد از صحبت با افرادی که موفق به یادگیری زبانی جدید شده اند، متوجه روش های نامناسب یادگیری زبان شدم؛ بعضی از آنها قلابی و بعضی بسیار سودمند هستند. با این ذهنیت، لیستی از ۱۰ نکته بسیار مهم برای یادگیری زبان خارجی تهیه کردم. اگر میخواهید زبان مورد علاقه خود را سریع و صحیح بیاموزید، حتما این مقاله را تا آخر دنبال کنید.

۱۰ نکته بسیار مهم برای یادگیری یک زبان خارجی

۱- داشتن نگرش مثبت و پیروزمندانه

اولین توصیه من برای یادگیری زبان جدید این است که هنگام حضور در موقعیتی مهم، باید ذهنیت و نگرش درستی داشته باشید. افکار شما بر اعمال شما تاثیر میگذارند، پس اگرحوصله، انگیزه و انرژی لازم را ندارید، ممکن است پیشرفتی در زبان دلخواه خود نداشته باشید. احتمالا با خود میگویید “واقعا این نکات به ما کمک میکند؟ چطور باید نگرش مثبت خود را ارتقا دهم؟”

توجه داشته باشید که این مقاله سعی در تغییر شخصیت شما ندارد، بلکه در تلاش است تا شما فرد بهتری را به نمایش بگذارید؛ فردی با ظرفیت، توان و اعتماد بنفس بیشتر. برای دستیابی به این موارد راه های بسیاری وجود دارد؛ در ادامه به بررسی چند راهکار تضمین شده میپردازیم:

 • مراقبه
 • فکر مثبت (قانون جذب: جملات مثبت و انگیزشی را بارها تکرار کنید تا آنها را باور کنید)
 • تجسم
 • برنامه های عملی
 • و …

این موارد را در برنامه خود قرار دهید تا پیشرفت را احساس کنید.

۲- سحرخیزی

شاید این مورد به عنوان راهکار موفقیت دریادگیری یک زبان عجیب بنظربرسد اما سحرخیزی عادت بسیار مهمی ست که توانایی یادگیری شما را افزایش میدهد. صبح زمان بسیارایده آلی برای انجام بسیاری از کارهاست و یک فرصت بسیار خوب برای زبان آموزان، زیرا افراد سحرخیز درگیر استرس، خستگی و یا حواسپرتی ناشی از اتفاقات معمول نمی شوند. همچنین این امر باعث تسریع روند یادگیری شده و حتی بسیاری از فعالیت های روزانه کاملتر و سریعتر از همیشه انجام می شوند.

حتما بخوانید: ۱۲ نکته بسیار مهم برای تقویت و یادگیری بهتر گرامر یک زبان خارجی

۳- انگیزه ی آموختن

انگیزهی یادگیری باعث تفاوت بین فرد موفق و شکست خورده ای میشود که در مدت زمانی طولانی در حال یادگیری بوده است.

اشتیاق برای انجام هرکاری در زندگی لازم و ضروری بوده و افرادی که تصمیم به آموختن زبان جدیدی می کنند، مصمم، با انگیزه و با پشتکار تلاش میکنند. هدف، القای این مطلب نیست که شما باید روزانه ساعات زیادی را صرف مطالعه کنید؛ بلکه برای رسیدن به موفقیت باید هر روز مطالب جدیدی از زبان مورد علاقه تان بیاموزید و لغاتی را که آموخته اید مرور کنید.

۴- حذف عوامل عدم تمرکز

همانطور که قبلاً اشاره شد، اغلب اوقات افرادی که فعالیت های زیادی دارند، از این مورد استفاده نمی کنند، زیرا اولویت های خود را تعریف نکرده و در انجام کارهای خود دقت کافی ندارند. در حالیکه با کمی تمرکز می توانستند عملکرد بهتری داشته باشند.

اطلاع از فعالیت های بیهوده فضای مجازی را کنار بگذارید که آن دشمن واقعی تمرکز است. گرچه این مقاله به موضوع دیگری می پردازد، اما بدون اشاره به نکاتی ملموس جهت افزایش تمرکز فایدهی چندانی نخواهد داشت. از وقت ارزشمندتان برای یادگیری زبان استفاده کنید.

۵- یادگیری زبان را مهم ترین هدف زندگیتان قرار ندهید

تمرکز بیش از حد در انجام یک کار، استرس به دنبال داشته و مانع موفقیت شما در آن می شود؛ مانند فردی که آهسته و پیوسته میآموزد عمل کنید تا کار خود را با پیروزی پشت سر بگذارید. در بهترین حالت، آموختن زبان باید بخشی از زندگیتان باشد، نه مهمترین آن. علاوه بر این، تمرین ها و فعالیت های خاصی می توانند در روند یادگیری شما تاثیر مهمی بگذارند:

 • ورزش و فعالیت، یک روش عالی برای استراحت و رهایی از اضطراب و استرس است و باعث تقویت اراده نیز می شود.
 • گذران وقت با دوستان، موجب تقویت توانایی شما در ارتباط با دیگران شده و نیز اطلاعات عمومی را افزایش میدهد.
 • تمرین مراقبه یک راه عملی برای استراحت و تمرکز در انجام یک کار است.

۶- عبارات مهم را به خوبی بیاموزید

شاید برایتان سوال باشد که منظور ازعبارت چیست؛ در واقع جملاتی را باید یاد بگیرید که در شرایط مهم به آنها نیاز دارید. برخی از نمونه های ساده عبارتند از: روز خوبی دشته باشید، موفق باشید، آیا مایلید و … .

تحقیقات زبانی نشان می دهند که آموختن عبارات مهم یک زبان بسیار موثر تر از آموختن فهرستی از لغات غیرمرتبط است؛ زیرا زمانی که عبارات را می آموزید هماهنگی متناسب با متن آن ها را نیز یاد میگیرید. عباراتی بیاموزید که هنگام استفاده از آنها در صحبت هایتان، مسلط به نظر برسید. برخی برنامه های گوشی برای مرور لغات بسیار عالی هستند مانند “Word of the day”. (دانلود برای اندروید دانلود برای آیفون)

با کمی توضیح مطلب را بهتر درک خواهید کرد. از مثال اول شروع می کنیم: “Have a good day.” ممکن است این عبارت بارها به گوشتان خورده باشد، آنقدر که حتی دیگر به مفهوم واقعی آن نمی اندیشید؛ اما در مقابل جمله ی “Have a good friendly day ” یا “make a good day ” چه واکنشی خواهید داشت؟ احتمالا ناگهان شروع به خندیدن می کنید! با وجود آنکه ساختار دستوری این دو جمله درست است، در شرایط عادی، استفاده از آنها عجیب به نظر میآید و این چیزی ست که مردم بومیِ زبان انتخابی شما، از آن استفاده نمی کنند. به همین خاطر است که آموختن عبارات و جملات رایج بین آن مردم بسیار مهم است؛ اینکار نه تنها به شما در معرفی خودتان کمک می کند، بلکه باعث بالا رفتن درک و فهم بهتر و راحت تر زبان و ارتباط با افراد آن منطقه می شود.

۷- خواندن

این مورد همراه با آخرین نکات برای یادگیری یک زبان جدید حاصل می شود؛ به نظر شما بهترین راه برای آموختن واژگان جدید و همچنین تعداد زیادی از عبارات چیست؟

خواندن، سریع ترین روش برای پیشرفت در زبان است. حتی اگر در سطحی بسیار ابتدایی (در حد معرفی خود) باشید، با تمرین و تکرار و خواندن روزانه ۵ صفحه، بعد از مدتی می توانید آثار استفن کینگ را به راحتی و بدون اشتباه بخوانید. باید بدانید که اگر روش های قدیمی و تنبلی را کنار نگذارید هرگز به چنین سطحی نخواهید رسید.

پیشنهاد ما این است که این وبسایت را در مرورگر خود بوکمارک (ذخیره کنید) و هر روز فقط یک مطلب از آن بخوانید. این وبسایت برای تقویت زبان از طریق خواندن فوق العاده است!

۸- تجربیات یادگیری خود را افزایش دهید

نظر به اینکه هیچ روش یادگیریای به تنهایی کافی نخواهد بود، مهم ترین نکته در یادگیری زبان جدید، تنوع بخشیدن به منابع یادگیری و ارتباط با آن زبان است. به یک یا دو روش اکتفا نکنید، افق های خود را گسترش دهید. در مواقعی خاص از یادگیری زبان، با موانعی مواجه خواهید شد. اصولا موانع می توانند باعث توقف شما شوند، اما با تمرین های سریع و مداوم، پیشرفت حتمی ست. دلیل این امر این است که بعضی افراد فقط از یک یا دو روش استفاده کرده و آنها را مطمئن و تضمین شده تلقی می کنند.

حتما بخوانید: بهترین روش یادگیری زبان در منزل از صفر (تحقیقات ۲۰۱۹ مجله Effortless)

فراموش نکنید که یک روش ممکن است سطح شما را از مبتدی ارتقا دهد، اما وقتی به یک سطح میانی رسیده اید، کاملا بی فایده است. دو نکته اخیر، خواندن و یادگیری عبارات مهم و ساده، برای بهبود دایره لغاتتان بسیار مفیدند اما برای تمرین تلفظ بسیار ناکارآمد می باشند؛ بنابراین به یک روش متکی نباشید. شما یاد میگیرید چطور یک زبان را بیاموزید و در آن پیشرفت کنید و برای این امر، باید انعطاف پذیر باشید و روش های یادگیری را با سطح خود مطابقت دهید. از امتحان کردن روش های متفاوت و جدید نترسید. این امر شما را از کسانی که برای مدت طولانی ترقی نداشته و ضعیف هستند، جدا می کند.

۹- از فرهنگ زبان آگاه باشید

این امری ست که اغلب توسط بسیاری از زبان آموزان نادیده گرفته می شود؛ در واقع جنبه های فرهنگی و زبانی دو جزء جدایی ناپذیر هستند. یادگیری زبان چیزی بیش از بیان ساده کلمات به طور صحیح است. زمانی که فرهنگ آنرا یاد میگیرید، باید دربارهی مردم، نحوهی تفکر، روش زندگی، تاریخچه و موارد دیگراطلاعات کسب کنید. این خود کمک بسزایی خواهد بود. یادگیری فرهنگ زبان به شما کمک می کند در آن زبان غرق شوید و برای درک و آشنایی بیشتر با آن، تمام ابزار لازماینترنت، کتاب، تلویزیون در اختیار داریم. اینطور نیست؟

۱۰- چهار ستون سازنده زبان

درست مانند طب چینی که به جای تمرکز روی یک جنبه، وجه های حساس و مهم بدن را در نظر می گیرد، یادگیری زبان نیز مانند یک واحد کلی تشکیل شده از قطعات مختلف است؛ مانند یک پازل که برای داشتن یک تصویر کامل، قطعات باید کنارهم در جای درست خود قرار گیرند.

مهارت های اصلی که هر زبان را تشکیل می دهند عبارتند از:

 • مهارت های خواندن
 • مهارت های نوشتن
 • مهارت های گوش دادن در حالت کلی
 • مهارت های زبانی

این مهارت ها به طور همزمان (حتی اگر همیشه اتفاق نیوفتد)، برای جلوگیری از بهم خوردن نظم زبان، باهم کار می کنند. اگر شما با جنبه ی خاصی از زبان دچار مشکل شدید، حتما وقتتان را روی برطرف کردن آن بگذارید. برای مثال، اگر در صحبت راجب خود ایرادی دارید، این بدان معنی است که باید روی این وجه بیشتر از دو مهارت دیگر، خواندن و نوشتن، (که به بهبود نیاز ندارند) زمان بگذارید.

حتما بخوانید: ۱۲ تااز بهترین کارتون و انیمیشن ها برای تقویت یادگیری انگلیسی مبتدی-متوسط

بدیهی است که این فهرست کامل نیست، برای یادگیری بهتر زبانی جدید، نکته های دیگری نیز وجود دارند که می توان آنها را به این موارد اضافه نمود، اما مسائل و نکته های اصلی که باید برای یادگیری زبان جدید از آنها استفاده کنید، بیان شد.

ترفندهای کاربردی زبان انگلیسی

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست